Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Ciekawe miejsca w Sudetach

Ciekawe miejsca w Sudetach i Górach Świętokrzyskich.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: Adler » 25 lut 2016, o 09:54

Jeśli ktoś z Was ma pomysł na całodniowe wędrówki górskie, tudzież pętle w Sudetach (zwłaszcza te mniej znane miejsca), dajcie znać. Nie ukrywam, że w tej części kraju mam jeszcze sporo do nadrobienia.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 25 lut 2016, o 12:22

Tego jest rzeczywiście mnóstwo. Łatwiej by było gdybyś określił pasmo które Cię interesuje, orientacyjny czas przejścia i czy przejście długie na ciężko (tzn. z plecakiem) z punktu do punktu czy pętla na lekko (tzn. z małym plecakiem). Po powrocie z Malty będę służył pomocą, chyba że coś wrzucę na szybko dziś wieczorem.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: PermanentTravel » 20 kwie 2016, o 15:15

Alan pisze:Jeśli ktoś z Was ma pomysł na całodniowe wędrówki górskie, tudzież pętle w Sudetach (zwłaszcza te mniej znane miejsca), dajcie znać.
Z mniej znanych miejsc polecam Góry Bialskie - są na tyle dzikie i rzadko odwiedzane, że w wielu przewodnikach określane są sudeckimi Bieszczadami. Nie ma tam, co prawda, połonin, ale na szlaku rzadko uświadczysz turystów a chodzi się bardzo przyjemnie. Będąc tam warto zajechać do Bielic zwanych wsią na końcu świata. Mi Bielice przypominają miejscowości Beskidu Niskiego. Stamtąd też wiedzie szlak na najwyższy szczyt pasma z wieżą widokową - Czernicę. Poniżej link do mojej wędrówki po tych terenach:
http://wktoregory.blogspot.com/2015/12/ ... e.html?m=1
Ja startowałem z czeskiej strony Gór Złotych ale zawsze możesz zmodyfikować trasę ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: Comen » 20 kwie 2016, o 15:54

PermanentTravel pisze: Stamtąd też wiedzie szlak na najwyższy szczyt pasma z wieżą widokową - Czernicę.
Postawna jest zdaje się wyższa
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: PermanentTravel » 20 kwie 2016, o 16:14

Comen pisze:Postawna jest zdaje się wyższa
Zgadza się... sorki za nieporozumienie wynikłe z pisania posta na szybko w autobusie;) Chodziło mi po prostu o najwyższy szczyt z 360* panoramą widokową. Oprócz Postawnej, od Czernicy wyższy jest w tym paśmie jeszcze Rudawiec, ale tylko z Czernicy można cieszyć się widokami w każdym kierunku.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 20 kwie 2016, o 16:36

A po zejściu małe co nieco w Chacie Cyborga. Noclegi niestety mają drogie, ale jedzenie bardzo dobre i w przyzwoitych cenach. A potem szybkie wejście na Kowadło (panoramy ograniczone, ale widać m. in. Czernicę). Potwierdzam, że Bielice mają coś w sobie.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: PermanentTravel » 20 kwie 2016, o 19:48

gar pisze:A potem szybkie wejście na Kowadło.
Dokładnie! Tym samym, Alan, będziesz miał możliwość wejścia na szczyt wchodzący w skład korony gór polskich. Kowadło znajduje się już bowiem w Górach Złotych i stanowi ich najwyższe wzniesienie (po stronie polskiej, bo po czeskiej jest to Smrek, zaliczony w pierwszym dniu wędrówki). Zdjęcia z widokami z Kowadła, o których wspomina gar, znajdziesz w drugim dniu podlinkowanej powyżej przechadzki.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: PermanentTravel » 20 kwie 2016, o 21:09

