Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Ostrowiec Świętokrzyski

Paś środkowo-wschodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Ostrowiec Świętokrzyski

Post autor: Yoana » 11 mar 2012, o 17:51

Nieopodal Ostrowca Świętokrzyskiego będąc w tym regionie warto wybrać się do Krzemionek, gdzie znajduje się kopalnia krzemienia pasiastego (jedna z największych w Europie) - kamienia bardzo turdnego do "obróbki", z którego biżuteria w tamtym regionie jest bardzo popularna. Kopalnię można również zwiedzać. Poniżej wstawiam link, gdzie jest przedstawionych kilka zdjęć z muzeum znajdującego się kopalni. Wstawiam również zdjęcia z mapką określającą złoża kamienia pasiastego oraz jeden z piękniejszych wyrobów biżuteryjnych jaki widziałam :-)

Zdjęcia muzeum kopalni:

http://www.powiat.ostrowiecki.eu/index. ... &Itemid=79" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ostrowiec Świętokrzyski

Post autor: figamaga » 28 kwie 2012, o 20:37

Krzemionki są fantastyczne! Naprawdę warto się tam wybrać. A niedaleko - coś z prehistorii - Park Jurajski w Bałtowie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Ostrowiec Świętokrzyski

Post autor: Comen » 20 wrz 2015, o 11:23

Krzemień pasiasty to podobno kamień optymizmu co wiąże się z właściwościami medycznymi. Podobno jest bakteriobójczy, usuwa toksyny z organizmu, ułatwia regenerację po wysiłku fizycznym. Jest to poza tym minerał rzadki żeby nie powiedzieć endemiczny. Jego złoża znajdują się tylko w Polsce i pewnie powoli się wyczerpują. Jak twierdz przewodnicy jego zakup to dobra inwestycja bo ceny będą tylko i wyłącznie rosły w przyszłości.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

ODPOWIEDZ