Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Relacja: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: creamcheese » 10 kwie 2014, o 11:21

Bawiąc "na delegacji" w Szczyrku nie mogłem przepuścić okazji i nie pochodzić troszkę po górkach...ale od początku
We wtorek wyjechaliśmy służbowo do Szczyrku. Moi służbowi koledzy nie za chętni byli do dreptania, więc po przyjeździe na miejsce wyruszyłem solo w trasę (wtorek był tylko dniem dojazdu na konferencję)
Z przełęczy Salmopolskiej, gdzie łaskawie podrzucili mnie autem moi koledzy, przez Beskid Węgierski
Obrazek
szlakiem czerwonym do "Chaty Wuja Toma"..zejście do Szczyrku i...obrady do czwartkowego obiadu który kończył konferencję

... w czwartek zabrałem plecak i bambetle góralskie i zielonym ze Szczyrku wdrapałem się pod Klimczok do schroniska (nocleg).
Obrazek
Jako, że czas był jeszcze wczesny, już na lekko pokręciłem się w okolicach Magury troszkę ścieżkami znakowanymi a troszkę nie

Piątek...śniadanie "Pod Klimczokiem", plecak na plecy i lekkim truchtem pod "Błatnią"...po godzince czy półtorej już byłem w pokoju schroniskowym, już się przepakowywałem i przez obie Cisowe i Czupel zszedłem do Jaworza.
Obrazek
W lesie przed Jaworzem natknąłem się na łany czosnku niedźwiedziego, którego narwałem pół plecaczka a i pożarłem na miejscu też troszeczkę. Od tej pory do końca wycieczki liście czosnku były dodatkiem do kanapek a ja roztaczałem wokół siebie aromatyczną woń <lol> . Żeby nie chodzić dwa razy tą samą trasą powrót był zaplanowany i wykonany żółtym przez Przykrą.

Nocleg w "Błatniej" i już na ciężko przez Przykrą ale niebieskim w stronę Jeziora Wielka Łąka (ujęcie wody dla Bielska Białej)
Obrazek
...koło jeziorka zmieniam szlak na żółty, podchodzę pod Szyndzielnię i melduję się w schronisku...zapowiadają deszcz...

W niedzielę zrywam się skoro świt...bo mam mieć gości...najpierw przychodzi pod Szyndzielnię Remi, a za nią wdrapuje się Darek...teraz już w trójkę wchodzimy na Klimczok. Po drodze mijamy niedzielnych turystów popijających czystą gorzką żołądkową na śniadanie <tak> ...twardziele !! Pod Klimczokiem też już tłumek, a wśród nich kolega Browar. Po krótkim odpoczynku schodzimy zielonym
Obrazek
na przełęcz Kołowrót, później żółtym przez Kołowrót i Kozią Górę do "Stefanki"...tutaj już kłębią się tłumy niedzielne...pozostało nam zejście zielonym do Bielska Białej. Mijamy po drodze ruiny toru saneczkowego...z 1899 r. Był to swego czasu najdłuższy naturalny tor saneczkowy w Europie.
Ponieważ nie zrobiłem tam żadnych zdjęć więc pozwalam sobie wkleić linka bo to naprawdę ciekawa budowla (a właściwie jej ruiny)
http://www.wykop.pl/ramka/1483569/ruiny ... r-galeria/
I to tyle..."swoje" zdjęcia z wycieczki wkleję wieczorem.
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13444
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: Adler » 10 kwie 2014, o 22:27

Przyjemne z pożytecznym.
Beskid Śląski ma "to coś". <okok>

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: creamcheese » 10 kwie 2014, o 23:09

Przemek pisze:Przyjemne z pożytecznym.
Staram się jak mogę, żeby po górkach pochodzić kilka dni więcej niż mam urlopu....w tym roku 6 dni urlopu - 17 dni na szlaku :)
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: Comen » 11 kwie 2014, o 08:54

Czosnek niedźwiedzi dobra sprawa. Na zupę albo sałatkę <okok>
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: creamcheese » 11 kwie 2014, o 09:27

