Strona 1 z 1

Oświęcim - miasto pokoju

: 10 wrz 2016, o 17:57
autor: @turysta
Jako takiej relacji nie będzie, ale chciałbym podzielić się moimi zdjęciowymi przemyśleniami z nieomawianego jeszcze na forum Miasta Pokoju.

Jestem aktualnie w Oświęcimiu.
Po powrocie ciąg dalszy.

Oświęcim - miasto pokoju

: 16 wrz 2016, o 12:25
autor: gar
"Miasto w cieniu obozu" ma się coraz lepiej. Zamek, synagoga i rynek po remoncie. I turystów w centrum miasta jak na lekarstwo co dla jednych jest plusem a dla miasta minusem.

Oświęcim - miasto pokoju

: 16 wrz 2016, o 15:39
autor: Comen
Oświęcim ma trochę "zwykłych" zabytków, ale jest jednak miastem w cieniu obozu. Wszystkie szlaki turystyczne prowadzą za Sołę. Byłem tam 2 razy z tym że trudno taką wycieczkę nazwać atrakcją turystyczną. Miejsce zadumy, powagi, smutku nawet zastanawiam się czy wypada tam robić zdjęcia.

Oświęcim - miasto pokoju

: 16 wrz 2016, o 20:03
autor: @turysta
Comen pisze:trudno taką wycieczkę nazwać atrakcją turystyczną.
Jeśli masz na myśli zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau (jako miejsca pamięci, obiektu historycznego) to jak najbardziej jest to atrakcja turystyczna.
Comen pisze:nawet zastanawiam się czy wypada tam robić zdjęcia.
Nie rozumiem. <mysli>

Oświęcim - miasto pokoju

: 16 wrz 2016, o 20:58
autor: PermanentTravel
Comen pisze:trudno taką wycieczkę nazwać atrakcją turystyczną. Miejsce zadumy, powagi, smutku nawet zastanawiam się czy wypada tam robić zdjęcia.
admin pisze:Nie rozumiem. <mysli>
Ja tam Comena rozumiem. Ok, w ujęciu słownikowym, z braku innych dobrych określeń może i jest to atrakcja turystyczna, jednak nie jesteśmy maszynami, które bazują wyłącznie na definicjach a miejsce tego typu wymaga pewnego rodzaju wrażliwości. Traktowanie go jako atrakcji turystycznej z moralnego punktu widzenia jest co najmniej niesmaczne. Podobnie jak klikanie zdjęć w miejscu wymagającym wspomnianej zadumy i powagi. No bo po co komuś tak naprawdę takie zdjęcia? Rozumiem to, jeśli jest się np. dziennikarzem piszącym artykuł o tym miejscu. Ale w przypadku zwykłej osoby odwiedzającej to miejsce jawi mi się to jako wyraz braku refleksji a może nawet szacunku. Nie jest to przecież miejsce, z którego fotografie traktować będziemy jak pamiątki z innych miejsc - nie powiesimy ich raczej na ścianie ani nie będziemy pokazywać znajomym mówiąc z uśmiechem "popatrz gdzie byłem". Prawdziwe "pamiątki" z Aushwitz były nieco innego formatu - był to tatuaż na przedramieniu. Zapominanie o tym jest jakby brakiem uszanowania osób nim oznaczonych.

Oświęcim - miasto pokoju

: 16 wrz 2016, o 21:22
autor: @turysta
PermanentTravel pisze:Prawdziwe "pamiątki" z Aushwitz były nieco innego formatu - był to tatuaż na przedramieniu.
Niestety nie tylko na przedramieniu.

O wydarzeniach, które miały miejsce na terenie obozu naprawdę nie trzeba mi przypominać, tym bardziej, że w ostatnich dniach brałem udział w zwiedzaniu studyjnym (2 dni x 4h), czyli takim, o którym większość osób zwiedzających obóz nie ma pojęcia...

Odniosę się do zdjęć.
Jeśli nie ma zakazu robienia zdjęć (a w większości nie ma - jedynie brak lampy w kilku blokach z eksponatami lub zakaz np. w piwnicy "Bloku Śmierci" ), to nie widzę przeciwwskazań. Ot taki jestem. A o moralności to już może nie zaczynajmy.

Miejsca martyrologii jakiegokolwiek narodu czy wyznania i tak należą do kanonu turystycznego zwiedzanych krajów. Polskie prawo uznaje nawet takie miejsca za zabytki historyczne.

Kilka zdjęć z tego miejsca wrzucę właśnie w tym wątku.
Tak dla potomnych.

Oświęcim - miasto pokoju

: 16 wrz 2016, o 21:29
autor: PermanentTravel
admin pisze:Jeśli nie ma zakazu robienia zdjęć (...), to nie widzę przeciwwskazań. Ot taki jestem.
Spoko, nie pisałem tego z przytykiem do Ciebie, jedynie uzasadniałem co Comen mógł mieć na myśli (nie wiem na ile miałem rację). Jeśli ktoś robi te zdjęcia dyskretnie, bez biegania, skakania, wchodzenia na części zabudowy żeby mieć lepszy kadr i zachowuje przy tym pożądaną w tym miejscu powagę, to jasne niech robi, jeśli mu zależy, wszak zakazu nie ma.

