Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: evil » 31 mar 2017, o 08:15

Korzystając z tzw. okna pogodowego postanowiliśmy z kolegami jechać na Szumawę, pasmo górskie położone w południowej części Czech.
Nasz plan:
1. Kleť,
2. Kramolin,
3. Vítkův hrádek,
4. Český Krumlov.

Kleť - 1084 m npm, wieża Józefa.
Wg przewodnika jest to najstarsza wieża widokowa w Czechach, otwarto ją w 1825 r.
Wyruszyliśmy spod dolnej stacji wyciągu krzesełkowego w Holubovie, tj. z wys. 726 m npm. Na szczyt prowadzi stąd zielony szlak, ale szliśmy skrótem pod kolejką. Zajęło nam to 45 minut.
Z wieży rozpościera się wspaniały widok na Szumawę i – co nas najbardziej ucieszyło – na Alpy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://goo.gl/photos/bf1DhnpZBrpwwkkw6

Kramolin, 901 m npm, wieża widokowa i ścieżka „Wśród koron drzew”, która znajduje się w miejscowości Lipno nad Vitavou, tuż przy największym sztucznym jeziorze w Czechach.
Samochód zostawiliśmy na parkingu ośrodka narciarskiego.
Na górę weszliśmy w ciągu 20 minut. Dobrze, że zdecydowaliśmy się jechać w dzień powszedni, bo w weekend z pewnością są tam tłumy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://goo.gl/photos/wwF8yNDZUFWX1oZt6

Zamek Vítkův
, 1053 m npm, najwyżej położony zamek (właściwie zameczek) w Czechach.
Samochód zostawiliśmy w osadzie Św. Tomasz, tuż przy kościele. Do ruin mieliśmy 300 m, zaszliśmy tam w 7 minut. Z wieży jest piękny widok na okoliczne szczyty i jezioro Lipno.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://goo.gl/photos/gmeWVihHkcpfEdEGA

Český Krumlov, miasteczko wpisane na listę UNESCO. To moja trzecia wizyta w tym pięknym miejscu, ale z pewnością jeszcze tam wrócę, bo jestem nim zauroczona.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

https://goo.gl/photos/HavzQfQq5ujM3dz38

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: Adler » 31 mar 2017, o 10:14

Czy to "coś zawijanego" rzeczywiście jest tam przydatne?
Czy widoki z góry zapierają dech w piersi, czy to tylko kolejny dziwoląg, zupełnie nie pasujący do ukształtowania terenu?

Zdjęcia sympatyczne, okolica bliżej mi nieznana.
Nie byłem tam jeszcze. Dzięki za podgląd terenu. (D)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: Comen » 31 mar 2017, o 16:11

Czeski Krumlow to mam w planach już tak od dwóch lat - może się kiedyś w końcu uda tam przejechać, z tym że na trochę dłużej aby poznać lepiej cały ten bez wątpienia piękny region Czech razem z Taborem, Budziejowicami, Trzeboniem i Jindrichuv Hradcem. Nie spodziewałem się, że główny grzbiet Szumawy? Lasu Czeskiego? jest tak silnie "zawiatraczony". Interesuje mnie też góra Klet' na którą jest kolejka linowa. No właśnie. Czy ona jest czynna w sezonie letnim, czy już w ogóle nie działa jak choćby wyciąg na Zobor w Nitrze? Czy w 45 minut można tam wejść normalnym szlakiem i nie biegając, czy też normalne tempo przewiduje jednak dłuższy czas marszu? Może orientujesz się czy do Holubova z Czeskich Budziejowic kursuje jakaś komunikacja publiczna czy raczej jest z tym krucho? No i jak popatrzyłem sobie na tą wieżę w Kramolinie to też mnie by tam może poniosło niekoniecznie zresztą tylko i wyłącznie z powodu oryginalności samej budowli, ale ze względu na widok na Lipno i najwyższe partie Szumawy. Tylko też pytanie jak daleko jest to od jeziora i głównej drogi?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: gar » 31 mar 2017, o 18:54

Czeski Krumlov wygląda bajecznie. Zdjęcie z niedźwiedziem też świetne - w pierwszym momencie wygląda jak uchwycony na ulicach miasteczka.
Nie miałem pojęcia, że z Szumawy tak dobrze widać Alpy.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: evil » 31 mar 2017, o 20:40

Beskid - raczej nie jesteś fanem wież widokowych :) a ja wręcz przeciwnie.
Ośrodek Kramolin Lipno to bardzo duży kompleks turystyczno-sportowy, w skład którego wchodzi ośrodek narciarski, park linowy, marina, wieża i chyba coś jeszcze. Gdyby wieża miała taką zwykłą konstrukcję, jak np. u nas w Beskidach, to nie pasowałyby do całości. Tak myślę.
Czesi skopiowali ten pomysł od Niemców, ponieważ po niemieckiej stronie Szumawy (tj. Las Bawarski) są co najmniej dwie bardzo podobne Ścieżki wśród koron drzew.

