Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Cracovia Sacra

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Cracovia Sacra

Post autor: Comen » 15 sie 2018, o 00:31

Jedna z wielu Krakowskich Nocy które stanowią coroczne zespoły imprez odbywające się sukcesywnie co kilka tygodni w cieplejszej porze roku. Kraków jak wiadomo to drugi Rzym, bo kościołów w nim prawie tyle co w Wiecznym Mieście. Cracovia Sacra trwa w tym roku dwa dni 14 i 15 sierpnia i jest nocą trochę z nazwy bo wiele z wydarzeń odbywa się w świetle dnia choć są i te wieczorne. Termin sierpniowy był dla mnie zazwyczaj dość niekorzystny ze względu na plany urlopowe. W tym roku udało mi się wreszcie "namierzyć" imprezę. Jest trochę krajoznawcza a trochę artystyczna. Czyli zwiedzanie plus różne widowiska i koncerty. Chyba najgłośniejszym tegorocznym jest widowisko o Janie Pawle II ze znaną obsadą muzyczną i aktorską w nowym centrum papieskim w Łagiewnikach. Kilkadziesiąt miejsc głównie na Starym Mieście i Kazimierzu, plus wspomniane Łagiewniki, Mogiła a także klasztory w Tyńcu i Staniątkach. Pewną niedogodnością jest konieczność odbioru bezpłatnych wejściówek na wiele wydarzeń, co oznacza limitowany dostęp i to że trzeba się spieszyć po ich odbiór aby w ogóle skorzystać. Szkoda że np. godziny zwiedzania kościoła i klasztoru misjonarzy (pod sąsiednimi adresami na Stradomiu) kompletnie się rozchodzą: jedno miejsce dostępne między 10 a 12, drugie dopiero między 15 a 17. Rozumiem przerwę obiadową, ale można by terminy jakoś ze sobą wymieszać.
Póki co kilka zdjęć z wizyty w Grobach Królewskich na Wawelu:
Stefan Batory.jpg
Jan Kazimierz.jpg
Na trumnie w krypcie Wazów.jpg
Jan Sobieski.jpg
Tadeusz Kościuszko.jpg
Brama Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów Pilsudski.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13362
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Cracovia Sacra

Post autor: Adler » 15 sie 2018, o 11:25

Czy w kryptach królewskich obowiązuje opłata za fotografowanie?
Jeśli tak, jaka to opłata? (T)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Cracovia Sacra

Post autor: Comen » 15 sie 2018, o 23:17

Wczoraj było bezpłatnie - także i fotografowanie, ale prawdę mówiąc nie podejrzewam żeby tam była normalnie jakakolwiek opłata za zdjęcia.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8778
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Cracovia Sacra

Post autor: Comen » 16 sie 2018, o 16:38

Drugi dzień imprezy - ocena trochę ambiwalentna. Najpierw niemiły zgrzyt w klasztorze kanoników regularnych laterańskich przy kościele Bożego Ciała. W sumie bowiem los decyduje czy wejdziesz do środka czy też nie. Mnie się nie udało. Miejsc było 20, chętnych koło 40. Myślę że można było zorganizować drugą grupę i pójść śladami poprzedniej jakieś 10 minut później. Trzeba było tylko chcieć... Generalnie mam wrażenie, że ktoś tam komuś zrobił łaskę, ale jaka jest w takim razie idea tego typu imprezy. Coś pokazać, coś zobaczyć czy odbębnić bo kazali. Trudno. Cudów się tam przecież nie spodziewałem. Nie chodzi o sam fakt, ale o formę - ludzi nie powinno się tak lekceważyć.
A potem zdziwienie. W kościele Bernardynów koncert dość znanej śpiewaczki. Musi być renomowana skoro śpiewała z samym Boccellim, na ślubie brytyjskiej pary książęcej, na otwarciu Euro w Polsce. Najpiękniejsze arie kościelne, zresztą standardy znane typu Ave Maria, Amazing Grace, You raise me up, trochę też polskich pieśni. Za darmo. No i co? Ktoś spodziewał się tłumów? W Krakowie gdzie kilkaset metrów dalej trudno się przepchać przez ciżbę turystów na rynku. Przychodzę 3 minuty przed koncertem. Siadam sobie w pierwszej ławce. Większość słuchaczy to uczestnicy wcześniejszej mszy świętej. Może 100-200 osób. A warto było posłuchać z takim klimacikiem. Wspaniałe brzmienie, głos niesamowity. I ta akustyka starych kościołów. Okazuje się, że można mieć w Polsce dobry towar za darmo.
Trzecie miejsce. Kościół Reformatów. Repertuar trochę cięższy - bo taka poezja śpiewana w temacie krakowskie kapliczki. Ale mniejsza o treść i muzykę. Klimat zrobiło przede wszystkim światło. Dzięki temu widowisku po raz pierwszy zauważyłem jaki piękny i tajemniczy jest ten kościół, który raczej omija się chodząc po Krakowie. Normalnie jest ciemny, a często po prostu zamknięty. A tu przy tych reflektorach polichromia na sklepieniu jakby z Italii. Stare ołtarze jak w tych zapomnianych kościółkach z Toledo. Tak kościoły w Polsce to bez wątpienia turystyczna wartość dodana. Ze względu na taką a nie inną historię mają wystarczająco dużo nastroju i wystarczająco dużo egzotyki, żeby przyciągnąć cudzoziemca. Tylko my nie umiemy tego chyba jeszcze tak dobrze "opakować" jak specjaliści z zachodu. I tylko przy okazji takich imprez odkrywa się na nowo jakąś perełkę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