Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Śląskie: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Śląskie: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: Comen » 4 sty 2020, o 11:43

Tradycyjnie od kilku lat pierwsza moja wycieczka w roku jest do jakiegoś miasta. Po Kielcach, Bielsku-Białej, Zabrzu, Nowym Sączu i Rybniku przyszła kolej na Cieszyn. Byłem tam jakieś kilkanaście lat temu, tym razem zwiedziłem miasto dokładniej, choć zawsze coś tam jeszcze pozostało. Styczniowe wycieczki mają to do siebie, że przy krótkim dniu wschód słońca wypada gdzieś na trasie. Tym razem wypadł za Bielskiem a trochę czerwonawe słoneczko pojawiło się dokładnie w Bramie Wilkowickiej. Szkoda, że autobus jechał szybko a przy drodze jest pełno zabudowań i zadrzewień tak, że nici ze zdjęcia. Z nowego dworca w Cieszynie droga do centrum miasta prowadzi pod górę. Cieszyn faktycznie wydaje się bardzo ciekawy. W centrum panuje zróżnicowana architektura. Kamienice są różnych wysokości i z różnych wieków.
Rynek cieszyński.jpg
Jest na czym oko zawiesić a także obiektyw aparatu.
Kamienica rynkowa.jpg
Dom Niemiecki.jpg
Książnica Cieszyńska.jpg
Dom Polski.jpg
Kamienica.jpg
Osobliwością miasta jest także ulica Głęboka prowadząca z rynku pod wzgórze zamkowe. Chyba tylko Kanonicza w Krakowie daje podobne wrażenie wąwozu otoczonego skałami kamienic.
Wylot Głębokiej.jpg
Przy Głębokiej są dodatkowo przedproża co potęguje takie wrażenie. Nie można zapominać o Starym Targu z uroczą figurką Matki Boskiej, o studni Trzech Braci z którą związana jest legenda o założeniu miasta.
Matka Boska na Starym Targu.jpg
Studnia Trzech Braci.jpg
Fara miejska czyli kościół św Marii Magdaleny mieści grobowiec jednego z miejscowych książąt - Przemysława Noszaka. Jest tam też ruchoma szopka.
Kościół św Marii Magdaleny.jpg
Nagrobek księcia Przemysława Noszaka.jpg
Osobną kwestią jest położona w dole dzielnica Przykopa zwana cieszyńską Wenecją. Szkoda tylko, że rozmaite kramiki, karczmy i sklepy z pamiątkami są tam pozamykane.
Wenecja Cieszyńska.jpg
Podobnie nie funkcjonuje już niestety jarmark świąteczny na głównym rynku. Pokręciłem się po starówce zaglądając praktycznie w każdą uliczkę. Zresztą zwiedzanie zabytkowych miast to takie snucie się w labiryncie zaułków.
Browarna.jpg
Niby był jakiś plan na trasę, ale i tak chodzi się inaczej, bo często o tym czy skręcić tu lub tam decyduje chwilowy impuls. Do Muzeum Śląska Cieszyńskiego nie wstąpiłem. Cena 20 zł za wystawę regionalną trochę jednak zniechęca. Obejrzałem tylko za darmo Park Pokoju przy pałacu Larischów oraz wewnętrzny dziedziniec. Tu i tam lapidarium rzeźby.
Lapidarium Park Pokoju.jpg
Na wzgórzu zamkowym odwiedziłem Wieżę Piastowską podziwiając widok na miasto oraz Beskidy.
Cieszyn z wieży Piastowskiej.jpg
Czeski Cieszyn.jpg
Na północy za granicznym Mostem Pokoju widać też stamtąd zakłady Zagłębia Ostrawskiego oraz Karwinę.
W stronę Karwiny.jpg
Udało mi się też zdobyć klucz do rotundy.
Park Zamkowy.jpg
Wewnątrz jest trochę jakby zbyt "nowoczesna".
Wnętrze rotundy.jpg
W Cieszynie mamy też sporo kamiennych rzeźb sakralnych zdobiących miasto. O Matce Boskiej ze Starego Targu wspomniałem, ale ciekawe są także tutejsze Nepomuki. Znalazłem trzy: jeden przy kościele św. Jerzego, drugi na Górnym Rynku a trzeci najbardziej okazały już po czeskiej stronie.
Nepomucen przy św Jerzym.jpg
Trzeci nepomucen.jpg
Czeski Nepomucen.jpg
Do Czeskiego Cieszyna idzie się głównie na zakupy.
Czeski Tesin.jpg
Poza tym miasto to jest chyba w całości wybudowane w latach międzywojennych i jego architektura jest w odróżnieniu od przeciwległej strony rzeki dość jednolita. Klimat jest też bardziej sterylny niż w Polsce.
Ratusz w Czeskim Cieszynie.jpg
W ostatnich latach rewitalizacji poddano dwa obszary po obu stronach rzeki (tablice o nazwie Revitalpark): park zamkowy w Cieszynie a po czeskiej stronie tzw. Masarykovy Sady.
Masarykovy Sady.jpg
Przy nich neogotycki kościół Najświętszego Serca Jezusowego. Wewnątrz zamknięty. Drugi teren to parki w południowej części miasta nad Olzą i Puńcówką. W parku Adama Sikory po czeskiej stronie jest staw z wodnikiem szuwarkiem oraz miniatura Wieży Piastowskiej wystawiona bodaj jeszcze przez Polaków w czasach, gdy Zaolzie należało do nas.
Park Sikory.jpg
Miniatura wieży piastowskiej.jpg
Oba brzegi rzeki łączy nowa kładka zwana Mostem Sportowym.
Most Sportowy.jpg
Na dworcu w Czeskim Cieszynie dopadło mnie takie uczucie przygody. Bo bez wątpienia można stąd ruszyć w szerszy świat. Dworzec odwiedza dziennie dobre 50 pociągów. Są dalekobieżne do Pragi i Koszyc. Można jechać do Ostrawy czy Ołomuńca. Wiele jest też połączeń na Słowację i skromna nitka do polskiego Cieszyna. Naprzeciwko dworca duży hotel o swojskiej nazwie Piast.
Hotel Piast.jpg
Do Polski wracam jednak na piechotę. Po drodze przechodzę już za Olzą lasek miejski znany z zielonych kwiatków Cieszynianki wiosennej (Hacquetia epipactis). Niestety w styczniu rosną co najwyżej zielone liście.
Lasek miejski.jpg
Na skraju lasu na skarpie jest pomnik Mieszka, nie tego z Wielkopolski pierwszego naszego historycznego władcy, tylko lokalnego księcia.
Mieszko Cieszyński.jpg
Potem mijam największy w Polsce zbór ewangelicki - kościół jezusowy na szlaku kościelnym.
Zbór ewangelicki.jpg
Na tablicy przy alumneum jest informacja o 3-letniej pielgrzymce protestantów.
Alumneum.jpg
Specjalny autobus odwiedził w tym czasie kilkadziesiąt miast w Europie (w Polsce Cieszyn i Wrocław). W kilku z nich byłem, w większości jednak nie. Byłaby to z pewnością długa i ciekawa trasa turystyczna: Niemcy, Austria, Szwajcaria, Holandia, Włochy, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Rumunia, Anglia, Irlandia, Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia i Łotwa. Kto wie może w tym roku trafię chociaż do jednego z miast z tej listy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13435
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: Adler » 4 sty 2020, o 12:53

