Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Pasmo Łososińskie 14 kwietnia 2015

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Pasmo Łososińskie 14 kwietnia 2015

Post autor: Comen » 14 kwie 2015, o 23:49

Jak na Beskid Wyspowy trochę nietypowe bo to jednak długie i dość "równe" pasmo a nie kilka pomniejszych wysp. I tak na oko większe stromizny są od południa niż północy czego nie można powiedzieć o Szczeblu, Śnieżnicy, Ćwilinie czy Łopieniu. Trasa: Laskowa - Sałasz - Jaworz - Sałasz - Miejska Góra - Limanowa. Znaki czarne, potem niebieskie i krótki odcinek żółte (do krzyża na Miejskiej Górze).
Laskowa skwer dwor.jpg
2 Dolina Lososiny.jpg
3 Kamionna.jpg
Z Laskowej dość długo asfaltem, potem pierwsze chyba najbardziej strome podejście lasem i dalej do cmentarza z 1914 roku na górze Korab. Wg tablicy pochowano tutaj 33 poległych.
4 Cmentarz na Korabiu.jpg

Widoki na północ.
5 Panorama spod cmentarza.jpg
Wyżej podobnie na zarastającej polanie Stoły. Nad nią pojawiają się jeszcze ślady zimy w postaci niewielkich płatów śniegu.
6 Plat sniegu na Salaszu.jpg
Już na grzbiecie dochodzi szlak niebieski którym kawałeczek na Sałasz (dokładnie Sałasz Wschodni). Szczyt po lewej stronie szlaku jakoś specjalnie nie oznaczony. Tabliczka z kotą przy szlaku, ale to na pewno nie najwyższy punkt. Czasy przejścia trochę zawyżone, np. z Sałasza na Jaworz szedłem jakieś 35 min, wg informacji na drogowskazach godzina. Idzie się prawie równo "promenadą" szkoda tylko, że mało widoków. Na szczycie Jaworza jest coś ciekawego. Czy to na pewno kamienny kopiec wzniesiony przez turystów? Jeśli tak to się postarali bo rekordowo wysoki.
7 Szczyt Jaworza.jpg
Zresztą na polanie pod Sałaszem też wał kamienny ale tamten to już chyba z orki. W końcu osiedla podchodzą tu prawie pod sam szczyt.
8 Wal kamienny na Salaszu.jpg
Wieża widokowa jest jakieś 100 m poniżej szczytu Jaworza. Trzeba nieco zejść no a potem się wdrapać z powrotem
W tył zwrot i z Sałasza na zachód na drugi szczyt zwany Sałaszem Małym albo Sałaszem Zachodnim, co ciekawe tablice na szczycie podają dwie wysokości 861 albo 863 m. Której wierzyć?
9 Salasz Maly wersja A.jpg
10 Salasz Zachodni wersja B.jpg
Potem stromo w dół z przerwą na pogawędkę z miejscowym drwalem o tym że jeszcze wiosny nie ma na tej wysokości. Do osiedla Molówka położonego ciekawie przy kolejce krzesełkowej i nartostradzie. Co ciekawe jest tu jeszcze niewielki staw z pstrągami, co sprawia że wiatr hula po okolicy aż głowę urywa.
11 Rybnik i stok narciarski.jpg
Szlak przecina stok narciarski, nie wiem co się dzieje zimą czy bezpiecznie nim przechodzić? Potem trochę pod górę. Tablice straszą, że to "piekielnie trudne wejście" i "miejsce na sporządzenie testamentu".
12 Piekielnie trudne wejscie.jpg
Hm... Nie było tak źle. Do krzyża trzeba odbić za znakami żółtymi albo za drogą krzyżową. Jak wchodziłem na taras to zabiły dzwony. Najpierw myślałem że jest jakaś fotokomórka, ale po prostu trafiłem na półgodzinę. Natomiast o pełnej godzinie wygrywana jest jeszcze "papieska melodia". Krzyż jest pamiątką 2000 lat chrześcijaństwa. Obok w sezonie jest też sklepik z pamiątkami i skrzynka pocztowa.
13 Krzyz na tle Mogielicy Lopienia i Snieznicy.jpg
Zejście do Limanowej zaskakująco strome zajmuje jeszcze jakieś 40 minut.
14 Kosciol w Limanowej.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Pasmo Łososińskie 14 kwietnia 2015

