Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Jasło i Dukla

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu.
Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Jasło i Dukla

Post autor: regon » 14 paź 2020, o 21:37

Przy okazji wpisu o Krempnej wspomnieliśmy Jasło i Duklę. Więc przedstawiam co mi się udało dowiedzieć w tych tematach. Od razu napiszę, że tekst jest żywcem wzięty z mojej strony (nie chce mi się siedzieć nad przeróbkami). O Muzeum historycznym i sanktuarium w Dukli będą osobne artykuły, więc tu akurat nad tymi dwoma zabytkami się nie rozpisuję. Jak jakieś uwagi i spostrzeżenia ... bardzo chętnie

Jasło i Dukla – miasta z prawie siedemsetletnią historią

Jasło i Dukla leżą na Podkarpaciu w pobliżu Beskidu Niskiego. Historycznie obydwa te miasta należały jednak do tak zwanej ziemi krakowskiej, a więc mają też wiele wspólnego z Małopolską. Większe z nich czyli Jasło liczy około 35 tysięcy mieszkańców. Prawa miejskie uzyskało w roku 1365 za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Natomiast Dukla jest blisko piętnastokrotnie mniejsza (około 2 tysiące obywateli) i młodsza o 15 lat. W latach 1975 – 98 miastem wojewódzkim tych terenów było Krosno. Na pobieżne zwiedzenie obu tych miejscowości wystarczy jedno popołudnie.

Co warto wiedzieć o Jaśle?

Jest to miasto powiatowe. Łączą się tu rzeki Wisłoka, Ropa i Jasiołka. Ma prawie 47 kilometrów kwadratowych powierzchni, a patronem jest święty Antoni z Padwy. Jasło wielokrotnie ucierpiało w zniszczeniach wojennych a to od Szwedów, a to od wojsk siedmiogrodzkich Jerzego Rakoczego, a to od Ruskich i Bóg wie jeszcze od kogo. Mieszkańcy doznali też wiele terroru od wojsk hitlerowskich w czasie II wojny światowej. Ze strony polskiej działały tu prężne jednostki AK, której żołnierze między innymi w roku 1943 uwolnili 120 więźniów z rąk niemieckich strażników. W roku 2010 powódź spustoszyła znaczną część Jasła, a mieszkańcy musieli się ewakuować.

Spośród tutejszych zabytków na uwagę zasługuje między innymi najstarszy kościół w mieście czyli kolegiata Wniebowzięcia N.M.P. a także kościół św. Stanisława Biskupa. Jest Rynek otoczony zabytkowymi kamienicami oraz Muzeum Regionalne.

Niedaleko stąd w Trzcinicy znajduje się jedno z najstarszych w Polsce grodzisk. Otwarty został w tym miejscu skansen archeologiczny o nazwie “Karpacka Troja”. To jeden z oddziałów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Co warto wiedzieć o Dukli?

Dukla, chociaż dużo mniejsza ma naszym zdaniem ciekawsze atrakcje do oglądania. Między innymi zamek (niektóre źródła podają też pałac), a w nim Muzeum Historyczne. Warto zobaczyć niewielki ale ładny Rynek z renesansowym ratuszem. Z Dukli pochodził święty Jan, którego sanktuarium warto nawiedzić w tutejszym kościele bernardynów. Jak ktoś lubi oglądać kościoły to polecamy także rokokową parafialną świątynię św. Marii Magdaleny.

Prowadzi stąd kilka szlaków turystycznych między innymi zielony przez Bóbrkę i Żarnowiec do Krosna, a także żółty przez zbocza Chyrowej dalej do czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego.

W przeszłości Dukla leżała na szlaku handlowym z Polski do Węgier.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13425
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Jasło i Dukla

Post autor: Adler » 14 paź 2020, o 21:50

regon pisze:
14 paź 2020, o 21:37
Jasło i Dukla leżą na Podkarpaciu w pobliżu Beskidu Niskiego.
Powiedziałbym, że Dukla znajduje się na terenie BN.
regon pisze:
14 paź 2020, o 21:37
Niedaleko stąd w Trzcinicy znajduje się jedno z najstarszych w Polsce grodzisk.
Warto wspomnieć o nieopodal położonym Bieczu, w którym niejeden/niejedna zakochali się.

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jasło i Dukla

Post autor: regon » 14 paź 2020, o 22:18

A dzięki, jak się zbierze więcej uwag to popracuję jeszcze nad tym tekstem

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jasło i Dukla

Post autor: gar » 15 paź 2020, o 10:45

Jasło zostało zniszczone w czasie II wojny światowej w przeważającej części (niektórzy podają nawet 97 %).

W Dukli o rynku można powiedzieć wiele, ale raczej nie to, że jest to rynek niewielki.
Dalej nic o Żydach w Dukli i tym co po nich zostało (ruiny synagogi, 2 kirkuty).

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Jasło i Dukla

Post autor: Comen » 15 paź 2020, o 13:36

regon pisze:
14 paź 2020, o 21:37

W przeszłości Dukla leżała na szlaku handlowym z Polski do Węgier.
I dalej zresztą leży. Przez Barwinek i przełecz Dukielską prowadzi główna droga nr 19 w kierunku Koszyc i wschodnich Węgier

Jeśli chodzi o Jasło to generalnie jest tam kilka ciekawych kościołów, schludny rynek, ładny park i muzeum miejskie. Ale generalnie Jasło można sobie darować albo potraktować jedynie jako punkt wypadowy.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
regon
User
Posty: 690
Rejestracja: 3 sty 2017, o 11:54
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jasło i Dukla

Post autor: regon » 15 paź 2020, o 15:43

Dzięki za wpisy, sugerowane poprawki naniosłam.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8820
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Jasło i Dukla

Post autor: Comen » 26 sty 2024, o 11:26

W Jaśle działa Muzeum Lizaka. Plus samej ekspozycji w cenie biletu są też warsztaty z tworzenia lizaków. Może to być ciekawa atrakcja dla dziecka.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8148
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jasło i Dukla

Post autor: gar » 26 sty 2024, o 12:08

I cena wydaje się normalna. Chyba warto wpisać do notatnika.

ODPOWIEDZ