Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Mała Fatra: Kľak, 30.12.16 r.

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Mała Fatra: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: evil » 3 sty 2017, o 10:23

Kľak, 1351 m npm (Mała Fatra), żółtym szlakiem z Fačkovskégo sedla (802 m npm), powrót tą samą drogą

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://goo.gl/photos/eyfZMs44QxqQySf88

Čičmany

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://goo.gl/photos/7cXJ7GSTrN4Y4k7r5

Lietavský hrad

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://goo.gl/photos/whj7qgZnp9JJ9rxg7

Jeśli ktoś jeszcze nie był, to polecam te rejony. Wejście na Kľak nieskomplikowane i niemęczące, a widoki ze szczytu zachwycają. Wrócę tam jeszcze latem, ponieważ w pobliżu jest parę ciekawych miejsc do zobaczenia, np. wodospady i jaskinie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: gar » 3 sty 2017, o 11:03

Przejeżdżałaś też zapewne przez Rajecką Leśną z ciekawą, potężną, całoroczną szopką oraz Rajeckie Teplice z rozbudowanymi basenami termalnymi. A tych ciekawych miejsc w okolicy jest rzeczywiście sporo. Zdarzyło mi się tam nawet prowadzić tygodniowy wyjazd dla grupy z bazą w Rajcu. I nie mieliśmy czasu się nudzić, a wszystkiego nie zobaczyliśmy.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: Comen » 3 sty 2017, o 15:45

Ja kiedyś z tego względu przedłużałem urlop w Żylinie. Jest i Streczno i Sulovskie Skały i Maninska Tiesniava i zamek w Bojnicach. Kl'ak to niezły punkt widokowy, bo oddalony od wyższych szczytów przynajmniej o parę jak nie paręnaście kilometrów. Zainteresowały mnie jaskinie w tamtym obszarze - rozumiem że dzikie bo z udostępnionych turystycznie to w okolicy kojarzę jedynie Harmaniecką (ale to w Wielkiej Fatrze) i trawertynową grotę pod zamkiem w Bojnicach.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: evil » 3 sty 2017, o 17:07

gar pisze:Przejeżdżałaś też zapewne przez Rajecką Leśną z ciekawą, potężną, całoroczną szopką oraz Rajeckie Teplice z rozbudowanymi basenami termalnymi.
Rajecką Leśną odwiedzę przy innej okazji, teraz nie było czasu.
Baenów termalnych nie lubię.
Comen pisze:ainteresowały mnie jaskinie w tamtym obszarze - rozumiem że dzikie
tak, nieudostępnione turystycznie. Nic o nich nie wiem, oprócz tego, że są :) Jak będę się tam wybierać, wtedy będę szukać jakiegoś konkretnego info.
Comen pisze:Jest i Streczno i Sulovskie Skały i Maninska Tiesniava i zamek w Bojnicach
Byłam w tych miejscach, oprócz M.Tiesnavy,. Acha, w Żylinie też nie byłam, a jest tam odrestaurowany zamek, który podobno warto zwiedzić. Wszystko przede mną... :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: Comen » 3 sty 2017, o 17:27

Zamek jest na przedmieściu Budatyn po drugiej stronie Wagu. Była tam też wystawa tradycyjnych wyrobów z żelaza.
Rozumiem, że to zdjęcie z soplami to tylko nisza skalna a nie jaskinia.
A przy okazji Lietavy. Są tak jakieś prace restauratorskie, bo widzę rusztowania, tylko że o ile pamiętam parę lat temu też były a gruz się sypał na głowę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: gar » 3 sty 2017, o 19:45

evil pisze: w Żylinie też nie byłam, a jest tam odrestaurowany zamek, który podobno warto zwiedzić. Wszystko przede mną... :)
Zamek jest w Budatinie (obecnie dzielnica Żyliny) warto zobaczyć - w środku funkcjonuje bardzo ciekawe Muzeum Drutarstwa (nie miałem pojęcia, że można takie cuda z drutu zrobić), ale samo centrum miasta też jest dość ciekawe (na krótki spacer warto się zatrzymać). Ważne by nie dać się zmylić dużym placem na Dolnym Mieście, bo całkiem przyjemny rynek jest na górce.
Z okolicznych miejscowości polecam jeszcze Kunerad z pałacem Ballestremów (niestety bez możliwości zwiedzania w środku) i Bytcę (zamek z którego uciekł Janosik).

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: evil » 3 sty 2017, o 20:29

Comen pisze:Rozumiem, że to zdjęcie z soplami to tylko nisza skalna a nie jaskinia.
tak

Obrazek
Comen pisze:A przy okazji Lietavy. Są tak jakieś prace restauratorskie, bo widzę rusztowania, tylko że o ile pamiętam parę lat temu też były a gruz się sypał na głowę
bardzo dużo rusztowań tam stoi, prace konserwatorskie w toku, całe szczęście nam na głowy nic nie spadło :)
gar pisze:Z okolicznych miejscowości polecam jeszcze Kunerad z pałacem Ballestremów (niestety bez możliwości zwiedzania w środku)
Byłam tam 3 lata temu przy okazji wejścia na Velką Lukę. Ciekawe, czy w międzyczasie coś się zmieniło na lepsze? Taka piękna budowla w tak opłakanym stanie...

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: gar » 3 sty 2017, o 21:14

Ja byłem w Kuneradzie za jego zdecydowanie lepszych czasów - działał tam jakiś ośrodek (ale nie wypoczynkowy), więc wyglądało to bez szału, ale względnie.

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: tango » 7 sty 2017, o 14:30

IMHO miejscami, tj. przy niektórych zdjęciach przydałyby się opisy co to właściwie za szczyty widać na horyzoncie, a także kilka uwag wstępnych dotyczących logistyki czy może sposobu organizacji tego wypadu. To są też interesujące sprawy, przynajmniej jak dla mnie.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: gar » 7 sty 2017, o 15:41

evil chyba jeździła autem, co jest najprostsze, ale jeśli ktoś autem nie dysponuje to komunikacja publiczna całkiem nieźle funkcjonuje (szczególnie w dni robocze). Rajec i Rajeckie Teplice mają z Żyliną dobrą komunikację kolejową (kursują tzw. motoraki). Dalej już tylko autobusy (coś tam kursuje - nawet do maleńkiego Kuneradu).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Fotorelacja: Kľak, 30.12.16 r.

Post autor: Comen » 7 sty 2017, o 16:09

Do Rajeckiej Lesnej na pewno można było dojechać z Żyliny autobusami. Oczywiście przystanek jest przy głównej drodze więc do wsi idzie się już na piechotę, ale to tylko jakieś 2 km, może nawet nie. Podejrzewam że autobus z Żyliny do Prievidzy albo Nitry stanie i Na Faczkovskim Sedlu jak się kierowcę poprosi. Nie wiem jak wygląda dojazd od wschodu z Kotliny Turczańskiej. Linia kolejowa jest dość daleko od grzbietu małofatrzańskiego. Być może, że z Martina albo Turczańskich Cieplic kursują jakieś autobusy do wsi pod masywem Kl'aka np. do Klasztoru pod Znievem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