Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Byłeś/Byłaś w górach? Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki górskiej, trekkingu.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Pasmo górskie: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Beskid Niski: Nieznajowa (15.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Comen » 21 lis 2016, o 17:44

Trochę gościnnie pojechaliśmy na to spotkanie. Z naszego forum Admin, ja i tadeks. Bazą był duży ośrodek noclegowy "U Zosi" położony w dolnej części wsi Zdynia (zwanej Ług). Gratulacje za wspaniałą organizację imprezy. Jestem też pod wrażeniem zlotowej frekwencji. W spotkaniu uczestniczyło w różnym wymiarze czasowym około 80 osób. Żeby to tak na nasze zloty tyle osób zechciało jeździć. Jak rozmawialiśmy z adminem są pewne regiony Polski skupiające większe rzesze miłośników, stąd funkcjonują w Internecie ciekawe regionalne fora skupiające takie społeczności. Beskid Niski ze swoją oryginalną przyrodą, frapującą historią i mieszanką kultur z pewnością do takich regionów należy.
15 Spotkanie wieczorne.jpg
Do Zdyni dotarliśmy w piątek już po zmroku po drodze odwiedzając jeszcze lokalny browar w Siołkowej koło Grybowa celem "uzupełnienia" złocistych płynów. Piwo powiem szczerze trochę mnie rozczarowało. Lepsze od masprodukcji, ale jednak to nie to co dawne słowackie "svetle". Czyżby nawet Słowacy zapomnieli jak się ten specyficzny smak i zapach z piwa wydobywa? Zdążyliśmy na wieczorne seanse filmowe ukazujące rozmaite historie z Beskidu Niskiego.
Nazajutrz rano wycieczka.
Kilkunastokilometrowa pętla na pograniczu polsko-słowackim: Konieczna (przełęcz Dujawa) - cmentarz wojenny na Beskidku - dolina Rieczki - Becherov - Pleskanka - Ondavske Hrbky - Konieczna (przełęcz). Start przy dużym budynku celnym na przejściu granicznym. Obecnie świeci pustkami, tylko dwa pilnujące pieski niesamowicie ujadają widząc zgraję kierowców parkujących przy ich "posesji". Ruszamy asfaltem, ale tuż za granicznym drogowskazem skręcamy w prawo na szlak czerwony.
1 Granica.jpg
Głównym szlakiem beskidzkim wędrować będziemy może z 20 minut na pierwsze wzniesienie, gdzie mieści się cmentarz na którym pochowano żołnierzy z I wojny światowej walczących w tym niegościnnym górskim terenie. Teraz obok leżą Rosjanie i ich przeciwnicy Czesi, Słowacy, Austriacy, ewentualnie inne nacje wchodzące w skład CK Armii.
3 Cmentarz Beskidek.jpg
Już z daleka rzuca się w oczy nowo odrestaurowana wysoka wieża stanowiące dominantę założenia.
2 Wieża cmentarz Beskidek.jpg
Potem zejście w dół bez szlaku stromym stokiem do doliny Rieczki. Z prześwitów widoki na Paledovkę oraz Smilniański Wierch.
4 Paledovka.jpg
5 Na Smilniański Wierch.jpg
Po prawej gdzieś wysoko na grzbiecie kryje się w lesie grupa cisów w dość osobliwym, stromym siedlisku. Tam nie pójdziemy. Trochę może szkoda, bo podobno jest tam nowo zbudowana ścieżka a sama wycieczka byłaby może o godzinę dłuższa. Na dnie doliny czeka nas mocno oblodzona droga jezdna. Odwiedzamy bliski Hubertov Pramen? Kapliczka, źródełko, stajenka betlejemska, altanka i przepławka na potoku.
6 Hubertova Zahrada.jpg
Schodzimy w dół doliny do drugiego osobliwego źródełka zwanego Svabl'ovką lub Sirnym Pramenem. Z małej drewnianej studzienki wypływa struga wody o charakterystycznym zapachu zgniłych jaj. Nawet w wodzie widać białe osady wytwarzane przez bakterie gromadzące związki siarki.
7 Sirny Pramen.jpg
8 Naloty.jpg
Może ktoś chciałby wyleczyć reumatyzm? Chwila postoju przy wybudowanej tu niedawno altanie. Potem maszerujemy do głównej drogi a nią w dół do wsi Becherov. Otwierają się ładne widoki na południe z wysoką górą na której znajduje się wieża przekaźnikowa. Magura Stebnicka - mówi tadeks.
9 Magura Stebnicka.jpg
10 Krzyż.jpg
We wsi Becherov jest cerkiew z 1847 roku a za nią cmentarz parafialny.
11 Becherov cerkiew.jpg
W jego rogu kwatera obejmująca żołnierzy z I wojny światowej.
12 Cmentarz wojskowy w Becherovie.jpg
Należy się jeszcze informacja o wsi, która nie ma nic wspólnego z popularną czeską "becherowką" a jej nazwa pochodzi od imienia czy przezwiska pierwszego sołtysa. Rozpoczyna się najbardziej widokowy odcinek trasy. Łąkami obok dużego gospodarstwa rolnego - dawnego "kołchozu" wychodzimy na odkryty szczyt zwany Pleskanką.
13 Z Pleskanki.jpg
Sama droga tylko go trawersuje. Niektórzy idą jeszcze na samo wzgórze.
14 Na Pleskankę.jpg
Pogoda co raz ładniejsza i ciepło. Zbliżamy się do granicy polskiej, która znajduje się gdzieś w niewielkim lesie. Dochodzimy do niej już prawie przy budynku pograniczników.
Wycieczka w zmiennym krajobrazie, nieforsowna i pomimo braku na trasie wysokich szczytów ukazująca specyfikę Beskidu Niskiego z charakterystycznymi rusztowymi grzbietami, szerokimi dolinami i wielokulturowością spuścizny materialnej. Po drodze można było czytać napisy przynajmniej w czterech językach. Poniżej przykłady dwóch:
16 Niemiecki.jpg
17 Łemkowski.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Adler » 21 lis 2016, o 18:29