Comen pisze:Czosnek niedźwiedzi dobra sprawa. Na zupę albo sałatkę <okok>
Ja jem liście na surowo do kanapek...ukopałem sobie kilka sadzonek i próbuję hodować go na działeczce :]
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: yaretzky » 14 kwie 2014, o 21:17

creamcheese pisze:natknąłem się na łany czosnku niedźwiedziego, którego narwałem pół plecaczka
<nono>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: creamcheese » 15 kwie 2014, o 06:21

?? Czosnek niedźwiedzi nie jest pod ochroną, i nie był to PN czy rezerwat.
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: yaretzky » 15 kwie 2014, o 07:05

<mysli>
cytat z WiKi: "Roślina objęta w Polsce od 2004 r. częściową ochroną gatunkową. Gatunek umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006)], na obszarze Polski uznany za narażony na izolowanych stanowiskach (kategoria zagrożenia [V]). Głównym zagrożeniem jest nieprawidłowa gospodarka leśna: przebudowa lasów mieszanych na monokulturowe lasy iglaste oraz niszczenie jego siedlisk w lasach łęgowych podczas regulacji rzek."
<mysli>

Kod: Zaznacz cały

http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_gatunk%C3%B3w_ro%C5%9Blin_obj%C4%99tych_ochron%C4%85_cz%C4%99%C5%9Bciow%C4%85
<mysli> <tak>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: creamcheese » 15 kwie 2014, o 08:14

"Częściowa ochrona gatunkowa" będzie teraz miała miejsce u mnie na działeczce...już się przyjęła !!
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: Comen » 15 kwie 2014, o 08:31

Akurat w górach czosnek niedźwiedzi jest dość pospolity. Ochrona częściowa dotyczy głównie populacji niżowej, w lasach liściastych np. na Kujawach to faktycznie jest cymesik. Tutaj cytuję wypowiedź z fachowego opracowania ochronnego:

"Allium ursinum czosnek niedźwiedzi Limitowany zbiór surowca z populacji dynamicznie odnawiających się, wyłącznie na obszarze województw: ślaskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Podczas zbioru należy zostawić nie mniej niż 50% populacji. Nie należy uszkadzać części podziemnych."
A. Kepel i inni, Aktualizacja listy roślin objętych ochroną gatunkową oraz wskazania dla ich ochrony, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Poznań 2013.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: creamcheese » 15 kwie 2014, o 12:15

Łup !!
To kamień z serca...bo już mnie yaretzky wpędzał w wyrzuty sumienia.
Dzięki Comenie !!
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: yaretzky » 15 kwie 2014, o 12:35

creamcheese pisze:To kamień z serca...bo już mnie yaretzky wpędzał w wyrzuty sumienia.
Przecież ja nie po to żebyś miał wyrzuty sumienia... :)
Raczej z troski o to żeby ktoś Ci "nie wyrzucił"... <tak>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Remi
User
Posty: 558
Rejestracja: 21 maja 2013, o 22:41
Lokalizacja: Bielsko Biała

Relacja: Pasmo Klimczoka w Beskidzie Śląskim - 2- 6.04.2014

Post autor: Remi » 18 maja 2014, o 16:56

coś jeszcze na temat czosnku niedźwiedziego :)
Ma silne działanie bakteriobójcze, obniża ciśnienie krwi, korzystnie działa na serce, zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Jego silne działanie bakteriobójcze szczególnie przydatne jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, przy tym dodatkowo oprócz zabijania bakterii czosnek pobudza wydzielanie śluzu w oskrzelach. Jeśli ma być stosowany do pobudzenia procesów trawiennych, to najlepiej jest go zebrać na początku pory kwitnienia.
Aromatyczne, pachnące czosnkiem liście zawierają dużo witaminy C, pobudzają apetyt. Zalecane są jako składnik wiosennych zup (zastosowanie popularne do dzisiaj w Rosji); można je też dodawać do sałatek i kisić oraz marynować w oliwie (przysmak w Niemczech).

ODPOWIEDZ