Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Kącik miłośników fotografii podróżniczej oraz wymiana informacji o zastosowaniu smartfonów w turystyce.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 20 lis 2016, o 20:25

PermanentTravel pisze:Przy okazji tego wyjazdu, dzięki uprzejmości administratorów aplikacji mapa-turystyczna.pl, którzy udostępnili mi dostęp do tej części ich serwisu, dane mi było przetestować za darmo działanie ich map offline w terenie. Przed wyjazdem nie posiadałem drukowanej mapy Beskidu Sądeckiego a wędrówkę rozpocząłem w Szczawnicy jeszcze przed otwarciem sklepików z mapami, więc cały ten wyjazd wspomagałem się mapą w telefonie. Bez konieczności ciągłego dostępu do internetu mogłem przeglądać ich mapy i orientować się w nieznanym mi dotąd terenie. Mimo, że raczej nic nie zastąpi mi w pełni prawdziwej, drukowanej mapy, muszę przyznać, że aplikacja ta dobrze spełniła swą rolę.
No właśnie. Rozmawiałem w ten weekend z Comenem (przy okazji wspólnego odkrywania Beskidu Niskiego) na temat takiej aplikacji, która bardzo przydałaby mi się w terenie. Mam tylko pytanie:
Na jakiej zasadzie funkcjonuje tam tryb offline?
Jak pobiera bieżącą lokalizację wędrującej osoby bez dostępu do sieci (bo z tą np. w lesie trochę ciężko)?

W sklepie iTunes czytam:
Planowanie tras i wyświetlanie informacji o miejscach wymaga połączenia z internetem. Możliwe jest korzystanie z podkładów map offline.

Używanie GPS w tle może obniżyć życie baterii.
Patrzyłem na możliwość przetestowania takiej apki u siebie w telefonie.
Niestety dla posiadacza systemu Windows Phone, lubiącego włóczenie się po Beskidach opcja nieosiągalna.
Natomiast dla systemu iOS zakupienie takiej aplikacji to koszt 4 dolarów. No tak, tylko nie będę brać w góry tabletu. Gdyby jednak opcja dla WP pojawiłaby się, chętnie przetestuję osobiście i podzielę się opinią.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: PermanentTravel » 20 lis 2016, o 20:51

admin pisze:Jak pobiera bieżącą lokalizację wędrującej osoby bez dostępu do sieci (bo z tą np. w lesie trochę ciężko)?
Do przeglądania map offline należy uprzednio pobrać mapę danego pasma i zapisać ją w pamięci telefonu (do tego potrzebujemy dostęp do internetu więc najlepiej wykonać to w domu, w dodatku po wifi a nie przez operatora komórkowego, ponieważ ilość danych jest spora). Do przeglądania ściągniętej mapy, jak sama ich nazwa mówi ("offline"), dostęp do neta nie jest potrzebny. Jest natomiast potrzebny (i to stanowi wadę aplikacji, którą wskazałem administratorom) podczas dokonywania kalkulacji przejść, czyli kiedy chcemy sprawdzić jak długo będziemy szli z pkt. A do pkt. B. Zapewnili mnie, że pracują nad tym i za jakiś czas ta funkcja również będzie offline. Odpowiadając natomiast na Twoje pytanie - lokalizacja użytkownika pobierana jest poprzez system GPS i nie jest do tego potrzebny dostęp do internetu. GPS jest satelitarny a internet w telefonach jest z nadajników naziemnych. Funkcja ta jest jednak potrzebna tylko podczas nagrywania śladu GPS podczas wędrówki. Do zwykłego przeglądania mapy nie jest ona potrzebna (no chyba, że chcesz wiedzieć gdzie dokładnie jesteś, jednak uważam, że da się bez tego obejść - jak w przypadku papierowej mapy).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 20 lis 2016, o 21:01

