Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Metro

Linie lotnicze, autokary, rejsy, podróże pociągiem oraz samochodem.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Metro

Post autor: Comen » 8 kwie 2013, o 23:36

Jakie macie wrażenia z podróży metrem w różnych miastach? Która z kolei podziemnych wam się najbardziej podobała? Czy wszędzie jest tak samo brudno. A może macie jakieś zdjęcia z podziemnych stacji metra?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Metro

Post autor: Gollum » 9 kwie 2013, o 08:11

Za wiele nie jeździłem metrem, bo jedynie Praga, Warszawa, Berlin i Bruksela, i w dwóch różnych okresach, ale jakieś porównianie mam. Metrem praskim porzjechałem się w 1986 roku, czyli za Czechosłowacji. Czesi byli nawykli do porządku, moze nie tak jak Niemcy, ale byli. I metro praskie było czyste. Trzy lata póxniej jeździłem metrem berlińskim. Nie nazywało się to metro, ale S-Bahn (my nazywaliśmy to SS-Bahn). I też było czysto. Metro warszawskie jest równie czyste, ale czy jedną nie za dugą linię można nazwać metrem?
Natomiast w Brukseli jest brudno. I nie jest to efekt tego, że wsiadałem w ogolnie brudnej dzielnicy murzyńskiej, leżącej obok wcale nie czyściejszej chińskiej, bo wysiadałem w huperluksusowej dzielnicy unijnej, i tam na stacji też było brudno. Ciekawe, ze na powierzchni juz było czysto.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Metro

Post autor: Comen » 9 kwie 2013, o 12:17

Tak w ogóle to jechałem metrem w Pradze, Warszawie, Berlinie, Budapeszcie, Bukareszcie i Madrycie. Pozytywnie zaskoczyło mnie np. metro bukareszteńskie. O Rumunii wszystko można powiedzieć, ale raczej nie to że jest krajem czystym. Na ulicach sterty śmieci, ścieki, proch i pył. A pod ziemią całkiem schludnie i bezpiecznie. Zero żebraków. Przynajmniej na tym centralnym ringu, bo Bukareszt ma jedną linię okrężną i kilka bocznych jadących na peryferyjne osiedla. W każdym pociągu i na większych stacjach znajdowała się straż wagonowa. Chętnie udzielali informacji a z tego co pamiętam chyba też można było u nich kupować bilety.
W Berlinie generalnie było czysto, ale Berlin jest duży a myśmy się troszkę powozili, zarówno S-Bahnem jak i U-Bahnem. O ile dobrze pamiętam to przy stadionie olimpijskim już był lekki swojski bałaganik, ale w "inny świat" to trafiliśmy na stacji w Kreuzbergu. Pokątny handelek w tunelach (także dealerzy jakichś prochów), oczywiście pełno puszek i kartonów pozostawionych samemu sobie, puste strzykawki, pampersy, prezerwatywy. Zresztą na powierzchni też było jak na tureckim targu. Żona po 100 metrach stwierdziła, że zawracamy, chociaż mnie to w zasadzie jakoś specjalnie nie przerażało. Kreuzberg to taka alternatywna dzielnica trochę artystów, trochę mniejszości narodowych, ale też nie zauważyłem, żeby ktoś próbował nas zaczepiać, być agresywnym. Podejrzewam że w kolorowym tłumie nawet nie specjalnie rzucaliśmy się w oczy jako cudzoziemcy. Cudzoziemców tam było pełno. Powiem szczerze że w "normalnym" Berlinie bywało gorzej, np. starsze panie słysząc polską mowę miały zwyczaj bezczelnie wpychać się przed nas do kolejki po bilety
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Metro

Post autor: Adler » 9 kwie 2013, o 22:27

Lyon - czysto i ludzie jacyś tacy inni ;), ciekawa kolorystyka wagonów (jechałem na krótkim odcinku, lata 90te),

Rzym - stare wagony, turyści i kolor zielony linii, którą przejechałem kilka stacji - tyle pamiętam z lat 90tych,

Kolonia/Düsseldorf - sieć bardzo zmasowana, w połączeniu z S-Bahnami, schludnie, czysto, tylko człowiek trochę z obawami, gdy nagle wsiada grupa 6 Niemców narodowości tureckiej, wagony już nie pierwszej młodości (może miałem akurat pecha?)

Praga - bardzo ułatwia podróżowanie po stolicy, czysto, szkoda, że tylko 3 linie, zdarzają się kradzieże (koledze z kursu pilotów skradziono w tamtejszym metrze chyba portfel - niedosyt pozostał,

Berlin - trochę pojeździłem, te automaty z biletami nieczytelne i skomplikowane, mimo, że trochę o j. niemieckim słyszałem. Lubię stacje Friedrichstrasse, Stadtmitte i Kochstrasse, bo wchodzimy w miasto "z grubej rury", no i ulubioną przy Potsdamer Platz. Na stacjach rzadziej uczęszczanych brudno. Generalnie im dalej od ścisłego centrum, tym gorzej (to co zauważył słusznie Comen).


Coś wspólnego dla metra?
Ten wiejący, orzeźwiający wiatr, jeszcze zanim pojawi się w oddali pierwszy wagon. ;)

Awatar użytkownika
Hawajka
User
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 11:59

Re: Metro

Post autor: Hawajka » 6 maja 2013, o 22:06

mi bardzo podobało się metro w Budapeszcie, ale może własnie dlatego, że poruszałam sie w okolicy centrum.
a Moskwa?? ktoś był, widział?

