Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: Wiolcia » 24 kwie 2015, o 00:37

Zeszłoroczny bożocielny weekend spędziliśmy rowerowo i krajoznawczo na Pogórzu Kaczawskim. Odkurzyłam tę relację, bo tereny te bardzo nam się spodobały i to pewnie nie ostatni nasz pobyt tam.

Obrazek

Obrazek

Pierwsze dwa dni:
http://www.podrozeduze.pl/wyjazdy/pkaczawskie.htm

Dwa kolejne:
http://www.podrozeduze.pl/wyjazdy/pkaczawskie2.htm

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: Adler » 24 kwie 2015, o 10:50

Przyjemna okolica.
Piękne i bardzo wyraźne zdjęcia.
Przypomnij mi proszę, jakim aparatem wykonane? <mysli>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: Comen » 24 kwie 2015, o 17:21

Pogórze Kaczawskie to jeden z moich póki co niezrealizowanych planów więc z wielką przyjemnością przeczytałem relację i co raz bardziej ciągnie mnie w tamte okolice. Zastanawiam się jaki punkt wypadowy byłby najlepszy. Jawor? Złotoryja? a może Bolesławiec? Z pewnością górek typu Ostrzyca, Wilkołak a choćby takiej ze zdjęcia 12 w drugiej części nie można pominąć. Ale też i urokliwe miasteczka z pewnością warto zobaczyć. Jest w każdym razie pomysł na kilkudniowy wypad.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: Wiolcia » 24 kwie 2015, o 22:37

Alan pisze:Przyjemna okolica.
Piękne i bardzo wyraźne zdjęcia.
Przypomnij mi proszę, jakim aparatem wykonane? <mysli>
Tym razem zdjęcia są autorstwa mojego męża, a on fotografuje Pentaxem z różnymi obiektywami.
Comen pisze:Pogórze Kaczawskie to jeden z moich póki co niezrealizowanych planów więc z wielką przyjemnością przeczytałem relację i co raz bardziej ciągnie mnie w tamte okolice. Zastanawiam się jaki punkt wypadowy byłby najlepszy. Jawor? Złotoryja? a może Bolesławiec? Z pewnością górek typu Ostrzyca, Wilkołak a choćby takiej ze zdjęcia 12 w drugiej części nie można pominąć. Ale też i urokliwe miasteczka z pewnością warto zobaczyć. Jest w każdym razie pomysł na kilkudniowy wypad.
Dość rozległe jest Pogórze (i Góry) Kaczawskie, więc trudno powiedzieć, jaka miejscowość byłaby idealną bazą. Złotoryja jest dobra, by zwiedzić północ tego obszaru (w tym zamek Grodziec - to on jest widoczny na tym stożkowatym szczycie na wspomnianym przez Ciebie zdjęciu - na te okolice niestety nie starczyło nam czasu). Jawor też jest dobry, może nawet lepszy, bo stąd blisko i w centrum, i na północ, i południe. Ale są jeszcze okolice Wlenia i Lwówka Śląskiego (też tam jeszcze nie byliśmy), a to już dalej na zachód. No i dolina Bobru - też są tam ciekawe miejsca (je odwiedziliśmy podaczas poprzedniego pobytu). Zależy jakim czasem będziesz dysponował. W każdym razie - warto.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: gar » 27 kwie 2015, o 10:48

Kaczawskie są świetne. Romański kościół w Świerzawie jest udostępniony do zwiedzania: koszt rzędu kilku złotych za osobę. Tłumów nie ma a powinien znajdować się w programie każdej wycieczki po tamtych stronach. Gdyby ktoś był zainteresowany dysponuję numerem telefonu do osoby, która się nim zajmuje, chętnie otworzy, opowie i zaopatrzy w materiały dotyczące Świerzawy i okolic.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: PermanentTravel » 20 lip 2016, o 23:14

Wiolcia pisze:Odkurzyłam tę relację, bo tereny te bardzo nam się spodobały i to pewnie nie ostatni nasz pobyt tam.
Niestety linki już nieaktualne.
Comen pisze:Pogórze Kaczawskie to jeden z moich póki co niezrealizowanych planów więc z wielką przyjemnością przeczytałem relację i co raz bardziej ciągnie mnie w tamte okolice.
Na chwilę obecną po Górach Kaczawskich także jeszcze nie chodziłem. Byłem tam tylko przejazdem oraz widziałem je z niedalekiej odległości podczas wycieczki w Rudawy Janowieckie. Stanowią one jednak jedne z kolejnych miejsc, które mam zamiar odwiedzić.

