Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Ślęża - 30.03.2014

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Relacja: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: yaretzky » 31 mar 2014, o 21:47

Na Ślężę przespacerowaliśmy się jedna w niedzielę 30 marca (moja szefowa 5 minut przed fajrantem w piątek zwróciła się do mnie z "prośbą": - "W sobotę musisz być w pracy" ! Cóż, "zgodziłem się" <tak> spełnić "życzenie" szefowej...<lol>).
Wyjechaliśmy dość wcześnie rano. Zabrała się z nami "zaprzyjaźniona" <lol> forumowiczka - Marta271. Całą drogę (przy temperaturze pomiędzy +2 a +3 stopnie C) towarzyszyła nam gęsta mgła z widocznością na ok. 20 metrów... Nie zapowiadało się więc zbyt ciekawie... :| Jeszcze na kilka kilometrów przed Sobótką ledwo było widać pobocza drogi. Yaretzkowa zapewniała mnie wcześniej, że zamówiła pogodę na tę niedzielę... czyżby tym razem "zonk" ? <mysli>
Kiedy zatrzymaliśmy się na parkingu w Sobótce (ul.Armii Krajowej - cena 6 zł za samochód osobowy za cały dzień) "uderzyłem się w piersi" i obiecałem już nigdy nie wątpić w "układy" mojej żony jeśli chodzi o "rezerwacje" pogody - mgły ani śladu, temperatura podskoczyła do 7 - 8 kresek i ostro przygrzewające słoneczko... Nie podejmuję się dochodzić jak Ona to robi... <lol>
Ruszyliśmy (asfaltową drogą) w stronę DT PTTK "Pod Wieżycą", skąd chcieliśmy ruszyć na Ślężę. Już po kilkunastu metrach, po lewej stronie drogi, spotkacie "Mnicha" - kultową kamienną rzeźbę ponoć o kształcie przypominającym kręgiel lub wysmukłe naczynie (mnie najbardziej przypomina butelkę z korkiem). Na "Mnichu", jak i na pozostałych kamiennych rzeźbach (o których za chwilę) znajdują się znaki ukośnego krzyża - według hipotez badaczy krzyż garbo prawdopodobnie związany był z pogańskim kultem solarnym.
DSC_0151.JPG
Po 10 minutach spaceru znaleźliśmy się koło DT PTTK "Pod Wieżycą". Według tabliczek wiszących na drzewach to ostatnie miejsce gdzie w ciągu 15 sekund można dostać zimne piwo, następne za 1,5 godz. w schronisku na szczycie Ślęży... <lol>
Odchodzi stąd kilka szlaków turystycznych i spacerowych, my wybraliśmy żółty prowadzący na Ślężę via Wieżycę.
DSC_0153.JPG
Odległość z tego miejsca na szczyt Wieżycy (415 m n.p.m.– wyraźna kulminacja w krótkim, północnym ramieniu Ślęży) to ok. 700 metrów więc z racji niewielkiej odległości dość stromo pod górkę.
DSC_0156.JPG
DSC_0159.JPG
DSC_0162.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: yaretzky » 31 mar 2014, o 21:57

DSC_0165.JPG
Na szczycie znajduje się , 15 metrowa, wieża widokowa (zbudowana na szczycie w latach 1905–1907) - tzw. wieża Bismarcka. Choć napis na drzwiach głosił, że wieża jest otwarta, nikt nie dopisał gdzie znajduje się klucz od potężnej kłódki spinającej solidny łańcuch założonych na drzwiach wejściowych... <lol>
DSC_0174.JPG
Ruszyliśmy dalej w stronę Ślęży. Droga to wznosiła się to łagodnie opadała, cały czas prowadząc pięknym lasem...
DSC_0186.JPG
DSC_0200.JPG
Po drodze spotykamy kolejne kultowe rzeźby: Pannę z rybą lub Postać z rybą i Dzika
DSC_0190.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: yaretzky » 31 mar 2014, o 22:04