PermanentTravel pisze:Oprócz Postawnej, od Czernicy wyższy jest w tym paśmie jeszcze Rudawiec
Po polskiej stronie można tu dodać jeszcze Brusek ale, po pierwsze, nie przechodzi przez niego żaden szlak a po drugie, wg niektórych podziałów zaliczany jest do Gór Złotych (zresztą jak sama Postawna, gdyż oba te szyty leżą tuż obok Smrku - najwyższego szczytu Gór Złotych zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie). Ponadto po czeskiej stronie jest jeszcze jeden szczyt wyższy od Czernicy - Travna Hora.
Generalnie Góry Bialskie są trudne do dokładnego zregionalizowania i określenia ich ścisłych granic. Nie posiadają żadnego szczytu pełniącego roli zwornika, czyli centrum, od którego rozchodzą się boczne grzbiety, jak to ma miejsce we wszystkich innych górach. Poszczególne pasma rozchodzą się tutaj niemal chaotycznie w różnych kierunkach bez możliwości określenia punktu centralnego. Niektórzy badacze uważają nawet, że nie są one osobnym pasmem ale stanowią po prostu część Gór Złotych. Niezależnie jednak od ich sprzeczek, rejon ten na pewno wart jest odwiedzenia a ze względów widokowych najatrakcyjniejszym miejscem jest wspomniana wyżej Czernica.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: tadeks » 21 kwie 2016, o 09:24

PermanentTravel pisze: ...Po polskiej stronie można tu dodać jeszcze Brusek ale, po pierwsze, nie przechodzi przez niego żaden szlak a po drugie, wg niektórych podziałów zaliczany jest do Gór Złotych (zresztą jak sama Postawna, gdyż oba te szyty leżą tuż obok Smrku - najwyższego szczytu Gór Złotych zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie). Ponadto po czeskiej stronie jest jeszcze jeden szczyt wyższy od Czernicy - Travna Hora...
Generalnie Góry Bialskie są trudne do dokładnego zregionalizowania i określenia ich ścisłych granic. Niektórzy badacze uważają nawet, że nie są one osobnym pasmem ale stanowią po prostu część Gór Złotych... Niezależnie jednak od ich sprzeczek, rejon ten na pewno wart jest odwiedzenia a ze względów widokowych najatrakcyjniejszym miejscem jest wspomniana wyżej Czernica.
1. Brusek też przez niektórych uważany jest za najwyzszy w Bialskich, a sam szczyt, grupka skałek, jest odkryty i dużo z niego widać.
2. Całkowicie zgadzam się z Tobą z komplikacjami podziałowymi (Złote/Bialskie), z granicami, przynależnościami poszczególnych wzniesień w tym rejonie. Już trochę o tym na forum pisaliśmy.
3. Travna leży po Czeskiej stronie, blisko granicy, z której ją widać i jest łatwa i warta wejścia.
4. Dla mnie najwyższa w Górach Bialskich, polskiej części jest Postawna.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: PermanentTravel » 21 kwie 2016, o 09:37

tadeks pisze:3. Travna leży po Czeskiej stronie
Tak też napisałem
4. Dla mnie najwyższa w Górach Bialskich, polskiej części jest Postawna.
Powyżej nie stwierdzono niczego przeciwnego, poza tym, że wg niektórych nie jest wliczana do Gór Bialskich

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 29 cze 2016, o 17:56

Ostatnio powstała fajna trasa spacerowa po Miedziance. Do tego znów funkcjonuje tam browar, więc można połączyć przyjemne z pożytecznym (w knajpce przy browarze poza piwem bardzo dobre i bardzo przystępne cenowo dania obiadowe).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 4 lip 2016, o 21:07

Podobno wyremontowano skocznię narciarską w Lubawce (Góry Krucze). Wstęp bezpłatny, więc chyba warto skorzystać. Może się w poniedziałek tam wybiorę (bo planuję być przez chwilę w okolicy) to sprawdzę, czy wiadomość jest oparta na fakcie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 12 lip 2016, o 13:31

Skocznia w Lubawce (K-85 - największa po polskiej stronie Sudetów) wyremontowana w polski sposób, czyli piękna prowizorka, ale nie zmienia to faktu, że wdrapać na górę się można. Niestety widok z samej góry skoczni dość ograniczony ze względu na gałęzie drzew. Ciekawe czy jeśli odbędą się na niej zimą jakieś konkursy to zrobią porządek z drzewami, bo chyba brak pełnej widoczności skoczkom może przeszkadzać (chyba że się mylę).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: Comen » 13 lip 2016, o 09:13