Widok znad Kaczorowa
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok z okolic Pastewnika
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok na Bolków i Przedgórze Kaczawskie
Obrazek
Zamek Bolków
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: gar » 21 lip 2016, o 09:40

PermanentTravel pisze: Na chwilę obecną po Górach Kaczawskich także jeszcze nie chodziłem. Byłem tam tylko przejazdem oraz widziałem je z niedalekiej odległości podczas wycieczki w Rudawy Janowieckie. Stanowią one jednak jedne z kolejnych miejsc, które mam zamiar odwiedzić.
Same góry ciut bez szału (choć widokowo w kilku miejscach powalają), ale to co pod nimi jest super interesujące. Wioski, miasteczka, kościoły, zamki, cmentarze, ruiny, architektura, krajobrazy ... Potrafią zauroczyć

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: Comen » 21 lip 2016, o 11:35

Ten widok znad Kaczorowa prawie jak z Wysp Brytyjskich
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: PermanentTravel » 22 lip 2016, o 11:40

gar pisze: Same góry ciut bez szału (choć widokowo w kilku miejscach powalają), ale to co pod nimi jest super interesujące. Wioski, miasteczka, kościoły, zamki, cmentarze, ruiny, architektura, krajobrazy ... Potrafią zauroczyć
Jeszcze tam nie byłem i za pewne nie bez powodu - są to jedne z najniższym gór w kraju, które do tej pory postrzegałem bardziej jako pogórze niż góry właściwe przez co faktycznie można powiedzieć, że "same góry ciut bez szału", jednak jest tam kilka miejsc, które mam zamiar odwiedzić. Głównie są to wygasłe wulkany (podaję odnośniki do wyników wyszukiwania grafiki w google): Okole, Organy Wielisławickie, Wilcza Góra, Ostrzyca Proboszczowicka. Z innych atrakcji przyrodniczych połóżonych poniżej gór na pewno warto zwrócić uwagę na Park Krajobrazowy Chełmy oraz Jezioro Pilchowickie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: Comen » 22 lip 2016, o 23:40

No, ale te miejsca które wymieniłeś to faktycznie jest Pogórze Kaczawskie (prawidłowo powinno być raczej Przedgórze, bo to nie jest obszar fałdowy tylko obniżony uskokiem teren dawnych gór). Góry są bardziej na południu.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: PermanentTravel » 22 lip 2016, o 23:46

Comen pisze:No, ale te miejsca które wymieniłeś to faktycznie jest Pogórze Kaczawskie
Fakt, wszystkie poza szczytem Okole, gdyż ten wchodzi w skład północnego grzbietu Gór Kaczawskich.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: PermanentTravel » 19 sie 2016, o 10:41

Fantastyczne ujęcia Ostrzycy Proboszczowickiej z drona.

https://www.youtube.com/watch?v=oaZk2pzHHXQ

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: Comen » 19 sie 2016, o 13:39

Chyba to nie jest najwyższy wygasły wulkan w Polsce, ale widoki faktycznie rewelacyjne zwłaszcza w jesiennej szacie
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: PermanentTravel » 19 sie 2016, o 15:24

Comen pisze:Chyba to nie jest najwyższy wygasły wulkan w Polsce
Chyba jednak tak:

"Na omawianym obszarze występują także liczne stożki powulkaniczne. Są one obecnie o kilkaset metrów niższe niż w okresie w którym powstały. Mogły wtedy sięgać nawet do 1000 m npm. Silne procesy niszczące, trwające przez kilka ostatnich milionów lat, przyczyniły się do zdarcia grubej pokrywy otaczającej komin wulkaniczny. Z potężnych wulkanów zachowały się do dzisiejszego dnia tylko ich fragmenty. Są to tzw. neki. czyli twardziele wypełniające wnętrza kraterów i kominów. Do najpiękniejszych przykładów takich form zaliczyć możemy Ostrzycę (501 m npm), Grodziec (389) oraz Wilczą Górę (373). Inne ważniejsze wzniesienia o wulkanicznej przeszłości:
Trupień (481), Muchowskie Wzgórza (470), Czartowska Skała (468), Owczarek (448), Obłoga (445), Górzec (445), Łysanka (444), Oścień (412), Radogost (397), Kozia Góra (375), Góra Bazaltowa (367), Kamienna Góra (353), Góra Rataj (343), Świątek (330), Czerwony Kamień (325), Dębina (315), Kostrza (313), Mnisza Góra (310), Jeziorna (293), Kopczyna (257)."

