Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kraków

Ciekawe miejsca w Małopolsce.
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 20 mar 2019, o 12:11

Zależy czy pokój prywatny czy sala zbiorowa. Ale np w PTSM na Oleandry pokoje 2-3 osobowe masz za 50 zł + 5 zł za pościel. Sprawdź też ofertę tzw. hosteli pracowniczych. Zazwyczaj chcą aby pobyt trwał dłużej niż jeden dzień ale to kwestia negocjacji. Znalazłem takie jak Biała Gwiazda - na Reymonta więc koło stadionu Wisły lub Estakada na Podgórzu przy nowym łączniku kolejowym. W tym drugim cena za dobę w pokoju 2-osobowym 40 zł.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 20 mar 2019, o 12:28

Może jeszcze coś z tego wątku będzie przydatne:
viewtopic.php?f=22&t=226

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 20 mar 2019, o 12:48

Generalnie cena 100 zł za pokój dwuosobowy to nie jest jakieś niesamowite wyzwanie w Polsce. Podejrzewam że kilkadziesiąt hosteli w Krakowie takie ceny daje. Oczywiście Ritza się nie należy spodziewać - zazwyczaj łazienka na korytarzu. Pytanie też czy mają wolne terminy
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 20 mar 2019, o 12:57

W podanym wątku (link) pytałem, czy ktoś kiedyś korzystał już z PTSM w Krakowie.

regon,
jeśli skorzystasz, napisz coś później o tamtejszych warunkach.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: regon » 20 mar 2019, o 16:26

o dzięki. Myślę, że skorzystam w wakacje, albo późną wiosną

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: regon » 24 mar 2019, o 19:17

Wczoraj byłam w Krakowie. Odkryłam fajne miejsce w samym centrum gdzie całkiem niedrogo można zjeść obiad. Nie wiem czy mogę napisać nazwę żeby nie być posądzana o reklamę?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 24 mar 2019, o 19:37

regon pisze:
24 mar 2019, o 19:17
Odkryłam fajne miejsce w samym centrum gdzie całkiem niedrogo można zjeść obiad. Nie wiem czy mogę napisać nazwę żeby nie być posądzana o reklamę?
Dopisz tutaj: viewtopic.php?f=297&t=3129

Palac-Romantyczny
User
Posty: 83
Rejestracja: 31 lip 2017, o 23:02

Re: Kraków

Post autor: Palac-Romantyczny » 26 mar 2019, o 17:18

Każdy powinien chociaż raz być w Krakowie, to piękne miasto z bogatą historią i mnóstwem atrakcji, zabytków turystycznych. Zdecydowanie warto zatrzymać się tutaj na kilka dni aby móc spokojnie wszystko zwiedzić.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 26 paź 2019, o 12:51

Dziś w radio słyszałem niusa, że Kraków jako pierwsze miasto w kraju planuje wprowadzić podatek (czy jakoś tak) dla odwiedzających miasto turystów. 10 milionów turystów z drobną opłatą przyczyni się do uzupełnienia braków w kasie miejskiej.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 26 paź 2019, o 14:24

A to nie jest po prostu to samo co u nas bzdurnie nazywa się taksą klimatyczną a wszędzie na świecie chodzi po prostu o podatek miejscowy. W Krakowie raczej trudno byłoby wprowadzać opłaty za krystalicznie czyste powietrze - zresztą tyczy się to chyba większości miast i miasteczek w Polsce bez wyjątku z modnymi kurortami typu Krynica czy Zakopane.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 26 paź 2019, o 22:57

Kasa, misiu, kasa ... Nieważne jak to nazwą. Dla nich najważniejsze żeby skasować.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 27 paź 2019, o 07:27

W meldunku wyraźnie powiedziano „jako pierwsze miasto w kraju”, więc zwykła opłata klimatyczna to to raczej nie jest.

zofialipska
User
Posty: 7
Rejestracja: 26 lip 2019, o 15:56
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Kraków

Post autor: zofialipska » 31 paź 2019, o 13:38

Kraków jak na razie zwiedzałam tylko z przewodnikiem. Byłam na Wawelu i w Podziemiach Rynku Głównego. Następnym razem jak będę to pozwiedzam na własną rękę, ale te dwie atrakcje to akurat polecam z przewodnikiem, bo przynajmniej można się czegoś dowiedzieć o historii a nie tylko przejść zobaczyć i wyjść. Pan Marcin, który oprowadzał grupę, opowiadał jeszcze ciekawe anegdoty, tak że super, moge polecić. Widac że lubi swoją pracę i uwielbia to miasto. Jakby ktoś szukał to on jest właścicielem firmy ....
Ostatnio zmieniony 31 paź 2019, o 14:06 przez Adler, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: To nie jest miejsce na reklamę usług turystycznych.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 2 lis 2019, o 22:01

Jak informuje Radio Kraków, królewskie komnaty, skarbiec koronny, zbrojownię będzie można zobaczyć w ramach bezpłatnego, listopadowego zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Zwiedzanie za darmo od wtorku do niedzieli (z wyjątkiem 1 i 11 listopada).

