Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Przemyśl

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu.
Start.Zakopane

Przemyśl

Post autor: Start.Zakopane » 29 cze 2011, o 15:44

Podkarpacie kojarzy mi się głównie z Bieszczadami,a miałem tak okazje być tylko raz. A co sadzicie o Przemyślu? Słyszałem ze to atrakcyjne miasto.

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Przemyśl

Post autor: figamaga » 25 lip 2011, o 19:05

No to się dowiedziałam :mrgreen:

Ale żeby nie było całkiem bez tematu, to parę zdjeć z Przemyśla. Niestety zapomniałam aparatu i fotki robione telefonem.
1. Archikatedra rzymskokatolicka - wybudowana w XV i XVI w. w stylu gotyckim, a następnie przebudowana w stylu barokowym. Pod gotyckim prezbiterium zachowały się ślady romańskiej rotundy.
2. Ambona w kształcie Łodzi Piotrowej w kościele Karmelitów; XVII w.
3. Kościół Jezuitów; również barokowy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Podkarpacie

Post autor: amber » 22 paź 2011, o 08:10

jeśli chodzi i Przemysł to faktycznie warto wybrac się czarnym szlakiem Fortami Przemyśla. Niektóre z nich zachowały się jeszcze w bardzo dobrym stanie. do dziś zachwycają rozmiarami i potęgą a sama historia ich powstawania i "zdobycia" jest ciekawa. Dla zainteresowanych polecam przewodnik Rewasza "Pogórze Przemyskie" bądz też : http://www.epodkarpacie.com/index.php?p ... uide_id=32" onclick="window.open(this.href);return false;

Przemyśl jako miasto ma też sporo do zaoferowania:) Kilka kościołów (po których naciąga się wycieczki:)), muzeum dzwonów i fajek, fontanna "miś", stary rynek, domy z podcieniami, zamek Krasickich...

Blisko do Medyki na przejście graniczne ze Ukrainą a dalej już kierunek na Lwów :)

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Dworzec w Przemyślu

Post autor: figamaga » 6 sty 2012, o 22:20

Szykuje się prawdziwa perełka http://rzeszow.gazeta.pl/rzeszow/56,349 ... IDEO_.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Przemyśl

Post autor: Adler » 10 lip 2013, o 18:43

W przyszłym tygodniu będę przejazdem w Przemyślu.
Mam do dyspozycji 2-3 godziny.
Chciałbym pochodzić trochę po mieście.
Poproszę o jakiś "miniprogram" (propozycje) do zwiedzania w podanych ramach czasowych.
Z góry dziękuję. :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Przemyśl

Post autor: Comen » 10 lip 2013, o 20:46

Pochyły rynek. Wieża zegarowa z widokiem na starówkę. 3 katedry: katolicka, unicka i prawosławna. Zamek. Kopiec tatarski - trochę dalej na wzgórzu więc ostatecznie może braknąć czasu, ale miejsce warte zwiedzenia - piękny widok na miasto i okolicę
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Przemyśl

Post autor: Adler » 10 lip 2013, o 20:51

Ok, dzięki.
A jest jakaś minimalna szansa, aby przynajmniej "liznąć" fragment twierdzy Przemyśl?
Gdzie podjechać?
Niestety tym razem czas mocno ograniczony. <uoee>

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Przemyśl

Post autor: Comen » 10 lip 2013, o 21:28

Koło kopca tatarskiego jest fort Zniesienie, ale to nędzne resztki - głównie wały ziemne i jakieś fragmenty bunkrów. Większe forty zachowały się raczej poza samym Przemyślem Duńkowiczki koło Żurawicy - skręcić w prawo z czwórki jakieś 10 km przed miastem, Salis Soglio - trasa jak na Medykę i w prawo na Siedliska. Albo boczną drogą z Przemyśla wzdłuż Sanu do Bolestraszyc, fort San Rideau dość efektowna betonowa ruina - w okolicy arboretum


Przemek: Dzięki.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Przemyśl

Post autor: amber » 11 lip 2013, o 12:44

Warto zobaczyć Muzeum Dzwonów i Fajek i wyjść tam na wieżę widokową, skąd mamy panoramę na cały Przemyśl.
Ewentualnie do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, gdzie masz wystawę poświęconą fortom.
Najbliższy fort to XV BOREK. Spokojnie na ten czas zwiedzania (2-3 h) powinno Ci wystarczyć.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Przemyśl

Post autor: Comen » 12 sie 2018, o 19:14

Kilka luźnych obserwacji po kilkudniowym plątaniu się po Przemyślu
- Ukraiński i polski słyszy się mniej więcej w podobnej proporcji. Ukraińcy strasznie "kombinują", zwłaszcza na dworcu.
- tuż nad Sanem przy głównym moście znajduje się księgarnia Bosza z dużym działem regionalnym: o Bieszczadach, Pogórzu a także o ukraińskich kresach. Rzuciło mi się w oczy sporo tomów Kresowej Atlantydy S. Niciei - kto wie czy nie wszystkie, które wyszły.
- ruch przy kasach dworcowych PKP zadziwiająco duży jak na takie małe miasto. Aby kupić bilet trzeba być przynajmniej 3 kwadranse przed odjazdem pociągu. Na regio można oczywiście kupić go sobie u konduktora, w Intercity czy TLK taka operacja sporo jednak więcej kosztuje.
- Przemyśl jest dziwnie staroświecki - w zasadzie nie widziałem miasta gdzie prosperuje tak sporo małych sklepików czy zakładów usługowych trochę takich z poprzedniej epoki jeśli chodzi o wystrój i ogólne wrażenie. Do fryzjera spora kolejka. Oprócz konfekcji rozmaite dziwne branże - jakaś medycyna alternatywna, ezoteryka, sklep myśliwski, itp. Nie widziałem natomiast sklepików typu wszystko za 3,4,5 itd. zł. To chyba przez konkurencję Ukrainy.
- Ciekawe bo przynajmniej z początku nie mogłem znaleźć na mieście sklepu spożywczego. Natomiast w drodze na nocleg minąłem chyba ze cztery apteki. Nie jedzą tylko się leczą?
- Po północnej stronie Sanu zachowały się stare, chyba jeszcze przedwojenne stacje transformatorowe. Jakby je odnowić to prezentują się całkiem ok. Ale chyba jednak nie działają. W nocy Przemyśl jest oświetlony całkiem słabiutko. Poza ścisłym centrum większość ulic ma zgaszone latarnie. Jakiś taki ukraiński standard. Nawet iluminacja zabytków raczej na pół gwizdka.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Przemyśl

Post autor: dinksiarz » 23 sie 2018, o 20:20

Ostatnio TVP Rzeszów wyemitowało reportaż o sakralnych zabytkach Przemyśla, oto on:
http://rzeszow.tvp.pl/38539168/przemyskie-swiatynie

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Przemyśl

Post autor: Comen » 24 sie 2018, o 06:48

Ciekawe, zwłaszcza ze ostatnio wiele z tych kościołów odwiedziłem. Niestety kilka było zamkniętych. Prócz wnętrz warto obejrzeć ze względu na panoramy Przemyśla.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Przemyśl

Post autor: gar » 11 lis 2019, o 13:31

Wreszcie udało mi się odwiedzić podziemia rzymskokatolickiej katedry przemyskiej. Ładnie zrobione. Warto wejść by zobaczyć krypty biskupie oraz pozostałości romańskiej rotundy.

ODPOWIEDZ