Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: evil » 3 maja 2017, o 20:22

Część I

Bilé Karpaty, pol. Białe Karpaty – to pasmo górskie na granicy Czech i Słowacji. Najwyższe szczyty to: Veľká Javorina, Chmielova i Veľky Lopeník.
W 1980 r. obszar Białych Karpat został objęty ochroną w postaci czeskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Białe Karpaty, a w 1979 r. słowackiego parku krajobrazowego CHKO Biele Karpaty.
Na zboczach Wielkiej Jaworzyny działa ośrodek narciarski, dlatego na wysokość ok. 900 m npm można wyjechać samochodem. Powyżej parkingu znajduje się schronisko im. Holubiego.
Na szczycie znajduje się wieża o wysokości 134,5 m pełniąca funkcję wieży telewizyjnej, masztu radiowego oraz wielu stacji przekaźnikowych telefonii komórkowej.
Na Veľkym Lopeníku, który był naszym pierwszym górskim celem, stoi wieża widokowa.
Ale zanim tam dojechaliśmy, zatrzymaliśmy się w dwóch miejscach.

zamek Brumov, Bylnice

Obrazek

Obrazek

Obrazek

pałac Nový Světlov, Bojkovice

Obrazek

Z Bojkovic wjechaliśmy na wysokość 760 m npm i z miejsca o nazwie Mikulčin Vrch poszliśmy zielonym szlakiem na Veľky Lopeník - 912 m npm.
Oprócz 22-metrowej wieży znajduje się tam pomnik i zbiorowa mogiła 22 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli w walkach w tym rejonie.
Nie chcieliśmy schodzić ze szczytu tak samo, dlatego doszliśmy tylko kawałek zielonym szlakiem, a następnie odbiliśmy na żółty, który prowadzi do wioski Lopenik. Mniej więcej w połowie drogi wstąpiliśmy do schroniska/pensjonatu o tej samej nazwie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Lopenika, już bez szlaku, na przełaj przez łąki i zagajnik wróciliśmy do auta i pojechaliśmy na kwaterę w miejscowości Uherské Hradiště.
Już kiedyś tam byłam – bardzo ładne miasto.

Obrazek

Obrazek

Tutaj można obejrzeć zdjęcia z mojego poprzedniego pobytu:

https://goo.gl/photos/S5279aJtssvrNWGCA

Chřiby, pol. Chrziby - pasmo górskie w południowych Morawach; najwyższe wzniesienie – Brdo.
W Chrzibach znajdują się dwa obszary chronionego krajobrazu (Přírodní Park Chřiby i Přírodní Park Stříbrnické paseky), kilka rezerwatów oraz kilkanaście pomników przyrody.
Drugi dzień spędziliśmy właśnie w tym paśmie, przy czym to , co zobaczyliśmy, to zaledwie cząstka tego, co oferują Chrziby.

Salaš

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Modrá

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Králův stůl – prawdopodobnie miejsce kultu.

Obrazek

Podjeżdżamy autem pod centrum turystyczno-rekreacyjne Bunč, wys. 479 m npm.
Stąd mamy ok. 3,5 km czerwonym szlakiem na Brdo – 587 m npm. To jest bardzo przyjemna, niemal spacerowa trasa.
Na szczycie stoi prawie 24-metrowa wieża widokowa (wstęp 20 Kc).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z Brda schodzimy tak samo, odbijamy tylko na chwilę w lewo do studzienki.

Obrazek

Teraz jedziemy do zamku Buchlov z zamiarem wejścia na wieżę, ale okazuje się, że musielibyśmy czekać na wejście ok. godziny, więc rezygnujemy, bo przed nami jeszcze parę fajnych miejsc do odwiedzenia.

Obrazek

Obrazek


Kolejny przystanek – Velehrad, klasztorna bazylika Wniebowzięcia NMP i świętych Cyryla i Metodego. Ciekawostką jest, że w wisi tam obraz namalowany przez Jana Matejkę, przedstawiający patronów bazyliki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie jedziemy kilkanaście kilometrów krętą drogą przez las, auto zostawiamy na parkingu U Křížku, 453 m npm i stamtąd idziemy czerwonym szlakiem oglądać inne chrzibskie atrakcje:

Kazatelna, 520 m npm

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zamek Cimburk, 407 m npm (do zamku odbijamy zielonym szlakiem ok. 1,3 km).

