Trwają prace przy szacie graficznej. To nie jest jeszcze wersja finalna. Cierpliwości. ;)

Whisky i whiskey

Awatar użytkownika
dinksiarz

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 20 kwie 2018, o 12:02

Jak wiadomo łazikowanie górskie czy jakiekolwiek inne wymaga czasami rozgrzania procentami (ja osobiście zazwyczaj mam w piersiówce jakieś procenty czy to whisky, burbon lub rum). Poza tym często degustujemy w domach i ciekawi mnie wasz stosunek do tzw. rudych. Czy popijacie w domowych pieleszach whisky i burbony, jakie macie ulubione smaki i marki, jakie whisky polecacie lub jakie odradzacie.
W Polsce jest to stosunkowo nowy trunek i dopiero w ostatnich latach ceny "łiskaczy" typu blended zostały choć trochę przystosowane do naszych kieszeni. Ale dzięki temu powoli uczymy się pić whisky i wychwytywać ulotne aromaty tego trunku. Jednak ceny single maltów dalej potrafią zabić, choć raz do roku na święta można zaszaleć i sobie kupić, zwłaszcza że czasami w dużych marketach można kupić na promocji (rzadko bo rzadko ale się zdarza).

Ja jako stosunkowo niedoświadczony jeszcze konsument mogę polecić moje ulubione marki, które można pić bez rozcieńczania colą i cieszyć się ich smakiem i nie stanowią zbytniego obciążenia dla i tak skromnego portfela:
1. Tullamore Dew - trunek irlandzki więc piszemy whiskey. Bardzo delikatna, lekko słodka.
2. Famouse Grosuse - szkocki wyrób, klasyka, wyrazisty smak, nico spirytusowo-dymny. Whisky rewelka, nie dziwie się że jest w Wielkiej Brytanii reklamowana jako najlepszy szkocki blend.
3. Teacher's - szkocka whisky ale podkupiona przez amerykańskiego giganta produkującego słynny burbon Jim Beam. Jest to bardzo aromatyczna lekko słodka whisky, producent podaje, że jest to blend z whisky słodowych co sprawia, że smak jest tak charakterystyczny.
4. Chivas Regal - szkocka whisky typu blend ale leżakowana 12 lat. Cenowo nieco drożej bo w zależności od sklepu od 90-120 zł. Jednak warto wydać taką kwotę, bo jest to rewelacyjny trunek bardzo delikatny w smaku.
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Whisky i whiskey

Post autor: Abelard » 20 kwie 2018, o 13:17

Zdarza mi się zabierać na forumowe spotkania w terenie Szkocką. Niektórzy mogą potwierdzić. Ja jednak zdecydowanie wolę burbon, czyli amerykańską odmianę. Whiskey bo w tej wersji inaczej ją się zapisuje. Wolę w połączeniu z Pepsi. Ulubiona marka Jim Beam.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 20 kwie 2018, o 14:07

Miałem okazje testować oryginalnego Jima Beam'a z Hameryki i to co jest w naszych sklepach nijak się ma do tego oryginalnego. Choć raz biedronka miała oryginalną rozlewkę w przystępnej cenie i to było to.
A co do burbonów, oglądałem serial Jesica Jones, tam główna bohaterka poprosiła w sklepie o najtańszy burbon, sprzedawca podał jej Wild Turkey, u nas w sklepie ten burbon kosztuje ponad 80 zł czyli drożej niż najbardziej popularny burbon Jack Daniel's
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Whisky i whiskey

