Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Dworce kolejowe w Polsce

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 12 gru 2016, o 15:12

Mamy już wątek dotyczący dworców autobusowych w Polsce, a nie mogę znaleźć takiego dotyczącego dworców kolejowych.
Proponuję pisać o najładniejszych (np. Wrocław), zaskakujących na plus (np. Kępno), zaskakujących na minus (np. Buk), najdziwniejszych z różnych powodów (np. Czempiń) czy najbrzydszych (np. Włocławek).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 12 gru 2016, o 17:03

To na początek Kraków. Kilka poziomów. Po przebudowie dworzec zdecydowanie bardziej funkcjonalny i dość przestronny. Z pewnością nowoczesny. Zastanawiam się czy wszystkim łatwo trafić w konkretne miejsca. Mnie jako miejscowemu trudno to jednoznacznie ocenić, ale obiekt nie jest mały i np. wyjście na Stare Miasto wymaga trochę lawirowania korytarzami galerii handlowych. Trochę mało miejsc do siedzenia, ale zaplecze gastronomiczno-sklepowe tak wielkie, że każdy znajdzie coś dla siebie. W sąsiedztwie jest dworzec autobusowy, w podziemiu linia tramwajowa, a na dachu parking. Miejskie autobusy i lokalne busy zatrzymują się też w okolicach kompleksu. Może przydałaby się w widocznym miejscu jakaś zbiorcza mapa całego tego przedsięwzięcia. Szkoda, że znikł dawny tunel ze straganami bukinistów. To miejsce miało swój klimat a nawet i uzasadnienie. Ruszyła też kwestia starego budynku dworca, który długo stał niewykorzystany i trochę na uboczu. Od sierpnia prezentowana jest tam czasowa wystawa sztuki Van Gogha (co prawda w cenie dość okrutnej) - może więc budynek zostanie takim krakowskim Orsay.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 12 gru 2016, o 18:00

Katowice - nowy dworzec połączony z dworcem autobusowym (część linii podmiejskich) i galerią handlową. Na całe szczęście każda z tych części jest wyraźnie od siebie oddzielona. Prezentuje się to bardzo nowocześnie. Niestety podobnie jak w Krakowie mało miejsc siedzących. Punktów gastronomicznych i sklepików w głównej części sporo (reszta w galerii). Ogólnie na plus.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 14 gru 2016, o 08:50

Kępno - jeden z dwóch w Polsce (o ile się nie mylę) dworców dwupoziomowych (co samo w sobie jest wystarczającą ciekawostką dla pasjonatów kolejnictwa aby warto było to miejsce odwiedzić), miejscowość niezbyt duża (choć jest to miasto powiatowe), dworzec kawałek drogi od centrum, a sam budynek to pozytywne zaskoczenie, ciepło, czysto, czynna kasa, toalety.
Kościan - kolejny dworzec po renowacji, czynna kasa, czysto, ciepło, miła poczekalnia, zadbane toalety

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Adler » 14 gru 2016, o 09:00

Widzieliście odnowioną "Łódź Fabryczną"? ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 14 gru 2016, o 10:47

Widziałem ją miesiąc przed otwarciem. Wyglądało obiecująco.
Podobno po oddaniu prezentuje się świetnie, ale póki co nie ma jeszcze punktów usługowo-gastronomicznych. Pewnie dlatego, że oddawano go na szybko (byle zdążyć na nowy rozkład jazdy, gdzie po kilku latach przerwy Łódź Fabryczna jako stacja pojawiła się z powrotem). W nowym rozkładzie jazdy nie ma też zbyt wielu połączeń wyższej rangi (IC, TLK), ale myślę, że to kwestia czasu. Kiedyś jeździły pociągi na trasie Katowice - Łódź Fabryczna - świetne połączenie ze ścisłego centrum jednego do ścisłego centrum drugiego miasta - mam nadzieję, że PKP do tego połączenia też powróci, bo póki co funkcjonują tylko kursy z przesiadkami.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 14 gru 2016, o 15:01

No właśnie. Ale zastanawia mnie jakie tam będą kierunki obsługiwane bo Łódź Fabryczna to dworzec czołowy w zasadzie tylko z wylotem w kierunku Warszawy. Pewnie z południa nadal się będzie jechało przez Łódź Kaliską. Logistycznie ten dworzec akurat dla mnie jest mało przydatny, chyba że przejmie wszystkie funkcje w mieście ale do tego potrzeba by było jeszcze przebić tunel kolejowy pod centrum Łodzi do linii obwodowej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 14 gru 2016, o 16:34

Comen pisze: chyba że przejmie wszystkie funkcje w mieście ale do tego potrzeba by było jeszcze przebić tunel kolejowy pod centrum Łodzi do linii obwodowej.
Właśnie taki jest plan i prace już trwają (nie pamiętam czy czasem nie ma być gotowy na 2020 rok). Tunel ma mieć dobrych kilka kilometrów długości (nie pójdzie prosto, tylko sporym łukiem) i połączyć Łódź Fabryczną z Łodzią Kaliską.
P.S Poza Warszawą ma też wylot na Katowice (przez Widzew).

