Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Nosidełka dla maluchów

Wymiana informacji o rzeczach przydatnych podczas trekingu i w podróży.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Nosidełka dla maluchów

Post autor: Yoana » 24 paź 2015, o 13:43

A może ktoś poleci jakieś konkretne firmy nosidełek ?? Myślę, że półroczne dziecko (jak już siedzi) spokojnie można transportować w nosidełkach, tylko na pewno nie na 8 godzinne wyprawy. :)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Nosidełka dla maluchów

Post autor: Adler » 25 sty 2016, o 20:14

Przeglądam oferty.
Podobają mi się te ergonomiczne 7-20kg, np. marki Tula (choć nie znam jej osobiście).
Na zakupy z dzieckiem, do parku, po mieście ok. Pytanie, czy sprawdzą się w terenie górskim, gdy trzeba patrzeć pod nogi (kamienie, korzenie, itp.) - myślę o wariancie: "dziecko z przodu". O wariancie: "dziecko na plecach" póki co nie myślę, bo dziecko jest jeszcze za małe. Chyba, że się mylę?
Widziałem też nosidełka zaawansowane, typowo górskie Salewy, Deutera, ale te to już dla starszych dzieci i nie nadają się do wspomnianych wcześniej zastosowań.

Ktoś coś w tym temacie? <mysli>

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Nosidełka dla maluchów

Post autor: PermanentTravel » 27 kwie 2016, o 01:34

Alan pisze:Podobają mi się te ergonomiczne. Ktoś coś w tym temacie? <mysli>
Używam nosidełko ergonomiczne Baby Bjorn One, szwedzkiego producenta.
http://scandinavianbaby.pl/product-pol- ... zarny.html

Muszę przyznać, że nie widzę głębszego sensu w kupowaniu typowego nosidełka turystycznego ze stelażem.

Nosidełko ergonomiczne, które polecam nie jest może tanie ale posiada wiele zalet:
- można z niego korzystać od pierwszego dnia życia dziecka, gdyż doskonale podtrzymuje jego główkę
- można nosić dziecko w kilku różnych pozycjach: z przodu twarzą do rodzica (od 1-ego dnia życia), z przodu twarzą do świata (od 5-ego m-ca), z tyłu na plecach, na tzw. "barana" (od 1-ego roczku)
- jest lekkie, w przeciwieństwie do nosidełek ze stelażem
- można z niego korzystać zarówno w sytuacjach turystycznych, jak i na co dzień, nawet w domu podczas zwykłych czynności domowych, przez co inwestycja będzie bardziej opłacalna

Jedynym (jak dla mnie - osoby, która uwielbia chodzić po górach) poważnym minusem tego nosidełka jest fakt, że zanim dziecko ukończy roczek i będziemy mogli je nosić na plecach, podczas wchodzenia pod górę będą nam trochę przeszkadzać jego nóżki. Dlatego do momentu skończenia przez dziecko roczku, nosidełko to sprawdzi się bardziej przy turystyce nizinnej. Dla chcących wyjechać w tym czasie z dzieckiem w góry nie oznacza to jednak wcale konieczności zakupu kolejnego nosidełka. Koszt nosidełka turystycznego ze stelażem jest również dość wysoki (jeśli ma być dobre, wygodne dla dziecka i rodzica oraz bezpieczne) podczas, gdy można je wypożyczyć za naprawdę niskie pieniądze. Ostatnio w Schronisku PTTK Roztoka widziałem możliwość wypożyczenia nosidełka marki Deuter na cały dzień za 20 zł. Jego zakup jest tym bardziej nieopłacalny, że po ukończeniu przez dziecko roczku możemy je nosić w górach także w polecanym przeze mnie nosidełku ergonomicznym.
Mniej poważną wadą jest brak daszka dostępnego w nosidełkach ze stelażem. Mniej, ponieważ przed słońcem można dziecko uchronić przy pomocy czapeczki i odpowiednich kremów. Jeśli chodzi o deszcz, zawsze można zabrać ze sobą parasolkę, chociaż bardziej rozsądnym wyjściem jest nie planowanie wtedy spacerów, gdyż podczas mocnego deszczu nie uchroni nas nawet daszek.

Reasumując, uważam, że lepiej jednorazowo zapłacić grosze za nosidełko typowo turystyczne, wypożyczając je wtedy, kiedy naprawdę będziemy go potrzebować a większe pieniądze zainwestować w takie, z którego będziemy korzystać zarówno w podróży, jak i na co dzień.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Nosidełka dla maluchów

Post autor: Adler » 27 kwie 2016, o 10:54

PermanentTravel pisze:Nosidełko ergonomiczne, które polecam nie jest może tanie ale posiada wiele zalet:
- można z niego korzystać od pierwszego dnia życia dziecka, gdyż doskonale podtrzymuje jego główkę
- można nosić dziecko w kilku różnych pozycjach: z przodu twarzą do rodzica (od 1-ego dnia życia), z przodu twarzą do świata (od 5-ego m-ca), z tyłu na plecach, na tzw. "barana" (od 1-ego roczku)
- jest lekkie, w przeciwieństwie do nosidełek ze stelażem
- można z niego korzystać zarówno w sytuacjach turystycznych, jak i na co dzień, nawet w domu podczas zwykłych czynności domowych, przez co inwestycja będzie bardziej opłacalna
Dzięki. Przydatne info. <okok>
PermanentTravel pisze:Ostatnio w Schronisku PTTK Roztoka widziałem możliwość wypożyczenia nosidełka marki Deuter na cały dzień za 20 zł.
Niestety to rzadkość w obiektach PTTK.

