Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Ciekawe miejsca w Beskidzie Niskim i Bieszczadach.
Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 28 mar 2017, o 14:19

Zakładamy nowy temat dotyczący Łemków i Łemkowszczyzny.

Nie będę się rozpisywał kim są Łemkowie i skąd pochodzą i akurat czemu zamieszkiwali teren Beskidu Niskiego z prostego powodu, każdy kto chodzi po górkach tego rejonu coś gdzieś o Łemkach słyszał bądź czytał. Poza tym sporo tu na forum przewodników i pilotów, który wiedza na ten temat powinna być spora.

A więc co będzie przedmiotem tego tematu? Otóż jak macie ciekawe spostrzeżenia, znacie ciekawe historie,nowinki z Łemkowszczyzny, jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości co do ogólnej historii łemkowszczyzny i tematów pokrewnych to zawsze można je właśnie tu przedyskutować, a nuż dojdziemy może do jakiś ciekawych wniosków.

fot. Roman Reinfuss
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 28 mar 2017, o 14:31

Zaczynając nowy wątek chciałbym poznać waszą opinię kim są Łemkowie dziś A.D. 2017
Czy jak podają Ukraińskie źródła, że Łemki są ukraińską grupą etniczną przez wspólny język i wiarę.
A może Łemki są polską grupą jak górale podhalańscy czy Ślązacy.
A może jak podają sami Łemkowie z amerykańskiej emigracji, że jest coś więcej niż naród Łemkowski, że Łemkowie są częścią ludów Karpatoruskich, a więc Hucułów i, Bojków a ich ojczyzną są Karpaty i wszystkie 3 grupy stanowią jeden naród???
I co sądzicie o teorii autochtonicznej, mówiącej iż Łemkowie i Bojkowie nie napłynęli na tereny Polski w XV-XVI wieku tylko są potomkami dawnych mieszkańców puszcz karpackich wywodzących się z dawnych słowiańskich ludów zamieszkujących te tereny zwanych Białymi Chrobatami vel Chorwatami???
Zapraszam do dyskusji

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: gar » 28 mar 2017, o 19:10

dinksiarz pisze:
28 mar 2017, o 14:31
Zaczynając nowy wątek chciałbym poznać waszą opinię kim są Łemkowie dziś A.D. 2017
Temat ciekawy, choć chyba nierozwiązywalny skoro sami Łemkowie nie wiedzą kim są. Dokładniej rzecz biorąc mają na to kilka pomysłów, ale te pomysły nie składają się w jedną całość. Więc jeśli oni sami nie wiedzą kim są, to skąd my to mamy wiedzieć. My sobie możemy jedynie pogdybać. Mi najbardziej odpowiada koncepcja narodu łemkowskiego, ale patrząc na wyniki ostatniego spisu niewielu Łemków mieszkających w Polsce się z taką koncepcją (zapewne z różnych powodów) identyfikuje.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: Comen » 28 mar 2017, o 22:03

W zasadzie to nigdy chyba nie miałem przyjemności spotkania na żywo Łemka, choć przecież przynajmniej kilkukrotnie bywałem w okolicach przez nich zamieszkiwanych. Trochę jak mityczny Yeti - gdzieś tam być powinien, ale jak przychodzi co do czego to go nie ma. Z tego wniosek, że Łemkowie chyba nie stanowią jakiegoś wyraźnego odrębnego narodu i jakoś trudno ich wyłowić z tłumu. Znacznie łatwiej chyba można rozpoznać górala podhalańskiego.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 28 mar 2017, o 22:19

Gar i tu masz rację, że sami Łemkowie nie wiedzą kim są jako grupa, aczkolwiek nieco irytuje mnie polityka ukraińska i naszywanie Łemkom łatki ukraińców. Widać to bardzo dobrze na Watrze w Zdyni, opcja proukraińska jest tam bardzo podkreślana.

