Strona 1 z 1

Łódź

: 5 kwie 2017, o 13:34
autor: gar
Jedno z największych miast Polski a na forum nie ma swojego tematu. Czas go założyć, szczególnie, że miasto bardzo ciekawe, oryginalne i ostatnio szybko się zmieniające.
Tak się składa, że od kilku lat mam możliwość powolnego zwiedzania Łodzi w trakcie wycieczek jednodniowych. Zebrało się tego sporo i jakąś tam wiedzę na jego temat już mam.
Co polecam do zobaczenia:
- ulica Piotrkowska
- kirkut
- pałac Herbsta
- Księży Młyn
- pałac Izraela Poznańskiego
- Manufaktura
- Muzeum Kinematografii
- Muzeum Włókiennictwa
- katedra
- ewangelicki kościół św. Mateusza
- synagoga Reicherów (choć odczucia mogą być mieszane)
- Park Ocalonych
- łódzkie murale
Powyżej to zestaw, który mogę nazwać obowiązkowym, ale ciekawych miejsc na terenie Łodzi jest całe mnóstwo (i rośnie ich liczba - np. stacja kolejowa Łódź Fabryczna - podobno bardzo nowoczesna, centrum EC 1).

Łódź

: 5 kwie 2017, o 19:13
autor: Comen
Kanał "Dętka" pod Placem Wolności

Łódź

: 6 kwie 2017, o 10:08
autor: gar
Dwa zdjęcia przyrodnicze z łodzi, czyli cebulice w centrum miasta:
DSCN3647.JPG
DSCN3649.JPG

Łódź

: 13 kwie 2017, o 20:17
autor: Comen
Jak wygląda kwestia centrum EC1? Jakiś czas temu zrobiło się głośno o tym projekcie, rozpisywano się o bajecznych sponsorach, patronacie Davida Lyncha a potem jakoś ucichło. Czy inwestycja została zrealizowana?

Łódź

: 15 kwie 2017, o 20:34
autor: Yoana
W Łodzi główną siedzibę ma mój nowy pracodawca. Prędzej czy później będę tam i zdam relację z miasta. :)

Łódź

: 19 kwie 2017, o 14:06
autor: gar
Comen pisze:
13 kwie 2017, o 20:17
Jak wygląda kwestia centrum EC1? Jakiś czas temu zrobiło się głośno o tym projekcie, rozpisywano się o bajecznych sponsorach, patronacie Davida Lyncha a potem jakoś ucichło. Czy inwestycja została zrealizowana?
EC1 ciągle jest w budowie. Co prawda część atrakcji działa już od jakiegoś czasu, ale całościowo ma być oddane do użytku pod koniec tego roku.

Łódź

: 26 kwie 2017, o 22:03
autor: Comen
Na pierwszym zdjęciu u góry zdaje się ciekawy dąb "Fabrykant" - pomnik przyrody z ciekawie ułożonymi konarami - szeroko i bardzo nisko nad ziemią.

Łódź

: 3 sie 2017, o 14:52
autor: Palac-Romantyczny
Zdjęcia bardzo ładne, ciekawe natomiast "na żywo" Łódź nie robi już takiego wrażenia, o ile sama Piotrkowska i manufaktura są godne uwagi, o tyle już na tym się w zasadzie kończy. Łódź kojarzy mi się raczej ze smutnym, dużym miastem.

Łódź

: 7 sie 2017, o 21:41
autor: gar
Łódź to nie tylko Piotrkowska i Manufaktura. Miasto zmienia się w szybkim tempie a co ważniejsze w dobrym kierunku. Od jakiegoś czasu mam szansę pojawiać się w tym mieście mniej więcej 2 razy w każdym roku. Przy takiej ilości odwiedzin bardzo ładnie można zaobserwować dokonujące się zmiany. Oczywiście rzeczy do zrobienia jest multum i trwać to będzie zapewne długie lata, ale widać postęp.

