Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Beskid Żywiecki: Pilsko 17 sierpnia 2013

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Beskid Żywiecki: Pilsko 17 sierpnia 2013

Post autor: Comen » 18 sie 2013, o 11:10

Drugi co do wysokości masyw Beskidów, góra głównie narciarska - a przyrodniczo trochę taka nieszczególna (po polskiej stronie brak parku narodowego czy nawet rezerwatu przyrodniczego, fakt jest to część parku krajobrazowego). Wierzchołek ponad miarę rozpłaszczony - we mgle łatwo się pogubić w tej plątaninie kosodrzewiny, natomiast stoki są strome i szlaki na szczyt dość uciążliwe i monotonne. Z Korbielowa wchodziliśmy żółtym szlakiem ponad doliną potoku Buczynka na Halę Miziową i dalej trawersem stoku do granicy państwa. Idzie się tędy dość długo, ale jednostajnie bez przesadnie stromych odcinków. Na dole brak widoków, pierwsze panoramy właściwie dopiero z Hali Miziowej skąd pięknie prezentuje się Babia Góra. Schodziliśmy natomiast słowackim niebieskim szlakiem biegnącym wzdłuż granicy na przełęcz Glinne. Górna część prowadzi wzdłuż szemrzącego potoku, jednak po deszczu jest tu z pewnością grząsko. Do wejścia tego szlaku nie polecam po drodze kilka odcinków stromych i generalnie żmudnie w górę bo nic się nie dzieje, przecinka graniczna prowadzi cały czas lasem bez widoków, jedynym urozmaiceniem na trasie zatrzęsienie borówek. Sam główny szczyt Pilska jest kilkaset metrów po stronie słowackiej z tym że "anektowany" przez Polaków. Naszych południowych sąsiadów spotyka się tam rzadko a wierzchołek z krzyżem i polowym ołtarzem okupują wycieczki z naszej strony. Doskonałe widoki na Tatry, Mała Fatrę i Pasmo Choczańskie. Ze szczytu widać też jeziora: po polskiej stronie Żywieckie, po słowackiej Orawskie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13434
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Pilsko 17 sierpnia 2013

Post autor: Adler » 19 sie 2013, o 16:53

Piękne tereny.
Nie ukrywam, że także myślałem o wycieczce w tamte strony. <tak>

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Pilsko 17 sierpnia 2013

Post autor: creamcheese » 19 sie 2013, o 17:46

Przełęcz Glinne z opuszczonymi budynkami przejścia granicznego i z jednym straganem, gdzie mozna kupić serki i piwo spod lady nastraja mnie pesymistycznie. Chyba, że coś się od roku zmieniło?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8831
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pilsko 17 sierpnia 2013

Post autor: Comen » 19 sie 2013, o 19:24

Ale nie powiedziałbym że jest tam pusto. Turystów pieszych i zmotoryzowanych dość sporo
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