Haha Comen ja spotkałem wiele razy to mitycznie nieuchwytny lud, to w Olchowcu to w Bartnem, a i w Zyndranowej miałem tę okazję że z Panem Goczem jego domowej roboty samogon piłem :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: Comen » 28 mar 2017, o 22:22

No tak, ale widzisz. Górale jednak są znacznie bardziej rozpoznawalni jako grupa etniczna. Oczywiście nie wiem czy ma to jakieś znaczenie dla pojedynczego członka takiej grupy, ale jednak na swoim folklorze to mieszkańcy Podhala sporo "dutków wytrzęśli".
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 28 mar 2017, o 22:31

no fakt masz racje ale, zawsze jest jakieś ale, w Beskidzie Niskim ruch turystyczny jest tak marny, że turystów można na palcach zliczyć, a Łemkowie jest ich tak mało, że nie obnoszą się ze swoją odmiennością i szczerze to tylko na imprezach łemkowskich widziałem ubranych Łemków w stroje ludowe.
Aczkolwiek czasami warto przysiąść się do grupki miejscowych starszych panów pod sklepem, zapalić z nimi papierosa kupić piwko i wiesz mi opowieści usłyszysz takie że hoho

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: tadeks » 28 mar 2017, o 23:15

Comen pisze:
28 mar 2017, o 22:03
W zasadzie to nigdy chyba nie miałem przyjemności spotkania na żywo Łemka, choć przecież przynajmniej kilkukrotnie bywałem w okolicach przez nich zamieszkiwanych.
Możesz to jeszcze nadrobić.
Gdy będziesz w Bartnem lub okolicy, to nie idź na nocleg do Bacówki, tylko na agro, gdzie gospodarzem jest Łemko Józef Madzik. To agro (Bartne 25) jadąc z dołu po prawej stronie drogi koło sklepu, tuż poniżej nowej cerkwi prawosławnej.
Pan Józef Madzik jeszcze kilka lat temu opiekował się starą cerkwią- muzeum. Już tym nie zajmuje się.
Nocowałem tam dwie noce w kwietniu w ub. roku w Wielkim Tygodniu prawosławnych. Przyszedł do nas do pokoju. Dużo ciekawych rzeczy nam poopowiadał. Polecam.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: gar » 29 mar 2017, o 10:39

Łemków jest niewielu, więc i ciężko ich znaleźć w tłumie. Strojów regionalnych też używają rzadko. Ale są wioski gdzie mamy prawie samych Łemków więc tam spotkać ich można bez problemu. Warto zerknąć do Bartnego w czasie festynu - łemkowski usłyszysz z każdej strony.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: Adler » 14 kwie 2017, o 22:13

W których miejscowościach było najwięcej Łemków (np. na początku XX wieku), a gdzie są obecni w największej liczbie dzisiaj? Pomijając rzecz jasna coroczną Watrę.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 19 kwie 2017, o 13:40

dawniej największe wsie i chyba najbogatsze były na terenie zachodniej łemkowszczyzny czyli okolice Krynicy i Nowego Sącza, m.in wspominane w quizie górskim Bartne oraz jego okolice. Wsie bogate, gdyż działały tam prężnie zakłady kamieniarskie. Dość duże wsie leżały na Osławą i Osławicą, a miejscowi Łemkowie uważali się za nieco wyższych społecznie Łemków, gdzyż nad Osławą i Osłowicy należały bezpośrednio do Króla, a nie jak pozostała reszta łemkowszczyzny na ziemiach nadanych szlachcie lub innym zasłużonym dla królestwa.

Dziś wsi w Beskidzie Niskim gdzie mieszkają łemki jest niewiele na pewno watro zajrzeć do Olchowca, Zyndranowej, Bartnego, Zdyni są to miejscowości gdzie niemal w 100% to autochtoni

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: gar » 19 kwie 2017, o 13:46

Sporo Łemków wciąż mieszka w Komańczy, Rzepedzi, Turzańsku i okolicach, czyli szeroko pojętej dolinie Osławy.
Wspomniane Bartne oraz nieodległe Bodaki.
Poza tym gmina Uście Gorlickie gdzie Łemków jest dobrze ponad 20 %.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: gar » 21 kwie 2017, o 23:14

