Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Lustrzanka czy kompakt?

Kącik miłośników fotografii podróżniczej oraz wymiana informacji o zastosowaniu smartfonów w turystyce.
Awatar użytkownika
Ossama
User
Posty: 101
Rejestracja: 6 wrz 2012, o 06:22
Lokalizacja: Tarnów

Re: Lustrzanka czy kompakt?

Post autor: Ossama » 13 wrz 2012, o 18:45

Wrócił bym ponownie do tematu sprzętu foto , robię zdjęcia już bardzo długo i jak doświadczenie podpowiada w aparacie nie liczy się puszka czyli nazywając sprawę po imieniu body bo tak naprawdę to opakowanie dla matrycy gdzie jej wielkość czyli liczba Mpikseli też im większa nie koniecznie powoduje robienie lepszych fotografii.
Podsumowując największy wpływ na jakość fotografii ma optyka i ona tu powinna grać rolę w doborze sprzętu większość kompaktów ma średnią optykę ale są i te z doskonałą jak np Leica to sprzęt z wysokiej półki któremu wiele lustrzanek do pięt nie sięga ale wracając do tematu co wybrać ja bym się skłaniał jednak ku lustrzance plus dwa dobre szkła no może trzy, liczba pikseli jak już ustaliliśmy nie ma większego znaczenia powiedzmy 10Mp do rozsądny przedział im wyżej to bardzo duża rozdzielczość wyciąga wszystkie wady optyki i można sobie dokładnie zobaczyć w czym nasze szkło niedomaga , jeśli chodzi o obiektywy dla miłośników gór polecam szeroki kąt z ogniskową 10-20mm w klasie EX średni koszt około 2,5 do 3 tys zł , drugie szkło chyba najbardziej przydatne to tzw. spacerówka obiektyw nie pozbawiony wad optycznych ale bardzo wygodny taka dobra ogniskowa powinna się zawierać w przedziale 18-200mm i obiektyw powinien posiadać optyczną stabilizację obrazu która przydaje się w wyższym przedziale ogniskowych zasada nie dotyczy aparatów Sony bo takową stabilizację mają wbudowaną w korpusie , koszt takiego obiektywu to około 1,8 - 2,5 tys złotych w zależności od klasy , do naszego zestawu przyda się w górach jeszcze fisheye czyli rybie oko ma ono około 7-8mm ogniskowej i robi piękne szerokie zdjęcia cena bardzo różna od 1 do 7 tys ja mam osobiście ten za tysiaka i jest oki Samyang 8mm , można sobie pozwolić jeszcze na sprzęt podglądacza to tak dla miłośników ptaszków ale tu koszty już rosną mocno bo nie ma co się pchać w sprzęt średniej klasy za dużo wad kiepskie parametry fotografowania przy większych ogniskowych więc ja polecam dla posiadaczy Canonów serię L ale ceny tu już powalają i trzeba się zastanowić czy naprawdę nam jest taki obiektyw potrzebny ja sam taki kupiłem 2 lata temu za 5300 na tą chwilę już kosztuje 6666 w sieci fotojoker mówię tu o 100-400mm fajny sprzęt ale musi już zarabiać na siebie zarabiać.

Rozpisałem się trochę o tych szkłach ale muszę jeszcze dodać że do szkieł trzeba się wyposażyć w filtry polecam dwa podstawowe a powiedział bym że wręcz niezbędne , mam tu na myśli połówkowy szary i polaryzacyjny .

Do dobrej fotografii potrzeba nam jeszcze trochę pasji , umiejętności postrzegania rzeczy pięknych i ważnych oraz sporo szczęścia :-D

Dla tych co chcą poczytać więcej o tajnikach fotografii oraz o tym który sprzęt ma jakie wady bo takiego bez jeszcze nie znalazłem zapraszam do portalu OptycznePl .

Pozdrawiam i życzę udanych strzałów .

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Lustrzanka czy kompakt?

