Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: dinksiarz » 24 kwie 2018, o 16:26

Krótka wycieczka objazdowa ale jakże ciekawa, woj. świętokrzyskie kryje dość sporo perełek. W moim planie podróży były jeszcze jaskinie lecz ze względu na ewidentny brak czasu ( bo zahaczyłem jeszcze o rodzinny park w Bałtowie - dinozaury i te sprawy, oddalony od Rez. Krzemionki dosłownie 8 km).
Pierwszy przystanek to miasto Ostrowiec Świętokrzyski. Ogólnie pominął bym to miasteczko gdyby nie jeden zabytek, tj. drewniany kościół Najświętszego Serca Jezusowego z 1932 roku.
DSC00426.JPG
Niestety nie udało mi się wejść do środka, gdyż odbywało się spotkanie dzieci I komunijnych.
Kościół zaprojektowany został przez Tadeusza Rekwirowicza na początku lat 30tych XX wieku. Fundatorem budowy był Mieczysław Iwaszkiewicz, ówczesny dyrektor zakładów ostrowieckich.
DSC00432.JPG
Następnie jedziemy w kierunku na Bałtów (oznakowany jest tabliczkami cały Ostrowiec) dosłownie po paru kilometrach wjeżdżamy do wsi Sudół. Tu znajduje się Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki", jak podaje przewodnik "Jest to jedyna w Europie Środkowej zachowana do naszych czasów, częściowo zrekonstruowana podziemna kopalnia krzemienia. Funkcjonowanie kompleksu prehistorycznych kopalń datuje się na okres neolitu i początki epoki brązu (3900 – 1600 p.n.e.)".
Zwiedzanie podzielone jest na trzy etapy:
1. Ekspozycja wystawowa w budynku na placu głównym. Ekspozycje dotyczą kultur z epoki brązu i wcześniejszych oraz ekspozycja związana z rodzajami krzemienia.
2. Kopalnia krzemienia wraz z trasą podziemną.
3. Mini skansen czyli rekonstrukcja osady ludzkiej z epoki kamienia.
DSC_0223.JPG
DSC_0225.JPG
DSC_0228.JPG
DSC_0230.JPG
DSC_0241.JPG
DSC_0248.JPG
DSC_0251.JPG
DSC_0259.JPG
Na ostatnim zdjęciu przestawiony jest rysunek naskalny, teoretycznie przedstawiający rodzącą kobietę. Malunek ten spełniał prawdopodobnie tę samą funkcję, co obrazki Matki Boskiej zabierane ze sobą pod ziemię przez współczesnych górników – dodawał otuchy w sytuacji, gdy człowiek znajdował się głęboko pod ziemią i nie miał pewności czy wyjdzie na powierzchnię.
Rysunek ten stał się logo Rezerwatu.
Ceny biletów:
dorośli 18 zł
ulgowy 12 zł
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: dinksiarz » 24 kwie 2018, o 16:55

Następnie przejazd do miasteczka Szydłów. Miasteczko jest malutkie ale arcy ciekawe, gdyż zachowało swój oryginalny średniowieczny układ architektoniczny. Mało tego było to miasto królewskie, więc w ówczesnych czasach nie byle co.
DSC_0262.JPG
Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1191roku. W połowie XIV wieku król Kazimierz Wielki wzniósł tutaj warowny zamek oraz kościół pw. Świętego Władysława. Miasto zostało otoczone obronnym murem z trzema bramami: Krakowską, Opatowską i Wodną. W XV wieku w Szydłowie zbierał się sąd ziemski dla okolicznej szlachty.
W tym niewielkim miasteczku zachowało się od groma ciekawych zabytków. Pierwszym rzucającym się w oczy na parkingu przed murami miejskimi to ruina kościoła św. Ducha i szpitala dla ubogich i starców z XVI wieku.
DSC_0264.JPG
Znajduję się tuż przy cmentarzu.
DSC_0265.JPG
Zespół ten po raz pierwszy wzmiankowany był w 1529 r. Szpital funkcjonował do XVIII w. Wzmiankowano, że przebywali w nim pensjonariusze w ilości od kilku do kilkunastu osób. Lustracja z 1789 r. wspomina już o kościele bez dachu, który od „ognia piorunowego” został zniszczony. Budynek jeszcze po II wojnie światowej służył za schronienie dla bezdomnych.

