Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Zmiany granic ...

Ciekawe miejsca w Beskidzie Niskim i Bieszczadach.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zmiany granic ...

Post autor: gar » 5 sty 2017, o 10:32

Od 1 stycznia 2017 roku Moszczaniec, Polany Surowiczne, Surowica, Darów, Rudawka Jaśliska, Jasiel (do 31.12.2016 położonych na terenie gminy Komańcza w powiecie sanockim) należą do gminy Jaśliska w powiecie krośnieńskim.

Z inicjatywą przyłączenia do gminy Jaśliska wystąpiło sołectwo Moszczaniec, argumentując swoją decyzję względami historycznymi i ekonomicznymi. Drugi ważny aspekt to względy funkcjonalno – społeczne. Peryferyjne położenie w gminie Komańcza sprawia, że mieszkańcy chętniej korzystają z usług o charakterze publicznym na terenie gminy Jaśliska czy powiatu krośnieńskiego.
Zmiana poprzedzona była konsultacjami społecznymi. W konsultacjach udział wzięło 148 mieszkańców Moszczańca. Spośród 100 ważnie udzielonych odpowiedzi za włączeniem opowiedziało się 91 osób, przeciw było 9.

Konsultacje przeprowadziła również gmina Jaśliska. Na 1605 osób uprawnionych do głosowania wypowiedziało się 875 osób, z czego 851 było za przyłączeniem, 10 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.
Dla Komańczy oznacza to utratę blisko 7 tysięcy hektarów terenu i około pół miliona złotych rocznie wpływów do budżetu.

Zmienią się nie tylko granice administracyjne gminy Jaśliska, ale również powiatu krośnieńskiego. Powiat zyska 225 mieszkańców, zwiększy się też powierzchnia powiatu o 6821 ha.

Jestem ciekawy jak to wpłynie na komunikację publiczną, bo kto jeździ trochę PKS-am i ten wie, że przekroczenie granicy powiatu takim środkiem transportu z różnych przyczyn nie należy do spraw najłatwiejszych.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Zmiany granic ...

Post autor: Comen » 5 sty 2017, o 12:46

Pytanie czy w ogóle funkcjonowała tam jakaś komunikacja zbiorowa (np. pomiędzy Duklą a Komańczą).
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Zmiany granic ...

Post autor: gar » 5 sty 2017, o 15:50

Pomiędzy Duklą a Komańczą chyba nie było bezpośrednich kursów, ale jeździło kilka PKS-ów między Moszczańcem a Komańczą (niektóre nawet do Sanoka). Były też kursy z Krosna (Dukli) do Moszczańca więc można się było na tzw. Drodze Karpackiej przemieszczać komunikacją publiczną. Co prawda w ostatnich latach niestety wypadły w większości kursy w soboty i niedziele, ale w tygodniu jeździło po kilka sztuk (szczególnie w dni nauki szkolnej). Jak będzie teraz nie wiem. Obawiam się, że odcinek Komańcza - Moszczaniec może zostać komunikacyjnie martwy.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Zmiany granic ...

Post autor: Gollum » 5 sty 2017, o 16:51

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś (paręnaście lat temu) były takowe kursy. Na pewno z Rzeszowa lub Krosna do Komańczy, a i do Cisnej chyba też, choć głowy nie dam.
A z trochę innej beczki, ex sołtys Jaślisk, co to wywalczył gminę, dopiął swego. Na długo przed powołaniem gminy był on za tym, by właśnie te miejscowości i miejsca po nich weszły do gminy Jaśliska.

ODPOWIEDZ