Comen pisze:Sama droga tylko go trawersuje. Niektórzy idą jeszcze na samo wzgórze.
Konkretnie to tadeks poszedł tam pierwszy. Czy ktoś potem, tego nie wiem. Wtedy byłem już w czołówce "peletonu". ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Comen » 21 lis 2016, o 18:43

Szli potem za Tadeksem. Oczywiście na zdjęciu on
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Adler » 21 lis 2016, o 22:09

Kilka uzupełnień zdjęciowych do relacji Comena, a wcześniej tadeksa:
WP_20161118_17_04_42_Pro.jpg
WP_20161119_09_36_07_Pro.jpg
WP_20161119_11_00_12_Pro.jpg
WP_20161119_11_24_52_Pro.jpg
WP_20161119_11_43_42_Pro.jpg
WP_20161119_12_01_17_Pro.jpg
WP_20161119_12_08_46_Pro.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: tadeks » 22 lis 2016, o 17:26

O Pleskance:
admin pisze:
Comen pisze:Sama droga tylko go trawersuje. Niektórzy idą jeszcze na samo wzgórze.
Konkretnie to tadeks poszedł tam pierwszy. Czy ktoś potem, tego nie wiem. Wtedy byłem już w czołówce "peletonu". ;)
Poszło za mną ok. 20 osób. Warto było, widok na wszystkie strony. Zacząłem schodzić z wierzchołka wśród pierwszych, a zostawiłem tam kijki. Jeden z ostatniej grupy schodzących zabrał je. Gdy się kapnąłem, to wrócić miałem niewiele, już niesiono mi je. Wówczas spostrzegłem, że jeden z uczestników wycieczki idzie bardzo nienaturalnym krokiem. Okazało się, że odnowiła mu się kontuzja kręgosłupa. Wolno szedł z żoną, a ja z jednym ze współuczestników towarzyszyliśmy im do parkingu. Z tego wynikało tak późne nasze dotarcie do admina i Comena. Czekali na mnie za co im dziękuję.
Admin, Comen byliście w niedzielę na Rotundzie. Słyszałem, że stoi już komplet wież, czyli 5. Prawda to?
Gdy ja byłem w kwietniu, to stało tylko 3.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: gar » 22 lis 2016, o 19:29