Obrazek

Obrazek

Wracamy na czerwony szlak i mijając po drodze kolejny pomnik przyrody, czyli skałę Kozel, 475 m npm przychodzimy na parking.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I

Post autor: evil » 3 maja 2017, o 20:58

Część II

Trzeci dzień spędzamy częściowo w Białych Karpatach, a częściowo w Górach Inowieckich.

twierdza Hluk

Obrazek

Obrazek

Przekraczamy granicę i jesteśmy już na Słowacji.

Haluzice - kanion


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Haluzice - ruiny kościoła w stylu romańskim

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zemianske Podhradie - renesansowy kasztel

Obrazek

Obrazek

Veľká Javorina, 970 m npm – jak pisałam w I części, wyjechaliśmy samochodem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

zamek Beckov

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Żegnamy Białe Karpaty.
Przed nami Považský Inovec, pol. Góry Inowieckie, pasmo górskie w zachodniej Słowacji, stanowi część Łańcucha Małofatrzańskiego.
Najwyższy szczyt – Inovec, 1042 m npm.
Startujemy zielonym szlakiem z Mníchovej Lehoty (Radar II), 379 m npm.
Jest już dość późno, jak na wyjście w góry – godz. 15. Na szczyt mamy ok.11 km, 663 m przewyższenia.
Ale idzie się całkiem dobrze. Las jest piękny, ptaszki śpiewają...Najgorsze dopiero przed nami, bo od schroniska, które jest na wys. 790 m npm jest bardzo strome podejście. Na szczycie jesteśmy o godz.17. Nie siedzimy tam długo, wracamy do schroniska i zatrzymujemy się w nim na obiad.
W dół schodzimy żółtym szlakiem i ok. 19.30 ruszamy do domu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Białe Karpaty:
https://goo.gl/photos/Gnvt62t1MTDhSncv7

Chrziby:
https://goo.gl/photos/h6pEJnS9ZgFprPX18

Góry Inowieckie:
https://goo.gl/photos/Rh4SNfW1xdf81qP49

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: tango » 4 maja 2017, o 00:21

(B)

...nie na darmo Admin przyznał Ci tytuł "Fotografa"...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: Comen » 4 maja 2017, o 06:51

Podejrzewam, że dość mało znany zakątek górski na granicy Czech i Słowacji. Jak wyglądał ruch turystyczny na szlakach? Pusto czy jednak ludzie tam chodzą? Szczyty niespecjalnie wysokie, ale pełne ładnych zamków i na spacery w otoczeniu przyrody miejsce doskonałe. Ciekawą atrakcją w tej okolicy jest także rotunda w Skalicy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: evil » 4 maja 2017, o 08:23

tango pisze:
4 maja 2017, o 00:21
(B)

...nie na darmo Admin przyznał Ci tytuł "Fotografa"...
Dzięki :)
Comen pisze:
4 maja 2017, o 06:51
Jak wyglądał ruch turystyczny na szlakach? Pusto czy jednak ludzie tam chodzą?
W zamkach i schroniskach ludzi cała masa, natomiast na szlakach spotkaliśmy zaledwie garstkę.

.
Comen pisze:
4 maja 2017, o 06:51
Ciekawą atrakcją w tej okolicy jest także rotunda w Skalicy.
Niestety nie byliśmy tam, to było dla nas za bardzo na południe.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: gar » 4 maja 2017, o 15:31

Niby od nas nie jest to daleko, ale dla mnie (poza niewielkimi wyjątkami) terra incognita. Fajnie pooglądać zdjęcia z miejsc nieznanych. Przez Ciebie lista miejsc do zobaczenia w Czechach wciąż mi rośnie :)

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: evil » 5 maja 2017, o 09:40

gar pisze:
4 maja 2017, o 15:31
Przez Ciebie lista miejsc do zobaczenia w Czechach wciąż mi rośnie :)
I o to chodzi ;)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13363
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: Adler » 5 maja 2017, o 10:05

Forumowy fotograf potwierdza wysoką formę. (D)
Nie znam tych terenów, ale dzięki Twojej relacji może tam kiedyś zagoszczę.
Architektura wież widokowych coraz to ciekawsza. Dobrze, że opisujesz mniej oblegane, wyszukane okolice.
Skąd czerpiesz/czerpiecie pomysły na kolejne wyjazdy?