Comen - jak widziałeś na zdjęciach, na Klet' można wyjechać wyciągiem krzesełkowym (głęboka komuna), ale akurat we wtorek miał on przegląd techniczny. Pisałam w relacji, że od dolnej stacji prowadzi szlak na szczyt, ale on idzie serpentynami, a nam się trochę śpieszyło, więc poszliśmy skrótem (i wcale nie biegliśmy... :) )
Kramolin to nazwa szczytu, na którym stoi wieża, Lipno to miejscowość, gdzie się to wszystko znajduje, taką samą nazwę ma jezioro.
Na zdjęciu poniżej widać, że to bardzo blisko (wieża jest pośrodku, na tym najwyższym pagórku)
Obrazek

Nie poruszamy się komunikacją miejską, tylko samochodem, więc nie wiem nic o połączeniach.

gar - misiek mieszka w fosie, kiedyś były dwa. Alpy z pewnością były lepiej widoczne w miesiącach zimowych, teraz np. nie widzieliśmy Grossglocknera, a wg tablicy powinniśmy go zobaczyć.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: Comen » 31 mar 2017, o 22:58

No tak ze zdjęcia to można wywnioskować, że w ciągu tego samego dnia pewnie dojdzie. Piszecie, że 20 minut no to mogę zaryzykować stwierdzenie, że w 3 godziny da się uwinąć. Wieża ma jakieś takie "drabiniaste" przejścia, jakieś "zapadnie" czy dywaniki w kształcie liści. Co to takiego? Jest jakaś ścieżka edukacyjna w połączeniu z samym tarasem widokowym? Czy wejścia na wszystkie te punkty widokowe łącznie z zamkiem krumlowskim były bezpłatne czy jakaś taksa była pobierana?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: Adler » 1 kwie 2017, o 09:39

evil pisze:
31 mar 2017, o 20:40
Beskid - raczej nie jesteś fanem wież widokowych :)
Mylisz się. Na forum jest temat o wieżach widokowych w Beskidach.
Lubię i planuję stopniowo zdobywać kolejne podczas beskidzkich wędrówek.
Ale żeby one przynajmniej wyglądały jak wieże, a nie jakieś architektoniczne dziwolągi. ;)
Przykładem takiego dziwoląga u nas w Beskidach jest ślimak, o który w quizie "Góry" pyta aktualnie Comen.

Teren, który opisujesz w relacji jest bardzo ciekawy turystycznie.
Widzę tam dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Są zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego zagospodarowania na takim terenie.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: evil » 1 kwie 2017, o 12:36

Comen - 3 godz. to nawet za dużo, nam to w sumie zajęło (od wyjścia z auta do powrotu) 1 godz. 35 min. Potem zjechaliśmy na dolny parking nad samo jezioro.
Na ścieżce, dla urozmaicenia jest w paru miejscach tor przeszkód, ale jeśli ktoś nie chce się "pobawić" może to ominąć.
Wejściówki:
Kleť - 20 koron
Kramolin-Lipno - 200 koron
Vítkův hrádek - 50 koron
Český Krumlov - wstęp na wieżę 50 koron, do wnętrza zamku nie wchodziliśmy.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: Comen » 22 sty 2019, o 00:15

Gdzie można zaparkować samochód w Czeskim Krumlowie? Jest jakaś szansa zrobić to za darmo, czy trzeba na dzień dobry wyskoczyć z 300 koron, zakładając że jakieś 6 godzin to się w tym miasteczku spędzi?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: Lubel » 22 sty 2019, o 11:12

Ja polecam parking przy klasztorze na ulicy Piwowarskiej, jedyne 100 koron za cały dzień, a jak masz nocleg gdzieś tam to poproś właścicieli o wykup karty gdyż trzeba ją od policji uzyskać, przynajmniej autokary muszą.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: Comen » 22 sty 2019, o 13:39

Wg stawek na stronie informacyjnej Krumlova na Pivovarskiej cena za parking to jest wprawdzie 10 CZK za pierwsze 90 minut, ale 50 CZK za każdą następną godzinę, więc zakładając że jest tam co robić przez 6-7 godzin opłata wychodzi już dość astronomiczna :(
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

cezaryol
User
Posty: 25
Rejestracja: 22 lis 2013, o 23:16
Lokalizacja: Opo

Re: Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: cezaryol » 22 sty 2019, o 22:23

Lubel pisze:
22 sty 2019, o 11:12
Ja polecam parking przy klasztorze na ulicy Piwowarskiej, jedyne 100 koron za cały dzień, a jak masz nocleg gdzieś tam to poproś właścicieli o wykup karty gdyż trzeba ją od policji uzyskać, przynajmniej autokary muszą.
Od kilku miesięcy zmieniły się trochę zasady. Taką kartę mogą wykupić właściciele obiektów umiejscowionych w pieszej strefie. Jeśli obiekt noclegowy nie ma własnego parkingu, to karta wykupiona przez właściciela obiektu służy tylko dla celów dowozu bagażu i osób, ale nie uprawnia do parkowania w miejscach publicznych. W dodoatku przejazd jest możliwy tylko w godzinach od 15 do 10.30.

Awatar użytkownika
Lubel
User
Posty: 154
Rejestracja: 10 kwie 2011, o 14:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Relacja: Šumava, 28.03.17 r.

Post autor: Lubel » 25 sty 2019, o 21:25

A bo to człowieka dawno nie było :P

ODPOWIEDZ