Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Ciekawe miejsca w Sudetach i Górach Świętokrzyskich.
Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 15 mar 2018, o 19:54

Chciałem prosić o... nazwijmy to tak... zdecydowane sugestie na temat tego, co w pierwszej kolejności warto zwiedzić w Sudetach Środkowych!

Proszę o podanie PIĘCIU (5) takich miejsc/obiektów!! :)

PS. Mam już oczywiście jakieś tam swoje typy, ale chciałbym tą kwestię przedyskutować też w szerszym gronie, gdyż moja znajomość Sudetów jest generalnie znikoma.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: gar » 15 mar 2018, o 20:18

Kiedy się tam wybierasz ? Będę na forum w niedzielę to coś postaram się podpowiedzieć.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: Adler » 15 mar 2018, o 21:28

Moje propozycje z gatunku "pierwsza myśl".
Dodam, że jest tego cała masa i w podanych poniżej miejscówkach (na ich terenie) jest jeszcze po kilka innych ciekawych obiektów. Kolejność przypadkowa.

Bystrzyca Kłodzka (układ miasta)
Złoty Stok (kopalnia)
Wambierzyce (bazylika)
Czermna (kaplica czaszek)
Błędne Skały
Stołowe i "górski supermarket z barierkami"
Kłodzko (twierdza)
Wałbrzych (zamek Książ)
Chełmsko Śląskie (Domy Tkaczy)
Zagórze Śląskie (zamek+zapora)
Bolków (zamek)
Krzeszów (bazylika)
Nowa Ruda (kopalnia)
Srebrna Góra (twierdza)
Kompleks Riese
GSS w Środkowych i tamtejsze schroniska
Dodatkowo wszystkie uzdrowiska: Jedlina-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Długopole-Zdrój

Sudeckim ekspertem jest gar. Poczekaj na jego porady.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 16 mar 2018, o 01:44

gar pisze:
15 mar 2018, o 20:18
Kiedy się tam wybierasz ? Będę na forum w niedzielę to coś postaram się podpowiedzieć.
Wiesz... Nie gniewaj się, ale ja jestem odrobinkę przesądny,
a jest takie powiedzenie "Nie chwal dnia przed wieczorem"...
Więc wolałbym nie podawać tej informacji, sorry...

Gdybyś jednak MIMO TO podał mi jakieś swoje sugestie
odnośnie miejsc wartych zwiedzenia to byłoby mi naprawdę bardzo miło. :)

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 16 mar 2018, o 01:55

germ@n pisze:
15 mar 2018, o 21:28
Moje propozycje z gatunku "pierwsza myśl".
Dodam, że jest tego cała masa i w podanych poniżej miejscówkach (na ich terenie) jest jeszcze po kilka innych ciekawych obiektów. Kolejność przypadkowa.

Bystrzyca Kłodzka (układ miasta)
Złoty Stok (kopalnia)
Wambierzyce (bazylika)
Czermna (kaplica czaszek)
Błędne Skały
Stołowe i "górski supermarket z barierkami"
Kłodzko (twierdza)
Wałbrzych (zamek Książ)
Chełmsko Śląskie (Domy Tkaczy)
Zagórze Śląskie (zamek+zapora)
Bolków (zamek)
Krzeszów (bazylika)
Nowa Ruda (kopalnia)
Srebrna Góra (twierdza)
Kompleks Riese
GSS w Środkowych i tamtejsze schroniska
Dodatkowo wszystkie uzdrowiska: Jedlina-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Długopole-Zdrój
Co do tych miejsc, które zaznaczyłem rdzawym kolorem i większą czcionką to i ja wymyśliłem samodzielnie, więc cieszę się, że wymyśliłem dobrze.

Natomiast Ty wymieniasz np. Złoty Stok (kopalnia) i oczywiście jesli chodzi o generalną atrakcyjność tego miejsca to masz 100% racji,
tylko że Złoty Stok to są przecież Sudety Wschodnie (Ziemia Kłodzka), a nie Sudety Środkowe.

Dokładniejszej analizy Twoich sugestii nie jestem na siłach w tym momencie wykonać, bo do tego potrzebne są mapy, a akurat jest środek nocy, więc ja w pewnym sensie pracuję na wolniejszych obrotach.