Post autor: Adler » 15 kwie 2015, o 09:53

Przyjemna okolica.
To z pewnością mniej znana i też mniej oblegana przez turystów część Beskidu Wyspowego.
Tyle razy tamtędy przejeżdżam i nie miałem jeszcze okazji pochodzić w tym paśmie.
Comen pisze:Czy to na pewno kamienny kopiec wzniesiony przez turystów? Jeśli tak to się postarali bo rekordowo wysoki.
Z tego zdjęcia wynika, że to raczej pozostałość po jakiejś budowli. <mysli>
Comen pisze:Tablice straszą, że to "piekielnie trudne wejście" i "miejsce na sporządzenie testamentu".
Autorzy tablic nie mieli z pewnością jeszcze okazji wychodzić w BW na Ćwilin (niebieskim z przełęczy Gruszowiec), czy w "innych" Beskidach, np. od zachodu na Lackową, od wschodu z Regietowa na Kozie Żebro, tudzież z Wielkiego Rogacza na Radziejową. Tam zostało już sporządzonych nieco więcej testamentów. ;p

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Pasmo Łososińskie 14 kwietnia 2015

Post autor: Comen » 15 kwie 2015, o 17:03

Alan pisze: Z tego zdjęcia wynika, że to raczej pozostałość po jakiejś budowli. <mysli>
Na zdjęciach wydaje się, że to raczej fragment kamiennego muru a nie kupa kamieni
Tajemnicza budowla na Jaworzu.jpg
Mur kamienny.jpg
Miejscowy mówiąc o Jaworzu użył nazwy Patria a taka nazwa świadczy, że była tam dawniej jakaś wieża triangulacyjna. Tyle, że te triangulacyjne były z reguły drewniane.
Planowano też w paśmie budowę schroniska, ale na Sałaszu, więc i tak w innym miejscu. Zresztą sądzę że to nie wyszło poza urzędnicze gabinety, stąd jakichś śladów fundamentów w terenie być nie może.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Relacja: Pasmo Łososińskie 14 kwietnia 2015

Post autor: Norden » 15 kwie 2015, o 22:21

Comen pisze:Co ciekawe jest tu jeszcze niewielki staw z pstrągami
Służy do sztucznego naśnieżania :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Pasmo Łososińskie 14 kwietnia 2015

Post autor: Comen » 15 kwie 2015, o 22:55

Możliwe, że hodują też ryby. Bo w okolicy reklamowali jakąś chatę z pstrągami.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: Pasmo Łososińskie 14 kwietnia 2015

Post autor: tadeks » 16 kwie 2015, o 09:21

Comen pisze:Na szczycie Jaworza jest coś ciekawego. Czy to na pewno kamienny kopiec wzniesiony przez turystów?
Spróbuję coś tu wyjaśnić.
Sięgnąłem ze swojej górskiej biblioteczki po:Przewodnik. Beskid Wyspowy i Sądecki. Władysław Krygowski, z 1977 r.
Tam na stronie 283,. przy opisie dróg (szlak zielony z Pisarzowej) na Sałasz wyczytałem:
ku pn.wsch. widać wieżę na szczycie Jaworza.
Na stronie 286, dojście szlakiem niebieskim z Rożnowa przez Rojówkę na Jaworz:
...idziemy aż do spiętrzenia na szczycie Jaworza. Teraz stromą leśną drogą do wieży pomiarowej.

Wniosek(mój): ok. 1975-77 r stała na Jaworzu jakaś wieża, prawdopodobnie pomiarowa.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Pasmo Łososińskie 14 kwietnia 2015

Post autor: Comen » 16 kwie 2015, o 15:14

Pytanie tylko czy to co obecnie widać na szczycie ma jakiś związek z tamtą wieżą
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