Post autor: Abelard » 21 kwie 2018, o 16:29

Ja też już miałem sposobność degustacji kilku lidlowo-biedronkowych sztuk prosto z USA.
Rzeczywiście różnią się trochę smakiem. Porównałbym tę kwestię do różnicy w smaku kawy wyprodukowanej w Niemczech i w Polsce. Dodatkowo wspólnie z Yoaną zwiedziliśmy w 2010r. dublińską destylarnię/muzeum "Jameson" i irlandzka odmiana tego trunku smakuje jeszcze inaczej, subtelniej.
dinksiarz pisze:
20 kwie 2018, o 12:02
4. Chivas Regal - szkocka whisky typu blend ale leżakowana 12 lat. Cenowo nieco drożej bo w zależności od sklepu od 90-120 zł. Jednak warto wydać taką kwotę, bo jest to rewelacyjny trunek bardzo delikatny w smaku.
Próbowałeś 18-letnią (niebieską)? (T)
Są też inne odmiany Chivas'a, np. 25-letnia.
Tyle, że ceny już nie z tej ziemi.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 21 kwie 2018, o 17:02

germ@n pisze:
21 kwie 2018, o 16:29
Tyle, że ceny już nie z tej ziemi.
hehe temu nie piłem (W)

Ale tej wizyty w destylarni Jameson zazdroszczę. Tak z ciekawości degustacja jest zawarta w cenie?
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Whisky i whiskey

Post autor: Abelard » 21 kwie 2018, o 17:20

Degustacja jest ostatnim punktem programu zwiedzania (w cenie biletu). Szklaneczka Jameson'a do wyboru w kilku wariantach (solo, z Colą, Sprite, itp.). Pamiętam też sklepik z firmowymi pamiątkami oraz szeroką gamą produktów w różnych rozmiarach. Minęło 8 lat, a ja nadal miło wspominam tę wizytę. :)
LightBrightness

Whisky i whiskey

Post autor: LightBrightness » 23 kwie 2018, o 20:01

Moim zdaniem whisky jest o wiele razy lepsza niż whiskey :P
Awatar użytkownika
dinksiarz

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 24 kwie 2018, o 18:13

LightBrightness pisze:
23 kwie 2018, o 20:01
Moim zdaniem whisky jest o wiele razy lepsza niż whiskey :P
tzn zależy co masz na myśli whiskey czyli irlandzkie whisky czy whiskey w oznaczeniu amerykańskiego burbonu
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Whisky i whiskey

Post autor: Abelard » 29 cze 2018, o 22:45

Ciekawe, czy bourbon w związku z tzw. "wojną na cła" stanie się wkrótce cenowym rarytasem?
Póki co ceny jeszcze w normie.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 1 lip 2018, o 17:49

Mam nadzieje, że ceny nie pójdą w górę bo to już by była lekko przesada!!!!!! Bida w narodzie, a tu jeszcze nie będzie się za co alkoholizować hehehehhehe dramat jak w telenoweli brazylijskiej :)
Awatar użytkownika
dinksiarz

Re: Whisky i whiskey

Post autor: dinksiarz » 15 maja 2019, o 10:50

Test whisky Grand Macnish
Cenowo nawet nawet w zależności od sieci do 63 zł
Smakowo ..... szału ni ma. Na pewno lepsza od Jasia, Balentyny i Grantsa. Jak podaje producent była to ulubiona whisky Ernesta Hemingway'a. W smaku czuć dużo palonego dębu i sporo torfu ale to z regionu Highlands więc taki smak to raczej norma. Mocno spirytusowa i grzeje w brzuszek :) ale o dziwo na finishu nie czuć aż tak bardzo spirytusu. Ogólnie dobra whisky na imprezkę dla gości, bo do picia na czysto w domowych pieleszach wieczorową porą przy książce się nie nadaje.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Post autor: dinksiarz » 25 maja 2019, o 20:14

Test szkockiej whisky Dewar's White Label
Szkocki blend, którego formuła oparta jest jak podaje producent na maltach: Aberfeldy, Aulmore, Royal Brackla, Craigellachie. Podobno bardzo rozreklamowana i popularna w USA.
Cenowo ok 60 zł (w zależności od sklepu), a czy cena idzie w parze ze smakiem? Otóż TAK! W tej cenie jest to naprawdę przyzwoity blend.
Wtykając nos w kieliszek czuć wyraźną owocową słodycz i w smaku podobnie, słodka owocowo-miodowa. Finish najpierw słodki, potem lekko pieprzny ale szybko mija i pozostaje miły posmak słodkości miodu, który dość długo się utrzymuje. Ufff i grzeje!!!!!
Polecam, na prawdę dobra whisky, którą można spokojnie sączyć solo.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Post autor: dinksiarz » 6 cze 2019, o 13:14