Obszerna i ciekawa relacja. (Y)
Przy ul. Głębokiej dwie kafejki z dobrymi ciastami. Byłeś w punktach Informacji Turystycznej na rynku (podcienia), pod wzgórzem zamkowym oraz po stronie czeskiej po przejściu Mostu Przyjaźni? Ciekawe mapki, darmowe prospekty, itp. A Pałac Myśliwski Habsburgów? Wchodziłeś? Robiłeś zdjęcia od frontu? "Wenecję" sfotografowałeś tylko w tym miejscu? Z Krakowa są dobre połączenia z Cieszynem. Mnie udało się zwiedzić miasto przy okazji pobytu w Kubalonce/Wiśle i bezpośrednim połączeniu do Cieszyna.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: Comen » 4 sty 2020, o 13:27

Przechodziłem obok punktu informacji przy ratuszu. W krytym pasażu panoramiczna mapa miasta z najciekawszymi miejscami. Chyba zrobiła ją czeska firma bo w Internecie znaleźć można także podobne mapy panoramiczne innych miast czeskich: http://www.malovanemapy.cz/. Drugi punkt informacji jest też na wzgórzu zamkowym w budynkach dawnego browaru Habsburgów. Vis-a-vis niego herbaciarnia a z tyłu na stoku ścieżka kobiet. W ogóle Cieszyn bardzo dba o swoje lokalne dziedzictwo. Na co drugim domu jest jakaś tablica informacyjna, przy czym poza Przybosiem większości tych osób jakoś nie kojarzę. Punkt przy moście to teraz księgarnia, ale też jest tam chyba informacja dotycząca wydarzeń kulturalnych. Wenecję przeszedłem na całej długości i zrobiłem też kilka innych zdjęć. Ostre światło trochę utrudniało fotografowanie przynajmniej w jednym kierunku.
Rzeźby na Wenecji.jpg
Pałac Habsburgów od frontu prezentuje się okazale.
Pałacyk myśliwski Habsburgów.jpg
Ciastka można też kupić przy muzeum w cukierni o nazwie Wuzetka, czy jakoś tak.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: gar » 4 sty 2020, o 16:50

Kościół Jezusowy w Cieszynie to jeden z sześciu (nie wszystkie przetrwały do naszych czasów) Kościołów Łaski i jedyny, który obecnie znajduje się w rękach ewangelików.