Dla zainteresowanych Łemkami:
Komisja Wschodnioeuropejska Polskiej Akademii Umiejętności
oraz
Stowarzyszenie Łemków
zapraszają na obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”,
które odbędą się w dniach 28–30 kwietnia 2017 roku
Akcja „Wisła” – Łemkowie, 1947–2017
PROGRAM
Piątek, 28 kwietnia, Czertyżne – Gorlice
15.00 panachida w rycie greckokatolickim na cmentarzu we wsi Czertyżne
17.00 spotkanie w siedzibie „Ruskiej Bursy” w Gorlicach:
• prelekcja dr hab. Heleny Duć-Fajfer na temat skutków kulturowych akcji „Wisła”
• inscenizacja pt. Akcja „Wisła” w literaturze i pieśni
• projekcja filmu pt. Even tears were not enough,
reż. Maria Silvestri, John Righetti
• dyskusja i wspomnienia
Sobota, 29 kwietnia, Kraków – Jaworzno
11.00 konferencja naukowa
Akcja „Wisła” – Łemkowie, 1947–2017
Kraków, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius, sala Bobrzyńskiego,
prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Stopka
• dr hab. Andrzej A. Zięba (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ),
Akcja „Wisła”: przyczyny, sprawcy, ofiary
• dr hab. Ewa Michna (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ),
Akcja „Wisła” w narracjach członków łemkowskiej wspólnoty pamięci
• dr hab. Helena Duć-Fajfer (Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ),
„A Wisła dalej płynie” Petra Murianki – autobiografia jako mit reinwencyjny
• Antoni Kroh (Nowy Sącz), komentarz
• dyskusja
13.00 projekcja filmu pt. Even tears were not enough,
reż. Maria Silvestri, John Righetti
17.30 teren dawnego Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie
• wystąpienia oficjalne
• symboliczne odsłonięcie tablicy pamiątkowej
• zwiedzanie wystawy Obóz dwóch totalitaryzmów. Jaworzno 1943–1956
Niedziela, 30 kwietnia, Legnica
11.40 panachida w cerkwi prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy
13.00 spotkanie okolicznościowe w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
• prelekcja dr hab. Heleny Duć-Fajfer
• projekcja filmu pt. Even tears were not enough, reż. Maria Silvestri, John Righetti
• wspomnienia osób przesiedlonych w 1947 roku

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 2 maja 2017, o 19:18

już tuż tuż Łemkowsi Kermesz w Olchowcu
http://www.lemkounion.republika.pl/

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: tadeks » 3 maja 2017, o 18:17

dinksiarz pisze:
28 mar 2017, o 14:31
kim są Łemkowie dziś A.D. 2017
To tylko jedno z wielu pytań, które przedstawił dinksiarz zakładając wątek.
gar odpowiedział m.in.:
Temat ciekawy, choć chyba nierozwiązywalny skoro sami Łemkowie nie wiedzą kim są. Dokładniej rzecz biorąc mają na to kilka pomysłów, ale te pomysły nie składają się w jedną całość. Więc jeśli oni sami nie wiedzą kim są, to skąd my to mamy wiedzieć...
dinksiarza:
nieco irytuje ... polityka ukraińska i naszywanie Łemkom łatki ukraińców. Widać to bardzo dobrze na Watrze w Zdyni, opcja proukraińska jest tam bardzo podkreślana.

Powyższe cytaty są wstępem do mojej dłuższej wypowiedzi w temacie. Minimalizuję ostatnio aktywność na forach, czas spędzony przy komputerze, ale temat jest dla mnie ciekawy i skusiłem się zabrać głos w dyskusji. Również z racji, że Beskid Niski jest mi bliski, a także moje rodzinne miasto Bytów i okolice są miejscem, gdzie zamieszkuje sporo przesiedleńców w ramach akcji "Wisła" oraz ich potomków.

My możemy jedynie dyskutować, domniemywać, a nic nowego nie wymyślimy, do ustaleń sumujących temat nie dojdziemy.
Czy Łemkowie wiedzą kim są ? Coraz mniej z tej społeczności potrafi na to odpowiedzieć. Dla coraz większej ilości, zwłaszcza młodych pokoleń, w tym potomków przesiedleńców, świadomość narodowa zatraca się, coraz więcej czuje się Polakami.
Przez kolejne ekipy rządzące powojenną Polską utożsamiani byli z Ukraińcami, tak jest do dziś.
Świadomość narodowa Łemków zależna była od silnych jednostek, osobowości z tego środowiska i jest podtrzymywana (lub nie) przez liderów, może narodowców, może patriotów, nie wiem, które określenie jest właściwsze. Tak w skrócie, to w przeszłości Łemkowie w większości nie utożsamiali się Ukraińcami, przez co cierpieli z ich strony. To oddzielny temat, a dowodów na to jest mnóstwo.
Obecnie nurty w społeczności Łemkowskiej zależne są od wielu rzeczy, ale głównie od tego gdzie dana grupa Łemków zamieszkuje i jakie przekonania mają i forsują miejscowi liderzy.
Łemkowie organizują się w rejonach, w których zamieszkują w różne organizacje.
Nie ma wśród tych organizacji jednomyślności w temacie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Takich organizmów jest wiele, mniej licznych lub bardziej, mniej lub bardziej liczących się w społeczności Łemkowskiej. Nurt są różne. Przedstawię te, według mnie, najważniejsze z cytatami z ich statutów.

