Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Post autor: tango » 14 kwie 2016, o 21:58

Jaskinia Demianowska Wolności znajduje się w Dolinie Demianowskiej, która z kolei jest położona w północnych stokach Niżnych Tatr na Słowacji. Jaskinia Demianowska Wolności ma długość ponad 8 kilometrów i jest częścią Demianowskiego Systemu Jaskiniowego, który z długością ponad 35 kilometrów jest najdłuższym systemem jaskiniowym Słowacji.

Trasa turystyczna w tej jaskini liczy sobie albo 1150 metrów (tzw. Trasa tradycyjna) albo 2150 metrów (tzw. Wielka Trasa). Czas zwiedzania Trasy tradycyjnej wynosi około 60 minut, a trasy Wielkiej - 100 minut. Bilet na pierwszą z nich kosztuje 8 euro, a bilet na drugą - 15 euro. Do tej kwoty warto wydać też 10 euro na zezwolenie na wykonywanie zdjęć, gdyż Słowacy bardzo pilnują czy wszystkie osoby fotografujące wykupiły stosowne zezwolenie.

Ja moje zdjęcia wykonałem na trasie tradycyjnej.

Obrazek
Tablica informacyjna przy parkingu.

Obrazek
Zagospodarowanie rejonu wejścia do jaskini.

Obrazek
Nacieki rurkowe, tzw. makarony na stropie.

Obrazek
Draperie naciekowe na ścianie.

Obrazek
Nacieki nad podziemnym potokiem Demianovka.

Obrazek
Kolumna naciekowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Rdzawe zabarwienie nacieków pochodzi od tlenków żelaza.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Woda w jaskiniach jest wielkim urozmaiceniem. Z punktu widzenia geologicznego obecność wody świadczy,
że jaskinia jest żywa - procesy geologiczne trwają w niej nadal.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Post autor: PermanentTravel » 14 kwie 2016, o 22:07

Przy okazji wizyty w Tatrach Niżnych (parafrazując stopkę Comena: jeszcze nie byłem ale mam to na uwadze) będę musiał uwzględnić odwiedzenie tej jaskini. Generalnie lubię jaskinie a ta zapowiada się naprawdę ciekawie <tak> Świetna szata naciekowa! Stalagnat na szóstym zdjęciu robi wrażenie :)

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Post autor: tango » 14 kwie 2016, o 22:39

To jest najładniejsza i najczęściej zwiedzana jaskinia na Słowacji. Według mnie jeśli chodzi o urodę szaty naciekowej może z nią jedynie konkurować Jaskinia Domica, które jednak znajduje się dużo dalej - w Słowackim Krasie - tuż przy granicy z Węgrami.

A do Doliny Demianowskiej zajedziesz w półtorej - dwie godziny. To tylko około 80 km drogi od przejścia granicznego w Chyżnem.

Tak na marginesie to będąc w Dolinie Demianowskiej warto zwiedzić jeszcze drugą tamtejszą jaskinię, a mianowicie Demianowską Jaskinię Lodową. Niestety nie mam z niej zdjęć.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Post autor: gar » 14 kwie 2016, o 23:42

Uroda DJW jest rzeczywiście niepodważalna. Fenomenalne miejsce - dla mnie jedna z najpiękniejszych jaskiń Europy. Lodowa natomiast warta odwiedzenia, bo może poważnie zaskoczyć. Z tego co pamiętam terminy wejść do Lodowej są znacznie ograniczone w stosunku do Wolności (chętnych też jest zdecydowanie mniej).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Post autor: Adler » 15 kwie 2016, o 09:21

Sporą dawkę zdjęć nam tu dostarczyłeś.
Przydatne, praktyczne informacje.
Dobra robota. <okok>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Post autor: Comen » 15 kwie 2016, o 10:13

W Jaskiniach Demianowskich akurat byłem, ale dość dawno. Nawet przejście krótszą trasą robi wrażenie, oczywiście w Domicy jest jeszcze atrakcja w postaci płynięcia łódką a tutaj tylko mostek nad podziemnym potokiem. Mniejsza jaskinia lodowa też jest warta odwiedzenia, pamiętam że zaskoczyła mnie tam przede wszystkim wielkość nagromadzonego lodu oraz subtelne niebieskawe światło.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Post autor: tango » 16 kwie 2016, o 10:14

Alan pisze:Dobra robota. <okok>
Dziękuję Alan za dobre słowa!
Bardzo mi miło. :)

Tak przy okazji dodam jeszcze że podstawową stroną www o jaskiniach słowackich jest witryna
http://www.ssj.sk/pl/spristupnene-jaskyne-ssj
na której są opisane wszystkie słowackie jaskinie przystosowane do zwiedzania. Przeglądając tą stronę warto zwrócić uwagę na zakładkę "Inne udostępnione jaskinie", gdzie są wymienione cztery słowackie jaskinie udostępnione w sposób dużo mniej banalny niż za pomocą betonowych ścieżek, barierek i sztucznego oświetlenia.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Post autor: tango » 16 kwie 2016, o 12:27

tango pisze:są wymienione cztery słowackie jaskinie udostępnione w sposób dużo mniej banalny niż za pomocą betonowych ścieżek, barierek i sztucznego oświetlenia.
Raczej tylko trzy prawdziwe duże jaskinie!

To http://www.bojnicecastle.sk/
jest chyba tylko taka "większa naturalna piwnica".

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Jaskinia Demianowska Wolności

Post autor: Comen » 16 kwie 2016, o 14:05

W Bojnicach jest jaskinia trawertynowa: jedna pod samym zamkiem - duża komora z kominem na powierzchnię, druga niedostępna dla zwiedzania ale przed nią jest diaporama nazywana dość szumnie muzeum prehistorii Słowacji z jaskiniowcami i zabitym mamutem
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