Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Pochwal się relacją, zdjęciami, filmem z Twojej wycieczki, urlopu w kraju.
Regulamin forum
Prosimy o zachowanie następującego schematu w tytule relacji:
Województwo: dokładny cel wycieczki (data wycieczki)
Przykład:
Małopolskie: Czchów (08.07.2020)
Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: Comen » 25 mar 2017, o 10:03

Kwiatki w dolinkach podkrakowskich z relacji tanga na razie nie zagrożone. Dolina Kamiennej leży jakieś 200 km na północ od Krakowa i jak widać to robi różnicę. Trochę zielonych mchów i ptaki już zdecydowanie wiosenne. Ale to na razie tyle. Na trasie wycieczki miasto Starachowice, Wąchock i kilkunastokilometrowy odcinek pieszy między Wąchockiem a Skarżyskiem-Kamienną z pewną niespodzianką jeśli chodzi o obecny przebieg szlaku czerwonego. Dojazd bezpośrednim pociągiem relacji Kraków - Ostrowiec Świętokrzyski. Całkiem przyjemny nowoczesny skład z fotelami lotniczymi i ekranem wyświetlającym kolejne stacje i rozmaite kolejowe reklamy. Szkoda, że jakiegoś filmu nie puścili po drodze bo trasa dość długa - ponad 3 godziny, w sam raz na przynajmniej jeden poranny horror.
Pociąg kolei świętokrzyskich na stacji Starachowice Wschodnie.jpg
Starachowice
Starachowice to w zasadzie takie duże blokowisko po obu stronach doliny Kamiennej. Fakt dość ładnie położone. Kilka ciekawszych miejsc można jednak wśród bloczków znaleźć. Najstarszą częścią miasta jest mała osada Wierzbnik z rynkiem. Ponad rynkiem na skarpie kościół św. Trójcy.
Rynek Wierzbnika.jpg
W wyższej części miasta ciągnie się na przestrzeni kilkuset metrów skarpa zbudowana z jurajskich piaskowców północnej otuliny Gór Świętokrzyskich. Próg ma jakieś kilkanaście metrów wysokości.
Próg skalny.jpg
Na górze jest platforma widokowa z której podobno świetnie widać Łysogóry. Poranna piątkowa pogoda nie pozwoliła jednak na weryfikację tego twierdzenia. Bez wątpienia widok na miasto nienajgorszy. Jakby ktoś chciał jeszcze lepszą panoramę powinien się udać na hałdy ponad Starachowicami. Dla mnie przy tym programie okazało się tam trochę za daleko.
Panorama z progu.jpg
Na razie schodzę w dół w kierunku miejscowego muzeum przyrody i techniki. Po drodze jeszcze jedna skała - tym razem sztuczna. Szlakowisko, czyli wysypisko żużla z miejscowej huty. Gdzieś tam pod ziemią ciągną się korytarze miejscowych kopalni rudy żelaza.
Szlakowisko.jpg
Muzeum niestety w wersji okrojonej. Nie ukrywam, że jedną z jego głównych atrakcji jest wystawa dotycząca świętokrzyskich dinozaurów. W tym dniu pechowo odbywał się tam jakiś zjazd muzealników i ta część ekspozycji była zajęta tzn. zamknięta.
Muzeum.jpg
Z przewodnikiem obeszliśmy tylko wielki piec, który pracował "pełną parą" do lat 60-tych. Wielka rura opasująca go u dołu służyła do nagrzewania paleniska (nomen omen gara) ciepłym powietrzem. Praca przy 70 stopniach C na wapiennej posadzce i podmuchach 200 stopniowego gorąca jak łatwo się domyślić nie była zbyt bezpieczna.
Wielki piec.jpg
Nagrzewnica i komin.jpg
Drugie miejscowe muzeum PTTK już całkowicie zamknięte a XIX-wieczny dworek niestety niszczeje.
Dworek PTTK.jpg
Nie ma już też w Starachowicach zakładów Stara. Obecnie teren ten przejął brytyjski MAN, nie wiem czy produkuje, ale z pewnością posiada autobusy stojące na dużym parkingu. W każdym razie wielbiciele marki Star znajdą na terenie miasta nostalgiczne pamiątki.
Szalony Star.jpg
Poniżej dawnych zakładów ciekawa kolonia przemysłowa Widok o trochę "śląskim" charakterze.
Kolonia Widok.jpg
Wąchock
Wąchock kojarzy się z dowcipami o sołtysie oraz klasztorem cystersów. Prócz tego jest tu kilka innych ciekawostek turystycznych.
