Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Tadeksowa Ochodzita (895 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim - 10.11.2014

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Tadeksowa Ochodzita (895 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim - 10.11.2014

Post autor: yaretzky » 15 lis 2014, o 11:47

Ochodzitą nazwaliśmy (na własny użytek... ) "Tadeksową", ponieważ to właśnie za namową tadeksa na nią dotarliśmy... <tak> Mamy nadzieję, że się tadeks nie obrazi ponieważ nie żałujemy i jesteśmy zauroczeni tym miejscem... <tak>
Trudno tu mówić o jakimś wejściu na szczyt, ponieważ samochodem zaparkowaliśmy przed "Karczmą Ochodzita" nieopodal Koniakowa a z parkingu na "szczyt" idzie się 10 - 15 minut spacerem...
Ochodzita to bezleśna góra o kopulastym kształcie (895 m n.p.m.), której stoki wykorzystywane są rolniczo - jako pola uprawne, pastwiska lub łąki...
Jest w zasadzie punktem widokowym, z którego roztacza się z jedna z najpełniejszych panoram górskich w całych Beskidach Zachodnich.

W tym miejscu zacytuję Wiki...:

"Na północnym zachodzie, tuż poniżej szczytu Ochodzitej, leżą zabudowania Koniakowa. Dalej widać ciągnący się po południowych stokach Złotego Gronia sznur zabudowań Istebnej. Poza doliną Olzy ciemne lasy wspinają się na stoki Młodej Góry i widocznych za nią Kiczor. Bardziej na prawo, na ostatnim planie, widać wierzchołek Wielkiej Czantorii. Ponad wyraźnie wciętą przełęczą Kubalonka widzimy obniżenie doliny Wisły, a na prawo, na ostatnim planie – Równicę z jasną plamą podszczytowej polany.
Widok w kierunku północnym zamyka ciemny wał zachodniego ramienia Baraniej Góry. Na ich tle widzimy niepozorny grzbiet, upstrzony polanami, biegnący od zwornikowej Karolówki w stronę przełęczy Kubalonka. Od Karolówki biegnie ku nam – przez Gańczorkę, spłaszczony, bezleśny Tyniok, Przełęcz Koniakowską i niepozorny Koczy Zamek – główny grzbiet Beskidu Śląskiego.
W kierunku północno-wschodnim, w perspektywie doliny Soły, widać obniżenie Kotliny Żywieckiej. Poza nią horyzont zamyka wschodnia część Beskidu Małego, tzw. Góry Zasolskie – w konturze głównego grzbietu tej grupy górskiej rozróżnić można m.in. jej najwyższy szczyt – Madahorę.
W kierunku wschodnim i południowo-wschodnim widoczny jest prawie cały Beskid Żywiecki. Wyróżnimy tu m.in. płaski, ciemny grzbiet Romanki, a na prawo od niej wysoki garb Lipowskiej. Spoza Lipowskiej wystaje czubek Pilska, zasłaniając najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich – Babią Górę. Na prawo od Pilska ciągnie się graniczny grzbiet Beskidu Żywieckiego. Ponad głębokim obniżeniem przełęczy Glinka (Ujsolskiej), na lewo od rozległego, pokrytego lasami Muńcuła, można często dostrzec Tatry.
Na prawo od Muńcuła, na tle dwuwierzchołkowej Rycerzowej, rozpościera się rozłożysty Rachowiec z podszczytową polaną, zaś prawie dokładnie na południu widzimy Wielką Raczę. Na horyzoncie, na prawo od Rycerzowej, można czasem zauważyć niewielki ząbek szczytu Wielkiego Chocza wznoszącego się nad słowacką Orawą. W kierunku południowym na horyzoncie widoczne są najwyższe szczyty słowackiej Małej Fatry, kolejno od lewej: poszarpany, skalisty blok Wielkiego Rozsutca, foremny stożek Stohu i spłaszczona piramida Wielkiego Krywania Fatrzańskiego.
Zwracając się na południowy zachód, ujrzymy – ponad niewysokimi grzbietami w rejonie Jaworzynki, którymi biegnie granica państwa – szczyty słowackich Beskidów Kisuckich i Jaworników. Na prawo od nich, poza kopułą Girowej, kryje się Przełęcz Jabłonkowska. Za nią widzimy w wielkim skrócie perspektywicznym pasmo Wielkiego Połomu, już w Beskidzie Śląsko-Morawskim, którym biegnie granica czesko-słowacka.
Dokładnie w kierunku zachodnim widać głęboko wciętą dolinę Łomnej, ograniczoną od północy rozłożystą kopą Kozubowej. Na horyzoncie, ponad doliną Łomnej, wznosi się najwyższy szczyt Beskidu Śląsko-Morawskiego – Łysa Góra (czes. Lysá hora), charakterystyczna z uwagi na wysoki maszt nadajnika telewizyjnego. Panoramę zamyka ostatni wyższy szczyt tej grupy górskiej – Ostry, którego zbocza opadają w prawo do doliny Olzy."


