Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Post autor: PermanentTravel » 30 lip 2016, o 21:58

Góry Sokole stanowią niewielki masyw górski wchodzący w skład Rudaw Janowickich, od których oddzielone są Przełęczą Karpnicką. Składają się one z kilku wzniesień w postaci kop bez grani i grzbietów, z których najwyższe to Krzyżna Góra i Sokolik Duży. W paśmie tym spotkamy liczne skałki, blokowiska oraz pojedyncze bloki skalne. Wiele z nich osiąga znaczne wysokości przez co stanowią cel wypraw osób uprawiających wspinaczkę górską. Jest to bardzo malownicze pasmo dlatego warto wybrać się tu także na zwykły spacer. Odległości pomiędzy głównymi punktami nie są tu duże a szczyty są łatwo dostępne mimo, że ich zbocza są stosunkowo strome. Oba najwyższe szczyty udało mi się zaliczyć po tym, jak tego samego dnia wszedłem wcześniej na Lwią Górę w Rudawach Janowickich (przechadzkę tą relacjonowałem tutaj).

Widok na Rudawy Janowickie i Karkonosze z okolic Pastewnika.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Widok na Góry Sokole znad Janowic Wielkich.
Po lewej góruje Krzyżna Góra a po prawej Sokolik Duży.
Obrazek

Główny grzbiet Rudaw Janowickich wraz z Górami Sokolimi.
Obrazek

Sokolik Duży widziany z okolic Trzcińska.
Obrazek

Schronisko PTTK Szwajcarka.
Obrazek

Niegdyś spod tego schroniska rozpościerał się szeroki widok na Góry Sokole, co widać w górnym prawym rogu poniższej fotografii.
Obrazek
[fotografia archiwalna, źródło fotopolska.eu]

Na powyższym zdjęciu widać także szczyt Krzyżnej Góry. Niegdyś był niezalesiony. Obecnie ponad drzewa wyłania się tylko fragment skały.
Obrazek
Obrazek

Niemniej jednak z platformy widokowej na szczycie odsłania się nam przepiękny widok w kierunku - od południowego wschodu po północny zachód.

Widok na główny grzbiet Rudaw Janowickich z Krzyżnej Góry.
Obrazek
Obrazek

Widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
Obrazek

Na pierwszym planie pomniejsze szczyty Gór Sokolich: Browarówka, Rudzik a nieco z tyłu Buczek.
Obrazek

Śnieżka widziana z Krzyżnej Góry.
Obrazek
Obrazek

Główny grzbiet Karkonoszy, po prawej widać zarys przekaźnika telewizyjnego nad Śnieżnymi Kotłami.
Obrazek

Skała Jastrzębie Turnie.
Obrazek

Widok na Sokolik Duży i Husyckie Skały. Zdjęcie zrobione na zejściu z Krzyżnej Góry.
Obrazek

Husyckie Skały.
Obrazek

Jak możemy przeczytać na tablicy informacyjnej ustawionej koło tego miejsca, jego nazwa "wiąże się z wydarzeniami, które miały miejsce w nocy z 11/12 sierpnia 1434 r. na terenie pobliskiego Zamku Sokolec u stóp Krzyżnej Góry. Uciekający z płonącej warowni husyci zmylili tu wówczas drogę i popędzili na koniach wprost w kierunku przepaści".

Jak widać na poniższym zdjęciu, na głazie widoczne są jeszcze pozostałości po starych, niemieckich napisach.
Obrazek

Z tablicy informacyjnej dowiadujemy się, że na głazie tym znajdowała się niegdyś "figura odlanego z żeliwa orła zrywającego się do lotu. Ówcześnie miejsce to nazwano Kamieniem Blüchera od nazwiska feldmarszałka Gebharda Leberechta von Blüchera, dowódcy armii pruskiej żyjącego w latach 1742 - 1819. Na tablicy, na której dziś zostały tylko nikłe ślady znajdował się napis zawierający nową nazwę nadaną skałom oraz datę 1813 roku upamiętniającą zwycięstwo feldmarszałka von Blüchera nad Napoleonem w bitwie pod Lipskiem."