Oświęcim - miasto pokoju

: 16 wrz 2016, o 22:03
autor: Comen
Tak jak napisał Permanent Travel i lepiej bym tego nie ujął. Zdjęcia w tym miejscu nie przynoszą mi żadnej przyjemności, pozytywnych wrażeń estetycznych. Pewnie, że zdjęcia dokumentacyjne tam się robi, ale one mają raczej walor dziennikarski nie hobbystyczny. Jak dla mnie jest to kwestia pewnego tabu. Mniej więcej tak: jeśli uczestniczę w mszy świętej to nie pstrykam zdjęć, chociaż rozumiem, że msze św się transmituje i dokumentuje, bo fotograficzne dossier zamieszcza się np. na stronie parafii. Ależ oczywiście, że takie obiekty należą do kanonu turystycznego bo zjawisko ich zwiedzania przecież istnieje i trzeba je opisać. Obozy w Oświęcimiu są nawet wpisane na listę UNESCO, co jest sporą nobilitacją dla każdego zabytku. Tylko, że ich zwiedzanie jest czym innym niż oglądanie katedry Notre-Dame, wyjazd na festiwal Woodstock czy wspinaczka na Rysy. Trudno uznać zwiedzanie tego miejsca za wakacyjną rozrywkę.

Oświęcim - miasto pokoju

: 17 wrz 2016, o 17:39
autor: @turysta
gar pisze:synagoga i rynek po remoncie.
Jedno zdjęcie z synagogi. Oprowadza wolontariusz.
DSC08707.JPG

Oświęcim - miasto pokoju

: 18 wrz 2016, o 09:54
autor: @turysta
Obóz koncentracyjny Auschwitz:
DSC08631.JPG
DSC08632.JPG
DSC08643.JPG
DSC08646.JPG
DSC08648.JPG
DSC08654.JPG
DSC08660.JPG
DSC08674.JPG
DSC08679.JPG
DSC08684.JPG
DSC08688.JPG

Oświęcim - miasto pokoju

: 18 wrz 2016, o 12:35
autor: @turysta
Birkenau:
DSC08718.JPG
DSC08729.JPG
DSC08744.JPG
DSC08745.JPG
DSC08753.JPG
DSC08757.JPG
DSC08761.JPG
DSC08770.JPG

Oświęcim - miasto pokoju

: 21 wrz 2016, o 20:49
autor: evil
Od 2010 r. w Oświęcimiu organizowany jest Life Festival Oświęcim (life-peace-music) - impreza mająca pokojowe przesłanie; to pokazy filmów, dyskusje, wystawy zdjęć, warsztaty i koncerty.
Peter Gabriel, który był gwiazdą tego festiwalu w 2012 r. powiedział: „Life Festival wyrasta na gruzach obozów Auschwitz i Birkenau, czarnych wrzodów na duszy człowieka (…) Jesteście strażnikami tego ciemnego lustra, strażnikami pamięci o tym, kim jesteśmy i kim możemy być, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu”.
LFO to świetna impreza, w 2014 r. byłam tam na koncercie Erica Claptona.

Oświęcim - miasto pokoju

: 21 wrz 2016, o 21:02
autor: PermanentTravel
W 2015 r na LFO miał zagrać Goran Bregocić ale ostatecznie odmówiono mu zgody na występ ze względu na popieranie aneksji Krymu przez Rosję.

Oświęcim - miasto pokoju

: 8 cze 2018, o 09:23
autor: @turysta
Oświęcim - miasto z problemami rezerwacyjnymi.

W muzeum Auschwitz-Birenau zamówienie biletów dla grupy z wyprzedzeniem kilkumiesięcznym graniczy z cudem. W praktyce wygląda to tak:
Rejestruję konto na stronie muzeum. Robię rezerwację na daną godzinę, w danym dniu.
Otrzymuję mailem potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia.
Czekam...i tu zaczynają się problemy... x dni, by otrzymać uwaga...odpowiedź negatywną. (Z)
Parodia. Brakuje im rąk do pracy?
W innych, równie obleganych muzeach za granicą coś takiego jest nie do pomyślenia !!
Wracając...składam ponową rezerwację na inną godzinę tego dnia, czekam kolejne x dni na odpowiedź i co? Klapa?
Tak do skutku.
Ręce opadają...

Oświęcim - miasto pokoju

: 8 cze 2018, o 12:16
autor: gar
Też to przerabiałem. Rzeczywiście żenada, ale jest wyjście z sytuacji. Gdy podajesz datę i godzinę pasującego Ci przyjazdu podaj poniżej (jest na to miejsce w formularzu) co najmniej kilka innych dat i godzin, które Ci odpowiadają. Niestety na odpowiedź trzeba czekać 5 dni roboczych.

Oświęcim - miasto pokoju

: 13 cze 2018, o 23:03
autor: @turysta
Jest postęp.
Na wyraźną prośbę w komentarzu odpowiada telefonicznie pani i próbuje wyszukać godzinę w danym dniu (mimo pełnego obłożenia).