ZJEDNOCZENIE ŁEMKÓW.
To pro ukraińska organizacja, organizująca Watrę w Zdyni, o czym wspomniał już dinksiarz. Siedzibę mają w Gorlicach i na terenach Łemkowyny są najmocniejsi, ale zwolenników mają w wielu innych rejonach. Najchętniej Łemkowszczyznę zjednoczyli by z Ukrainą, odłączyli od Polski. W ich statucie m.in. czytamy:
- wszelkie działania mające na celu utożsamienie ludności łemkowskiej z narodem ukraińskim
- otaczanie troską zabytków kultury ukraińskiej
- reprezentowanie i ochrona interesów ludności ukraińskiej...

STOWARZYSZENIE ŁEMKÓW z siedzibą w Legnicy.
Stowarzyszeń, tak się nazywających, niezależnych od tego w Legnicy, jest kilka. Jednak te w swoim wywodzie pomijam, jako nie mające istotnego znaczenia na całość tematu.
Stowarzyszenie to należy do Światowej Rady Rusinów, dąży do połączenia środowisk łemkowskich z całego świata, a w statucie czytamy m.in:
-integracja ludności łemkowskiej bez względu na poglądy i przekonania religijne;
-nauczanie języka łemkowskiego;
-popularyzacja historii Łemkowszczyzny a także wiedzy o życiu i działalności Łemków poza granicami Polski;
-propagowanie przyjaźni łemkowsko-polskiej ...

Stowarzyszenie oddziały ma w wielu miejscach w Polsce i nie tylko, ale na Łemkowszczyźnie ma mniejsze poparcie, dlatego organizuje swoją ŁEMKOWSKĄ WATRĘ NA OBCZYŹNIE W MICHAŁOWIE.

Działa też prężnie w naszej Ojczyźnie, głównie na północy, ale nie tylko:
ZWIĄZEK UKRAIŃCÓW W POLSCE.
Też utożsamia się ta organizacja z Ukrainą, ale mniej niż Zjednoczenie. Uważają się za Ukraińców, mniejszość narodową w Polsce.
Związek należy to międzynarodowych struktur ukraińskich, m.in. Światowego Kongresu Ukraińców.
W statucie czytamy m.in:
- działanie na rzecz zachowania tożsamości kulturalnej społeczności ukraińskiej w Polsce
- rozwój dobrosąsiedzkich kontaktów i współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą.

Jej większość członków uważa się za Ukraińców, chociaż wielu jest Łemkami! Coraz mniej o tym pamięta i do tego przyznaje się.
To przykład na to, że tożsamość, świadomość narodowa jednostek jest sterowana, zależna o liderów środowiskowych.
Aby nie być gołosłownym: w moich stronach, okolice Bytowa, zamieszkuje wielu przesiedleńców, głównie z nad Osławy (Czaszyn). Znam trochę osób z nich. Czują się Ukraińcami, a jakie są ich korzenie?
Związek ten na naszym terenie organizuje swoją watrę głównie w Udorpiu, tuż za Bytowem.
O tej watrze można poczytać w wielu miejscach, m.in:
http://magazynkaszuby.pl/atrakcje/udorp ... kaszubach/
O całym Związku:
http://www.zup.ukraina.com.pl/index.php ... 1&Itemid=2

I bądź tu człowieku mądry w temacie Łemków. Tematów zbliżonych, np. akcji "Wisła", wyznań wśród Łemków nie poruszam, aby tematu nie rozwlec.
Gdy czytam coś takiego:
"Łemkowie czują ogromne rozgoryczenie i żal. Łączenie ich z Ukraińcami uważają za jawną niesprawiedliwość i walczą o swoją odrębność każdego dnia",
to zdaję sobie sprawę, że to pogląd coraz mniejszej ilości przedstawicieli Łemków. Take hasła głoszą również Ukraińcy z wyboru, próbując na pokrzywdzonej ze strony polskiej i ukraińskiej mniejszości Łemkowskiej coś ugrać dla siebie.
Tożsamość Łemkowska istnieje, ale małymi krokami zmniejsza się. O enklawach łemkowskich na terenie BN już tu w wątku wspominano. Warto korzystać, poznać je, bo przyszłym pokoleniom może to już nie być dane.