Robiło się coraz cieplej, zaczęła się sprawdzać metoda ubierania "na cebulkę...
DSC_0208.JPG
Co jakiś czas pojawiają się niewielkie formacje skalne...
DSC_0206.JPG
Temperatura zrobiła się nie tylko wiosenna ale wręcz letnia:
DSC_0203.JPG
DSC_0204.JPG
Po kolejnych kilkunastu minutach zbliżyliśmy się do kamiennych wałów, o szerokości ok. 12 m, układanych z odłamków kamieni:
DSC_0211.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: yaretzky » 31 mar 2014, o 22:10

DSC_0210.JPG
Po półtoragodzinnym spacerze dotarliśmy na szczyt Ślęży. O tej godzinie nie było tam jeszcze zbyt wielu turystów. Sytuacja ta diametralnie zmieniła się w ciągu następnej godziny, którą spędziliśmy na szczycie...
DSC_0213.JPG
DSC_0218.JPG
DSC_0217.JPG
DSC_0224.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: yaretzky » 31 mar 2014, o 22:20

"Trzy epoki" na szczycie Ślęży:
DSC_0225.JPG
Widoczki ze Ślęży w tym dniu były nieco zamglone:
DSC_0236.JPG
Ale słynny niedźwiedź (to ten pośrodku... <lol> ) tkwił niewzruszenie w tym samym miejscu:
DSC_0233.JPG
Szczyt Ślęży zaczął przypominać "wielką majówkę". "Turyści" zaczęli masowo rozpalać dzikie ogniska, ogałacając z gałęzi okoliczne lasy... <mysli> :|
DSC_0243.JPG
DSC_0244.JPG
Delikatnie mówiąc "niespecjalnie mi się to podobało"...
Jeśli zgłodniejecie na szczycie - nie liczcie na "wyżerkę" w schronisku (w ofercie pomidorowa z ryżem, bigos i szarlotka na ciepło z bitą śmietaną - na te ostatnią skusiliśmy się choć cena nie była zbyt "zachęcająca" - 7,80 zł za kawałek)...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: yaretzky » 31 mar 2014, o 22:28

Drogę powrotną można wybrać wg gustu i upodobań:
DSC_0240.JPG
My zdecydowaliśmy się na zejście początkowo niebieskim szlakiem (w kierunku Sobótki Zachodniej) a później odbicie czarnym szlakiem spacerowym do DT PTTK "Pod Wieżycą" od którego zaczęliśmy spacer...
DSC_0242.JPG
W wielu odcinkach niebieski szlak prowadzi dość stromo w dół i jesienią lub po deszczu może być bardzo ślisko ponieważ schodzi się w dużym stopniu po kamieniach pokrytych masami liści...
DSC_0247.JPG
DSC_0248.JPG
DSC_0255.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: yaretzky » 31 mar 2014, o 22:35

Po dotarciu do "skrzyżowania" z czarnym szlakiem spacerowym aż do Sobótki towarzyszą Wam, po lewej ręce, takie lasy...
DSC_0261.JPG
DSC_0264.JPG
Po godzinie z przecinkiem dotarliśmy do DT PTTK w Sobótce i po przekąszeniu co nieco w barze schroniskowym (tu wybór był dużo większy a i ceny bardziej "nizinne") wróciliśmy do auta na parkingu. Kiedy przyjechaliśmy tu rano było zupełnie pusto. Po kilku godzinach ze znalezieniem na parkingu wolnego miejsca byłby już problem, choć miejsce pomieścić może ze 200-300 aut. Niedziela, pogoda, zimne piwo, grill, park linowy i atmosfera "majówki" przyciąga tu wielu ludzi z okolic...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8819
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: Comen » 31 mar 2014, o 23:47