Skoczkom przeszkadzają głównie boczne wiatry, tak więc jeżeli gałęzie nie wiszą nad zeskokiem i nie ma obaw, że na którejś z nich zawodnik wyląduje to raczej nie przeszkadza to a nawet ułatwia przeprowadzenie zawodów.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 19 kwie 2017, o 23:23

Pojawia się w Sudetach nowa atrakcja (szczególnie dla miłośników dzikich zwierząt). Potwierdzono przebywanie po polskiej stronie Sudetów (po około 170 latach przerwy) wilków. I nie są t wilki zaglądające do nas z Czech, ale przebywające na stałe. Póki co populacja nie jest duża, ale po tak długiej przerwie to i tak zaskakująca sprawa.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: Comen » 20 kwie 2017, o 16:56

Atrakcja mimo wszystko wątpliwa. Albo namierzenie wilka będzie graniczyło z cudem, albo spotkanie z wygłodniałą watahą nie będzie należeć do zbyt przyjemnych.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 20 kwie 2017, o 18:47

Namierzenie wilka jest nadzwyczaj trudne, ale dla fachowców zapewne nie jest niemożliwe. Póki co wilków jest w Sudetach kilka sztuk, więc szału nie ma. Spotkania z wilkami nieprzyjemne dla człowieka w ostatnich kilkudziesięciu latach właściwie się nie zdarzają, a w Sudetach patrząc na populację wilków i ich możliwości polowania nie widzę żadnego zagrożenia dla człowieka.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 16 maja 2017, o 16:34

W okolicach Wałbrzycha mają pojawić się kolejne wieże widokowe. W niedługim czasie ma to być wieża na Borowej, a w trochę odleglejszym terminie jest plan budowy wieży na Trójgarbie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: Adler » 16 maja 2017, o 21:51

Zastanawiam się, jaki jest główny cel stawiania kolejnych (nowych) wież?

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 17 maja 2017, o 10:17

Pomysł z wieżą na Borowej nie jest zły. Góry Wałbrzyskie to góry mocno zalesione więc widoków nie jest zbyt wiele. A ładny widok w górach to świetna sprawa. Pewnie liczą też na większą frekwencję w tym paśmie, bo poza kilkoma miejscami na szlakach jest prawie kompletnie pusto.

Klapkowicz
User
Posty: 54
Rejestracja: 18 maja 2017, o 17:55

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: Klapkowicz » 24 maja 2017, o 00:20

Jestem przeciwnikiem inwestycji w górach, uważam, że powinny być zachowane jak najbardziej naturalne ale akurat wieże widokowe na zalesionych szczytach to bardzo dobry pomysł. Z tym że raczej wieże drewniane a nie betonowe czy stalowe. Natomiast zupełnie nie widzę sensu budowania wieży na Śnieżniku, a takie pomysły też się pojawiają.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: gar » 24 maja 2017, o 10:44

Zgadzam się z przedmówcą. Wieża widokowa na zalesionym szczycie - tak, wieża na odkrytym, widokowym szczycie - nie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: Comen » 24 maja 2017, o 12:12

Z tym że na odsłoniętych szczytach lokowano wcześniej wieże triangulacyjnie a obecnie zdarzają się w takich miejscach rozmaite przekaźniki, maszty RTV czy telefonii komórkowej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Krzysztof_dst
User
Posty: 23
Rejestracja: 27 cze 2015, o 09:08
Lokalizacja: Strzelin

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: Krzysztof_dst » 10 lip 2017, o 20:37

Wzgórza Lewińskie - dużo nowych szlaków. Możliwości wędrówek w pętlę. Dobry dojazd pociągiem. Widoki.
Więcej o nowych szlakach na stronie PTTK Strzelin:
http://pttk-strzelin.pl/szlaki/
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ciekawe miejsca w Sudetach

Post autor: Comen » 10 lip 2017, o 22:46

Jeśli chodzi o Wzgórza Lewińskie to gęstość szlaków wygląda na całkiem sporą. Pytanie jakie osobliwości możemy tam znaleźć? Które z tych szlaków warte są wyróżnienia?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