To są wszystko moje przemyślenia w temacie wątku i nie wszyscy muszą się z tym zgadzać.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 7 maja 2017, o 11:42


Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 7 maja 2017, o 11:59

A co do tematu o tożsamość Łemków posłużę się wypowiedzią młodego łemka Igora Herbuta, wypowiedź ze strony na temat.pl :

"Czuję się po prostu Łemkiem. Boję się na nie odpowiadać, żeby nie wywołać historycznej burzy. Nie zrozumcie mnie źle. Uwielbiam Ukraińców. Skończyłem ukraińskie liceum. Płynnie mówię po ukraińsku. Uwielbiam ukraiński ketchup – Czumak. Moim bogiem muzycznym jest Swiatoslaw Wakarczuk z ukraińskiego zespołu Okean Elzy.

Ale kiedy ostatnio wracaliśmy z jego koncertu we Lwowie z moimi Ukraińskimi przyjaciółmi (z których jeden ma na nazwisko Szachmat, przysięgam!) ten temat wywołał nieprawdopodobną burzę. Staliśmy kolejną godzinę na granicy – i koleżanka (Ukrainka o imieniu Natalii, typ zaangażowanej aktywistki) zaczęła opowiadać, że nie rozumie jak to jest, że ,,polscy” Łemkowie czują się oddzielną narodowością. Tłumaczyła, że ona była uczona w szkole, że Łemkowie to Ukraińcy, tak samo jak dla niej Bojkowie. Dowodziła, że wszyscy Łemkowie są Ukraińcami, tylko, że jedni uciekli na wschód, tak daleko jak mogli, a inni zostali przeniesieni na Zachód i się spolonizowali (więc wg niej powinni się czuć albo nadal Ukraińcami albo już Polakami, jak wolą, ale nie Łemkami).

Aby tego nie słuchać, byłem gotów wysiąść z (i tak niezbyt wygodnego) czerwonego Opla Corsa – i pokonać resztę drogi do Warszawy na piechotę. Z Natalią przyjaźnimy się do dziś (plus jest dziewczyną mojego skrzypka, z pochodzenia Bojka), ale w tej sprawie nigdy się nie dogadamy.

Ja się czuję Łemkiem. Nie byłem uczony hymnem Ukrainy, tylko hymnu Polskiego, ale Polakiem też się nie czuję. Czuję się zagubiony. Tak właśnie się czują Łemkowie tacy jak ja, których nazywam Lemko-Lemko... zagubieni.

W każdym razie cieszę się bardzo, że żyję w czasach, kiedy na mojej płycie są obok siebie piosenki po polsku, łemkowsku i ukraińsku. I do tego jeszcze cover Beatelsów, „All You Need is Love”."

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 6 lip 2017, o 10:49

Kilka zdjęć archiwalnych, większość wykonał Roman Reinfuss
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: gar » 6 lip 2017, o 13:30

Moją uwagę przykuło:
zdjęcie nr 1 - wielkość rodziny i to, że dziewczynka po lewej ma buty (chyba, że to matka)
zdjęcie nr 3 - modne współcześnie spodnie ma Łemko

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 6 lip 2017, o 13:54

hahhaha mówią że moda kołem się toczy :)

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: dinksiarz » 6 lip 2017, o 13:57

a co do rodziny jak na tamte czasy to rodzina standard. U mojej matki było 13 rodzeństwa :) i to już była rodzina wielodzietna, a tu 9 dzieciaków ot zwykła happy hamily

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: Comen » 6 lip 2017, o 16:35

A mnie zastanawia mimo wszystko liczba dzieci. Chyba że z ciąży mnogich, bo maluchy nie wyglądają na specjalnie zróżnicowane wiekiem, więc albo są bliźniakami, trojaczkami, etc. albo z różnych matek.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: gar » 7 lip 2017, o 13:19

Według mnie wygląda to normalnie, czyli stara dobra zasada, że co rok to prorok. Dzieci wyglądają na różne wiekowo tylko różnice są między nimi niewielkie. Pamiętając o tym, że ludzie 100 lat temu byli niżsi wszystko będzie pasowało, bo różnice wzrostu wśród dzieci też były mniejsze.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: Comen » 7 lip 2017, o 15:22

Chyba bym z tej dziewiątki jednak nie ułożył ciągu 2,3,4,5,6,7,8,9,10.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

ŁEMKOWIE I ŁEMKOWSZCZYZNA

Post autor: gar » 10 lip 2017, o 15:35

Może tak, może nie - trudno powiedzieć. Może ktoś coś o rodzinie z tego zdjęcia wie i wyłuszczy nam tę sprawę.

ODPOWIEDZ