Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Najpiękniejsze góry Czech

Ciekawe miejsca w górach w Europie i na świecie.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: Comen » 7 kwie 2014, o 13:50

Wyniki plebiscytu na najpiękniejszą górę Czech wg czeskiego portalu treking.cz
1. Lysa Hora (Beskid Śląsko-Morawski)
2. Devin (Pavlovske Vrchy)
3. Radhost (Beskid Śląsko-Morawski)
4. Kralicky Sneżnik (Sudety)
5. Ostry (Szumawa)
6. Praded (Jesioniki)
7. Vozka (Jesioniki)
8. Bezdez (Sudety)
9. Knehyne (Beskid Śląsko-Morawski)
10. Ondrejnik (Beskid Śląsko-Morawski)
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

cezaryol
User
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2013, o 23:16
Lokalizacja: Opo

Re: Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: cezaryol » 9 kwie 2014, o 22:13

Patrząc na zestawienie, to kryteria ( lub oceny ) były dość dowolne, jeśli nie chaotyczne :)

Awatar użytkownika
creamcheese
User
Posty: 1404
Rejestracja: 17 lut 2013, o 09:54
Lokalizacja: Lublin

Re: Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: creamcheese » 9 kwie 2014, o 22:21

Nie daje się czasami zachować anonimowości...pozdrawiam cezaryol...
"Człowiek potyka się nie o góry, a o kretowiska"
Konfucjusz

cezaryol
User
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2013, o 23:16
Lokalizacja: Opo

Re: Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: cezaryol » 9 kwie 2014, o 22:55

creamcheese pisze:Nie daje się czasami zachować anonimowości...pozdrawiam cezaryol...
W jakim sensie "Nie daje się czasami zachować anonimowości"? :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: Comen » 9 kwie 2014, o 23:31

cezaryol pisze:Patrząc na zestawienie, to kryteria ( lub oceny ) były dość dowolne, jeśli nie chaotyczne :)
Jak rozumiem taki wybór jest zawsze subiektywny. Po prostu redakcja zaproponowała iluś tam kandydatów, dodatkowych zaproponowali sami internauci a potem każdy głosował jak mu pasowało. Trudno więc ustalić jakieś jednolite kryteria - po prostu Lysa Hora najbardziej podobała się największej liczbie uczestników. Trochę zastanawia brak szczytów karkonoskich w zestawieniu, no ale Śnieżka znacznie lepiej prezentuje się jednak od polskiej strony.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

cezaryol
User
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2013, o 23:16
Lokalizacja: Opo

Re: Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: cezaryol » 10 kwie 2014, o 19:38

Comen pisze:Lysa Hora najbardziej podobała się największej liczbie uczestników.
Góra rzeczywiście zachwyca i to patrząc na nią z wielu stron. W dodatku jednym z jej przydomków jest "monarchiczny" tytuł, podobnie jak naszej ( przynajmniej częściowo ) Babiej. Lysa Hora ma też swój klub - Klub Przyjaciół Lysej Hory. W znacznej części to grupa osób,które rywalizują między sobą o największą liczbę wejść na szczyt. Jeden z "Łysiarzy" ma na koncie ponad 5000 wejść.Do niego tez należy rekord wizyt na szczycie w jednym roku - wszedł 366 razy.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: Adler » 10 kwie 2014, o 20:41

Lysa Hora - w tym roku pewnie się nie uda, ale w przyszłym jest w planie. <tak>

cezaryol
User
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2013, o 23:16
Lokalizacja: Opo

Re: Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: cezaryol » 10 kwie 2014, o 21:18

Przemek pisze:Lysa Hora - w tym roku pewnie się nie uda, ale w przyszłym jest w planie. <tak>
To jeszcze parę słów o tej górze. Ten szczyt dzierży dotychczas niepobity rekord Republiki Czeskiej w grubości pokrywy śnieżnej. Był rok, gdy napadało tam 491 cm śniegu. Gdy byłem na Lysej miesiąc temu ( jeszcze zimą - przynajmniej kalendarzowo ), pewien Czech kręcił z niedowierzaniem głową, że szczyt jest zupełnie bez śniegu.

Awatar użytkownika
Goralka-z-gor
User
Posty: 24
Rejestracja: 9 maja 2014, o 10:21
Lokalizacja: Zakopane

Re: Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: Goralka-z-gor » 16 maja 2014, o 14:42

Ja polecam wycieczkę na Broumowskie Ściany. Wchodzimy sobie na Gwiazdkę, szczyt ten ma 674 m n.p.m. Na górze znajduje się schrnisko, w którym możemy pysznie zjeść oraz barokowa kapliczka projektu Dientzenhofera. Polecam również, aby spróbować nalewki robionej z okolicznych ziół !