W sumie więc niecierpliwie czekam na sugestie gara
(mam nadzieję że się nie obraził na moją tajemniczość odnośnie terminu mojego wyjazdu tam).

PS. Ogólnie jednak dzięki!!! :)

PS2. Kontynuując śródnocną sesję przy kompie zaznaczyłem na niebiesko te sugerowane przez Ciebie miejsca, o których nie miałem wcześniej pojęcia, a które znajdują się na tym obszarze, który jest dla mnie - na chwilę obecną - najbardziej interesujący.

PS3. Twierdza w Srebrnej Górze wydaje mi się obiektem o wiele atrakcyjniejszym niż kopalnia w Nowej Rudzie, więc nawet gdyby chcieć zwiedzić i jedno i drugie miejsce, to najpierw zdecydowanie do twierdzy!!!

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: Comen » 16 mar 2018, o 06:58

Podpisuje się pod listą Germ@na. Z mniej znanych atrakcji dodałbym jeszcze Sokołowsko - trochę takie "Międzygórze Sudetów Środkowych" (bez wodospadu) oraz Betlejem pod Krzeszowem. Te atrakcje wymienione dotyczą dolin. Są jeszcze atrakcje górskie typu Wielka Sowa czy skałki w Górach Kruczych.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: evil » 16 mar 2018, o 07:55

tango, czyli Korony Gór Polski ciąg dalszy? Super!
Z sudecką częścią KGP rozprawiłam się na cztery razy.
Jedziesz samochodem, czy publicznymi środkami transportu? Bo prawdę mówiąc autem byłoby lepiej. Mniej czasu stracisz na dojazdy, dzięki temu więcej zobaczysz.
W które konkretnie pasma planujesz jechać?
Z mojej strony mogę polecić np. takie miejsca:
torfowisko pod Zieleńcem (G.Bystrzyckie), Bystrzyca Kłodzka obowiązkowo - tam od razu idź do informacji turystycznej. Dziewczyna, która tam wtedy pracowała, oprowadziła nas po wszystkich basztach i dała nam sporo materiału poglądowego.
Jak pisał Comen - Sokołowsko, z którego można zrobić fajne kółko idąc na Waligórę (G.Kamienne). Najpierw idź do małej cerkiewki, potem na Waligórę, zejście do schroniska Andrzejówka (dość paskudne, strome, błotniste, śliskie - zejście, nie schronisko ;) )
W Sokołowsku są super ruiny sanatorium Brehmera. A może teraz to już nie ruiny, bo byłam tam w 2014 r. i jakieś prace były tam prowadzone.
W G.Bardzkich warto zajrzeć do Barda, a konkretnie na punkt widokowy na przełom Nysy Kłodzkiej. Samo miasteczko też jest ładne.
A po czeskiej stronie również są cudne miejsca - Skały Arsspasko-Teplickie, Broumowskie Ściany i ładne miasteczka Broumov i Nachod.
Jeśli planujesz wejście na Wielką Sowę, upewnij się najpierw, czy w tym dniu będzie otwarta wieża.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tadeks » 16 mar 2018, o 08:30

tango pisze:
15 mar 2018, o 19:54
(...)co w pierwszej kolejności warto zwiedzić w Sudetach Środkowych!
Proszę o podanie PIĘCIU (5) takich miejsc/obiektów!! :)
Nie wiem na ile dni się wybierasz? Przypuszczam, że dysponować będziesz autem. Biorąc pod uwagę rozległość Sudetów Środkowych, to ciężko coś proponować. Są dwie opcje:
- skupić się na małym wycinku/jednym rejonie i ten teren penetrować,
- skokowo, więc pobieżnie "przelecieć" cały rejon, po najatrakcyjniejszych miejscach.
Z listy Germ@na wykluczając propozycje znajdujące się w Sudetach Wschodnich (ten rejon na oddzielny wyjazd),
potwierdzam, że warto
- jeden dzień poświęcić na Góry Stołowe. Tam mając do wyboru mnóstwo atrakcji, sugeruję na pierwszy rzut wybrać Szczeliniec niż Błdne Skały. Może też spacer przez skalne grzyby i Pielgrzyma.
- drugi dzień, to Góry Sowie: Wielka Sowa, któryś z pięciu dostępnych podziemnych kompleksów (sugeruję Osówkę), w miarę wolnego czasu Zagórze z zamkiem. Z żalem, z powodu limitów, które sobie narzuciłeś, odpuścić trzeba pozostałe propozycje Przemka w tym rejonie.
Dzień trzeci, to koniecznie propozycje evil i Comena, czyli Sokołowsko. Tam koniecznie Grunwald, spacer do Andrzejówki i na Waligórę (mało widokowa, ale ważna) oraz na Spiczak a wieżą i super panoramami.
Dzień czwarty. Jeżeli jesteś nastawiony proturystycznie rozważ wypad na Zieleniec. Tam spacer na Orlicę, Šerlich i Velką Deštnę- to najwyższy szczyt Sudetów Środkowych. Może uda się w czasie też zejść na wspomniane przez evil torfowisko pod Zieleńcem.