PermanentTravel
User
Posty: 481
Rejestracja: 10 kwie 2016, o 23:34
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Nosidełka dla maluchów

Post autor: PermanentTravel » 27 kwie 2016, o 19:51

Alan pisze:Niestety to rzadkość w obiektach PTTK.
Zawsze można wypożyczyć przez internet ;) Cena spada wraz z ilością dni, na które wypożyczamy. Podaję przykładową wypożyczalnię:
http://www.wgl.pl/webpage/nosidelko-tur ... cgododMO1w

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Nosidełka dla maluchów

Post autor: Comen » 29 kwie 2016, o 08:37

Cena zakupu jest faktycznie dość okrutna. Przy założeniu, że rzecz przyda się najwyżej kilka razy nim dziecko dorośnie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Nosidełka dla maluchów

Post autor: Adler » 24 cze 2019, o 22:55

Przy pierwszym dziecku nie wyszło, przy drugim już tak. Zainwestowaliśmy właśnie w nosidełko ergonomiczne TULA Discover (7-20 kg). Póki co do celów domowych, ale też może wycieczkowych (poza górskich). Więcej po przetestowaniu.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Nosidełka dla maluchów

Post autor: Yoana » 11 lip 2019, o 19:56

Nosidełko ładne i praktyczne, ale dla dziecka już siedzącego. :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert
Posty: 1194
Rejestracja: 7 cze 2014, o 21:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Nosidełka dla maluchów

Post autor: tadeks » 12 lip 2019, o 09:01

Szanowni użytkownicy nosidełek!
Z nosidełkami radzę bardzo rozważnie i ostrożnie.
...dziesiąt lat temu córkę od 1 roczku życia nosiłem też w nosidełkach, najpierw elastycznych z przodu, później ze stelażem z tyłu. Jej pierwszą górą, gdy miała 13 miesięcy była Równica. Chodziliśmy co roku po górach po wiele kilometrów.
Ok. dziesiątego roku życia stwierdzono u córki skoliozę. Mało prawdopodobnym (w co wierzę), ale możliwym powodem są wstrząsy podczas noszenia w nosiłkach. To opinia ortopedy.
Dziecko noszone w ten sposób poddawane jest wstrząsom i ruchom góra/dół, co przy kształtującym się kręgosłupie może być szkodliwe, a skutki zauważone będą po latach. Ruchy w pionie z twardym dolnym uderzeniem na pewno dziecko odczuje. Elastyczność, to jest konieczność. Obserwuję dzieci w nosiłkach i gdy widzę w górach zbiegającego tatusia z dzieckiem w nosiłkach ze stelażem, to aż chce się go zatrzymać i zwrócić uwagę. Gdy dziecko przylega do ciała rodzica, to ciało to amortyzuje wstrząsy i minimalizuje ostre, dolne uderzenia. W nosiłkach ze stelażem ta amortyzacja jest mniejsza.
Grzebiąc w temacie, gdzieś, ale dawno temu przeczytałem, że podobne ruchy występują przy jeździe dziecka na koniu. Jednak naturalne ruchy konia przy podskokach bardziej amortyzują dolne uderzenia dziecka. Nie śledzę już dawno tematu i nie wiem, jakie są obecnie oceny skutków noszenia dzieci w nosiłkach. Z wnuczką w nosiłkach już nie chodziłem.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Nosidełka dla maluchów

Post autor: Adler » 12 lip 2019, o 10:05

Powyżej piszemy o nosidełkach ergonomicznych marki Tula (technika poszła bardzo do przodu!), które nie używa się na wycieczkach górskich (choć czasem rzeczywiście widzę nierozsądnych rodziców z takimi). Tego typu ergonomiczne - nie mylić z typowymi turystycznymi marki Salewa czy Deuter - znajdują zastosowanie podczas wycieczek miejskich, nad wodę, do lasu, itp. Bez większego wysiłku, a jedynie dla przyjemności. Takie nosidełko można też użyć w domu czy w czasie robienia zakupów.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Nosidełka dla maluchów

Post autor: Adler » 20 paź 2019, o 21:29

Po 3 miesiącach użytkowania można coś więcej powiedzieć. Tula Discover zdaje egzamin!
Dziecko bardzo lubi w nim siedzieć. Patrzy, rozgląda się i ma przed sobą mamę. :)

ODPOWIEDZ