Łódź

: 14 sie 2017, o 15:34
autor: Palac-Romantyczny
Nie twierdzę, że się nie zmienia, podobnie jak wschód Polski-Rzeszów czy Lublin, mam nadzieję że Łódź też pójdzie w tym kierunku bo jest potencjał i nie da się temu zaprzeczyć. Miasto było po prostu zaniedbane przez lata, aczkolwiek kto jeszcze nie miał okazji tuta być, powinien nadrobić zaległości.

Łódź

: 17 paź 2017, o 12:22
autor: robert_83
W Łodzi chyba nie jest tak tragicznie jeśli powstają nowe inwestycje takie jak trasa W-Z, Fabryczny itd. Przykładowy artykuł -> http://www.tokfm.pl/blogi/olakowalik/20 ... cownicze/1

Łódź

: 22 lis 2017, o 19:51
autor: gar
Łódź dostanie namiastkę metra. Ale najpierw postoi sobie w korkach.
Kolejarze są w przeddzień podpisania wielkiego kontraktu na budowę tunelu pod centrum miasta. Wreszcie ma się zapełnić oddany niedawno do użytku dworzec Fabryczny.
Położona w centrum kraju Łódź przez wiele lat miała fatalną komunikację z resztą kraju. Sytuacja poprawiła się, od kiedy w pobliżu znalazło się skrzyżowanie dwóch autostrad A1 i A2. Teraz miasto czeka rewolucja kolejowa. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowuje się do podpisania kontraktu na budowę tunelu średnicowego pod centrum Łodzi. Za 1,6 mld zł zbuduje go konsorcjum Energopolu Szczecin. Po odrzuceniu przez Krajową Izbę Odwoławczą protestów innych firm przetarg sprawdza Urząd Zamówień Publicznych. Wg Mirosława Siemieńca z PKP PLK umowa zostanie podpisana w grudniu.

Łódź

: 22 lis 2017, o 21:27
autor: Comen
Pytanie czy tunel zostanie wykorzystany dla sieci kolei podmiejskiej i czy w takim razie na odcinku podziemnym znajdą się jakieś stacje?

Łódź

: 22 lis 2017, o 22:39
autor: gar
Comen pisze:
22 lis 2017, o 21:27
Pytanie czy tunel zostanie wykorzystany dla sieci kolei podmiejskiej i czy w takim razie na odcinku podziemnym znajdą się jakieś stacje?
Z tego co wiem to jest taki plan, aczkolwiek stacje między Fabryczną a Kaliską będą góra 2.

Łódź

: 8 lut 2018, o 19:35
autor: Klapkowicz
Jak jest postrzegana Łódź przez Polaków to można zaobserwować po tym jak szybko się wyludnia. Kto tylko ma możliwość to z Łodzi wyjeżdża i już tam nie wraca. Sztucznie z wioski zabitej dechami zrobiono miasto robotnicze, niestety oparte wyłącznie na jednym przemyśle i na dodatek nie modernizowanym przez wiele lat. Jak ten przemysł upadł to miasto zmierza znowu w kierunku wioski.
Klimat Łodzi dobrze oddają filmy Marka Koterskiego :-D

Łódź

: 8 lut 2018, o 19:58
autor: gar
Patrząc na inwestycje w Łodzi jestem dziwnie spokojny, że Łódź za kilka lat się unormuje pod względem liczby ludności. Spadnie zapewne gdzieś w okolice wielkościowe Poznania lub bardziej Wrocławia i tam się będzie trzymała. Za kilka - kilkanaście lat się przekonamy.

