Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Opłaty za fotografowanie

Kącik miłośników fotografii podróżniczej oraz wymiana informacji o zastosowaniu smartfonów w turystyce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Opłaty za fotografowanie

Post autor: Comen » 26 lip 2018, o 11:50

gar pisze:
25 lip 2018, o 14:57
Ceny zgody na fotografowanie w słowackich jaskiniach (praktycznie wszystkich) są chore. Opłata bez statywu (czyli jak dla mnie zdjęcia praktycznie amatorskie) jest wyższa od ceny wstępu.
Dlategoż nigdy nie płacę bo i tak jakościowo wyjdą średnio. A czasem się uda ukradkiem, jedną dwie fotki zrobić.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Opłaty za fotografowanie

Post autor: tango » 3 sie 2018, o 07:13

Comen pisze:
26 lip 2018, o 11:50
gar pisze:
25 lip 2018, o 14:57
Ceny zgody na fotografowanie w słowackich jaskiniach (praktycznie wszystkich) są chore. Opłata bez statywu (czyli jak dla mnie zdjęcia praktycznie amatorskie) jest wyższa od ceny wstępu.
Dlategoż nigdy nie płacę bo i tak jakościowo wyjdą średnio. A czasem się uda ukradkiem, jedną dwie fotki zrobić.
Dwa razy NIE !! !!

Czy zdjęcie wyjdą amatorsko czy nie amatorsko to w takiej sytuacji zależy od parametrów użytego aparatu fotograficznego, konkretnie jak aparat ma jasny obiektyw oraz nie ma dotkliwych szumów przy wysokim ISO to zdjęcia wychodzą w miarę dobre.

Oczywiście do jakichś powiększeń na bilboardy 4x8 metrów to się one nie nadają, ale na wystawę foto w dzielnicy już tak.

NIepłacenie za zdjęcia foto w jaskiniach słowackich, a następnie fotografowanie w nich uważam za działanie generalnie szkodliwe dla opinii, którą sobie wyrabiamy jako nacja w takich miejscach. Potem sie kolejni turyści dziwią że się zetknęli z traktowaniem mniej przyjaznym...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Opłaty za fotografowanie

Post autor: Comen » 3 sie 2018, o 13:07

Zdyscyplinowani Japończycy też tak robią - obserwowałem na żywo w Postojnej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Opłaty za fotografowanie

Post autor: tango » 3 sie 2018, o 15:52

Comen pisze:
3 sie 2018, o 13:07
Zdyscyplinowani Japończycy też tak robią - obserwowałem na żywo w Postojnej.
Osobiście jak jestem za granicą to w znaczny sposób odczuwam że reprezentuję nie tylko samego siebie, ale również w ogóle Polskę i Polaków. W związku z tym staram się zachowywać i postępować tzw. porządnie.

Że ktoś postępuje zupełnie inaczej to tu nie ma nic do rzeczy.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Opłaty za fotografowanie

Post autor: Comen » 3 sie 2018, o 16:19

Osobiście też tak uważam, jednak jeśli coś jest ewidentnym absurdem to należy to mimo wszystko nawet w ten sposób zasugerować miejscowym a nie wpadać w kompleksy przybysza z kraju o którym muszą mówić tylko dobrze.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Opłaty za fotografowanie

Post autor: tango » 3 sie 2018, o 20:57

Comen pisze:
3 sie 2018, o 16:19
Osobiście też tak uważam, jednak jeśli coś jest ewidentnym absurdem to należy to mimo wszystko nawet w ten sposób zasugerować miejscowym a nie wpadać w kompleksy przybysza z kraju o którym muszą mówić tylko dobrze.
Słowo "kompleksy" tu zdecydowanie nie pasuje przecież !! !! !!

PS. Ja też niektóre przepisy prawne uważam za absurdalne i - zdarza się - że je świadomie łamię. Jednak liczę się z konsekwencjami prawnymi, np. że będę musiał zapłacić mandat. Ale mam wrażenie że to jednak trochę coś innego, tj. świadomie popelnić wykroczenie, a potem spokojnie zapłacić mandat ewentualny.

W słowackich jaskiniach zawsze wykupuję prawo do fotografowania, bo ja w każdej jaskini wykonuję setki zdjęć i mi na tym fotografowaniu po prosty bardzo zależy. Jeden raz nie wykupiłem, a potem bardzo tego żałowałem.

Ogólnie nie lubię się z nikim użerać, szczególnie za granicą.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Opłaty za fotografowanie

Post autor: dinksiarz » 5 sie 2018, o 09:49

Ja raz miałem sytuacje, że pan przewodnik zrugał jakąś kobietę za robienie zdjęć z aparatu kieszonkowego z fleszem, mi nie powiedział ani słowa gdy robiłem zdjęcia, jednak ja trzaskałem foty bez użycia flesza tylko wysokie ISO i długie czasy naświetlenia. Podobna sytuacja była w romańskim kościółku w Sandomierzu, gdzie teoretycznie zdjęć nie można było wykonywać, a Pani z początku nie miła dla mnie po 5 minutach rozmowy stwierdziła, że jak robię fotografie bez użycia lampy to wszystko gra i mogę sobie pstrykać:)
Aczkolwiek jak czytam tutaj o dodatkowej opłacie za statyw....hmmm to lekka przesada!

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Opłaty za fotografowanie

Post autor: evil » 5 sie 2018, o 12:15

dinksiarz pisze:
5 sie 2018, o 09:49
...Aczkolwiek jak czytam tutaj o dodatkowej opłacie za statyw....hmmm to lekka przesada!
nie chodziło o dodatkową opłatę za robienie zdjęć ze statywem, tylko o to, że nie wolno robić zdjęć ze statywem, tylko z ręki i za to 7 euro.

ODPOWIEDZ