Jest tych propozycji mnóstwo, a atrakcji jeszcze więcej, więc na tym zaprzestanę.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 16 mar 2018, o 09:34

evil pisze:
16 mar 2018, o 07:55
tango, czyli Korony Gór Polski ciąg dalszy? Super!
Z sudecką częścią KGP rozprawiłam się na cztery razy.
Nie dziwię się że na cztery razy! :)
Jedziesz samochodem, czy publicznymi środkami transportu?
Samochodem. Na szczęście. (H)
W które konkretnie pasma planujesz jechać?
Góry Sowie, Bardzkie, Wałbrzyskie, Kamienne.
evil pisze:
16 mar 2018, o 07:55
Z mojej strony mogę polecić np. takie miejsca:
torfowisko pod Zieleńcem (G.Bystrzyckie),
Już byłem. (D)
Bystrzyca Kłodzka obowiązkowo - tam od razu idź do informacji turystycznej. Dziewczyna, która tam wtedy pracowała, oprowadziła nas po wszystkich basztach i dała nam sporo materiału poglądowego.
To ciekawe i istotne co piszesz, ale obawiam się że nie wyrobimy się czasowo, gdyż bezwzględne pierwszeństwo będzie miała KGP, a nie zwiedzanie.
Jak pisał Comen - Sokołowsko, z którego można zrobić fajne kółko idąc na Waligórę (G.Kamienne). Najpierw iść do małej cerkiewki, potem na Waligórę, zejście do schroniska Andrzejówka (dość paskudne, strome, błotniste, śliskie - zejście, nie schronisko ;) )
W Sokołowsku są super ruiny sanatorium Brehmera. A może teraz to już nie ruiny, bo byłam tam w 2014 r. i jakieś prace były tam prowadzone.
Taką trasę oczywiście mam w planie. Nie wiedziałem jednak ani o cerkiewce, ani też o tych ruinach sanatorium.
W G.Bardzkich warto zajrzeć do Barda, a konkretnie na punkt widokowy na przełom Nysy Kłodzkiej. Samo miasteczko też jest ładne.
W G.Bardzkich chciałem przede wszystkim Kłodzką Górę i najchętniej pieszo przeszedłbym do Barda (lub w drugą stronę, nie wiem), a że to jest kawałek drogi to nie wiem, ile będzie czasu na zwiedzanie. Tyle że równie dobrze można na szybko podejść na Kłodzką Górę z Przełęczy Kłodzkiej (i tam wrócić), a potem pojechać samochodem zwiedzać Bardo. Też jeszcze nie wiem który wariant tu wybrać.
A po czeskiej stronie również są cudne miejsca - Skały Arsspasko-Teplickie, Broumowskie Ściany i ładne miasteczka Broumov i Nachod.
Jeśli planujesz wejście na Wielką Sowę, upewnij się najpierw, czy w tym dniu będzie otwarta wieża.
Zdecydowanie mamy w planie Skały Arsspasko-Teplickie, ale na Broumowskie Ściany to już raczej nie starczy czasu, bo mamy w planie taki jeden szczyt zaliczyć "nieskalny" i on będzie miał priorytet.