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 2 lis 2019, o 22:30

Alan pisze:
2 lis 2019, o 22:01
Jak informuje Radio Kraków, królewskie komnaty, skarbiec koronny, zbrojownię będzie można zobaczyć w ramach bezpłatnego, listopadowego zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu. Zwiedzanie za darmo od wtorku do niedzieli (z wyjątkiem 1 i 11 listopada).
Jak co roku, ale warto o tym przypominać, bo pomysł jest wart pochwały i rozpowszechnienia. Podobnie jest w Warszawie, bo to coroczna akcja dotycząca królewskich rezydencji. Z tego co słyszałem liczba bezpłatnych biletów jest ograniczona (ale nie mam pojęcia jak duża to pula).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 2 lis 2019, o 22:46

Trochę się trzeba postarać, aby takie bilety zdobyć, ale głównie dlatego że Kraków to Kraków i chętnych na zwiedzanie jest sporo.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 3 lis 2019, o 21:20

Dziwi mnie to, że o bezpłatne wejście trzeba się jeszcze starać. Bez sensu to trochę. Jak bezpłatne, to bezpłatne - dla wszystkich. Tytuły w mediach powinny raczej brzmieć: "Dla szczęśliwców w listopadzie może za darmo". Ściema i tyle.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 3 lis 2019, o 21:21

Dam znać jak to działa po wtorku.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 3 lis 2019, o 22:17

Alan pisze:
3 lis 2019, o 21:20
Dziwi mnie to, że o bezpłatne wejście trzeba się jeszcze starać. Bez sensu to trochę. Jak bezpłatne, to bezpłatne - dla wszystkich. Tytuły w mediach powinny raczej brzmieć: "Dla szczęśliwców w listopadzie może za darmo". Ściema i tyle.
Jak w czasie Nocy Muzeów jest bezpłatna wycieczka po Muzeum Żup Solnych w kopalni w Wieliczce to trzeba mieć sporego farta, żeby zdobyć wejściówkę. Nam się udało wejść trochę tylnymi drzwiami, bo ktoś tam nie dotarł i przewodniczka miała wolne miejsca w grupie. Ale zamówienia przez internet rozeszły się w 5 minut, przy czym oczywiście system się całkowicie zawiesił - więc nie mam pojęcia kto i w jaki sposób te rezerwacje zdobył. Jeśli chodzi o Wawel to o ile wiem aż takiego "cyrku" nie ma, ale trochę się trzeba jednak w kolejce wystać.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 4 lis 2019, o 15:04

W Krakowie na parkingu pod wzgórzem wawelskim klimaty jak w czeskiej Pradze. Za 10 czy 15-minutowy postój autokaru w celu wysadzenia lub zabrania turystów opłata w wysokości 10 zł. Parking w cenie 25 zł za godzinę za autokar. Postój powyżej 8 godzin w cenie 200 zł.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8164
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kraków

Post autor: gar » 5 lis 2019, o 20:42

Miałem rezerwację dla grupy i wejście było darmowe (opłata tylko za przewodników). Do końca listopada biletów bezpłatnych dla grup brak. Nie wiem jak z wejściami indywidualnymi. Ludzi na reprezentacyjnych komnatach królewskich sporo. W katedrze, Grobach Królewskich itd. właściwie pustawo (nie pusto, ale bardzo spokojnie) - ale tam wejście jest płatne.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 5 lis 2019, o 20:45

Czyli bez zmian:
Alan pisze:
3 lis 2019, o 21:20
"Dla szczęśliwców w listopadzie może za darmo". Ściema i tyle.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 17 gru 2019, o 22:43

Od poniedziałku 16 grudnia w Krakowie obowiązują nowe stawki za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Ceny w tzw. strefie A podniesiono aż o 100 proc.

Godzina parkowania od tej pory na Starym Mieście i Kazimierzu będzie kosztowała 6 zł. W strefach B i C trzeba będzie zapłacić odpowiednio - 5 złotych i 4 złote.

Z podwyżek zadowoleni są za to mieszkańcy centrum Krakowa, którzy liczą, że dzięki temu będzie więcej miejsc do parkowania dla nich.

W przypadku, gdy któryś kierowca nie uiści opłaty parkingowej, grozi mu mandata w wysokości 150 zł.
źródło: motofakty.pl

No to pięknie. Miasto chce ponoć tym gestem wymusić częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej, czyt. uzbierać więcej środków do kasy miasta. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Piszę te słowa z perspektywy kierowcy co jakiś czas odwiedzającego miasto. (Z)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8841
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kraków

Post autor: Comen » 18 gru 2019, o 08:52

Brak szybkiej komunikacji i sensownego systemu Park&Ride powoduje zrozumiałą irytację nie tylko zresztą przyjezdnych. A strefy rozdmuchali już prawie na peryferie miasta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13453
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kraków

Post autor: Adler » 28 sty 2020, o 21:55

Słyszałem, że jest afera z firmą, która obsługiwała/dostarczała rowery miejskie. Ludzie wykupili usługę na kolejny rok, a firma już nie współpracuje z miastem. (W)

ODPOWIEDZ