PermanentTravel pisze:Do zwykłego przeglądania mapy nie jest ona potrzebna (no chyba, że chcesz wiedzieć gdzie dokładnie jesteś, jednak uważam, że da się bez tego obejść - jak w przypadku papierowej mapy).
Dokładnie. Chciałbym widzieć kropkę, która przesuwa się w terenie po szlaku lub poza szlakiem, tak jak to aktualnie mam w aplikacji "Maps" od Microsoftu. W dzikim terenie bardzo to ułatwia, bo przykładowo w sobotę miałem podgląd i widziałem ile jeszcze zostało do przejścia granicznego w Koniecznej.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: PermanentTravel » 20 lis 2016, o 21:07

admin pisze:Chciałbym widzieć kropkę, która przesuwa się w terenie po szlaku lub poza szlakiem
Rozumiem i zgodzę się, że jest to wygodne rozwiązanie. Po włączeniu modułu GPS zobaczysz to podobno bez problemu. Podobno, ponieważ przyznam, że sam nie przetestowałem jeszcze funkcji GPS w mapie turystycznej. Może przy najbliższej okazji się pobawię. Ale działa to tak jak w aplikacji ratunkowej RATUNEK - ona też pracuje przez GPS a nie przez internet, który w górach jest zawodny.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 5 mar 2018, o 22:36

Śledzę rozwój tej aplikacji. Twórcy wprowadzili w międzyczasie opcję "aktualnej lokalizacji". Mam nadzieję, że działa także offline. Apka jak dla mnie kompletna. Jest tylko jedna wada: posiadacze telefonów z systemem iOS płacą 23,99zł. :( To bardzo niesprawiedliwe rozwiązanie, ponieważ w systemie Android nic za nią nie zapłacimy (tylko wersja Premium jest płatna). Jestem jednak skłonny wydać tę kwotę, ale muszę mieć pewność, czy rzeczywiście warto...

Ktoś, coś w tym temacie? (T)

Opis producenta zachęca (zwłaszcza zasoby map):
Trasa wyszukiwana jest na podstawie przynajmniej dwóch punktów. Wyświetlamy jej przebieg na mapie, długość i szacowany czas przejścia, szczegółowe odcinki i profil wysokościowy. Pokazujemy także obecną lokalizację użytkownika.

W trybie online trasy prezentowane są na podkładach map Google. Można również pobrać podkłady map offline.

W aplikacji można też nagrywać ślady z wycieczek.
Zarówno zaplanowane trasy jak i nagrane wycieczki zapisywane są na koncie użytkownika i synchronizowane z serwisem mapa-turystyczna.pl, gdzie można wygodnie zobaczyć szczegółowe parametry.

Oprócz wyświetlania położenia na mapie można korzystać z nawigacji po zaplanowanej trasie. Na bieżąco pokazywane są informacje jaki dystans i czas pozostał do kolejnego punktu oraz do końca trasy.

Dodatkowo aplikacja wyświetla informacje o ciekawych miejscach: zdjęcia i opinie użytkowników w oparciu o dane z serwisu mapa-turystyczna.pl.

Siatka szlaków obejmuje regiony:

* Beskidy
** Beskid Makowski
** Beskid Mały
** Beskid Niski
** Beskid Sądecki
** Beskid Śląski
** Beskid Wyspowy
** Beskid Żywiecki
** Bieszczady
** Gorce

* Sudety
** Góry Bardzkie
** Góry Bystrzyckie i Orlickie
** Góry Izerskie
** Góry Kaczawskie
** Góry Kamienne
** Góry Opawskie
** Góry Sowie
** Góry Stołowe
** Góry Wałbrzyskie
** Góry Złote i Bialskie
** Karkonosze
** Kotlina Jeleniogórska
** Masyw Śnieżnika
** Rudawy Janowickie

* Pogórze Sudeckie
** Pogórze Izerskie
** Pogórze Kaczawskie

* Przedgórze Sudeckie
** Masyw Ślęży
** Przedgórze Paczkowskie
** Równina Świdnicka
** Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie
** Wzgórza Strzegomskie

* Pogórze Beskidzkie
** Pogórze Ciężkowickie
** Pogórze Przemyskie
** Pogórze Rożnowskie
** Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie
** Pogórze Wielickie
** Pogórze Wiśnickie

* Pozostałe
** Góry Świętokrzyskie
** Jura Krakowsko-Częstochowska
** Kampinoski Park Narodowy
** Okolice Krakowa
** Pieniny
** Podhale
** Płaskowyż Suchedniowski
** Tatry

* Słowacja
** Wysokie Tatry
** Tatry Niżne
** Mała Fatra
** Wielka Fatra
** Góry Choczańskie

* Czechy
** Karkonosze
** Broumovské stěny
** Adršpašsko-teplické skály

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: tango » 6 mar 2018, o 12:12

Wg mnie ta aplikacja to nieporozumienie, gdyż mapy ściągnięte przez wi-fi do użytkowania off-line mają chorą tendencję do znikania bez śladu!!!!

