Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Czy śpiwory syntetyczne tracą swoje właściwości??

Wymiana informacji o rzeczach przydatnych podczas trekingu i w podróży.
Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Czy śpiwory syntetyczne tracą swoje właściwości??

Post autor: tango » 20 sty 2018, o 21:45

Czy ktoś z Was się może orientuje czy śpiwory z wypełnieniem syntetycznym z upływem czasu tracą swoje właściwości termoizolacyjne?? Mam tu na myśli szczególnie śpiwory przechowywane w postaci zwiniętej....

Jakie macie doświadczenia własne w kwestii długotrwałego przechowywania śpiworów syntetycznych??

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Czy śpiwory syntetyczne tracą swoje właściwości??

Post autor: Yoana » 24 sty 2018, o 14:55


Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Czy śpiwory syntetyczne tracą swoje właściwości??

Post autor: tango » 25 sty 2018, o 00:58

Yoana pisze:
24 sty 2018, o 14:55
Polecam ten poradnik: http://ngt.pl/wiki/doku.php?id=spiwory
Bardzo dziękuję!!! :)
Fantastyczny poradnik!!! (H)

Tymczasem ja sam sobie już też trochę odpowiedziałem eksperymentalnie na zadane przez mnie pytanie: otóż położyłem się spać w temp. 20 st. C w śpiworze syntetycznym, który około 10 lat przeleżał ciasno upakowany w worku transportowym (kompresyjnym). Mimo że ten śpiwór miał temp. komfortu +8 st. C to w nim nieco zmarzłem, mimo że temp. otoczenia wynosiła 20 st. C.

Następnie śpiwór zostawiłem rozłożony na cały dzień. Kolejnej nocy już z termiką tego śpiwora było nieco lepiej, tj. nie zmarzłem. No ale, jak śpiwór ma t. komfort +8 st. C to przy 20 st. C powinno być w nim gorąco, a wcale nie było!!!!

W każdym razie zdecydowanie kończę z przechowywaniem śpiworów w workach kompresyjnych, bo to je ewidentnie dorzyna...

ODPOWIEDZ