Forum dyskusyjne "turystycznie-forum.pl" • Schroniska - Bazy studenckie
Strona 1 z 1

Schroniska - Bazy studenckie

: 11 gru 2011, o 09:49
autor: amber
Może warto było by napisać o tych "tańszych" choć nie zawsze schroniskach, bazach noclegowych czy też miejscach, w których znajdują się chatki noclegowe (ale nie ma ich na mapie).
German może dało by się podzielić to jakoś na rejony?
Mam na myśli osobno Bieszczady - Beskid Niski - Gorce - Tatry - Sudety itd...

Wiem, że przewijał się podobny temat jak "schroniska górskie" czy "nocleg w Bieszczadach" - ale może udało by się to jakoś zebrać w całość.

Napiszcie o fajnych schroniskach, cenach i dlaczego akurat tam warto się wybrać :)

Ja zacznę od Bieszczad:

[b]- Schronisko na Połoninie Wetlińskiej czyli słynna Chatka Puchatka.[/b]
Jest to schronisko położone na szczycie Połoniny Wetliskiej - 1228m.n p m.
Schronisko jak jest określane "bez wody i prądu czyli o lodówkę nie pytać":)
Prowadzi je Lutek Pińczuk czyli Zakapior Bieszczadzki.
(Żeby nikomu do głowy nie przyszło mylić słowo Zakapior - alkoholok, pijak, nierób!!!!). W Bieszczadach to oznacza człowiek wolny, artysta....Zresztą zrobię o tym osobny wątek.

Wracając do Schroniska, niesamowita atmosfera, piękne widoki a zimą okna do połowy zasypane śniegiem. Cena to ok 25zł/ dobę. Ciężko opisać takie miejsca, tam po prostu trzeba być i przenocować.
Ja lubię wieczory kiedy siadamy sobie tam przy kominku a Lutek opowiada jak tu kiedyś się żyło, jak tu było... jest to człowiek legenda - osobiście Bardzo Polecam :)

Re: Schroniska - Bazy studenckie

: 19 gru 2011, o 20:15
autor: amber
Dalszy ciąg Bieszczady - Schronisko pod Małą Rawką :)
Idealne miejsca wypadowe na Kremenaros (trójstyk granic) czy też na Połonine Caryjską :) W tym schronisku tworzył Jerzy Harasymowicz, który napisał " w górach jest wszystko co kocham..."... wszystkie informacje - http://rawki.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;. jeśli chodzi o mnie to lubię tak przyjeżdżać zimą, wsiąść "jabłuszko" na Mała Rawkę i zjeżdżać z zawrotną prędkością :)

Re: Schroniska - Bazy studenckie

: 19 gru 2011, o 20:19
autor: petruss1990
Można dodać Studencką Bazę Namiotową pod Rotundą w Beskidzie Niskim.

Re: Schroniska - Bazy studenckie

: 7 sty 2012, o 00:49
autor: @beskid
W Beskidzie Śląskim Schronisko na Stecówce (-> http://www.stecowka.pl" onclick="window.open(this.href);return false;)

Re: Schroniska - Bazy studenckie

: 7 sty 2012, o 08:19
autor: amber
W Beskidzie Niskim niedaleko Barwinka polecam Schronisko SKPB w Zyndranowej:)
Tam ogólnie czas się zakrzywia :) dzień leci za dniem i nawet nie wiadomo kiedy mija.... Ciężko mi opisać specyfikę, ale na pewno dużym zainteresowaniem cieszy się kominek :) w załączniku :)

Re: Schroniska - Bazy studenckie

: 10 sty 2012, o 23:15
autor: Norden
Chata pod Niemcową w Beskidzie Sądeckim:)

http://www.niemcowa.com/podstrona/_Chatka_pod_Niemcowa" onclick="window.open(this.href);return false;

Schroniska - Bazy studenckie

: 13 paź 2016, o 20:48
autor: gar
Kilka nowości na temat schroniska na Równicy:

Obiekt od lat prowadzi małżeństwo Gabzdyl, które samo wystąpiło z wnioskiem do PTTK o wykreślenie Równicy z listy schronisk. Powodem takiej decyzji mają być turyści, którzy przynoszą własny prowiant, w tym również alkohol i dodatkowo wymagają, by wszystko w obiekcie dostępne było za darmo, w tym toalety, których na szlaku nie ma. Status schroniska przyznawany przez PTTK powoduje, że w obiekcie można spożywać własne kanapki i nie tylko, a to właścicielom nie do końca odpowiada.

Zagraniczne standardy
Skarżą się na turystów, którzy nie szanują otoczenia schroniska i jego samego. Śmiecą, brudzą i niszczą, a do tego urządzają libacje alkoholowe. Właściciele sami muszą inwestować w obiekt, bo na wsparcie z PTTK czy innych podmiotów nie mogą liczyć, a utrzymanie obiektu oraz pracowników kosztuje. Jako przykład właściciele podają Niemcy czy Czechy, gdzie w schroniskach nie można spożywać własnego jedzenia.