[źródło]

Co z typową wulkaniczną przeszłością miałoby być tam wyższe od Ostrzycy? Pozostałe wyższe szczyty G. Kaczawskich mają na swoich zboczach poduszki bazaltowe pochodzenia magmowego, te jednak powstają na dnie oceanów, podobnie jak inne skały metamorficzne będące ich budulcem, co świadczy, że same góry nie były typowymi stożkami wulkanicznymi (przykładem jest szczyt Okole, który kilka wpisów wyżej sam błędnie określiłem jako wygasły wulkan).

Poza G. Kaczawskimi niektórzy wskazują Ślężę ale niedawno czytałem, że to mit jakoby była ona wulkanem. Np. tutaj.

Góra św. Anny jest niższa - ma 408 m. n.p.m.

Co jeszcze? Góry Kamienne? One są zbudowane m.in. ze skał wulkanicznych (porfirów, melafirów i ich tufów) ale same wulkanami nie były. Skały te powstały na tym terenie w karbonie i permie ale dopiero później zostały wypiętrzone w obecnej formie Gór Kamiennych. Ktoś powie, że perm i karbon to właśnie część okresu podczas którego doszło do wypiętrzenia Sudetów, czyli orogenezy hercyńskiej... Tyle, że wypiętrzone wtedy góry po okresie permu uległy erozji i i zrównaniu. Dopiero podczas kolejnej orogenezy alpejskiej powstałe wcześniej hercyńskie skały zostały ponownie wydźwignięte jako góry zrębowe, jakimi są właśnie dzisiejsze Sudety.

Jakieś inne pomysły?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: Comen » 19 sie 2016, o 16:27

Są jeszcze andezytowe góry na przedpolu Pienin: Jarmuta, Wdżar i Bryjarka. Pewnie że trudno stwierdzić czy wszystkie te masywy stanowiły kiedyś czynny wulkan, ale andezyt jest skałą wylewną, więc przynajmniej jedna erupcja powinna w tym miejscu nastąpić.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: PermanentTravel » 19 sie 2016, o 16:36

Comen pisze:Są jeszcze andezytowe góry na przedpolu Pienin: Jarmuta, Wdżar i Bryjarka. Pewnie że trudno stwierdzić czy wszystkie te masywy stanowiły kiedyś czynny wulkan, ale andezyt jest skałą wylewną, więc przynajmniej jedna erupcja powinna w tym miejscu nastąpić.
Fakt, te góry są zagadką i anomalią geologiczną tamtych terenów. Stanowią one co najmniej intuzje andezytowe, jednak wg naukowca Stanisława Małkowskiego "dość częstym chwytem marketingowym jest nazywanie Wdżaru wygasłym wulkanem. Być może góra nieco przypomina stożek wulkaniczny, jednakże nie ma naukowych dowodów na to, że w tym miejscu znajdował się wulkan".

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: gar » 1 wrz 2016, o 16:08

Nie wiem czy w Górach Kruczych coś wyższego by się nie znalazło (ale nie jestem ekspertem od tych spraw więc pewności żadnej nie mam), niemniej jednak Ostrzyca prezentuje się zjawiskowo.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: Comen » 2 wrz 2016, o 14:25

gar pisze:Romański kościół w Świerzawie jest udostępniony do zwiedzania: koszt rzędu kilku złotych za osobę. Tłumów nie ma a powinien znajdować się w programie każdej wycieczki po tamtych stronach. Gdyby ktoś był zainteresowany dysponuję numerem telefonu do osoby, która się nim zajmuje, chętnie otworzy, opowie i zaopatrzy w materiały dotyczące Świerzawy i okolic.
Nie będzie otwarty z definicji: tak mam zapisane w Internecie: między 12 a 18 w dni powszednie? W każdym razie na wszelki wypadek poproszę o te namiary na priv
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: W Krainie Wygasłych Wulkanów: Pogórze Kaczawskie (06.2014 r.)

Post autor: gar » 2 wrz 2016, o 18:11

Nie wiem. Ja się zawsze zapowiadam i zawsze ktoś przybywa mi otworzyć.
Namiar poszedł na priv.

ODPOWIEDZ