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: evil » 5 maja 2017, o 11:31

Beskid pisze:
5 maja 2017, o 10:05
Forumowy fotograf potwierdza wysoką formę. (D)
(S)
Beskid pisze:
5 maja 2017, o 10:05
Skąd czerpiesz/czerpiecie pomysły na kolejne wyjazdy?
Bierzemy mapę, najczęściej Czech - bo jak już wiele razy pisałam, Czechy to turystyczna studnia bez dna :) -
i mówimy: Ooo, tu nas jeszcze nie było :) I jedziemy.
Beskid pisze:
5 maja 2017, o 10:05
Nie znam tych terenów, ale dzięki Twojej relacji może tam kiedyś zagoszczę...Dobrze, że opisujesz mniej oblegane, wyszukane okolice.
Właśnie sobie przypomniałam, że w 2014 r. byłam na Palavie, a w 2015 r. w Broumovskich Stenach i Czeskim Raju; ale to było dawno, więc nie wiem, czy warto teraz coś o tym pisać.
Beskid pisze:
5 maja 2017, o 10:05
Architektura wież widokowych coraz to ciekawsza
W Velehradzie kupiłam mapę "Wieże widokowe Republiki Czeskiej".
Przez parę najbliższych lat będzie gdzie jeździć (H)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: gar » 5 maja 2017, o 17:04

evil pisze:
5 maja 2017, o 11:31
Właśnie sobie przypomniałam, że w 2014 r. byłam na Palavie, a w 2015 r. w Broumovskich Stenach i Czeskim Raju; ale to było dawno, więc nie wiem, czy warto teraz coś o tym pisać.
O Palavie chętnie poczytam i pooglądam, bo tam nie byłem. O Broumowskich Stenach i Czeskim Raju też chętnie poczytam i pooglądam dla przypomnienia. Więc nie zastanawiaj się i pisz.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: Comen » 5 maja 2017, o 18:23

evil pisze:
5 maja 2017, o 11:31


W Velehradzie kupiłam mapę "Wieże widokowe Republiki Czeskiej".
Przez parę najbliższych lat będzie gdzie jeździć (H)
Tak na oko to ile tych wież w Czechach mają?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: evil » 5 maja 2017, o 21:01

gar pisze:
5 maja 2017, o 17:04
nie zastanawiaj się i pisz.
Postaram się za parę dni coś napisać.
Comen pisze:
5 maja 2017, o 18:23
Tak na oko to ile tych wież w Czechach mają?
Ponad 400 !! 8-)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: Comen » 5 maja 2017, o 21:07

evil pisze:
5 maja 2017, o 21:01
Ponad 400 !! 8-)
To faktycznie temat do ogarnięcia na parę lat. Powinni stworzyć jakąś odznakę zdobywcy widokowych wież.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Norden
Ekspert
Posty: 1250
Rejestracja: 8 paź 2010, o 23:41
Lokalizacja: Wojnicz

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: Norden » 13 maja 2017, o 10:17

Dobra robota... Do tej pory wiedziałem o Białych Karpatach tylko tyle, ile widać z autostrady Żylina - Bratysława...

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Bilé Karpaty, Chřiby, Považský Inovec, 29.04.-01.05.17 r.- część I i II

Post autor: evil » 13 maja 2017, o 11:59

Norden pisze:
13 maja 2017, o 10:17
...wiedziałem o Białych Karpatach tylko tyle, ile widać z autostrady Żylina - Bratysława...
To mniej więcej tak, jak ja :)

ODPOWIEDZ