Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Królewska Góra i Grzebień w Rabce

Ciekawe miejsca w Beskidach Zachodnich, Gorcach.
Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Królewska Góra i Grzebień w Rabce

Post autor: tadeks » 20 maja 2015, o 12:00

Z krótką informacją miałem podłączyć się do wątku PLATFORMY WIDOKOWE W BESKIDACH.
Jednak tych info jest tyle, że zakładam nowy temat.
Królewska Góra, stoi na niej wieża widokowa, która umieszczona jest na w/w wykazie platform. Fotkę tamże zamieściła evil.
1)Byłem m.in. tam pod koniec kwietnia i zastanawiam się, dlaczego wieżę postawiono na Królewskiej Górze (588 m), a nie na wyższym, bardziej odkrytym Grzebieniu (677 m)? Widok byłby rozleglejszy. Nawet z pobliskiej Bani więcej byłoby widać. Szlak niebieski z Rabki nie doprowadza pod samą wieżę, omija ją od wschodu kierując się do Zarytego. Nie ma tam żadnej tablicy kierującej na wieżę, co przy mgle może spowodować jej minięcie.

2)Królewska Gora przez miejscowych nazywana jest Polczakówką. Leży administracyjnie w Rabce, geograficznie w Gorcach. Na naszym spisie beskidzkich platform, Comen racz poprawić.

3)Wikipedia.
Przy haśle Grzebień (Gorce) wysokości podane są prawidłowo. Jednak wpisując KRÓLEWSKA GÓRA, jest pomieszanie z poplątaniem.
Sama Królewska Góra ma tam 677 m, a Grzebień 841 m, co jest wysokością Szumiącej wymienionej wcześniej.
Edytować nie zamierzam. Piszę to, aby ostrzec i nie w pełni wierzyć informacjom zawartym w tym skądinąd przydatnym źródle.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Królewska Góra i Grzebień w Rabce

Post autor: Comen » 20 maja 2015, o 14:12

Jeśli chodzi o miejsce najprawdopodobniej zadecydowały kwestie własnościowe. Wiadomo że wieżę można postawić tylko na gruncie do którego ma się jakieś prawa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