Wielkie dzięki za inf, że należy upewnić się że w danym dniu będzie otwarta wieża na Wielkiej Sowie. Nie wiedziałem tego.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 16 mar 2018, o 09:52

tadeks pisze:
16 mar 2018, o 08:30

Nie wiem na ile dni się wybierasz?
6 pełnych.

potwierdzam, że warto
- jeden dzień poświęcić na Góry Stołowe. Tam mając do wyboru mnóstwo atrakcji, sugeruję na pierwszy rzut wybrać Szczeliniec niż Błdne Skały. Może też spacer przez skalne grzyby i Pielgrzyma.
Byłem w zeszłym roku na Szczelińcu.
W tym roku nie mam niestety czasu na Błędne Skały i inne.
- drugi dzień, to Góry Sowie: Wielka Sowa, któryś z pięciu dostępnych podziemnych kompleksów (sugeruję Osówkę), w miarę wolnego czasu Zagórze z zamkiem.
Na Góry Sowie chciałbym poświęcić dwa pełne dni, tj. jeden dzień wycieczka na Wielką Sowę, a drugi dzień zwiedzanie podziemi.
Dzięki za sugestie odnośnie że akurat Osówkę warto. :)
Dzień trzeci, to koniecznie propozycje evil i Comena, czyli Sokołowsko. Tam koniecznie Grunwald, spacer do Andrzejówki i na Waligórę (mało widokowa, ale ważna) oraz na Spiczak a wieżą i super panoramami.
Muszę o tym Spiczaku pomyśleć, bo mi zupełnie wcześniej nie przyszło do głowy...

Dzień czwarty. Jeżeli jesteś nastawiony proturystycznie rozważ wypad na Zieleniec. Tam spacer na Orlicę, Šerlich i Velką Deštnę- to najwyższy szczyt Sudetów Środkowych. Może uda się w czasie też zejść na wspomniane przez evil torfowisko pod Zieleńcem.
Z wyjątkiem Velkiej Deštny byłem tam wszędzie.

Dużo zależeć będzie od pogody, od zdrowia i od mojego kolegi, który jest obarczony koniecznością prowadzenia samochodu...
Może będzie to wyjazd bardzo fajny i wyczynowy, a może tylko fajny oraz wybitnie relaksowy? Na ten moment tego nie wiem.

Ogólnie to są fascynujące rejony pod względem krajoznawczo-turystycznym.
Myślę że tylko na Ziemi Kłodzkiej miałbym co robić przez jakiś miesiąc...

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 16 mar 2018, o 10:06

W sezonie zimowym wieża na Wielkie Sowie czynna tylko w weekendy! :(

https://www.wielkasowa.eu/

<uprzedzony> Dzięki evil :)

<niezachwycony>

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: evil » 16 mar 2018, o 11:18

tango pisze:
16 mar 2018, o 10:06
Dzięki evil :)
Proszę bardzo :)
tango pisze:
16 mar 2018, o 09:34
Zdecydowanie mamy w planie Skały Arsspasko-Teplickie
Zacznijcie zwiedzanie od Adrspasskich (tam zostawcie auto). Potem przejdźcie Wilczym Wąwozem do Teplickich. To jest długa trasa, ale warto poświęcić na to jeden dzień. Do auta wrócicie kolejką/pociągiem, który kursuje w tym rejonie.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: Adler » 16 mar 2018, o 11:58

tango pisze:
16 mar 2018, o 09:52
Na Góry Sowie chciałbym poświęcić dwa pełne dni, tj. jeden dzień wycieczka na Wielką Sowę, a drugi dzień zwiedzanie podziemi.
Jeśli mogę coś doradzić, to uwzględnij wędrówkę jedynym w kraju fioletowym szlakiem z Przełęczy Walimskiej do Przełęczy Sokolej (tzw. Srebrną Drogę). Dodatkowo obowiązkowo wieża na Kalenicy i 3 schroniska (Orzeł, Sowa, Zygmuntówka). Można to wszystko na spokojnie wpleść w te dwa dni.

Widzę, że kilka wypowiedzi przedmówców nawiązuje do mojej sugestii:
GSS w Środkowych i tamtejsze schroniska
Wzdłuż czerwonego szlaku znajdziesz KGP, historię, przyrodę, krajoznawstwo, religię, gospodarkę, gastronomię - wszystko.