Nieco dalej za kościołem i niewielkim ryneczkiem przy ul. Targowej budynek dawnej synagogi.
DSC_0276.JPG
Synagoga jest najstarszą zachowaną synagogą w województwie świętokrzyskim i jedną z najstarszych w Polsce. Synagoga została zbudowana pomiędzy 1534 a 1564 rokiem, lub pod koniec XVI wieku. Jest również typowym przykładem bóżnicy obronnej.
Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi i następnie umieścili w niej magazyn broni i żywności. Po zakończeniu wojny budynek chwilowo pełnił rolę kina wiejskiego, następnie w stanie ruiny stał opuszczony przez wiele lat.
DSC_0270.JPG
Obecnie w synagodze znajduje się muzeum z niewielką wystawą judaików.
DSC_0272.JPG
DSC_0274.JPG
Następnie wchodzimy przez Bramę królewską na teren dawnego zamku.
Po prawej stronie dziedzińca tzw Skarbczyk z XVI wieku.
DSC_0279.JPG
Skarbczyk wzniesiony w miejsce obronnej baszty. Obecnie mieszczą się w nim biblioteka i muzeum regionalne.
DSC_0283.JPG
DSC_0285.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: Comen » 24 kwie 2018, o 17:10

Ładnie prezentują się te zabytki wiosną wśród świeżej zieleni. Szydłów mam zresztą wrażenie znacznie lepsze wrażenie robi przy nieco pochmurnej aurze, nawet w deszczu niż w pełnym słońcu. Co do Krzemionek - jak oceniasz przewodnika po kopalni? Do relacji wdarł się chochlik - chodzi oczywiście o Ostrowiec a nie Ostrów Świętokrzyski.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: dinksiarz » 24 kwie 2018, o 17:11

Po lewej stronie dziedzińca zamkowego ruiny zamku królewskiego. Miał charakter obszernej siedziby królewskiej, choć użytkowanej tylko czasowo.
DSC_0281.JPG
Według Janka z Czarnkowa murowany zamek wzniósł w Szydłowie król Kazimierz Wielki, który otoczył też miasto murami obronnymi. Także Jan Długosz wspomina o wzniesieniu zamku przez Kazimierza Wielkiego.
DSC_0290.JPG
DSC_0291.JPG
Dokonane ostatnio odkrycia nieznanych dotąd partii murów pozwalają zaliczyć tutejszy zamek do największych założeń obronnych Kazimierza Wielkiego. Odnośnie datowania tzw. "Sali rycerskiej" pojawiła się ostatnio hipoteza o tym, że inicjatorami jej budowy w końcu XIV wieku była Jadwiga Andegaweńska i Władysław Jagiełło, na co może wskazywać związek stylistyczny tej sali z węgierskim zamkiem w Wyszegradzie. Król Władysław Jagiełło przebywał na zamku aż 17 razy.
DSC_0292.JPG
Od zamku idąc wzdłuż murów miejskich dochodzimy do Bramy Krakowskiej
DSC_0294.JPG
Główny zrąb bramy jest XIVwieczny, górne kondygnacje przerobione w stylu renesansu w początkach XVI wieku.
DSC_0300.JPG
DSC_0301.JPG
Po drugiej stronie ulicy na niewielkim wzgórku Kościół Wszystkich Świętych z XIV wieku.
DSC_0295.JPG
Wewnątrz tej świątyni zachowały się podobno przepiękne gotyckie polichromie, których nie dało mi się ujrzeć, bo kościół pozamykany na wszystkie możliwe spusty:(
DSC_0306.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: Adler » 24 kwie 2018, o 17:24

Robimy z tego relację?
Pytam w kontekście konkursu z nagrodami (prefiks+data)?

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: dinksiarz » 24 kwie 2018, o 17:43

