Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Góry Świętokrzyskie: Góra Hałasa i Telegraf

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Zoobek
User
Posty: 16
Rejestracja: 27 sty 2018, o 07:01

Góry Świętokrzyskie: Góra Hałasa i Telegraf

Post autor: Zoobek » 27 sty 2018, o 08:33

Telegraf (408 m) jest najwyższym szczytem Pasma Dymińskiego położonego na południowym wschodzie Kielc. Góra Hałasa (393 m) jest zachodnim sąsiadem Telegrafu.
Wycieczkę rozpocząłem w miejscu gdzie niebieski szlak turystyczny (Chęciny do Łagów) przecina ulicę Ściegiennego (trasa wylotowa na Tarnów). W miejsce to łatwo dostać się komunikacją miejską z centrum Kielc (z ul. Żytniej gdzie zatrzymują się autobusy PolskiegoBusa wsiadamy w autobus linii 27, 29, 40, 42 lub 45 i wysiadamy na przystanku Ściegiennego/Lecznica).
Kierujemy się na wschód i po około 100 metrach wchodzimy do lasu.

Obrazek

Warto trochę zboczyć na lewo ze szlaku (tabliczki) i zobaczyć wychodnię skalną pod Górą Hałasa.

Obrazek

Początkowo idziemy po płaskim terenie krętymi drogami i ścieżkami. Po około 20 minutach rozpoczynamy podejście pod Górę Hałasa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na szczycie Góry Hałasa stoi dostrzegalnia przeciwpożarowa.

Obrazek

Na Telegraf pozostało jeszcze 10 minut lekkiego marszu. Na szczycie góry Telegraf stoi należący do Polskich Sieci Nadawczych maszt radiowy o wysokości 60 m. Na zboczu góry znajduje się zaliczana do trudnych 500 metrowa narciarska trasa zjazdowa z różnicą poziomów 100 m. Do niedawna wyposażona była w czteroosobowy wyciąg krzesełkowy (obecnie zdemontowany). Ze szczytu Telegrafu rozciąga się panorama Kielc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodząc z góry w kierunku wschodnim mijamy cmentarz jeńców radzieckich (miejsce pochówku 11,2 tys. jeńców, którzy zginęli w istniejącym w pobliżu obozie niemieckim w latach 1941–1944).

Obrazek

Obrazek

Po około 60 minutach całego marszu kończymy spacer w dzielnicy Kielc Bukówka skąd do centrum wracamy komunikacją miejską (1,3,11,25,33,34)

Obrazek

Wycieczkę odbyłem w ostatnich dniach 2017 roku.

https://mapa-turystyczna.pl/route/mu33

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

"Relacja:" Góra Hałasa i Telegraf (Góry Świetokrzyskie)

Post autor: Comen » 27 sty 2018, o 12:54

Druga w przeciągu kilku dni relacja z Gór Świętokrzyskich. Zima tam widać trzyma. Chyba niewielu narciarzy na tym starym stoku. Z tego co pamiętam pod Pierścienicą jest nowszy dość uczęszczany
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

"Relacja:" Góra Hałasa i Telegraf (Góry Świetokrzyskie)

Post autor: gar » 27 sty 2018, o 12:57

Robiłem podobną trasę z dzieciakami w marcu kilka lat temu - ale w przeciwną stronę. Oznak zimy nie było widać - na Twoich zdjęciach szału zimowego też brak.
Wypad fajny - debiut na forum jeszcze lepszy. Oby tak dalej.

Awatar użytkownika
Zoobek
User
Posty: 16
Rejestracja: 27 sty 2018, o 07:01

"Relacja:" Góra Hałasa i Telegraf (Góry Świetokrzyskie)

Post autor: Zoobek » 27 sty 2018, o 15:57

Chyba niewielu narciarzy na tym starym stoku. Z tego co pamiętam pod Pierścienicą jest nowszy dość uczęszczany
Czteroosobowy wyciąg krzesełkowy zdemontowany to i narciarzy brak. Ponoć niedługo wystartuje nowy wyciąg orczykowy.
Robiłem podobną trasę z dzieciakami w marcu kilka lat temu - ale w przeciwną stronę. Oznak zimy nie było widać - na Twoich zdjęciach szału zimowego też brak.
Jak to na nizinach :-D

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

"Relacja:" Góra Hałasa i Telegraf (Góry Świetokrzyskie)

Post autor: Adler » 27 sty 2018, o 20:29

"Wejście" na forum rzeczywiście godne podziwu. (Y)
Prosimy o kolejne relacje.

ODPOWIEDZ