Łódź

: 8 lut 2018, o 23:27
autor: Comen
Sam asortyment tego przemysłu jest raczej chodliwy i nie powinno być mowy o jakimś kryzysie w kwestii zapotrzebowania na kiecki, gatki i inne części kostiumu. Problem był raczej w przestarzałych metodach produkcji w dawnych kombinatach nastawionych na wyroby wielkoseryjne. I złym marketingu. Bo moda to się raczej powinna nieźle kojarzyć. Wiedza pracowników np. o technologii produkcji i wzornictwie to kapitał, który powinno się wykorzystać. W zasadzie nie ma powodów aby Łódź nie mogła się stać takim polskim Mediolanem. Trzeba zainwestować w centra targowe i rozmaite hale kongresowo-widowiskowe. A poza tekstyliami są tu jeszcze tradycje filmowe i co najmniej kilka wyższych uczelni. Dodatkowo obok jest najważniejszy węzeł autostradowy w Polsce. Niszczejące tereny pofabryczne i mało wybitna architektura czynszowa stwarza potencjał do tworzenia nowych ciekawych inwestycji budowlanych w centrum miasta, gdzie indziej ze względu na ochronę zabytków nie ma takich możliwości. Zresztą jeśli chodzi o rozmach XIX-wiecznej architektury to Łódź jest całkiem niebanalna. Kraków pod tym względem będzie daleko w tyle. Brakuje tam tylko przysłowiowego "picu", żeby to wszystko z powrotem zachwycało oczy.

Łódź

: 9 lut 2018, o 00:53
autor: Klapkowicz
gar z tymi inwestycjami to bardzo duża przesada bo w porównaniu do innych rejonów Polski to Łódź ma ich bardzo mało. Oczywiście możesz mieć rację że liczba mieszkańców w końcu przestanie spadać ale jak na razie jest na to mała szansa bo spada od 1989 roku czyli od 30 lat. W zasadzie jest jedna szansa. Jeśli zostaną uruchomione bardzo szybkie i tanie połączenia do Warszawy to Łódź może stać się tanią sypialnią Warszawy dla tych pracujących w Warszawie ale zarabiających mniej. Czyli taką slamsiarnią. Czyli w sumie tym czym jest teraz tylko bardziej liczną.

Comen, muszę zapytać, ty wierzysz w to co piszesz?

Łódź

: 9 lut 2018, o 07:34
autor: Comen
A jakie są powody, żeby w to nie wierzyć skoro taki scenariusz sprawdzał się już wielokrotnie gdzie indziej?

Łódź

: 9 lut 2018, o 11:24
autor: gar
Jestem w Łodzi każdego roku i te inwestycje widać gołym okiem. Jasne, że do zrobienia jest ogromna ilość rzeczy i miejsc, ale po latach marazmu w ostatnich 5-8 latach widać, że Łódź ruszyła do przodu. Inwestycje komunikacyjne, kulturalne i gospodarcze są i za kilka lat przyniosą wymierne efekty. Nowy dworzec Łódź Fabryczna, remonty linii tramwajowych ze słynną już stajnią jednorożców, nowe centrum kulturalno - naukowe EC1, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana czy zrewitalizowany Księży Młyn to spore a czasami wręcz ogromne inwestycje z ostatnich kilku lat. Może dzięki nim widzę dla Łodzi szanse na odbudowanie się.

Łódź

: 9 lut 2018, o 14:57
autor: Andy
Zapewne inaczej będą postrzegać inwestycje/rozwój miasta mieszkańcy, a inaczej sporadycznie zaglądający tam turyści. Potwierdza się to w moim mieście rodzinnym. W Łodzi też chyba podobnie.

Łódź

: 9 lut 2018, o 20:51
autor: Klapkowicz
To w Łodzi są jacyś turyści? :)

Łódź

: 9 lut 2018, o 20:58
autor: gar
Klapkowicz pisze:
9 lut 2018, o 20:51
To w Łodzi są jacyś turyści? :)
Mógłbyś się zdziwić, ale turystów w Łodzi jest coraz więcej i z moich obserwacji wynika, że cieszy się coraz większą popularnością. Oczywiście przy Krakowie, Wrocławiu czy innych głównych atrakcjach turystycznych Polski stanąć sobie nawet nie ma prawa, ale jak to mówią powoli do Tivoli.

Re: Łódź

: 10 sty 2019, o 10:55
autor: gar
Zaniedbana niestety synagoga Reicherów:Obrazek

Obrazek

Re: Łódź

: 26 mar 2019, o 17:13
autor: Palac-Romantyczny
Łódź jest świetnym i żywym muzeum miasta rewolucji przemysłowej - warto pozwiedzać stare fabryki jak i przejść się główna ulicą Piotrkowską :)