Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Tramwaje na Śląsku

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Tramwaje na Śląsku

Post autor: Comen » 27 sty 2017, o 21:02

Kilka obserwacji z podróży tramwajem nr 1 a także kilku poprzednich przejazdów
Przejazd przez Śląsk tramwajem bez wątpienia wart swojej ceny (4,80 zł za podróż z Katowic do Gliwic), zwłaszcza jeśli traktuje się go jako przejażdżkę turystyczną: po drodze m.in. spodek, stadion Śląski, rynek w Chorzowie, kilka starych osiedli robotniczych, np. Lipiny, elektrownia Zabrze
Szkoda, że w tramwajach brak jakiejkolwiek informacji o trasie: w wersji mówionej czy wydrukowanej - kolejne przystanki.
Ten dalekobieżny tramwaj wozi zaskakująco mało pasażerów. Ludzie rzadko podróżują nim pomiędzy miastami. Była w nim kontrola, a w autobusie nie trafiłem. Nie wiem czy to zwyczaj czy przypadek.
Stary typ tramwaju (wysokopodłogowy) sprawia problem niektórym pasażerom. Byłem świadkiem jak jedna kobieta zrezygnowała z wspinaczki na schody i w ogóle jazdy, mimo że sam motorniczy wysiadł i starał się jej pomóc. Dodatkowym problemem w tym wypadku były drzwi zamykające się samobieżnie w ekspresowym tempie.
Motorniczy co jakiś czas wysiadał i naciskał guziki na słupach trakcyjnych. Nie wiem czy miało to jakiś związek z rozjazdami albo sygnalizacją, że pojedynczy tor jest zajęty. Czynność tą w Katowicach wykonał chyba tylko raz. Potem w stronę Zabrza znacznie częściej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Tramwaje na Śląsku

Post autor: gar » 29 sty 2017, o 19:49

Comen pisze: Szkoda, że w tramwajach brak jakiejkolwiek informacji o trasie: w wersji mówionej czy wydrukowanej - kolejne przystanki.
Zazwyczaj są na tablicach wewnątrz pojazdu z jego boku na szybie.
Comen pisze: Ten dalekobieżny tramwaj wozi zaskakująco mało pasażerów. Ludzie rzadko podróżują nim pomiędzy miastami.
To ze względu na długi czas przejazdu. Jedynką jedzie się obecnie z Katowic do granic Gliwic ponad 1,5 godziny, autobusem 840 niespełna godzinę. 870 trasę z Gliwic do Katowic pokonuje w ok. 40 - 45 minut a pociąg w pół godziny. Jest różnica :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Tramwaje na Śląsku

Post autor: Comen » 30 sty 2017, o 08:23

Problemem jest pewnie stan trakcji i torowiska oraz stare wagony, fakt że na kilku odcinkach trasa jest jednotorowa, więc czasem tramwaj musi czekać na możliwość wyminięcia jak inny jedzie z drugiej strony. Do tego dochodzą tajemnicze guziczki na słupach. Inna kwestia, że wystarczyłoby wdrożyć system preferencji w przejeździe tramwaju a nie musiałby spędzać długich chwil na czerwonym świetle na kolejnych skrzyżowaniach.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Tramwaje na Śląsku

Post autor: Comen » 14 lut 2018, o 08:02

ŚKUP - da się to wyrobić na miejscu od ręki, czy raczej liczyć trzeba na bilety jednorazowe?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Tramwaje na Śląsku

Post autor: gar » 14 lut 2018, o 09:53

Da się wyrobić na miejscu niespersonalizowaną kartę w automacie, ale takowa przyjemność kosztuje 20 zł, więc nie bardzo się opłaca przy okazjonalnym korzystaniu z przejazdów na Śląsku. Inna sprawa, że system działa słabo i ja mimo, że mam kartę raczej jeżdżę na jednorazowych. Ostatnio też wydłużono czas ważności biletów jednorazowych, więc można tak pokombinować (bilety są na 20 za 3,20 zł, 40 za 3,80 zł i 90 minut za 4,80 zł - wszystkie z możliwością przesiadek).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Tramwaje na Śląsku

Post autor: Adler » 14 lut 2018, o 11:22

gar pisze:
14 lut 2018, o 09:53
Ostatnio też wydłużono czas ważności biletów jednorazowych, więc można tak pokombinować (bilety są na 20 za 3,20 zł, 40 za 3,80 zł i 90 minut za 4,80 zł - wszystkie z możliwością przesiadek).
Ta wiadomość przyda się w najbliższy wtorek.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Tramwaje na Śląsku

Post autor: gar » 14 lut 2018, o 13:25

germ@n pisze:
14 lut 2018, o 11:22
gar pisze:
14 lut 2018, o 09:53
Ostatnio też wydłużono czas ważności biletów jednorazowych, więc można tak pokombinować (bilety są na 20 za 3,20 zł, 40 za 3,80 zł i 90 minut za 4,80 zł - wszystkie z możliwością przesiadek).
Ta wiadomość przyda się w najbliższy wtorek.
Zależy na co się zdecydujemy. Na Śląsku w pewnych wypadkach komunikacja kolejowa jest zdecydowanie szybsza i konkurencyjna cenowo.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Tramwaje na Śląsku

Post autor: gar » 14 lut 2023, o 11:08

Na Śląsku trwają od jakiegoś czasu szeroko zakrojone remonty linii tramwajowych, co w niektórych przypadkach już przełożyło się na czas i komfort przejazdu. W Katowicach trwają prace nad nowym łącznikiem tramwajowym - zobaczymy kiedy skończą.

ODPOWIEDZ