Klasztor z reliktami romańskimi - jeden ze starszych w Polsce, organizator gospodarki na obszarze doliny Kamiennej.
Klasztor zza płota.jpg
Na murze dziedzińca epitafia i tablice pamiątkowe poświęcone partyzantom. W okolicy na tzw. Wykusie stacjonował oddział AK pod dowództwem Jana Piwnika "Ponurego". 80 lat wcześniej w podobnym miejscu obozował Marian Langiewicz - dyktator powstania styczniowego.
Tablice AK.jpg
Nad rzeką Kamienną jest obecnie zalew a nad jego brzegami park rekreacyjny
Zalew w Wąchocku.jpg
Trochę adrenaliny daje przejście po moście nad kaskadą rzeki. Niby nic, ale przezroczysta krata wyzwala pewne emocje. Po drugiej stronie rzeki jest dawny pałac i ruiny fabryki Schoenberga. Na razie w stanie mocno surowym.
Dawny dwór Schoenberga.jpg
W parku jest też pomnik sołtysa nad sołtysami i aleja dowcipów o Wąchocku. "Gdzie jest najdłuższy most w Polsce? W Wąchocku. Budowali wzdłuż rzeki".
Sołtys.jpg
Aleja dowcipów.jpg
Na trasie mojego dalszego marszu przy drodze do Marcinkowa stoi na wydmie zabytkowa kapliczka św. Rocha.
Kaplica św Rocha.jpg
Rydno
Rydno to nazwa rezerwatu obejmującego dolinę rzeki Kamiennej pomiędzy Skarżyskiem-Kamienną a Wąchockiem. W czasach prehistorycznych było to centrum gospodarcze - pozyskiwano tutaj na wielką skalę płytko zalegające rudy darniowe. Jakichś istotnych śladów po tej działalności nie widać, ale w lecie organizowany jest na tym terenie festiwal archeologiczny.
Staw rybacki pod Marcinkowem.jpg
Łąkami i lasami prowadzi tędy szlak czerwony. Trzeba stwierdzić, że w obecnym przebiegu mocno kluczy. Nadrobiłem jakieś 4 km w stosunku do trasy pokazanej na mojej nieaktualnej już mapie. Wchodzenie na wzgórze z rachitycznymi skałkami trochę po mojemu niepotrzebne.
Skałki w lesie.jpg
Ciekawszy odcinek wzdłuż rzeki Kamiennej tworzącej czasami malownicze bystrza
Bystrza.jpg
a czasami rozlewającej się szeroko w nieprzebyte moczary
Nad bagnem.jpg
W młynie Piasna jest teraz stadnina koni fiordzkich pochodzących z Norwegii. Na szerokich łąkach nadrzecznych pasą się pilnowane przez elektrycznego stróża. Przy innym młynie malownicze rozlewisko.
Rozlewisko.jpg
W środku lasu było coś jeszcze. Może jednostka wojskowa. Ostał się tylko samotny kamienny słup.
Słup.jpg
Kamienna
Na koniec dnia szybki marsz przez Kamienną - jedną z dzielnic Skarżyska. Bez wątpienia osiedle przypomina planem miasta rosyjskie. Szerokie, długie, ciągnące się kilometrami proste drogi i raczej licha parterowa zabudowa. Pozostało przy drodze kilka może kilkanaście starych kamieniczek, większość to już nowe domki jednorodzinne. W perspektywie dróg kominy zakładów przemysłowych, dzisiaj w większości już pozamykane. Kamienna jest raczej peryferyjną dzielnicą w stosunku do Skarżyska po drugiej stronie linii kolejowej, gdzie zabudowa jest znacznie intensywniejsza - głównie jednak blokowa.
Stare drewniane domki w Kamiennej.jpg
Tory i kościół w Skarżysku.jpg
Wielki dworzec w Skarżysku też przypomina chyba jeszcze czasy zaboru rosyjskiego. Na dzień dzisiejszy jest mocno niepraktyczny zważywszy odległość dzielącą poczekalnię i kasy biletowe od peronów.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
User
Posty: 507
Rejestracja: 30 paź 2015, o 23:54
Lokalizacja: Rzeszów/Krosno

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: dinksiarz » 25 mar 2017, o 12:20

Pane Comen ekstra relacja, chyba pójdę w Twoje ślady i kiedyś tam pojadę bo po fotkach widać, że warto

Awatar użytkownika
tango
User
Posty: 641
Rejestracja: 27 lip 2014, o 02:44
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: tango » 26 mar 2017, o 08:34

Ciekawa relacja! :)

Mogę nieśmiało zapytać jakim sprzętem robiłeś zdjęcia??