Faktycznie ze zdjęć wynika, że zrobiła się na szczycie "plaża". Nie przypuszczałem nawet że Ślęża jest aż tak uczęszczana przez turystów. Przejeżdżałem tylko niedaleko, z tym że w zimie i zrobiła na mnie wrażenie mocno zalesionej i dość "opuszczonej". Czy poza kaplicą, figurkami kultowymi, schroniskiem i niezbyt chwalebną możliwością zapalenia ogniska są tam jeszcze jakieś atrakcje np. dla dzieci? A widać Wrocław ze Ślęży czy tylko ewentualnie światła w nocy?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: yaretzky » 1 kwie 2014, o 06:52

Comen pisze:zrobiła na mnie wrażenie mocno zalesionej i dość "opuszczonej"
Bo rzeczywiście można tam dojść ścieżkami na których nie spotkasz zbyt wielu ludzi (nawet na niebieskim szlaku, bo jest chyba "najtrudniejszy" <tak> ).
Tłumy, podobne jak na szczycie, będą za to na szlaku żółtym podczas podchodzenia od przełęczy Tąpadła - najkrótsza i najłatwiejsza droga na Ślężę (prawie cały czas bita droga - możliwość dopchania tamtędy nawet wózka dziecięcego, tzw. "ceprostrada" gdyby zastosować "tatrzańskie" nazewnictwo... <lol> ).
Comen pisze:niezbyt chwalebną możliwością zapalenia ogniska
Generalnie nie mam nic przeciwko ognisku, przypieczeniu kawałka kiełbasy nad ogniem i spałaszowaniu jej popijając zimnym piwem..., ale w jakimś konkretnym (jednym czy dwu) wydzielonym miejscu... Na Ślęży każdy rozpala swoje ognisko tam gdzie chce. W rezultacie (w niedzielę w którą my byliśmy) było tych ognisk w którymś momencie kilkanaście. I żałosny widok "ojców rodzin" targających z dziećmi całe naręcza gałęzi pozbieranych (lub wyrwanych... <mysli> ) z terenów wokół szczytu... W zestawieniu z takimi obrazkami cała turystyczno-mistyczna otoczka (kult pogański, krzyże solarne, rzeźby kultowe, akcje typu "ratujmy kościół na Ślęży" itp.) tworzona wokół jakby nie było jednego ze szczytów Korony Gór Polski traci (według mnie) całkowicie znaczenie...
Comen pisze:są tam jeszcze jakieś atrakcje np. dla dzieci?
<mysli> <mysli> <mysli>
Comen pisze:A widać Wrocław ze Ślęży czy tylko ewentualnie światła w nocy?
W nocy nie wiem, nie byłem. W dzień przy dobrej widoczności widać Wrocek, a przy pomocy lornetki można ponoć nawet odróżnić poszczególne osiedla. Nam uniemożliwiła takie obserwacje widoczna jednak w pewnym oddaleniu delikatna mgiełka...
Atrakcyjne mogą być: Festiwal Słowian w Sobótce ( w czerwcu) i "odprawiane" na szczycie Ślęży "obrzędy" związane z "nocą świętojańską"....
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: creamcheese » 1 kwie 2014, o 07:25

Ostatnio na Ślęży byłem w środku tygodnia, w maju i też było ludzi sporo i też były ogniska...wygląda to jak wygląda.
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8819
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: Comen » 1 kwie 2014, o 08:14

Grillowanie to nasz sport narodowy i sezon jak widać zaczyna się już na przednówku. I na Ślęży, i na Ćwilinie, także i na Jurze. Całe szczęście, że w Pieninach jeszcze na to nie wpadli ale tam jest park narodowy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13424
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Ślęża - 30.03.2014

Post autor: Adler » 1 kwie 2014, o 10:53

Problem ognisk na szlaku, jak widać, dość powszechny - dla mnie również niezrozumiały. <nie>
Pierwsze zdjęcia w relacji przypominają mi trochę szlak na Łysicę.
Ładna okolica.

ODPOWIEDZ