Post autor: Gollum » 15 gru 2012, o 21:12

Tu się trochę czerwienię, bo ja, stary (od 1985 roku) fotograf do niedawna uważałem, że w przypadku cyfrówek nie ma większego znaczenia, czy lustrzanka czy kompakt, dopóki nie wziąłem do ręki lustrzanki. I nie chodzi tu wcale o jakość; zdjęcia robione moim kompaktem fuji i luistrzanka canona są jakościowo porównywalne, to znaczy i w jednym i drugim przypadku do d***, gdy robione na granicy oświetlenia bez lampy. Poza tym bez większej różnicy nie widzę, bo kupując aparat zwracam uwagę na średnicę szkieł i jasność obiektywu. Róznica się wszakże pojawia, i to duża, w szybkości. Bez lampy kompaktem robię zdjęcie co kilka sekund, a z lampą nawet co kilkanaście. Lustrzanką – nie ma znaczenia, z lampą czy bez lampy – nawet dwa na sekundę. I dlatego choć robię kompaktem, to polecam lustrzankę.
I – to co poruszali poprzednicy – trzeba mieć obiektyw w oku i to coś. Moja córka na przykład robi przeciętne zdjęcia, ale jej detale to sztuka. Nawet ze zwykłego kapsla leżącego na stole potrafi zrobić dzieło sztuki. Ja za cholerę tego nie potrafię. Ćwiczę kilka lat i bez efektu.

stka

Re: Lustrzanka czy kompakt?

Post autor: stka » 8 mar 2013, o 22:17

W sumie też nie umiem sfotografować kapsla tak, żeby wyglądał jak dzieło sztuki ;) ale ogólnie moja lustrzanka alfa daje radę i w podróżach (głównie góry), i podczas domowych czy firmowych imprez, i na spacerach. Jestem z niej zadowolona; kompaktu używałam bardzo krótko, ale zdążyłam załapać podstawy fotografii; lustrzankę dostałam jako prezent i tak już zaczęłam używać.

[uwagiadm]Sven: Komercyjny link został usunięty (Regulamin Forum).[/uwagiadm]

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lustrzanka czy kompakt?

Post autor: Yoana » 10 cze 2013, o 19:45

A może znawcy tematu polecą jakiś aparat, niekoniecznie kompakt (może być też cyfrówka), który jest praktyczny pod względem swoich rozmiarów (chodzi o to, żeby był mały, poręczny) i aby można było nim robić dość dobrej jakości zdjęcia w plenerze (funkcja panoramy). Klasyczne aparaty kompaktowe, tym bardziej lustrzanki są zdecydowanie dla mnie za duże :-)

Z góry dziękuję...
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
mariusz77
User
Posty: 248
Rejestracja: 10 lut 2013, o 15:05

Re: Lustrzanka czy kompakt?

Post autor: mariusz77 » 10 cze 2013, o 20:33

ZnaFcą nie jestem ale z żoną używamy dwóch-ja małego sony cyber-shota; żona Canona cyfrówkę średniej klasy-rekomendacje-spod słonecznika łapałem na zoomie stację nad śnieżnymi kotłami;a znad Równi mogłem zobaczyć czy ktoś wchodzi czarnym szlakiem na Śnieżkę.
I właśnie ten drugi model wydaje mi się optymalny-zaleta-w miarę sensowna cena-ok 1500 zł.

Awatar użytkownika
BeCool
User
Posty: 33
Rejestracja: 13 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lustrzanka czy kompakt?

Post autor: BeCool » 16 lip 2013, o 08:47

Ja mam lustrzanke , Canon 600 D i nie narzekam. Robi fajne zdjecia i jest dosc lekki

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Lustrzanka czy kompakt?

Post autor: Adler » 16 lip 2013, o 10:30

BeCool pisze:Ja mam lustrzanke , Canon 600 D i nie narzekam. Robi fajne zdjecia i jest dosc lekki
Z jakim obiektywem? <mysli>

ODPOWIEDZ