Awatar użytkownika
BeCool
User
Posty: 33
Rejestracja: 13 lip 2013, o 13:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Metro

Post autor: BeCool » 15 lip 2013, o 21:49

Londynskie metro mi sie podobalo ale jest tak wielkie ze latwo sie zgubic kompletnie. Nieporownywalne do Warszawskiej jednej lini.

Arokis

Re: Metro

Post autor: Arokis » 3 maja 2014, o 13:26

Jestem fanem metra. Jeździłem nim w Warszawie, Budapeszcie, Paryżu, Amsterdamie, Brukseli, Atenach, Berlinie i Tbilisi. Metro w Tbilisi zrobiło na mnie chyba największe wrażenie z racji swojej głębokości. Zjeżdża się dłuuugo, dłuuugo ruchomymi schodami w ...ciemną czeluść.

Awatar użytkownika
yaretzky
User
Posty: 1470
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 08:39
Lokalizacja: Dolnośląskie

Metro

Post autor: yaretzky » 3 maja 2014, o 17:58

Pojeździłem tylko w Berlinie, Budapeszcie i Pradze. Berlina i Budapesztu nie wspominam jakoś najzwyczajniej - może dlatego, że przejazd metrem służył tylko i wyłącznie do przemieszczenia się z punktu A do punktu B.
Za to praskie metro to i owszem... Głównie jednak dlatego, że (co dzisiaj ze skruchą i "wstydem" <skromny> przyznaję) "zwiedziliśmy" je z kolegą po kilku kolejkach piwa wypitych na praskim dworcu (dodam, że owo piwo miało więcej procent - coś około 18% - niż my wtedy lat - coś ok. 16) i baaaardzoooo nam się podobało...! ;) Ale pamiętam, że było czysto, "światowo" i układ linii musiał być logiczny i czytelny skoro (tego jestem pewien <tak> ) bez problemu trafiliśmy jednak w końcu na nasz podmiejski camping, na którym pozostali dwaj koledzy czekali na nas (a w zasadzie na kolację po którą my wybraliśmy się do centrum... <tak> ) z utęsknieniem... <lol>
"Nie pytaj, jak to daleko? Zapytaj, co ciekawego możesz zobaczyć po drodze..."
https://picasaweb.google.com/grazynajarek" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Metro

Post autor: Comen » 5 maja 2014, o 12:20

Czeskie piwo takie mocne. Jak jakiś holenderski Navigator - 18%? Tak to można wsiąść do metra w Pradze a wysiąść dajmy na to w Amsterdamie <lol>
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Metro

Post autor: gar » 7 sty 2020, o 11:43

Kopenhaga ma bardzo ciekawe metro. Nie trzeba jechać do wesołego miasteczka tylko zająć pierwsze miejsca w metrze z widokiem przez szybę panoramiczną. Bilet jednorazowy ważny przez 75 minut kosztuje 24 DKK. Bilet 24-godzinny 80 DKK.
Ważna informacja: w tym roku ma zostać oddana czwarta linia metra.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Metro

Post autor: Comen » 7 sty 2020, o 12:26

Czwarta linia metra to ta okrężna?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Metro

Post autor: gar » 7 sty 2020, o 14:59

Comen pisze:
7 sty 2020, o 12:26
Czwarta linia metra to ta okrężna?
Okrężna jest chyba 3 (czerwona). Czwórka jest niebieska i na pewnym odcinku jej trasa dubluje się chyba z trójką.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Metro

Post autor: Adler » 8 cze 2022, o 10:45

W Warszawie bilet ulgowy na 20 min. to tylko 1,70 zł. Znośnie jeszcze.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8796
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Metro

Post autor: Comen » 9 cze 2022, o 09:26

20 minut to chyba wystarczająco, aby przemieścić się metrem w obrębie centralnych dzielnic Warszawy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Metro

Post autor: gar » 9 cze 2022, o 10:57

Metrem w 20 minut można w Warszawie sporo przejechać. Turystycznie jest mniej przydatne niż się początkowo wydaje, ale np. do Centrum Kopernika dojazd świetny.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Metro

Post autor: Adler » 9 cze 2022, o 13:47

Nawet turystycznie się przydaje. Można na spokojnie ruszyć spod Pałacu Kultury i Nauki na PGE Narodowy. Sprawdzone osobiście.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Metro

Post autor: gar » 9 cze 2022, o 15:57

Nie napisałem, że jest nieprzydatne, tylko mniej przydatne niż się początkowo wydaje.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Metro

Post autor: gar » 20 gru 2023, o 14:14

W Lipsku metra oficjalnie nie ma, ale trasa S-bahny wiedzie pod ziemią na odcinku kilku stacji, więc coś w stylu metra mają. Nie wiem czy długość torów pod ziemią nie jest porównywalna z metrem w Porto.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Metro

Post autor: gar » 4 mar 2024, o 23:06

Kolejne miasto w którym duża część torów kolejowych idzie pod ziemią to Liverpool. I w samym centrum stacje kolejowe są jak w metrze - bardzo blisko siebie.

ODPOWIEDZ