Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Kącik miłośników fotografii podróżniczej oraz wymiana informacji o zastosowaniu smartfonów w turystyce.
Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: yaretzky » 10 cze 2014, o 21:12

Ponieważ (z tego co zauważyłem) dość popularny jest wśród użytkowników Forum program IrfanView a nie wszyscy (...być może...?) potrafią za jego pomocą zmieniać format swoich fotek - pod poniższym linkiem znajdziecie przystępny instruktaż jak to zrobić...
Jest tam zresztą chyba większość podpowiedzi jak posługiwać się tym programem (to polska strona tej aplikacji) łącznie z możliwością ściągnięcia jego najnowszej wersji.
Tylko jedna uwaga z mojej strony: w podanej na stronie obrazkowej instrukcji autor zakłada, że zmniejszane fotki będą zachowywać proporcje boków fotografii. W ten sposób nie zawsze uda się Wam zmienić rozmiar fotki do zakładanej przez Was wielkości (wymagany choćby przez Regulamin Forumowego konkursu na zdjęcie miesiąca format: 600x450 - program sam będzie automatycznie wymuszał inny stosunek boków - by zachować pierwotne prawidłowe proporcje zdjęcia.
Będzie się tak działo tak długo póki nie "odznaczycie" (usuniecie) zaznaczenie znakiem "v" z okienka opisanego jako "Zachowaj pierwotne proporcje boków". Dopiero po usunięciu zaznaczenia w tym polu będziecie mogli "kombinować" z różnymi długościami i szerokościami (proporcjami) boków foty... Powodzenia ! <lol> W razie wątpliwości pytajcie - pomogę, w miarę umiejętności oczywiście... <tak>
I jeszcze "obiecany" link:
http://www.irfan.pl/wielkosc-pliku-graficznego.html
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Cacalia

Re: Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: Cacalia » 9 gru 2014, o 18:27

Zawsze plik mozna otworzyc w point i bez problemu to zrobic.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: Adler » 9 gru 2014, o 19:46

Cacalia pisze:Zawsze plik mozna otworzyc w point
A nie czasem w "Paint"? :]

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: Gollum » 18 cze 2015, o 19:15

Ja to do niedawna robiłem w programie Ashampoo. Darmowym i dobrym do obróbki i zmniejszania. Niestety, do paru tygodni firma domaga się pieniędzy. No to pokazałem jej wała. I robię trochę naokoło, ale dobrze. Najpierw obrabiam zdjęcie w darmowej Picasie, czyli reguluję kolory i kadruję. U dołu zostawiam większy margines. I przepuszczam zdjęcia przez stronę internetową zmniejszacz.pl. Ustawiam, jaką chcę mieć wiekość, klikam wykonaj i pobietam zdjęcia zmniejszone. I tu wyjasniam, po co ten margines. Bo po zmniejszeniu w prawym dolnym rogu pojawia się biały napis zmniejszacz.pl. Wtedy zdjcia znowu przez Picasę i obcinam napis.
Ponoć można też obrabiać i zmniejszać w gimpie, ale nie próbowałem

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: yaretzky » 18 cze 2015, o 19:46

Gollum pisze:Ponoć można też obrabiać i zmniejszać w gimpie
Można, można... :> I nie tylko "obrabiać i zmniejszać" - wszak Gimp to w zasadzie "odpowiednik" Photoshopa - funkcjonalność ta sama a darmowy...
Polecam też darmowy PhotoScape - fajna rzecz do wszelkich operacji na fotkach (i nie tylko...) - od kadrowania po kolaże i animowane gify - a wszystko "lekko, łatwo i przyjemnie" a do tego po polsku... <okok> <tak>

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: Gollum » 18 cze 2015, o 20:55

a zmniejsza też? Bo ja w zasadzie to tylko trzy operacje: korekta barw i ostrości, kadrowanie i zmniejszanie

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: yaretzky » 18 cze 2015, o 21:17

Gollum pisze:a zmniejsza też? Bo ja w zasadzie to tylko trzy operacje: korekta barw i ostrości, kadrowanie i zmniejszanie
I GIMP i PhotoScape to potrafią... PhotoScape jest - według mnie - bardziej "przyjazny" dla użytkownika... <tak>
Gollum pisze:Najpierw obrabiam zdjęcie w darmowej Picasie, czyli reguluję kolory i kadruję. U dołu zostawiam większy margines. I przepuszczam zdjęcia przez stronę internetową zmniejszacz.pl. Ustawiam, jaką chcę mieć wiekość, klikam wykonaj i pobietam zdjęcia zmniejszone. I tu wyjasniam, po co ten margines. Bo po zmniejszeniu w prawym dolnym rogu pojawia się biały napis zmniejszacz.pl. Wtedy zdjęcia znowu przez Picasę i obcinam napis.
Gollum, stworzyłeś wzorcowy poradnik jak komplikować rzeczy proste jednocześnie utrudniając sobie życie... ;) :>
A swoją drogą nie wpadłbym na to. Nawet czytając Twój "poradnik" do końca lektury zastanawiałem się do czego zmierzasz... <lol>

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: Gollum » 18 cze 2015, o 22:00

No bo szukałem następcy Ashampoo. Nie mogłem niczego znaleźć, a dzieci, bardziej biegłe w informatyce niż ja, twierdziły, że tylko gimp. A że ja jakoś doń podchodzę jak pies do jeża, to wykombinowałem taki sposób. Ale skoro photoscape robi wszstko, to je przećwiczę

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: yaretzky » 19 cze 2015, o 06:32

Gollum pisze:dzieci, bardziej biegłe w informatyce niż ja, twierdziły, że tylko gimp
No i miały rację, no może z wyjątkiem tego "tylko"... <lol>
Gollum pisze:skoro photoscape robi wszystko, to je przećwiczę
"Wszystko" o czym wspomniałeś pisząc o swoich wymaganiach... <tak>

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Jak zmniejszyć wielkość pliku graficznego?

Post autor: Gollum » 20 cze 2015, o 11:33

już zainstalowałem. działa jak trzeba, prostowanie nawet lepsze niż w Ashampoo. Tylko wp*** mi się jakiś holenderski natręt i trochę musiałem się nakombunować, by do wyp***

ODPOWIEDZ