tadeks pisze: Admin, Comen byliście w niedzielę na Rotundzie. Słyszałem, że stoi już komplet wież, czyli 5. Prawda to?
Gdy ja byłem w kwietniu, to stało tylko 3.
Jeśli rzeczywiście pojawiły się 2 brakujące wieże to znak, że trzeba się tam wybrać w 2017 roku (przy okazji tego miejsca zahaczając w Beskidzie Niskim o mam nadzieję wyremontowane już w tym terminie schronisko na Magurze Małastowskiej).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Adler » 22 lis 2016, o 20:26

tadeks pisze:Admin, Comen byliście w niedzielę na Rotundzie. Słyszałem, że stoi już komplet wież, czyli 5. Prawda to?
Gdy ja byłem w kwietniu, to stało tylko 3.
Jest 5.
Comen już coś pewnie szykuje na ten temat. ;)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Comen » 22 lis 2016, o 22:32

Potem były jeszcze wieczorne prelekcje. Utrzymane oczywiście w tonie luźniejszym niż typowe konferencyjne wykłady, nie mniej jednak widzi mi się, że większość z nich treścią spokojnie mogłaby spełnić wymogi artykułu naukowego. Szkoda, że nie ma inicjatywy wydania jakichś studiów regionalnych po tego typu spotkaniu. Byłaby fajna pamiątka i dodatkowo przekazana wiedza mogłaby podlegać znacznie lepszej weryfikacji. W przerwie prelekcji mieliśmy jeszcze koncert muzyki łemkowskiej w wykonaniu Julii Doszny. No bardzo przyjemne, choć proste ludowe melodie śpiewane a cappella, ewentualnie z pomocą "sali".
Nazajutrz czas pożegnania, ale jeszcze nie koniec zwiedzania Beskidu Niskiego. Po śniadaniu wyjeżdżamy w kierunku Regietowa. Parkujemy przy studenckiej bazie namiotowej. Teren nieco przekształcony ostatnimi czasy. W las biegnie niezła "autostrada" po nowym moście nad potokiem.
1 Nowy most.jpg
W związku z czym i sama baza jakby straciła naturalną osłonę z drzew. Szlak pnie się w górę przecinając jeszcze powyżej wspomnianą "spychaczówkę", która odbija wzdłuż doliny. My jakieś 100 m wyżej wkraczamy w buczynę. Mgła dookoła gęstnieje... Z góry słychać bliżej niezidentyfikowane upiorne wrzaski ptasie: wron, gawronów czy kruków? W takiej scenerii nawet drzewa przypominają jakieś przeraźliwe enty.
2 Zwalony buk.jpg
3 Tajemniczy pień.jpg
Nieudolnie staram się tutaj via Leuthen zacytować Tolkiena: "Drzewa nie miały ochoty wypuścić cię z lasu". Za zwalonym smrekiem coś majaczy w tym mleku. Stajemy nagle przed takim oto widokiem.
4 Mgła.jpg
Zdjęcie zostawiam celowo bez kontrastowania. Chyba takie nieobrobione lepiej oddaje właściwy widok w tamtej chwili. Jest klimatycznie. Władca Pierścieni jak nic. Pięć wież nawet ;) Obchodzimy cmentarz dookoła. Czytamy nazwiska i stopnie na grobach oraz długą sentencję po niemiecku w centrum nekropoli.
5 Krzyże.jpg
6 Pięć krzyży.jpg
Na koniec jeszcze wspólna fotografia z samowyzwalacza przy grobie porucznika Karla Rajnera.
7 Samowyzwalacz.jpg
Schodzimy na dół dość szybko, mimo że, zwłaszcza w jednym stromym miejscu, dość ślisko. Po drodze mijamy samotnego turystę. Kiedy wyjeżdżamy z Regietowa zaczyna wychodzić słońce. Prognozy zapowiadają 12'C a może jest i jeszcze cieplej. Odwiedzamy jeszcze 2 cerkwie. Najpierw Skwirtne:
8 Skwirtne.jpg
9 Skwirtne2.jpg
Potem Kwiatoń:
10 Kwiatoń.jpg
11 Kwiatoń2.jpg
Niestety obie zamknięte w środku. W Kwiatoni cerkiew otwierają do zwiedzania o 12.00, musielibyśmy czekać prawie godzinę. Czas jednak goni. Jedziemy na północ. Na pożegnanie Beskidu fotka z Klimkówki
12 Klimkówka.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: gar » 22 lis 2016, o 23:49

