Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Bukowiński Wierch

Ciekawe miejsca w Beskidach Zachodnich, Gorcach.
Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Bukowiński Wierch

Post autor: tadeks » 28 maja 2015, o 12:29

Gdzież to ta tytułowa góra mierząca 940 m znajduje się?
Zapewne wielu się nad tym zastanawia. Otóż Bukowiński Wierch leży w Beskidzie Orawsko-Podhalańskim, zwanym też Pasmem Podhalańskim. Jakby nie zwał, jest to najdalej na wschód wysunięta część Beskidu Żywieckiego.
Z cyklu "tadeks poleca" zachęcam do odwiedzenia tej okolicy.
Byłem tam w tym roku na początku maja, po kilkunastoletniej nieobecności.
Okolica mało znana, nie leży na żadnym popularnym ciągu wędrówek turystycznych. Coś jak polecany przeze mnie wcześniej Spisz z Grandeusem.
Kilkugodzinną, poobiednią wędrówkę w tą okolicę rozpocząłem z ostatniego przystanku w Bielance, do której dotarłem busem z Rabki. Powyżej Bielanki, na południe od, niej przebiega niebieski szlak ze Starych Wierchów na Policę. Można do niego dojść z Bielanki asfaltem idąc w kierunku Pieniążkowic. Ja z kolegą Markiem wybrałem ciekawszy wariant: z ostatniego przystanku w Bielance, nieopodal kapliczki skręciliśmy bez szlaku między zabudowania w kierunku zachodnim. Tym sposobem po kilku minutach wyszliśmy nad wieś na niesamowicie widokowe łąki (polecam!) skracając przynajmniej 30 minut nieciekawej asfaltowo- leśnej drogi. Bez problemu trafiliśmy na niebieski szlak. Skierowaliśmy się na Żeleźnicę (913 m), szczyt lesisty, chociaż widoki trafiają się, który szlak omija trawersem od północy. Warto na niego jednak wejść. Obejrzeć można na nim ciąg okopów z I w.ś. Poniżej szczytu świeżo postawione ołtarz polowy z kapliczką. Po kilkunastu minutach doszliśmy do wyjątkowo pięknie położonej wioski: Bukowina-Osiedle. Ta, a także niedaleka kolejna- Podszkle, przez lata mojej nieobecności mocno rozbudowały się. Dla mających ograniczone zasoby czasy, te właśnie wioski dostępne autem, mogą stanowić punkt wyjścia na cel główny:
Bukowiński Wierch.
Mądrze tam gospodarują. Na szczycie, poza wieżą telekomunikacyjną, nic nie pobudowano. Na bezleśnych stokach i na samym wierchu znajdują się tylko pola uprawne. Kazimierz Sosnowski nazwał Bukowiński Wierch pępkiem świata.Widok jest z tej góry niesamowity. Tatry, cały ich łańcuszek- jak na dłoni, Gorce, Beskidy z Królową Babią, aż za Pilsko. Widać też sporo pasm na Słowacji na zachód od Tatr.
Kto nie był, niech zanotuje to miejsce sobie i odwiedzi.
Zdjęć nie robiłem. Robił Marek, który albo zamieści, do czego nie jest skory, albo udostępni mi płytkę i ja coś wrzucę. W sieci można jednak dużo znaleźć, do czego, póki co, zachęcam.
Powrót: zejście do Raby Wyżnej i bus do Rabki.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Bukowiński Wierch

Post autor: Comen » 28 maja 2015, o 13:52

Jak wygląda dojazd pociągiem od strony Chabówki, czy nie jest korzystniejszy wysiadając np. w Pyzówce?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Bukowiński Wierch

Post autor: tadeks » 28 maja 2015, o 14:32

Comen pisze:Jak wygląda dojazd pociągiem od strony Chabówki, czy nie jest korzystniejszy wysiadając np. w Pyzówce?

Są różne opcje. Zależy od ilości czasu jaki mamy do dyspozycji, a także od tego, czy to jednodniowy wypad, czy tylko pojedyncza dniówka stanowiąca fragment dłuższej wędrówki.
Można wysiąść z pociągu w Chabówce i jednym z licznych busów podjechać do Bielanki,
można z Pieniążkowic, dokąd też bez problemów można podjechać.
Z Pyzówki szedłem dwukrotnie, jeszcze w ub. wieku.
Pierwszy raz, opuściwszy jednak Bukowiński Wierch, aż po Czyrniec, Policę na nocleg na Halę Krupową.
Drugi raz odwiedzając swoje białe plamy naszych gór, przez Pająków Wierch- uznawany wówczas za najwyższy w Orawskich Działach- do Orawki na nocleg.

ODPOWIEDZ