I rzeczywiście widok z Ochodzitej jest oszałamiający... Nawet fotki nie są w stanie oddać przestrzeni, która się wokół roztacza...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nieco poniżej samego szczytu znajduje się wkomponowana w skalną ścianę kapliczka:

Obrazek
Obrazek

Tuż za nią krzyż:

Obrazek

... a obok jarzębinowego drzewka kamienny obelisk z tablicą ku czci Jana Pawła II postawiony w X rocznicę I Światowego Zjazdu Górali Polskich...

Obrazek
Obrazek

Ponieważ na górce niesamowicie wiało trochę przemarzliśmy, mimo słonecznej pogody. Postanowiliśmy więc ogrzać się i posilić w Karczmie Ochodzita...
W środku baaaaaardzooooo duuuużoooo ludzi, ale i miejsca jeszcze więcej więc dość łatwo znaleźć jakieś wolne... Obsługa rewelacyjna (sympatyczna i szybka) a jedzenie chyba jeszcze lepsze - bardzo smacznie i dużo... <lol> W menu dania "tradycyjne" typu schabowy <lol> i regionalne... <okok>
Wystrój i atmosfera stwarzają dość sympatyczny klimat, pomimo takiego tłumu ludzi...
W Karczmie Ochodzita....JPG
Tadeks pytał nas jeszcze na parkingu wolno zatrzymywać się tylko tzw. "konsumującym"... Nikt nas nie sprawdzał i chyba jednak można bezkarnie parkować, tym bardziej że my też najpierw weszliśmy na Ochodzitą a dopiero później zajrzeliśmy do karczmy...
Polecamy zatem i Ochodzitą i karczmę...

PS: Gdyby Was bardzo w karczmie "przypiliło" to nie szukajcie Toy-Toya, WC, toalety czy tym podobnych - kierujcie się śmiało ku drzwiom z napisem "Wygoda"... <lol>
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Tadeksowa Ochodzita (895 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim - 10.11.2014

Post autor: tadeks » 15 lis 2014, o 12:51

Miło mi, że moje sugestie, trochę nachalne, przyczyniły się do Waszej wizyty na Ochodzitej. Przy okazji kapliczka, tablica. Ja miałem jaszcze stado owieczek i "stado" Niemców.
yaretzky pisze:Trudno tu mówić o jakimś wejściu na szczyt
Dlatego w innym wątku gratulowałem "zdobycia"- w cudzysłowie.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Tadeksowa Ochodzita (895 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim - 10.11.2014

Post autor: evil » 15 lis 2014, o 16:41

To w poniedziałek – że się tak wyrażę – „operowaliśmy” nie tak daleko od siebie, bo ja eksplorowałam jaskinie pod Murońką (w sensie, że właziłam do nich) :)
To był ładny dzień, choć wydaje mi się, że nad Ochodzitą było więcej chmur, pewnie poszły tam za Wami :)






_______________________________________________________________________________________________________
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."
https://picasaweb.google.com/110576489356637744770" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Tadeksowa Ochodzita (895 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim - 10.11.2014

Post autor: Comen » 15 lis 2014, o 23:01

A jak tam koroneczki? Zakupione jakieś?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Tadeksowa Ochodzita (895 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim - 10.11.2014

Post autor: yaretzky » 15 lis 2014, o 23:11

Comen pisze:A jak tam koroneczki? Zakupione jakieś?
Tak, kupiłem sobie koronkowe kąpielówki i czekam na lato... <lol> <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Tadeksowa Ochodzita (895 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim - 10.11.2014

Post autor: Wiolcia » 16 lis 2014, o 21:20

Świetne miejsce z tej Tadeksowej Ochodzitej! Po Twoich zdjęciach jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że muszę się tam wybrać.
A ta karczma jak się cenowo przedstawia?

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Tadeksowa Ochodzita (895 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim - 10.11.2014

Post autor: yaretzky » 16 lis 2014, o 21:35

Wiolcia pisze:Świetne miejsce z tej Tadeksowej Ochodzitej! Po Twoich zdjęciach jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że muszę się tam wybrać.
Z czystym sumieniem i pełnym przekonaniem polecam... <tak>
Nie bardzo chciało mi się wierzyć wcześniej, że z takiego wzniesienia można mieć takie panoramy - a jednak ... <okok> <tak>
Wiolcia pisze:A ta karczma jak się cenowo przedstawia?
Trudno mi ocenić czy drogo czy tanio... <mysli> Najtaniej chyba nie jest, np. zupy 10 -12 zł ale za to duża micha i pyszne... Drugie - od kilkunastu do dwudziestu paru zł ale naprawdę b.duże porcje podawane na ogromniastych owalnych półmiskach... Nie można się nie najeść... <mniam> <tak>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