Warto byłoby poczekać godzinę na otwarcie cerkwi. Drugą spędzilibyście na zwiedzaniu wnętrza. Gdybym wiedział, że macie Kwiatoń w planach dałbym Wam namiar na człowieka, który się nią opiekuje (skarbnica wiedzy - warto go posłuchać)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Adler » 23 lis 2016, o 10:16

gar pisze:Warto byłoby poczekać godzinę na otwarcie cerkwi. Drugą spędzilibyście na zwiedzaniu wnętrza.
Innego zdania była Marlena i jej mama. Właśnie wtedy otrzymałem informację, że już trzeba wracać.

Rotunda to prawdziwy hit tej beskidzkiej wycieczki. Bardzo mi zależało na odwiedzeniu tego miejsca. Ta otoczka klimatyczna, ta mgła, wydarzenia, które miały tutaj miejsce przed 101 laty...
Na forum tematycznym skomentowałem w ten sposób:
"Poczułem (i nie ściemniam) obecność skradających się nieopodal w krzakach żołnierzy 1. Pułku Cesarskich Strzelców Tyrolskich..."

Uzupełnię niedzielę moimi zdjęciami ze smartfona:
WP_20161120_09_17_08_Pro.jpg
WP_20161120_09_29_41_Pro.jpg
WP_20161120_09_37_31_Pro.jpg
WP_20161120_09_44_34_Pro.jpg
WP_20161120_10_10_45_Pro.jpg
WP_20161120_11_04_17_Pro.jpg
WP_20161120_11_11_33_Pro.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Yoana » 26 lis 2016, o 17:35

Ładna pogoda Wam się udała. <okok>

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: gar » 24 wrz 2019, o 21:30

Termin kolejnego spotkania miłośników Beskidu Niskiego jest już znany. Tym razem spotkanie od 15 do 17.11.2019 w Hucie Polańskiej. Ktoś się wybiera ?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Adler » 24 wrz 2019, o 23:20

Śledzę temat, ale w Hucie Polańskiej już byłem i raczej tam już nie pojadę.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Comen » 25 wrz 2019, o 12:24

Jeśli nastawiam się na jakieś wolne to raczej w okolicach listopadowego święta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: Adler » 25 wrz 2019, o 20:59

Hajstra przytulne miejsce, ale drugi raz już tam nie będę nocować. Okoliczne tereny też są już mi znane.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: XII Spotkanie Miłośników Beskidu Niskiego w Zdyni 18-20.11

Post autor: gar » 25 wrz 2019, o 22:10

Z rozpędu podałem błędną datę. Prawidłowa data to 22 - 24.11.2019 r.

ODPOWIEDZ