Akcje GOPR w Sudetach

Ciekawe miejsca w Sudetach i Górach Świętokrzyskich.

Moderator: Comen

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 7475
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Akcje GOPR w Sudetach

Post autor: gar » 9 sty 2017, o 21:50

Zima daje o sobie znać:
Akcja GOPR-u w Karkonoszach. Turyści zgubili się na szlaku
"3 turyści zgubili się w Karkonoszach w okolicach Śnieżnych Kotłów. Ratownikom udało się do nich dotrzeć. Zostali sprowadzeni do schroniska pod Łabskim Szczytem. Ok. godz. 17 turyści zgubili się na szlaku. Ratownicy dotarli do nich dzięki lokalizacji za pomocą specjalnej aplikacji.
Odnalezieni turyści są w dobrym stanie. Zeszli o własnych siłach. W górach panują skrajnie trudne warunki."

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 7475
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Akcje GOPR w Sudetach

Post autor: gar » 11 sty 2017, o 18:33

Zima zagościła na dobre w Karkonoszach, dlatego dyrekcja Karkonoskiego Parku Narodowego wydała decyzję o zamknięciu dla turystów szlaku niebieskiego prowadzącego na Śnieżkę. Z powodu znacznego zagrożenia lawinowego oraz trudnych warunków zamknięty został odcinek od Śląskiego Domu do skrzyżowania ze szlakiem czerwonym, prowadzącym na szczyt od strony Czarnego Grzbietu.
Wejście na najwyższy szczyt Karkonoszy możliwe jest obecnie od strony Śląskiego Domu szlakami czarnym i czerwonym (tzw. Zakosami), od strony wschodniej szlakiem czerwonym (prowadzącym od schroniska Jelenka i Przełęczy Okraj), a także szlakiem żółtym od strony czeskiej.
Z powodu zagrożenia lawinowego (obecnie w Karkonoszach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia) na okres zimowy zamknięte zostały szlaki: żółty od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Śnieżnych Kotłów, zielony pod Kotłami od schroniska Pod Łabskim Szczytem do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem, żółty przez Biały Jar do Drogi Śląskiej, niebieski od Domku Myśliwskiego do Samotni iraz szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki. Wyłączone z użytku są również szlaki poprowadzone krawędziami kotłów polodowcowych – tutaj wyznaczono obejścia, znakowane w terenie tyczkami. Po czeskiej stronie szlaki nie są zamykane, pojawiły się za to tablice informujące o zagrożeniu lawinowym.