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: Wiolcia » 16 mar 2018, o 12:18

Choć to tango pyta, i dla mnie takie posty są kształcące, bo zawsze ktoś jakieś ciekawe miejsce podrzuci i zainspiruje do wyjazdu. Z listy germana nie byłam tylko w Jedlinie i Szczawnie, więc już zapisuję na przyszłość. I Spicak ktoś przypomniał - tam też trzeba się wybrać.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 16 mar 2018, o 13:11

evil pisze:
16 mar 2018, o 11:18
tango pisze:
16 mar 2018, o 09:34
Zdecydowanie mamy w planie Skały Arsspasko-Teplickie
Zacznijcie zwiedzanie od Adrspasskich (tam zostawcie auto). Potem przejdźcie Wilczym Wąwozem do Teplickich. To jest długa trasa, ale warto poświęcić na to jeden dzień. Do auta wrócicie kolejką/pociągiem, który kursuje w tym rejonie.
A ile to byłoby godzin marszu (raczej nieśpiesznego)? Względnie ile to km??

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: evil » 16 mar 2018, o 13:16

Kilkanaście kilometrów. Spędziłyśmy tam prawie cały dzień. Do Adrspachu przyjechałyśmy po 8, z powrotem byłyśmy przed 17. Ale mimo to zdążyłyśmy jeszcze pojechać do Kudowy-Zdrój i ogrodu japońskiego w Jarkowie koło Lewina Kłodzkiego.
Wtedy miałyśmy kwaterę w Radkowie.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 16 mar 2018, o 13:27

evil pisze:
16 mar 2018, o 13:16
Kilkanaście kilometrów. Spędziłyśmy tam prawie cały dzień. Do Adrspachu przyjechałyśmy po 8, z powrotem byłyśmy przed 17. Ale mimo to zdążyłyśmy jeszcze pojechać do Kudowy-Zdrój i ogrodu japońskiego w Jarkowie koło Lewina Kłodzkiego.
Wtedy miałyśmy kwaterę w Radkowie.
To raczej nie wyrobimy sie czasowo, chyba żeby kolega zgodził się wstać przed świtem, gdyż głównym celem tego dnia ma być szczyt Žaltman w Górach Jastrzębich...

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tadeks » 16 mar 2018, o 16:34

evil pisze:
16 mar 2018, o 07:55
tango, czyli Korony Gór Polski ciąg dalszy? Super!
(...)Góry Sowie, Bardzkie, Wałbrzyskie, Kamienne.
Po początkowym zapytaniu nie wyczułem, a wcześniej nie wiedziałem, że jesteś nastawiony na Koronę GP.
Podpowiem więc w temacie Korony. Zacznę nie typowo: abyś nie żałował!
Rozszerzę ten dziwny apel. W temacie Sudety jest 7 szczytów dyskusyjnych. W tej grupie (7) są pewniaki, a dwa z nich leżą w kręgu Twoich, przestawionych wyżej zainteresowań, czyli Góry Bardzkie i Wałbrzyskie. O innych, aby nie rozwijać zbytnio wywodu, nie piszę.
Góry Bardzkie: w koronie jest Kłodzka Góra, a najwyższa jest Szeroka Góra,
Góry Wałbrzyskie: w koronie jest Chełmiec, a najwyższa jest Borowa.
Robisz przymiarki do Kłodzkiej Góry, będziesz miał kilkanaście minut na Szeroką Górę. Nie odpuść, w przyszłości, może nastąpi weryfikacja w Koronie (ja jestem za weryfikacją), będziesz miał za sobą oba szczyty.
Krążył będziesz koło Wałbrzycha i Jedliny. Uwzględnij Borową, zwłaszcza, że jest tam nowa wieża. Chełmiec jest niższy, a wieża nie zawsze otwarta, plus szkodliwe promieniowanie na wieży.
To tyle podpowiedzi, jeżeli jesteś nastawiony na koronę (którą w oficjalnej wersji mam za skompletowaną już 1988 r).