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: Comen » 26 mar 2017, o 09:51

dinksiarz pisze:
25 mar 2017, o 12:20
Pane Comen ekstra relacja, chyba pójdę w Twoje ślady i kiedyś tam pojadę bo po fotkach widać, że warto
Z Rzeszowa oczywiście byłoby ciężko pojechać tam na jeden dzień. Ale miejsce spokojnie warte pobytu kilkudniowego. W Skarżysku jest jeszcze Muzeum Orła Białego i replika Ostrej Bramy z Wilna. Ciekawe miejsca to także kościół i skały w Krynkach. Dalej w kierunku Ostrowca są ruiny walcowni w Nietulisku a za miastem jeszcze kopalnie w Krzemionkach Opatowskich.
tango pisze:
26 mar 2017, o 08:34
Mogę nieśmiało zapytać jakim sprzętem robiłeś zdjęcia??
Tym co zawsze. Kompakt FUJI FinePix AX600
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: gar » 26 mar 2017, o 20:44

Comen pisze:
25 mar 2017, o 10:03
Z przewodnikiem obeszliśmy tylko wielki piec, który pracował "pełną parą" do lat 60-tych. Wielka rura opasująca go u dołu służyła do nagrzewania paleniska (nomen omen gara) ciepłym powietrzem.
Moja ksywka jest od czegoś innego :)
Fajna relacja.
Wąchocka jeśli chodzi o klasztor i kościół w środku nie odwiedzałeś ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: Comen » 27 mar 2017, o 07:52

W kościele byłem - do klasztoru zerknąłem przez wejście z nawy. Byłem już tam kiedyś na dłużej z przewodnikiem w krużgankach i refektarzu. Teraz trafiłem akurat na przerwę w oprowadzaniu a czas mnie naglił, żeby zdążyć do Skarżyska. Jak się później okazało pół godziny zrobiłoby istotną różnicę.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: gar » 27 mar 2017, o 15:09

Comen pisze:
27 mar 2017, o 07:52
W kościele byłem - do klasztoru zerknąłem przez wejście z nawy. Byłem już tam kiedyś na dłużej z przewodnikiem w krużgankach i refektarzu.
Warto ? W skali od 1 do 10 ile punktów byś dał ?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: Comen » 27 mar 2017, o 18:49

W stronę ołtarza ciężko zrobić dobre zdjęcie ze względu na wielką rozetę z tyłu nawy. Z drugiej strony jest ona bez wątpienia dość malownicza. Natomiast z pewnością fotogeniczny jest romański refektarz. Inna sprawa że ja takie wnętrza widziałem w Krakowie, więc nie są one dla mnie jakąś niesamowitą atrakcją. W skali 1 do 10 dałbym 5 może 6
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: gar » 28 mar 2017, o 09:51

Dzięki

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: evil » 30 mar 2017, o 13:51

Staw rybny w Marcinkowie - coś dla mojego męża... Muszę go kiedyś tam wyciągnąć. On będzie siedział z wędką, a ja na rowerze będę zwiedzać okolicę.
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: Comen » 30 mar 2017, o 14:04

Na miejscu jest wygodna wiata i można sobie rybki upiec na ognisku i od razu spożyć. Tylko są tam też jakieś ogłoszenia dotyczące zasad użytkowania i wymaganych pozwoleń.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

evil
User
Posty: 977
Rejestracja: 13 lis 2014, o 08:20

Relacja: Póki co bezwiośnie. Dolina Kamiennej 24 marca 2017

Post autor: evil » 30 mar 2017, o 14:08

Comen pisze:
30 mar 2017, o 14:04
Na miejscu jest wygodna wiata i można sobie rybki upiec na ognisku i od razu spożyć.
Z moim mężem ten numer nie przejdzie :) on łowi sportowo :)
Na każdym takim stawie trzeba mieć stosowne zezwolenia.
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

ODPOWIEDZ