Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Pierwsza podróż samolotem

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Polek

Pierwsza podróż samolotem

Post autor: Polek » 22 lip 2013, o 08:52

Witam,

We wrześniu udaję się w swoją pierwszą podróż samolotem do Edynburga. Zamierzam dokonać rezerwacji na ryanair com na dwójkę dzieci i osobę dorosłą. Całkowita cena przelotu w obie strony to 802,03 zł. W związku z tym narodziło się kilka pytań:
- Czy ukryte są jeszcze jakieś dodatkowe opłaty? (wykluczam bagaż)
- Można płacić inaczej niż kartą kredytową? (przelew bankowy)
- Czy kupno biletów na lotnisku wychodzi drożej, czy jest droższe?
- Ogólnie, czy płacąc te 802zł mam juz wszystko pokryte co związane z przelotem i nie muszę się niczym martwic?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Pierwsza podróż samolotem

Post autor: Adler » 22 lip 2013, o 10:48

Mamy tutaj taki miły zwyczaj, że przedstawiamy się/witamy w oddzielnym wątku: viewtopic.php?f=123&t=1831" onclick="window.open(this.href);return false;


Wracając do pytań...
Polek pisze:- Czy ukryte są jeszcze jakieś dodatkowe opłaty? (wykluczam bagaż)
Wskazówka: http://www.ryanair.com/pl/notices/gops/ ... FEES-PL-GB" onclick="window.open(this.href);return false;
Polek pisze:- Można płacić inaczej niż kartą kredytową? (przelew bankowy)
Nie ma takiej możliwości.
Możesz się jedynie zwrócić o pomoc do pośrednika turystycznego (bezsensowna dodatkowa opłata) i on za Ciebie załatwi tę sprawę.
Polek pisze:- Czy kupno biletów na lotnisku wychodzi drożej, czy jest droższe?
Nie jestem pewien, czy w ogóle istnieje taka możliwość. <mysli>
Jeśli tak, to pewnie za dodatkową "drobną" opłatą za pośrednictwo.
W Ryanair załatwia się takie sprawy online.
Polek pisze:- Ogólnie, czy płacąc te 802zł mam juz wszystko pokryte co związane z przelotem i nie muszę się niczym martwic?
Nie widzę wydruku, więc ciężko będzie to stwierdzić.
Zapoznaj się z warunkami: http://www.ryanair.com/pl/warunki-dotyc ... #article19" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza podróż samolotem

Post autor: Comen » 22 lip 2013, o 18:23

Tak w ogóle jak tak czytam rubryka pierwszeństwo wejścia na pokład - czy to w ogóle kiedykolwiek było stosowane przez kogoś?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Pierwsza podróż samolotem

Post autor: Adler » 22 lip 2013, o 18:56

Comen pisze:Tak w ogóle jak tak czytam rubryka pierwszeństwo wejścia na pokład - czy to w ogóle kiedykolwiek było stosowane przez kogoś?
Tu chodzi, jak sądzę, o odpłatną rezerwację konkretnych miejsc na pokładzie samolotu.
Jest u nich taka opcja w formularzu rezerwacji biletów.

dominikaC
User
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 12:55

Re: Pierwsza podróż samolotem

Post autor: dominikaC » 23 lip 2013, o 00:30

Kiedyś to oznaczało tylko tyle, że wchodziło się jako pierwszym i można sobie było wybrać dowolne miejsce w samolocie. Nie było to numerowanie miejsc.

Polek

Re: Pierwsza podróż samolotem

Post autor: Polek » 23 lip 2013, o 10:13

Czy biorąc ze sobą dwójkę dzieci (11, 14 lat) potrzebuję jakiś specjalnych pozwoleń czy obejdzie sie bez problemów?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Pierwsza podróż samolotem

Post autor: Adler » 23 lip 2013, o 10:26

Dodatkowe dokumenty nie są wymagane.
Na stronie przewoźnika:
Firma Ryanair nie przewozi osób w wieku poniżej 16 lat bez opieki. Dzieci w wieku poniżej 16 lat muszą podróżować z osobą towarzyszącą w wieku powyżej 16 lat. Opieka i usługi specjalne NIE są dostępne.

Polek

Re: Pierwsza podróż samolotem

Post autor: Polek » 23 lip 2013, o 12:25

Tak jest według ryanaira, a chcialbym poznac Wasze osobiste doswiadczenia - serio pogranicznicy nawet nie zwrócą uwagi na to że przewożone są dzieci z osobą dorosłą? (jedno dziecko ma inne nazwisko niz opiekun)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13382
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Pierwsza podróż samolotem

Post autor: Adler » 23 lip 2013, o 12:53

Powtórzę raz jeszcze...
Mamy tutaj taki miły zwyczaj, że przedstawiamy się/witamy w oddzielnym wątku:
viewtopic.php?f=123&t=1831" onclick="window.open(this.href);return false;



Szkoda, że wcześniej nie wspomniałeś o innym nazwisku dziecka...

Logicznym jest fakt, że mogą przy odprawie sprawdzić upoważnienie do opieki nad dzieckiem.
Odsyłam do przepisów, które znalazłem na stronie Straży Granicznej:
(...)jeżeli dziecko podróżuje z osobą, która nie jest jego opiekunem prawnym, należy upewnić poprzez kontakt z placówką dyplomatyczną lub konsularną państwa docelowego i państw leżących na trasie podróży, czy nie wymagają w takim przypadku pisemnego upoważnienia od opiekunów prawnych do sprawowania opieki nad dzieckiem, należy upewnić się co do wymogu sporządzenia takiego upoważnienia jak i jego formy. Prawo krajowe poszczególnych państw UE jest w tym zakresie różnorodne i niejednokrotnie bardzo restrykcyjne. W Polsce nie ma wymogu posiadania pisemnego upoważnienia do sprawowania opieki nad dzieckiem, ale funkcjonariusz może sprawdzić np. poprzez telefon do rodziców, czy podróż dziecka następuje za ich zgodą.

ODPOWIEDZ