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: evil » 7 sty 2020, o 08:22

Comen pisze:
4 sty 2020, o 11:43
Udało mi się też zdobyć klucz do rotundy.
Gdzie należy udać się po ten klucz?
Comen pisze:
4 sty 2020, o 13:27
z tyłu na stoku ścieżka kobiet
Tak to wygląda
Obrazek

Obrazek

Do Cieszyna warto wybrać się w kwietniu, kiedy kwitną magnolie. Wyznaczony tam jest Szlak Kwitnących Magnolii. Wydawało mi się, że pisałam o tym relację, ale nie mogę znaleźć, więc chyba mi się jednak wydawało :)
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: Comen » 7 sty 2020, o 09:54

Na wiosnę w lasku nad Puńcówką powinna też kwitnąć cieszynianka. Klucz do rotundy dostaje się wraz z biletem na wieżę. Trzeba tylko poprosić panią w kasie na parterze Wieży Piastowskiej.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: evil » 7 sty 2020, o 16:00

Dzięki za info!
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13435
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: Adler » 8 sty 2020, o 22:55

Turystów wielu, czy raczej zimowa atmosfera dnia codziennego?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: Comen » 9 sty 2020, o 08:35

Turyści pojawili się wczesnym popołudniem. Wcześniej na Wzgórzu Zamkowym parę osób.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: gar » 9 sty 2020, o 10:36

W Cieszynie tłumy pamiętam tylko kilkanaście lat temu na przejściu granicznym, gdy jeździło się tam na zakupy, a granice wyglądały jak wyglądały. Na Starym Mieście tłumu turystów nigdy nie widziałem.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: Comen » 9 sty 2020, o 12:52

Zakupowiczów w Czeskim Cieszynie też raczej nie uwidzi. Oczywiście są miejscowi, ale raczej Czesi.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: gar » 9 sty 2020, o 14:00

Nie ma się czemu dziwić. Ceny w sklepach mają zazwyczaj wyższe niż u nas, asortyment (z niewielkimi różnicami) ten sam, alkohol podejrzany (1/3 czeskich destylatów to podróby), piwo czeskie w polskich sklepach jest, więc turystyka zakupowa się skończyła. Kiedyś my jeździliśmy do południowych sąsiadów na zakupy, teraz Czesi jeżdżą do nas.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Relacja: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: Comen » 9 sty 2020, o 14:17

Mimo wszystko jest trochę rzeczy których po polskiej stronie nie kupię. Piwo określonych marek - smakuje lepiej niż polskie. Serki typu Niva, Romadur nie widziałem u nas. Czekolada Studencka w wersjach specjalnych. Keczup Otma Gurman. W Czeskim Cieszynie znalazłem też nie widziane przeze mnie dawno słowackie ticinki Koko.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Śląskie: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: gar » 9 sty 2020, o 14:26

Pewnie, że jest takich rzeczy trochę. Dodam do nich tatarską omackę, batoniki Deli, angielską slaninę czy ichniejsze kiełbasy w klimacie salami oraz lokalne wina, ale nie są to rzeczy dla których można uprawiać turystykę zakupową i specjalnie dla nich jechać do Czech (poza przypadkami klinicznymi). Obecnie takie rzeczy kupuje się niejako przy okazji typowej wycieczki turystycznej.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Śląskie: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: gar » 30 sty 2024, o 17:23

W Cieszynie otwarto niedawno Galerię Magicznego Realizmu, czyli lokalną emanację wiślańskiej Ochorowiczówki. Podobno czynna od godziny 11. Niestety informacje o jej funkcjonowaniu okazały się być przesadzone. Placówka zamknięta. Na drzwiach i ogrodzeniu brak jakichkolwiek informacji o godzinach otwarcia. Szkoda ...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8832
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Śląskie: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: Comen » 30 sty 2024, o 18:37

Ze strony wynika, że czynne od wtorku do niedzieli od 11 do 18
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8156
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Śląskie: Polski i czeski Cieszyn 3 stycznia 2020

Post autor: gar » 30 sty 2024, o 20:15

Strona sobie a rzeczywistość sobie. Wszak dziś wtorek a instytucja zamknięta i żadnych informacji nie ma.

ODPOWIEDZ