Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja - Koprzywnica Opactwo Cystersów

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja - Koprzywnica Opactwo Cystersów

Post autor: dinksiarz » 7 sty 2017, o 12:52

Na forum ostatnio pojawił się nowy wątek "kościoły". Wypowiadając się w tymże wątku, wspomniałem o klasztorze pocysterskim w Koprzywnicy. A jako, że mam kilka zdjęć z tego miejsca postanowiłem naskrobać małe co nieco o tym niesamowitym obiekcie, bo naprawdę kościół i klasztor robi niesamowite wrażenie i dziw bierze, że mało kto wie o tym cudownym zabytku.
Dojazd Koprzywnicy dla niezmotoryzowanych (jak np. ja) jest o dziwo łatwy, kursują busy
z Sandomierza lub z Tarnobrzega.
Aby wejść do kościoła trzeba udać się po klucze do plebani i bardzo sympatyczny Pan otworzy kościół i nas oprowadzi, a przy okazji ów Pan ma bogatą nawiedzę na temat całego klasztoru.

Kościół i klasztor koprzywnicki ufundowany został przez komesa Mikołaja Bogorię w czasach Kazimierza Sprawiedliwego. Sprowadził on tutaj zakonników z francuskiego klasztoru w Morimond, jednej z czterech filii macierzystego dla cystersów klasztoru, które wysyłało swoich wychowanków do wielu klasztorów w Europie Środkowej, m.in. do Wąchocka i Sulejowa. Zakonnicy wraz z opatem Teodorykiem przybyli na miejsce w 1185 roku, a ukończony kościół konsekrował w 1207 roku krakowski biskup Pełko. Kościołowi nadano wezwanie Najświętszej Maryi Panny i św. Floriana.
Kościół i zabudowania klasztorne wybudowano w stylu romańskim pod okiem mistrza Simona, który znany jest także z wybudowania kościoła cysterskiego w Wąchocku.

Podobnie, jak w innych miejscach, także i tu osadzono cystersów na pustkowiu, z dala od zabudowań. Taki typ osadnictwa nakazywała reguła zakonna zgromadzenia. Cystersi poprzez ubóstwo mieli naśladować Chrystusa. W praktyce, surowe reguły zakonu jeszcze w XII wieku zostały kilkakrotnie złagodzone, a wokół klasztorów zaczęły wyrastać osady. Cystersi zarządzali pokaźnymi majątkami ziemskimi, z których pobierali opłaty (dziesięciny). Do opactwa w Koprzywnicy należały m.in. grunty z okolic Bardejowa na dzisiejszej Słowacji.

Kościół zbudowano z potężnych ciosów lokalnie wydobywanego szarego piaskowca co jest charakterystyczne dla stylu romańskiego .Elementy romańskie i gotyckie zachowały się do dziś zarówno w bryle Kościoła i jego wnętrzu oraz klasztornym kapitularzu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja - koprzywnica Opactwo Cystersów

Post autor: dinksiarz » 7 sty 2017, o 12:54

ciąg dalszy
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja - Koprzywnica Opactwo Cystersów

Post autor: Comen » 7 sty 2017, o 14:39

Przejeżdżałem tylko obok tego miejsca w drodze do Sandomierza. Kościół ma ciekawy hełm wieży-sygnaturki. Bez wątpienia wyróżnia się tym od innych. W Świętokrzyskim jest w ogóle dużo takich ciekawych starych kościołów i to wydawałoby się w miejscowościach raczej peryferyjnych typu Klimontów, Rytwiany czy Wiślica.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Relacja - Koprzywnica Opactwo Cystersów

Post autor: Adler » 8 sty 2017, o 16:55

Ciekawy przykład kościoła w stylu romańskim.
W moim przekonaniu styl romański w obiekcie sakralnym jest zdecydowanie milszy dla oka aniżeli wysoki, można rzec "nowoczesny" gotyk. Poproszę o więcej takich przykładów w relacjach. <okok>

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja - Koprzywnica Opactwo Cystersów

Post autor: dinksiarz » 8 sty 2017, o 18:54

Comen, naprawdę warto tam zajrzeć jeśli się jest w okolicy, bo cały zespół robi niesamowite wrażenie. Jeżeli z zewnątrz wygląda ciekawie, to tak naprawdę od groma ciekawostek kryje się w środku.

Beskid pisze: Poproszę o więcej takich przykładów w relacjach. <okok>
hmmm w sumie to mam z architektury romańskiej na zdjęciach uwieczniony mam Kościół św. Jakuba w Sandomierzu i kolegiatę w Ostrowcu Świętokrzyskim. Kolegiatę sobie podaruje, gdyż z romańskich elementów zachowała się po części tylko fasada Kościoła, a wnętrze to niestety pstrokaty barok. Jeśli chodzi o Sandomierz, to jeśli nikt na forum nie zamieścił fotorelacji z tego obiektu to na pewno to zrobię z miłą chęcią. Zastanawiam się także czy nie zrzucić tu na forum zdjęć z Kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej z Kazimierza w Krakowie. Jest to może gotyk ale wszakże zacny ;)

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja - Koprzywnica Opactwo Cystersów

Post autor: gar » 8 sty 2017, o 19:00

Beskid pisze: W moim przekonaniu styl romański w obiekcie sakralnym jest zdecydowanie milszy dla oka aniżeli wysoki, można rzec "nowoczesny" gotyk.
Kwestia gustu. Jeden woli brunetki, a drugi blondynki. Styl romański jest o tyle ciekawy, że u nas jednak rzadko spotykany, a kościołów gotyckich mamy od groma i trochę. Inna sprawa że romanizm romanizmowi nierówny - podobnie jak gotyk.

Tomek1998

Relacja - Koprzywnica Opactwo Cystersów

Post autor: Tomek1998 » 5 mar 2017, o 08:30

Są to moje okolice, strony i miejsca bardzo dobrze mi znane więc jako lokalny patriota muszę powiedzieć, że Twoja relacja jest SUPER!

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja - Koprzywnica Opactwo Cystersów

Post autor: dinksiarz » 5 mar 2017, o 11:03

Tomek1998 pisze:
5 mar 2017, o 08:30
Twoja relacja jest SUPER!
Dzięki :) miło usłyszeć

ODPOWIEDZ