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 6 mar 2018, o 13:05

Dlaczego znikają?
O mapie którego pasma piszesz?

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: tango » 6 mar 2018, o 19:19

Miałem tą aplikację! Wykupiłem sobie wersję pełną na około rok, co mnie kosztowało około 30 pln. Naściągałem sobie map do użytkowania off-line. Tymczasem okazało się że te już ściągnięte do pamięci tableta mapy mi się dematerializują!!! :(

Miałem mapę! Hokus-pokus... Nie mam mapy!!! :(

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 6 mar 2018, o 20:23

Czekaj, czekaj...
Czy to oznacza, że to nie jest opłata jednorazowa?
Raz na rok 30zł? 8-)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: gar » 6 mar 2018, o 20:32

Niezłe stawki. Za tą kwotę mam 3-4 mapy tradycyjne.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 6 mar 2018, o 20:46

Zoobek,
a Twoje spostrzeżenia?
Opisywałeś trasę w tej aplikacji...

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: tango » 6 mar 2018, o 22:34

germ@n pisze:
6 mar 2018, o 20:23
Czekaj, czekaj...
Czy to oznacza, że to nie jest opłata jednorazowa?
Raz na rok 30zł? 8-)
Tak! To jest tylko roczna subskrypcja!
...a na dodatek znikają mapy! :(

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Comen » 7 mar 2018, o 07:40

Mapy znikają jak rozumiem po roku jak się nie przedłuży subskrypcji?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 7 mar 2018, o 12:58

tango,
gdzie te mapy zapisałeś, że Ci umknęły?
Próbowałeś w chmurze?

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: tango » 7 mar 2018, o 19:43

germ@n pisze:
7 mar 2018, o 12:58
tango,
gdzie te mapy zapisałeś, że Ci umknęły?
Próbowałeś w chmurze?
Jakie "w chmurze"??!

Przecież piszę o mapach ściąganych do wykorzystania off-line!!

Zniknęły mi po kilku, może kilkunastu dniach z karty pamięci wsadzonej do tabletu!!!

Te mapy ściąga się z poziomu aplikacji mapa-turystyczna.pl, można sobie jedynie wybrać czy mają być zapisywane w pamięci wewnętrznej, czy na karcie pamięci... No to ja wybrałem że na karcie pamięci. Właśnie stamtąd mi poznikały!!! Po kilku, kilkunastu dniach, a nie po zakończeniu okresu subskrypcji!!!

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 11 mar 2018, o 15:10

W chmurze, czyli na dysku wirtualnym np. iCloud czy Dropbox, a nie na karcie...
Nie rozumiem, jak mogą fizycznie zniknąć jakiekolwiek pliki z dysku bez wiedzy/zgody właściciela tegoż dysku?
Czary?

Awatar użytkownika
Zoobek
User
Posty: 16
Rejestracja: 27 sty 2018, o 07:01

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Zoobek » 11 mar 2018, o 19:07

Zoobek,
a Twoje spostrzeżenia?
Opisywałeś trasę w tej aplikacji...
Ja "mapa-turystyczna.pl" stosuję jedynie do planowania tras i ewentualnie do zaprezentowania przebytej trasy. Kiedyś skusiłem się i na jeden tydzień zakupiłem mapkę offline Beskid Żywiecki ale po licznych błędach śladu GPS (szedłem z Zawoi Czatoża przez Halę Barankową i Halę Kamińskiego a ślad pokazywał mi również moją obecność w innym miejscu, podobnie było w okolicach Rytra (wyglądało jakbym kręcił się w jednym miejscu)) zrezygnowałem z tych mapek i ogólnie wędrówek z GPS w tej aplikacji.
https://mapa-turystyczna.pl/track/6aa1d ... 7433754135
https://mapa-turystyczna.pl/track/1a2b7 ... a5c60cf9d9

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 13 mar 2018, o 17:25

Dzięki za opinie.
Wstrzymam się z wykupieniem abonamentu.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: Adler » 21 wrz 2023, o 17:46

Aplikacja po zaplanowaniu trasy pokazuje też liczbę punktów GOT. Np. za odcinek Palenica-Durbaszka-Wysoka-Wąwóz Homole-Jaworki będzie 18 pkt.

ODPOWIEDZ