Tak wyglądało wtedy to miejsce.
Obrazek
[fotografia archiwalna, źródło fotopolska.eu]

Obecnie po orle zostały jedynie otwory w miejscach jego mocowania. Został bezpowrotnie usunięty po II Wojnie Światowej. Posiada ktoś może jakiekolwiek informacje na temat jego późniejszych losów?

Obrazek

Kolejne zdjęcia archiwalne dla porównania
Obrazek
[fotografia archiwalna, źródło fotopolska.eu]

Obrazek

Sokolik Duży widziany z Husyckich Skał.
Obrazek

Formacja skalna na szczycie Sokolika Dużego.
Obrazek
Obrazek

Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa z 360 stopniową panoramą.
Widok na Krzyżną Górę.
Obrazek
Obrazek

W tle widoczne Karkonosze.
Obrazek

Widoki na Góry Kaczawskie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze raz widok na Sokolik Duży.
Obrazek

Mimo, że są to niskie góry, stanowią one bardzo interesujący cel wycieczek trekkingowych.

Więcej zdjęć z tej wędrówki znajdziecie w tym miejscu.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Post autor: gar » 30 lip 2016, o 22:32

Potwierdzam, że to rewelacyjne góry. Niezbyt wymagające (więc bardzo dobre na pierwsze wycieczki z dzieciakami), piękne, ze wspaniałymi widokami i skałkami, dość łatwo dostępne. Nic tylko jechać.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Post autor: Comen » 30 lip 2016, o 23:12

Krajobrazy powiedziałbym trochę takie pienińskie
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Post autor: PermanentTravel » 30 lip 2016, o 23:21

gar pisze:Potwierdzam, że to rewelacyjne góry. Niezbyt wymagające (więc bardzo dobre na pierwsze wycieczki z dzieciakami)
Prawda - tak się składa, że byłem tam akurat po raz pierwszy i właśnie z córką w nosidełku. Po około 15-tu km z nią z przodu i z plecakiem z tyłu (łącznie z Lwią Górą i Kolorowymi Jeziorkami) byłem mniej zmęczony jak zwykle w innych górach a widoczki były czasem nawet lepsze <tak>
Comen pisze:Krajobrazy powiedziałbym trochę takie pienińskie
Trochę tak. Dodatkowo Góry Sokole (i tylko one, reszta Rudaw Janowickich już nie) przypominają mi jeszcze trochę Beskid Wyspowy przez to, że składają się na nie pojedyncze wzniesienia w postaci kop bez grani i grzbietów.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Post autor: PermanentTravel » 31 lip 2016, o 12:52

gar pisze:Nic tylko jechać.
Dokładnie! <okok> Tym bardziej, że dojazd jest łatwy zarówno dla zmotoryzowanych, jak i dla poruszających się komunikacją publiczną.
Dla mnie Rudawy Janowickie stanowią odkrycie tego sezonu i polecam je wszystkim miłośnikom gór (i nie tylko)!

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Post autor: Adler » 31 lip 2016, o 13:49

Rudawy Janowickie są ok.
Byliśmy z Yoaną w tamtym rejonie w 2012r.
Szkoda, że to pasmo leży ok. 450-500 km od nas. :(

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Post autor: PermanentTravel » 31 lip 2016, o 18:36

as pisze:Byliśmy z Yoaną w tamtym rejonie w 2012r.
Gdzie dokładnie? Zachowały się Wam jakieś zdjęcia? Może dorzucicie do wątku?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Post autor: Adler » 31 lip 2016, o 21:04

PermanentTravel pisze:Gdzie dokładnie? Zachowały się Wam jakieś zdjęcia? Może dorzucicie do wątku?
Kolorowe Jeziorka:
viewtopic.php?f=72&t=1528

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: Góry Sokole - Krzyżna Góra i Sokolik Duży (lipiec 2016)

Post autor: PermanentTravel » 31 lip 2016, o 21:40

as pisze:Kolorowe Jeziorka
Spoko, też tam byłem tego samego dnia co na Lwiej Górze, Krzyżnej Górze i na Sokoliku Dużym, jednak tereny samych gór bardziej mi się podobały. Ale dorzucę pewnie niedługo kilka zdjęć od siebie, bo miejsce jak najbardziej warte uwagi.

ODPOWIEDZ