Kanapki tylko zza lady
Utrata statusu schroniska PTTK oznacza, że obiekt nie musi spełniać takich wymogów, jak kuchnia turystyczna, bezpłatne toalety czy możliwość wnoszenia własnego jedzenia i napojów. Spółka PTTK Karpaty przychyliła się do prośby właścicieli Równicy. Od teraz będzie to obiekt, jak każdy inny znajdujący się przy drodze prowadzącej na szczyt.


za: http://m.slask.eska.pl/ne...-turysci/282847

Ręce mi opadły ...

Schroniska - Bazy studenckie

: 7 sie 2017, o 22:09
autor: gar
Od kilku miesięcy działa reaktywowane schronisko w Gorcach (Łapsowa Koliba się zwie). Był ktoś ? Jakieś opinie ? ceny za noclegi i wyżywienie ? Ocena ogólna ?

Schroniska - Bazy studenckie

: 23 paź 2017, o 10:27
autor: gar
3 noclegi w schronisku PTTK Pasterka za mną, więc można je ocenić i jest to ocena zdecydowanie na plus: położenie, widok, ciepło, czysto, miła obsługa, kazamaty (czyli odosobnione, wyciszone miejsce dla imprezowych turystów), dobre jedzenie za przyzwoite ceny (mógłby być większy wybór, bo kilku rzeczy z menu brakowało). Specjalnością schroniska są pierogniewy (1 bardzo duży pieróg z wybranym farszem) za 9-10 zł.
Ceny noclegowe: pokoje 4, 6 i 8-osobowe: 35 zł, obowiązują zniżki PTTK, dzieci do 10 lat - 17,50 zł (czyli 50% zniżki). Pościel 10 zł.

Schroniska - Bazy studenckie

: 23 paź 2017, o 14:55
autor: @beskid
Trochę nie w temacie, ale zapytam: Jakie trasy w okolicy zrobiłeś/zrobiliście?

Schroniska - Bazy studenckie

: 23 paź 2017, o 20:37
autor: gar
Tym razem czeska strona: w piątek Górny i Dolny Labirynt koło Ostasu, w sobotę Bożanowicky Spicak i okolice, w niedzielę pogoda nie dopisała więc skończyło się na dobrym towarzystwie bez wyjścia w góry

Schroniska - Bazy studenckie

: 28 lis 2017, o 09:00
autor: gar
Taka tam ciekawostka z Morskiego Oka:
http://www.wykop.pl/ramka/4037161/turys ... chroniska/

Schroniska - Bazy studenckie

: 28 lis 2017, o 09:52
autor: Comen
Świetnie. PTTK powinno wymówić natychmiast patronat tej tancbudzie. Jak chcą prowadzić biznes typu dyskoteka to niech się przebranżowią, ciekawe tylko czy park narodowy powinien się zgodzić na tego typu działalność. Na to co się stało nie ma wytłumaczenia!!! Kierownik powinien zostać zwolniony w trybie natychmiastowym!

Schroniska - Bazy studenckie

: 28 lis 2017, o 20:08
autor: @beskid
To tak jeszcze dalej w tym temacie:
Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) wezwały Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) do wydania schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki. Podejmowane od 2012 r. negocjacje zakończyły się fiaskiem. Sprawa może się skończyć w sądzie.

Wcześniej TPN domagał się wydania schronisk w Dolinie Kościeliskiej i Dolinie Kondratowej, jednak w tych przypadkach w księgach wieczystych figuruje PTTK i to dla niego był korzystny wyrok sądu I instancji dotyczący tych schronisk.

Schroniska nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki są położone na gruncie, którego formalnym właścicielem jest Skarb Państwa. W stosunku do takich nieruchomości park narodowy od 1 stycznia 2012 r. nabył z mocy prawa użytkowanie wieczyste i własność położonych na tych gruntach budynków. Zdaniem dyrekcji TPN, oznacza to, że park jest właścicielem schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki.

"Treść księgi wieczystej nie pozostawia żadnych wątpliwości co do tego, kto jest podmiotem uprawnionym do władania tymi schroniskami. Co istotne – PTTK nie jest ujawnione w księdze wieczystej ani jako właściciel, ani jako użytkownik wieczysty, ani jako podmiot posiadający jakiekolwiek inne prawo do tej nieruchomości" – powiedział PAP dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

W przypadku schronisk nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki TPN wezwał PTTK do próby ugodowej, żądając wydania nieruchomości i zapłaty 9 mln zł tytułu bezumownego korzystania z obiektów. Kwota ta została oszacowana na podstawie czynszu, jaki dzierżawcy płacą do PTTK. Została ona naliczona od stycznia 2012 r.

Prezes spółki PTTK Karpaty Jerzy Kalarus powiedział PAP, że są to warunki nie do przyjęcia.

"Myślę, że dojdziemy do porozumienia, w przeciwnym razie wątpliwości rozstrzygnie sąd. PTTK jest spadkobiercą Towarzystwa Tatrzańskiego, które zakładało tatrzańskie schroniska na przełomie XIX i XX wieku" – powiedział PAP Kalarus i przyznał, że sytuacja prawna schronisk jest skomplikowana. Zaznaczył jednocześnie, że do tej pory nikt nie kwestionował własności PTTK.