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: tadeks » 9 cze 2014, o 19:21

Przeglądam wątek i stwierdzam, że mało doceniane są Jesioniki.
Zachęcę więc do ich odwiedzenia. Mają coś w sobie z naszych bieszczadzkich połonin, gdyby nie ten nadmiernie zabudowany Pradziad. Grzbiety odkryte, przestrzenie, widokowe szlaki - czytelne.
Pierwszy mój tam wypad w ciemno, bez rezerwacji noclegów, wyrobił zdecydowaną opinie o tym paśmie, zdecydowanie pozytywną. Wędrówkę zaczynałem w naszych Górach Opawskich, a kończyłem w Masywie Śnieżnika.Trafiwszy wieczorem do Karlova, bez problemu znaleźliśmy nocleg (w Zameczku). Dalsza wędrówka Jelenim Grzbietem... na Owczarnię, Pradziada, schr. Svyczarna... Kolejny nocleg na Czervenohorskym Sedle. Był to maj, pustawo, ośrodki pozamykane, nastawione zdecydowanie na narciarzy. Na Sedle Cieć pilnujący chyba dwóch obiektów, dzwonił do Brna do szefowej z zapytaniem, czy może nas przyjąć. Zanocowaliśmy w Apartamentach, tanio, bo maj to w Czechach nie sezon i jest tanio. Dzień kolejny przez Keprnik, Serak do Polski. Był to męski wyjazd na bieżąco improwizowany.
Wróciłem po trzech latach w te góry z żoną . Z tego pobytu najbardziej spodobała mi się dolina Bilej Opavy z Karlovej Studanki na Ovczarnię. Niesamowity szlak! Kto nie był, niech koniecznie odwiedzi. Blisko Polski.
Minusy: prze-betonowany Pradziad, ale jakie widoki! W schronisku Barborka nie chcieli sprzedać piwa, ani wody za złotówki ani za euro.
Z noclegami w ciemno nie ma problemu. Internet bardzo przydatny -noclegi, komunikacja, inf. ogólne. Tak w skrócie, bo muszę kończyć
Polecam.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: evil » 14 lis 2014, o 18:21

cezaryol pisze:Gdy byłem na Lysej miesiąc temu ( jeszcze zimą - przynajmniej kalendarzowo ), pewien Czech kręcił z niedowierzaniem głową, że szczyt jest zupełnie bez śniegu.
Byłam tam w styczniu i faktycznie śniegu, jak na lekarstwo.
Obrazek



_____________________________________________________________________________________________
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."
https://picasaweb.google.com/110576489356637744770" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: Wiolcia » 14 lis 2014, o 21:08

evil pisze:
cezaryol pisze:Gdy byłem na Lysej miesiąc temu ( jeszcze zimą - przynajmniej kalendarzowo ), pewien Czech kręcił z niedowierzaniem głową, że szczyt jest zupełnie bez śniegu.
Byłam tam w styczniu i faktycznie śniegu, jak na lekarstwo.
Obrazek
Evil, piękne zdjęcie! Ale mieliście morze chmur w dolinach!

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: Comen » 15 lis 2014, o 07:56

A w którą stronę to jest widok, czyli co widać na horyzoncie? Sudety, Jesioniki czy może jakieś masywy karpackie - Małą czy Wielką Fatrę?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: evil » 15 lis 2014, o 10:07

Comen pisze:A w którą stronę to jest widok, czyli co widać na horyzoncie? Sudety, Jesioniki czy może jakieś masywy karpackie - Małą czy Wielką Fatrę?
Tatry Zachodnie, Wysokich fragment, Wielki Chocz, Mała Fatra, za nią w głębi Niżne Tatry.
Było również widać Babią i Pilsko.



_______________________________________________________________________________________________________
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."
https://picasaweb.google.com/110576489356637744770" onclick="window.open(this.href);return false;

Deleted

Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: Deleted » 8 gru 2014, o 23:09

Ciekawe, czemu taki Devin ma 2 . miejsce , przeca to nawet nie jest porządna góra , ledwo 554m npm , owszem , wystaje ponad okolicę prawie 400m no ale Palava to nie góry , tylko ledwo "wzgórza". Na miejscu Czecha stanowczo dorzuciłbym coś z Izerów, Karczków, Jeseników. Nawet Zlatohorski Prziczny Vrch jest fajowy. :>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: Comen » 9 gru 2014, o 08:07

Devin trochę jak Skała Szeklerska plus jeszcze te zameczki. Ale faktycznie brakuje czegoś jeszcze z Sudetów. Najwyższe szczyty w Czechach jakieś takie nieszczególne. Wprawdzie skomercjalizowana, ale samą sylwetką Jesztied robi całkiem pozytywne wrażenie plus ta "rakieta" na szczycie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Najpiękniejsze góry Czech

Post autor: Adler » 17 lip 2017, o 21:54

W czeskich Karkonoszach od 20 lipca obowiązuje zakaz wstępu w niektóre rejony Karkonoskiego Czeskiego Parku Narodowego. Powód? Czesi mają dosyć jagodziarzy z Polski. Zakaz wstępu do określonych miejsc KRNAP obowiązuje od 20 lipca do 15 października. Za jego złamanie grozi mandat w wysokości 160 zł (10 tys. koron) . Dyrekcja KRNAP zapowiada, że będzie ponadto kierować sprawy do sądu i wówczas kary mogą być dużo wyższe.
Ograniczenia dotyczą terenów otwartych między innymi w rejonach lubianych przez turystów: Voseckéj boudy, Lyséj hory, w kotle i przy źródle Łaby, w okolicach Luční hory i Stříbrného hřbetu, Liščí hory i Studniční hory. Obowiązuje także w rejonie Śnieżki i Malej Upy. Miejsca objęte zakazem wstępu są specjalnie oznaczone (również w języku polskim!)

ODPOWIEDZ