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Adler » 23 sty 2017, o 12:05

Tarnowski dworzec kolejowy ma bogatą historię, a przede wszystkim niepowtarzalny urok sięgający czasów cesarza Franciszka Józefa. Zainteresowanych odsyłam do lektury: http://www.it.tarnow.pl/index.php/pol/A ... w-Tarnowie

Spośród bogatej historii tego miejsca zwróćcie uwagę na datę: 28 sierpnia 1939r.
Kto zna dworzec kolejowy z większą ilością wydarzeń historycznych w tle? <mysli>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 5 maja 2017, o 21:47

Dworzec kolejowy w Białymstoku ma wygląd tradycyjny. Budynek zabytkowy XIX-wieczny. Dwie kładki ponad peronami. Przejścia podziemnego brak. Po mojemu sama hala i poczekalnia jest dość malutka jak na niemały w końcu ośrodek miejski i węzeł kolejowy. Dość osobliwe jest także nagłośnienie w hali sprawiające, że siedząc na ławce na drugim piętrze doskonale słyszałem szczegóły kolejnych transakcji w kasie biletowej. Zapowiedzi niektórych pociągów także w języku angielskim. Na pięterku dobrze wyposażony sklep z mapami, chyba najlepiej w Białymstoku - bo w Empikach i w innych księgarniach z galerii handlowych działy turystyczne praktycznie sprowadzały się do dziesięciu pozycji na krzyż. Na torowisku obejrzeć można rzadkie już chyba w Polsce mechaniczne semafory.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 11 wrz 2017, o 14:07

Sławno - pięknie odremontowany zabytkowy dworzec kolejowy, kasa czynna, poczekalnia zadbana, toalety (płatne), informacja turystyczna na miejscu (mają nawet automat do kawy), do centrum miasta około 15 minut spaceru

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1191
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: tadeks » 15 gru 2017, o 19:57

Zobacz jak będzie wyglądał dworzec w Zakopanem :
http://www.gazetakrakowska.pl/strefa-bi ... ,11917037/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 15 gru 2017, o 20:40

Albo przegapiłem albo nie było podane kiedy zakopiański dworzec kolejowy w nowej odsłonie ma zostać oddany do użytku ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 16 gru 2017, o 11:11

Ale tam nawet jeszcze jednej łopaty nie wkopali więc pewnie to trochę potrwa.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 16 gru 2017, o 13:44

Młodzi jesteśmy to jest spora szansa, że oddania nowego dworca doczekamy :) To i tak zapewne nastąpi szybciej niż czteropasmowa "zakopianka" dotrze do Zakopanego.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 26 lis 2018, o 11:02

gar pisze:
14 gru 2016, o 10:47
Widziałem ją miesiąc przed otwarciem. Wyglądało obiecująco.
Podobno po oddaniu prezentuje się świetnie, ale póki co nie ma jeszcze punktów usługowo-gastronomicznych.
Łódź Fabryczna. Punktów gastronomicznych dalej nie ma. Dworzec wielki, przestrzenny i oczywiście niebrzydki, ale póki co przeraźliwie pusty. Trochę jak muzeum. Węzeł łódzki w ogóle wymaga przebudowy - w tym momencie część pociągów staje na Łodzi Kaliskiej, inne z kolei jadą przez Chojny i Widzew omijając Łódź Fabryczną - kilka przelotowych IC np. relacji Jelenia Góra-Białystok wjeżdża wprawdzie na stację, ale wymaga to potem i przedtem zmiany kierunku jazdy. Z Widzewa odjeżdżają pociągi do Zgierza, przyznam jednak że na samą Łódź Fabryczną ze stacji Widzew dostać się też nie tak łatwo - jeździ tam coś mniej więcej co godzinę. Przydał by się tunel pod miastem, ale też zamknięcie pętli na północy Łodzi tym samym kolej miejska mogłaby wyjeżdżąć z dworca Łódź Fabryczna i powracać na niego robiąc kółko wokół miasta.
Z innych mankamentów - nie ma bezpośredniego połączenia z położonym obok centrum nauki i techniki EC1. Generalnie dużym dworcom towarzyszą często galerie handlowe - tu nie zdecydowano się na takie połączenie - nie rozstrzygam czy to dobrze czy źle, ale trochę dziwi ten brak zaplecza handlowo-usługowego w dobrej przecież lokalizacji blisko centrum miasta.
Równocześnie z dworcem kolejowym w podziemiach powstał też terminal autobusowy. Olbrzymi bo ma aż 24 stanowiska ustawione ciągiem wzdłuż linii. Kursów w ciągu dnia jest jednak chyba nie więcej niż 24, osobliwe więc że odjazdy bywają ze stanowisk skrajnych. Brak zbiorczego rozkładu jazdy - jest tylko bieżący wyświetlany na monitorach. Autobusy lokalne najprawdopodobniej na dworzec nie wjeżdżają na monitorze najbliższe kursy znalazłem bodaj do Tomaszowa Mazowieckiego i Ostrowca Świętokrzyskiego. Brak zaplecza usługowego, poczekalnie relatywnie daleko od stanowisk. Poczekalnie te są i tak projektowane z myślą o kolei bo megafon zapowiada tylko kursy pociągów. Brak też kas biletowych - jedno okienko informacji na cały wielki terminal. Ubikacje zgodnie z tradycją płatne - trochę mniej niż za "starych dobrych czasów" dawnego dworca, gdzie wizyta w śmierdzącym przybytku kosztowała 4 zł, teraz 2,50 z opłatą w automacie, ale poziom sanitarny mniej więcej podobny. A na stacyjce w Poniecu darmowa tojka (T) .
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 26 lis 2018, o 14:27