Test whisky HIGHLAND RESERVE
Tania szkocka za 39 zł, kupiona w sklepie osiedlowym.
Jak podaje producent " starzona 3 lata w dębowych beczkach" - hmmm jakoś nie sadzę!
Cóż wtykając nos w kieliszek to czuć lekką woń słodkości, coś jakby wanilia plus woń spirytusu.
Smakowo, z początku lekka słodycz a potem spirytus z lekkim posmakiem goryczki, czyli ogólnie mocno alkoholowa. Nie nadaje się do picia solo. Z colą też szału nie ma ale pić się da. W sumie pijąc wieczorem drineczki z colą do Top Gear to Jeremy Clarkson i ekipa osłodzili mi nieco ten tani trunek. W sumie wydając kasę na ten łyche to chyba lepiej zaoszczędzić i kupić żołądkową gorzką, efekt podobny i taniej :)
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 22 cze 2019, o 14:42

W rodzinie ostatnio degustowaliśmy irlandzkiego Bourbona "West Cork".
W drinku z colą słodki, łagodny smak. Prezent z Irlandii. W sklepach internetowych w kraju koszt: 130 zł.

IMG_2978.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Post autor: dinksiarz » 23 cze 2019, o 14:04

cusik mi się wydaje że to nie jest burbon :) tylko irlandzka whisky leżakowana w beczkach po burbonie.
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 23 cze 2019, o 15:58

Ok. Ale owo leżakowanie w tychże beczkach powoduje, że smakuje bardziej jak Jim Beam, a nie jak pierwsza lepsza szkocka.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Post autor: dinksiarz » 24 cze 2019, o 10:34

Wiele szkockich whisky jest leżakowana w beczkach po burbonie, ale różnica w smaku szkockich jest wynikiem mnogości gorzelni i ogromnej palety smaków produkowanych whisky (a każdy rejon Szkocji ma swój charakterystyczny smak), z których master blender tworzy daną blend whisky. Irlandzka whisky takiej różnorodności nie ma, karty rozdaje tam zaledwie kilka większych gorzelni. Dochodzę do wniosku, że Irlandczycy wolą po prostu bardziej słodkawe w smaku whisky. Jim Beam jest trunkiem z kukurydzy, dzięki czemu ma lekko słodki posmak i może stąd takie skojarzenie.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Post autor: dinksiarz » 25 cze 2019, o 10:21

Test irlandzkiej whisky DUBLINER
Jest 10 rano a ja siedzę sobie wygodnie i popijam, testując jednocześnie nową irlandzką whisky Dubliner (hahaha to tak w temacie wcześniejszych postów). przypomniała mi się anegdota Daniela Olbrychskiego jak to po jakieś gali w Moskwie o 6 rano puka do jego drzwi Bułat Okudżawa z flaszką wódki. Olbrychski mówi, że jest 6 rano! Okudżawa odpowiada: ale nie w Tokio. Tak więc testujmy :)
zakupiona za 79 zł w markecie. Plus taki, że nie jest polską rozlewką tylko oryginalną irlandzką. Jak podają na stronie producenta: "Wytwarzana w historycznych budynkach Dublin Liberties Distillery – tradycyjnym centrum destylacji whiskey w Irlandii, stworzona przez Darylla Macnally’ego, cenionego master blendera... trzykrotnie destylowany, blendowany z whiskey single malt i zbożowych, przechowywany przez 3 lata w specjalnie dobieranych, dębowych beczkach po bourbonie".
A co z mojej strony? Whisky wręcz wyśmienita, po wetknięciu nosa w kieliszek czuć wyraźną słodycz coś jakby miód, wanilia i jakiś znany mi zapach kwiatka co ładnie pachnie ale nazwy ów roślinki sobie nie przypomnę, lotnie niemalże pozbawiona zapachu alkoholu.
W smaku łagodna, bez złożonej palety smaków jak w przypadku szkockiej ale przyjemna, słodka whisky bez finiszu alkoholowego w ustach pozostaje przyjemny miodowy posmak z nutką jakby odymionej dębowej beczki, który dość długo się utrzymuje.
Whisky rewelka!!! Deklasuje znane irlandzkie blendy jak Jameson czy Bushmils.
Idealna solo!!! Krótko mówiąc rewelacyjna delikatna whisky.
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 2 lip 2019, o 16:29