Wracam na rynek by coś zjeść i tu też obszedłem się smakiem bo wszystkie jadłodalnie pozamykane, więc na głodniaka kontynuowałem zwiedzanie. Udałem się na ostatni punkt na liście zabytków Szydłowa czyli kościół św. Władysława.
DSC_0316.JPG
Świątynia wybudowana w XIV wieku, ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego jako część pokuty za zabójstwo kanonika Marcina Baryczki. Król Kazimierz Wielki, upomniany przez księdza Marcina Baryczkę, rozkazał wrzucić go do Wisły. Po pewnym czasie zrozumiał popełnione zło i jako pokutę wystawił kilka kościołów.
W ołtarzu piękny drewniany tryptyk.
DSC_0312.JPG
Obok kościoła ciekawa wikarówka wbudowana praktycznie w mury miasta.
DSC_0320.JPG
I na koniec pobtu jeszcze dwie ostatnie foty z Szydłowa:
DSC_0307.JPG
DSC_0323.JPG
Następnie przyjeżdżam do miejscowości Rytwiany, gdzie zaciekawiła mnie Pustelnia Złotego Lasu.
tu pozwolę sobie skopiować artykuł z strony pustelni:
Historia pokamedulskiego klasztoru w Rytwianach rozpoczyna się 27 sierpnia 1617 roku, w dniu zatwierdzenia przez Kapitułę Kongregacji Góry Koronnej Kamedułów Pustelników, fundacji wojewody krakowskiego Jana Magnusa Tęczyńskiego... Cały układ klasztoru i kościoła podyktowany był zaleceniami budowlanymi Kongregacji Monte Corona, do której należała rytwiańska pustelnia, wskazania te dotyczyły także architektury świątyni jak i samych pustelni. Do realizacji wspomnianych wskazań i wymogów angażowano wielu wybitnych artystów. W pustelni rytwiańskiej pracowali: o. Venanty da Subiaco, Jan Baptista Falconi, Karol de Prevot. Dzięki ich kunsztowi klasztor zyskał miano „perły barokowej architektury”... W Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach życie pustelnicze toczyło się przez ponad dwa wieki... Ostatni czterej zakonnicy przebywali w Pustelni Rytwańskiej do 1825 roku, kiedy to zostali przeniesieni do eremu warszawskiego. W XIX wieku opuszczony klasztor powierzono ojcom reformatom, jednak po upadku powstania styczniowego w 1864 kolejne zarządzenia władz carskich zmusiły franciszkanów do opuszczenia Rytwian".
DSC_0325.JPG
DSC_0328.JPG
DSC_0331.JPG
DSC_0332.JPG
DSC_0334.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: dinksiarz » 24 kwie 2018, o 17:50

Comen pisze:
24 kwie 2018, o 17:10
Co do Krzemionek - jak oceniasz przewodnika po kopalni? Do relacji wdarł się chochlik - chodzi oczywiście o Ostrowiec a nie Ostrów Świętokrzyski.
Oj na przewodnika czekałem ponad 2 godziny stąd wizyta w Bałtowie. A sam przewodnik rewelka, facet ma gadane zwłaszcza jak znajdzie słuchacza, gdyby nie ponaglał mnie czas to z przewodnikiem bym przegadał jeszcze dobre parę godzin. Jak mawiał pan Orłoś z Teleexpressu pan przewodnik zalicza się do "ludzi pozytywnie zakręconych". Dość intensywna pogawędka i zostałem zaproszony na nieoficjalne party pracowników :)

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: dinksiarz » 24 kwie 2018, o 17:51

germ@n pisze:
24 kwie 2018, o 17:24
Robimy z tego relację?
Pytam w kontekście konkursu z nagrodami (prefiks+data)?
data 23.04.2018
hmmm w sumie to relacja jest dla przyjemności i chęci podzielenia się z wami a nie dla nagród. Może jak zjawi się jakiś nowy forumowicz z relacjami to może dla niego zachować na zachętę :)
Jak dodać datę i hasło relacja (bo zapomniałem a teraz nie potrafię}

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: Adler » 24 kwie 2018, o 22:05

Poprawiłem w całym wątku. ;)

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: dinksiarz » 24 kwie 2018, o 22:16

dziękuję!!!!!

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: Comen » 25 kwie 2018, o 09:46

Z tego co sobie przypominam to chyba w Rytwianach kręcono sceny serialu "Czarne Chmury". Ta nazwa pustelni ma dzisiaj odzwierciedlenie w faktach? Tzn. czy jest to klasztor otoczony lasem, gdzie faktycznie wkoło jest "pusto" czy realia się już całkiem zmieniły i wkoło zabudowania wsi?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: dinksiarz » 26 kwie 2018, o 21:46

Pustelnia odzwierciedla swoją nazwę, jest faktycznie położony na uboczu w lesie. Miejsce urokliwe:)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: Comen » 22 cze 2018, o 08:15

W samych Rytwianach oglądałeś ruiny zamku? Jakiś park z interesującymi figurami tam zadaje się zrobili.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Świętokrzyskie mało znane czyli Rezerwat Archeologiczny "Krzemionki" - Szydłów - Rytwiany (23.04.2018)

Post autor: dinksiarz » 23 cze 2018, o 10:36

Ciężko to nazwać zamkiem, ba ciężko to nawet nazwać ruinami zamku. Zamek to tylko kawałek jednego narożnika, od taka pozostawiona niewielka ściana na placu przy drodze. Szczerze odpuściłem sobie tą atrakcje.

ODPOWIEDZ