Comen pisze:
26 lis 2018, o 11:02
Generalnie dużym dworcom towarzyszą często galerie handlowe - tu nie zdecydowano się na takie połączenie - nie rozstrzygam czy to dobrze czy źle, ale trochę dziwi ten brak zaplecza handlowo-usługowego w dobrej przecież lokalizacji blisko centrum miasta.
Właśnie dlatego, że dworzec jest blisko Piotrkowskiej nie ma na nim galerii handlowej. Obawiano się (poniekąd słusznie czerpiąc doświadczenia z innych miast), że powstanie takowej galerii doprowadzi do problemów na najsłynniejszej ulicy miasta, które mogą prowadzić do jej degradacji ekonomicznej.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Comen » 26 lis 2018, o 19:35

Magia Piotrkowskiej jest chyba na tyle duża, że nie sądzę aby towarzystwo z niej pouciekało z powodu kilku butików i hipermarketu spożywczego. I tak zresztą konkurencją jest Manufaktura. Z drugiej strony otwarcie Galerii Krakowskiej przy dworcu nie spowodowało raczej problemów ekonomicznych na Floriańskiej. Odległości są podobne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 27 lis 2018, o 08:32

Łódź nie jest póki co miastem stricte turystycznym (choć takowy ruch systematycznie rośnie z tego co wiem), więc zapewne władze miasta dmuchały na zimne i stąd się wziął pomysł, aby nie budować w tym miejscu galerii handlowej. A że innych małych punktów usługowych i gastronomicznych (a są planowane) tam nie ma - wynika z niewielkiego ruchu, który obecnie (i przez jeszcze jakiś czas) Łódź Fabryczna generuje. Mówiąc wprost póki co nikomu się nie opłaca wynajmować powierzchni na dworcu, bo na nią nie zarobi. Za kilka lat pewnie się to zmieni. Pożyjemy, zobaczymy ...

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 21 sty 2019, o 16:00

Wisła Uzdrowisko - dworzec po remoncie prezentuje się bardzo ładnie. Niestety w środku (tam gdzie powinny być kasy itp.) remont jeszcze nie rozpoczęty poza poczekalnią, która ładnie wygląda i jest ... zamknięta. Strasznie frustrujące dla podróżnych (szczególnie zimą) jest oglądanie zamkniętej, wyremontowanej poczekalni.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Adler » 21 sty 2019, o 18:22

Dobrze, że wzięli się za ten remont, bo od frontu ten budynek wyglądał paskudnie. Jeszcze te taksówki...

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 21 sty 2019, o 21:20

Beskid pisze:
21 sty 2019, o 18:22
Dobrze, że wzięli się za ten remont, bo od frontu ten budynek wyglądał paskudnie. Jeszcze te taksówki...
Dobrze żeby ten remont skończyli i oddali budynek do użytku. O co Ci chodzi z taksówkami, bo nie kojarzę ...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: Adler » 21 sty 2019, o 23:27

Tak jakoś w pamięci zostały mi taksówki stojące przed frontem rozwalającego się budynku dworca.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 22 sty 2019, o 22:02

Taksówki dalej stoją, ale z tą różnicą, że na tle z zewnątrz odremontowanego dworca kolejowego.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8096
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Dworce kolejowe w Polsce

Post autor: gar » 24 sty 2019, o 18:59

Po wielu latach podupadania nowe życie otrzyma zabytkowy dworzec na stacji Ruda Chebzie. Prace są bardzo zaawansowane nad otwarciem w nim biblioteki. Kas biletowych nie będzie, ale toaleta oraz książki jak najbardziej. A podobno jest nawet szansa na małą kafejkę. Póki co po remoncie obiekt prezentuje się bardzo ładnie.

ODPOWIEDZ