"W interesie obydwu stron jest osiągnięcie porozumienia. My i nasi poprzednicy - Towarzystwo Tatrzańskie - od ponad 100 lat prowadzimy te obiekty i myślę, że te okoliczności przez władze parku będą uwzględnione" – zakończył Kalarus.

PTTK sam nie prowadzi schronisk tatrzańskich, lecz dzierżawi je prywatnym przedsiębiorcom. Zdaniem władz TPN, dzierżawcy znali treść ksiąg wieczystych i zdawali sobie sprawę z tego, że dzierżawią obiekty od podmiotu nieuprawnionego.

"Zapewne dzierżawcy liczyli się z tym, że taki stan potrwa do czasu, aż podmiot uprawniony, czyli TPN, upomni się o swoje prawa. Być może PTTK liczyło na upływ czasu, aby wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nabycia tych nieruchomości przez zasiedzenie" - domyśla się dyrektor TPN.

Władze TPN już w 2012 r. podjęły z PTTK rozmowy zmierzające do uregulowania spraw własnościowych schronisk. Początkowo negocjacje przebiegały pomyślnie dla TPN, jednak później PTTK wycofało się częściowo ze składanych wcześniej deklaracji.

Kilka tygodni temu TPN i PTTK wróciły do rozmów. "Mamy nadzieję, że tym razem PTTK potraktuje sprawę poważnie i w efekcie uda się wypracować porozumienie. Zawarcie ugody pozwoli na rozwiązanie sporu o schroniska, bez potrzeby wciągania w spór podmiotów, które te schroniska aktualnie prowadzą" – dodał Ziobrowski.
źródło: radiokrakow.pl

Schroniska - Bazy studenckie

: 28 lis 2017, o 21:08
autor: Comen
Czy w związku z zaistniałym incydentem nie jest bezczelnością odwoływanie się do etosu Towarzystwa Tatrzańskiego, skoro schronisko nie pełni funkcji do jakich zostało powołane, a staje się ostatkownią dla kawalerów albo balangownią dla jakichś innych powodów? Jak ktoś koniecznie chce organizować imprezę zamkniętą w górach to do tego służą Kalatówki.

Schroniska - Bazy studenckie

: 29 lis 2017, o 22:45
autor: @beskid
Jest też druga strona medalu.
TPN wyczuł (obserwacje od kilku lat), że z tych schronisk są naprawdę niezłe pieniądze. Są rentowne. To balangi, to prawdziwi turyści zostawiający tam sporo banknotów. Jak myślicie, dlaczego właśnie teraz dochodzi do sytuacji, że TPN z PTTK prawdopodobnie spotkają się w sądzie? :]

Schroniska - Bazy studenckie

: 29 lis 2017, o 22:54
autor: gar
Wiadomo, że gdy nie wiadomo o co chodzi - to chodzi o pieniądze. I nie ma się co oszukiwać - tylko o to chodzi. Dla mnie większego znaczenia nie ma kto jest właścicielem na papierze - ważne abym wędrując po Tatrach miał do dyspozycji porządne schroniska (takie jak Roztoka, która drugi raz z rzędu wygrała konkurs w czasopiśmie n.p.m.)

Schroniska - Bazy studenckie

: 8 sty 2018, o 14:29
autor: gar
2 noclegi w schronisku PTTK Jagodna za mną (po kilku latach przerwy), więc można je ocenić i jest to ocena zdecydowanie na plus. Poprawa jest szokująca - można wręcz powiedzieć że prawie nie poznałem schroniska.
Kilka wiadomości: ciepło w pokojach i na sali głównej (może nawet za ciepło, ale zawsze można przykręcić kaloryfer lub otworzyć okno), czysto, pokoje po remoncie, miła obsługa, świetne i urozmaicone jedzenie za bardzo przyzwoite ceny (spory wybór - w sobotę większy niż w piątek), gry i książki do wykorzystania, dostęp do czajnika przez całą dobę.
Ceny noclegowe: pokoje 4, 6 i 7-osobowe: 32 zł, obowiązują zniżki PTTK, dzieci do 7 lat - 30% zniżki, poniżej 3 lat - bezpłatnie. Ładna pościel 8 zł.

Schroniska - Bazy studenckie

: 25 maja 2018, o 14:01
autor: gar
Reaktywowano schronisko "Łapsowa Koliba" w Gorcach
Ocena zdecydowanie na plus: położenie, super widok, pokoje standardowe, łazienki czyste i zadbane, przyjemni właściciele, bardzo dobre jedzenie za przyzwoite ceny (wybór niewielki, ale więcej nie trzeba), porcje ogromne, biblioteczka do dyspozycji.
Nocleg: 30 zł, pościel - 13 zł.
Fajnie, że pojawiło się (wróciło) kolejne dobre schronisko w polskich górach.