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 16 mar 2018, o 23:56

tadeks pisze:
16 mar 2018, o 16:34
Po początkowym zapytaniu nie wyczułem, a wcześniej nie wiedziałem, że jesteś nastawiony na Koronę GP.
Podpowiem więc w temacie Korony. Zacznę nie typowo: abyś nie żałował!
Rozszerzę ten dziwny apel. W temacie Sudety jest 7 szczytów dyskusyjnych. W tej grupie (7) są pewniaki, a dwa z nich leżą w kręgu Twoich, przestawionych wyżej zainteresowań, czyli Góry Bardzkie i Wałbrzyskie. O innych, aby nie rozwijać zbytnio wywodu, nie piszę.
Góry Bardzkie: w koronie jest Kłodzka Góra, a najwyższa jest Szeroka Góra,
Góry Wałbrzyskie: w koronie jest Chełmiec, a najwyższa jest Borowa.
Robisz przymiarki do Kłodzkiej Góry, będziesz miał kilkanaście minut na Szeroką Górę. Nie odpuść, w przyszłości, może nastąpi weryfikacja w Koronie (ja jestem za weryfikacją), będziesz miał za sobą oba szczyty.
Krążył będziesz koło Wałbrzycha i Jedliny. Uwzględnij Borową, zwłaszcza, że jest tam nowa wieża. Chełmiec jest niższy, a wieża nie zawsze otwarta, plus szkodliwe promieniowanie na wieży.
Dziękuję za uwagi. :)

Oczywiście mam zamiar odwiedzić zarówno Borową jak i Szeroką Górę również.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: Adler » 18 mar 2018, o 10:26

No to się gar zdziwi, gdy zobaczy już tyle wskazówek i porad w tym wątku...😎

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: gar » 18 mar 2018, o 16:17

gar się nie dziwi tylko cieszy
Poniżej co wybrał tango i czego bezwzględnie opuścić nie powinien oraz co mógły zobaczyć dodatkowo:

Góry Sowie
Wielka Sowa
Srebrna Góra
Osówka
+ ewentualnie wiadukt w Nowej Rudzie (autem chwila moment)

Góry Bardzkie
najwyższy szczyt (szczyty)
Bardo Śląskie z Obrywem Skalnym
+ dodatkowo Kaplice Różańcowe w Bardzie (klucze do kaplic do odebrania w sanktuarium - zastawem na klucze jest dowód)

Góry Wałbrzyskie
Chełmiec i Borowa
15 minut na Boguszów Zdój (najwyżej położony historyczny ratusz w Polsce)
zamek Grodno
+ ewentualnie Szczawno Zdrój, Jedlina Zdrój i pałac Jedlinka i chwila na centrum Wałbrzycha oraz wejście do tunelu w tymże mieście

Góry Kamienne
Waligóra
schronisko Andrzejówka
Krzeszów
Chełmsko Śląskie
Skałki Gorzeszowskie
+ ewentualnie Mieroszów, Sokołowsko, 15 minut na Unisław Śląski, zamek Radosno, 10 minut na Diabelską Maczugę w Gorzeszowie oraz dla doznań prawie ekstremalnych Uniemyśl z Okrzeszynem

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 18 mar 2018, o 19:27

Dzięki gar! :)

Przede wszystkim mam pytanie dlaczego jeśli chodzi o zwiedzanie kompleku Riese doradzacie mi Osówkę, a nie Włodarz??
(ja raczej nie mam zamiaru rezerwować sobie żadnych specjalnych tras, w grę wchodzi tylko podstawowa oferta dostępna bez rezerwacji)

Jak czytam o zwiedzaniu kompleksu "Włodarz" to obiecują tam na początek film wprowadzający, a potem dwa poziomy podziemi oraz pływanie łodzią. Wg mnie wygląda to obiecująco oraz w miarę bogato...

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: gar » 19 mar 2018, o 10:03

Wybór należy do Ciebie !

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 20 mar 2018, o 05:42

gar pisze:
19 mar 2018, o 10:03
Wybór należy do Ciebie !
Hm... Szczerze mówiąc liczyłem na odpowiedź o charakterze merytorycznym !!
I chyba nic w tym złego !! !! !!

Więc ponowię moje pytanie:
Jeśli w Osówce ograniczyć się do trasy podstawowej (tzw. trasa historyczna) to jaka jest jej wyższość nad trasą we Włodarzu ?? ??
W szczególności adresuję moje pytanie do osób, które przeszły obydwie trasy i mogą porównywać na podstawie własnego doświadczenia.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Sudety Środkowe - pilna prośba!!

Post autor: tango » 22 mar 2018, o 05:06

No więc... kompleks podziemny "Włodarz" zaliczony! (H)
Akurat dlatego Włodarz, że położony najbliżej Walimia...

ODPOWIEDZ