Ze szwagrem w weekend degustowaliśmy Jim Beam'a Single Barrel. Tym razem z odrobiną wody, bez innych dodatków. Smakuje wyśmienicie. Single Barrel oznacza fakt, iż owa butelka bourbona pochodzi z jednej, wyselekcjonowanej beczki.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Post autor: dinksiarz » 2 lip 2019, o 16:35

ile kosztuje ten Jim Beam?
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 2 lip 2019, o 16:39

Prezent. W sklepach przedział 180-220zł. Co ciekawe 47,5% Alk.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Post autor: dinksiarz » 6 lip 2019, o 13:14

pytam bo kauflandzie jest za 79 zł
Awatar użytkownika
Abelard
Administrator

Post autor: Abelard » 6 lip 2019, o 13:15

dinksiarz pisze:
6 lip 2019, o 13:14
pytam bo kauflandzie jest za 79 zł
To nie ta.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Post autor: dinksiarz » 6 lip 2019, o 13:27

Test Lauder's Whisky
Whisky w dobrej cenie , na dodatek ładna rzucająca się w oko kwadratowa butelka.
Jak podaje producent Whisky Lauder’s to jedna z najstarszych whisky typu „blend” na świecie. Jej twórca, Archibald Lauder’s, ponad dwa lata poświęcił na wykreowanie idealnego blend’u. W tym czasie zapraszał do swojego baru znajomych, gdzie serwował im kolejne, własne mieszanki whisky. Po dwóch latach wszyscy uczestnicy stwierdzili, że uzyskany blend jest idealny.
na nosa hmmm nieco zbożowa i dymna, karmelkowa, lekko owocowa i czuć alkohol ale wszystko zbilansowane nawet dobrze.
Ale nie nos tu najważniejszy lecz smak. Na plus jest to, że alkohol, aż tak bardzo się nie przebija owszem grzeje ale nie ma w ustach tego spirytusowego ognia. Wyraźnie zbożowa, delikatnie słodka, a finisz lekko pieprzowy i gorzki, szybko mija.
W sumie przyzwoity blend w dobrej cenie. O dziwo dobrze smakuje solo, w drinku też bardzo dobre.
Można śmiało kupować i podać gościom i siary nie będzie.
Awatar użytkownika
dinksiarz

Post autor: dinksiarz » 27 lip 2019, o 09:35

Old Smuggler Blended Scotch Whisky

Cena whiskacza w miarę przyzwoitych cenach bo można ją kupić od 30 do 45 zł i mówię tu o butelce 0,7.
Historia marki sięga roku 1835, a jej nazwa nawiązuje do przemytników, którzy zajmowali się „dystrybucją” whisky produkowanej nielegalnie. Wieść niesie, że whisky ta zdobyła sobie także dużą popularność w USA podczas prohibicji i tak już zostało.
Ale jak smak? Wtykając nos z szklaneczkę czuć głównie spiryt i zboże oraz odrobinę karmelu, więc zapach nie powala.
A lejąc w gardło? Hmmmm wyczuwalny leciutki posmak karmelu ale głównie dostajemy mocną plombę w gębę ostrym spirytusem, pali w język i w gardło, na dodatek lekko pieprzna. Finish nijaki i szybko przemija.
Ani w zapachu ani w smaku nie powala, ot prosta whisky bez fajerwerków.
Na upartego można pić solo, piło się znacznie gorsze whisky ale z colą znacznie lepsza. Można podać w gości i siary nie będzie. Co by nie mówić jak na ten przedział cenowy to łiskacz nawet smaczny.