Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Kącik miłośników fotografii podróżniczej oraz wymiana informacji o zastosowaniu smartfonów w turystyce.

Moderatorzy: Comen, gar

Awatar użytkownika
germ@n
Administrator Forum
Posty: 7622
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: phpBB 3.2

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: germ@n » 20 lis 2016, o 20:25

PermanentTravel pisze:Przy okazji tego wyjazdu, dzięki uprzejmości administratorów aplikacji mapa-turystyczna.pl, którzy udostępnili mi dostęp do tej części ich serwisu, dane mi było przetestować za darmo działanie ich map offline w terenie. Przed wyjazdem nie posiadałem drukowanej mapy Beskidu Sądeckiego a wędrówkę rozpocząłem w Szczawnicy jeszcze przed otwarciem sklepików z mapami, więc cały ten wyjazd wspomagałem się mapą w telefonie. Bez konieczności ciągłego dostępu do internetu mogłem przeglądać ich mapy i orientować się w nieznanym mi dotąd terenie. Mimo, że raczej nic nie zastąpi mi w pełni prawdziwej, drukowanej mapy, muszę przyznać, że aplikacja ta dobrze spełniła swą rolę.
No właśnie. Rozmawiałem w ten weekend z Comenem (przy okazji wspólnego odkrywania Beskidu Niskiego) na temat takiej aplikacji, która bardzo przydałaby mi się w terenie. Mam tylko pytanie:
Na jakiej zasadzie funkcjonuje tam tryb offline?
Jak pobiera bieżącą lokalizację wędrującej osoby bez dostępu do sieci (bo z tą np. w lesie trochę ciężko)?

W sklepie iTunes czytam:
Planowanie tras i wyświetlanie informacji o miejscach wymaga połączenia z internetem. Możliwe jest korzystanie z podkładów map offline.

Używanie GPS w tle może obniżyć życie baterii.
Patrzyłem na możliwość przetestowania takiej apki u siebie w telefonie.
Niestety dla posiadacza systemu Windows Phone, lubiącego włóczenie się po Beskidach opcja nieosiągalna.
Natomiast dla systemu iOS zakupienie takiej aplikacji to koszt 4 dolarów. No tak, tylko nie będę brać w góry tabletu. Gdyby jednak opcja dla WP pojawiłaby się, chętnie przetestuję osobiście i podzielę się opinią.

PermanentTravel
Debiutant Roku 2016
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: PermanentTravel » 20 lis 2016, o 20:51

admin pisze:Jak pobiera bieżącą lokalizację wędrującej osoby bez dostępu do sieci (bo z tą np. w lesie trochę ciężko)?
Do przeglądania map offline należy uprzednio pobrać mapę danego pasma i zapisać ją w pamięci telefonu (do tego potrzebujemy dostęp do internetu więc najlepiej wykonać to w domu, w dodatku po wifi a nie przez operatora komórkowego, ponieważ ilość danych jest spora). Do przeglądania ściągniętej mapy, jak sama ich nazwa mówi ("offline"), dostęp do neta nie jest potrzebny. Jest natomiast potrzebny (i to stanowi wadę aplikacji, którą wskazałem administratorom) podczas dokonywania kalkulacji przejść, czyli kiedy chcemy sprawdzić jak długo będziemy szli z pkt. A do pkt. B. Zapewnili mnie, że pracują nad tym i za jakiś czas ta funkcja również będzie offline. Odpowiadając natomiast na Twoje pytanie - lokalizacja użytkownika pobierana jest poprzez system GPS i nie jest do tego potrzebny dostęp do internetu. GPS jest satelitarny a internet w telefonach jest z nadajników naziemnych. Funkcja ta jest jednak potrzebna tylko podczas nagrywania śladu GPS podczas wędrówki. Do zwykłego przeglądania mapy nie jest ona potrzebna (no chyba, że chcesz wiedzieć gdzie dokładnie jesteś, jednak uważam, że da się bez tego obejść - jak w przypadku papierowej mapy).

Awatar użytkownika
germ@n
Administrator Forum
Posty: 7622
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: phpBB 3.2

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: germ@n » 20 lis 2016, o 21:01

PermanentTravel pisze:Do zwykłego przeglądania mapy nie jest ona potrzebna (no chyba, że chcesz wiedzieć gdzie dokładnie jesteś, jednak uważam, że da się bez tego obejść - jak w przypadku papierowej mapy).
Dokładnie. Chciałbym widzieć kropkę, która przesuwa się w terenie po szlaku lub poza szlakiem, tak jak to aktualnie mam w aplikacji "Maps" od Microsoftu. W dzikim terenie bardzo to ułatwia, bo przykładowo w sobotę miałem podgląd i widziałem ile jeszcze zostało do przejścia granicznego w Koniecznej.

PermanentTravel
Debiutant Roku 2016
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Aplikacja "mapa-turystyczna.pl"

Post autor: PermanentTravel » 20 lis 2016, o 21:07

admin pisze:Chciałbym widzieć kropkę, która przesuwa się w terenie po szlaku lub poza szlakiem
Rozumiem i zgodzę się, że jest to wygodne rozwiązanie. Po włączeniu modułu GPS zobaczysz to podobno bez problemu. Podobno, ponieważ przyznam, że sam nie przetestowałem jeszcze funkcji GPS w mapie turystycznej. Może przy najbliższej okazji się pobawię. Ale działa to tak jak w aplikacji ratunkowej RATUNEK - ona też pracuje przez GPS a nie przez internet, który w górach jest zawodny.

Odpowiedz

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: i 10 gości