Na Roztoczu...

Paś środkowo-wschodni. Ciekawe miejsca oraz relacje z wycieczek z tego regionu.

Moderator: Comen

Regulamin forum
Jeśli dodajesz fotorelację, w tytule nowego wątku koniecznie dodaj prefiks: "Relacja:" i datę wycieczki.
Awatar użytkownika
salewiak
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Na Roztoczu...

Post autor: salewiak » 12 sie 2018, o 17:09

mapa-roztocza-768x540.jpg
Roztocze to przepiękna kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Przebiega z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód aż do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej.

Region Roztocza podzielony jest na trzy części: Roztocze Zachodnie, Środkowe (Tomaszowskie) i Wschodnie (Południowe). Roztocze Wschodnie w dużej części znajduje się na Ukrainie.

Na Roztoczu, z uwagi na jego wyjątkowe walory przyrodnicze, utworzono Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe (np. Lasy Janowskie) oraz rezerwaty (m.in. Sołokija, Piekiełko, Nad Tanwią czy też Czartowe Pole).

Ale Roztocze to nie tylko atrakcje turystyczne, to też wyjątkowy w skali kraju klimat i atmosfera. Gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza i kontakt z naturą.
Tyle tytułem wstępu, teoria.
Ostatnio miałem okazję zobaczyć środkową część Roztocza.

Kilka miejsc/ciekawostek, o których rzadziej wspomina się w przewodnikach, a które zrobiły na mnie wrażenie:
- Puszcza Solska (ogromny, dziki kompleks leśny)
- Ruda Różaniecka (spory zalew z plażą i restauracją na środku tego zbiornika)
- Garb (?) (na drodze Cieszanów-Susiec wyjeżdżamy na spore wzniesienie, z którego widać panoramę na Roztocze Środkowe)
- podczas kajakowania po Tanwi widziałem kilka rzadkich gatunków zwierząt, np. pliszek górskich i świtezianek błyszczących (sprawdzałem ich nazwy w fachowych źródłach)
- dawna granica rosyjsko-austro-węgierska (Huta Szumy nad Tanwią)
- pomnik Kargula i Pawlaka (Susiec)
- lokalne piwo "Roztocze" produkowane w Tomaszowie Lubelskim ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Ekipa Forum
Ekipa Forum

Na Roztoczu...

Post autor: Comen » 12 sie 2018, o 19:51

Tych zrekonstruowanych granic jest tam co raz więcej, każda gmina uznała to chyba za atrakcję godną utworzenia. Z piw roztoczańskich jeszcze na pewno Zwierzyniec
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
dinksiarz
Zaawansowany
Zaawansowany

Na Roztoczu...

Post autor: dinksiarz » 12 sie 2018, o 21:23

Jakiś czas temu byłem w Horyńcu Zdroju i szczerze Roztocze mnie zachwyciło. Jest tam cisza, spokój, piękne widoczki, mnóstwo stawów, potoczków i małych rzeczek, nie wspomnę o pięknych drewnianych cerkwiach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
salewiak
Inicjator Forum
Inicjator Forum

Na Roztoczu...

Post autor: salewiak » 13 sie 2018, o 22:37

W czasie drogi powrotnej z Suśca na niewielkiej łące wiedziałem "zebranie" ok. 50 bocianów.
Szykują się już? :)

Awatar użytkownika
tadeks
Ekspert: Góry

Na Roztoczu...

Post autor: tadeks » 15 sie 2018, o 11:42

@dmin pisze:
13 sie 2018, o 22:37
niewielkiej łące wiedziałem "zebranie" ok. 50 bocianów.
Szykują się już?
To "Rada Starszych" potocznie zwana sejmikiem, to przedwylotowe zebranie w celu ustalenia szczegółów logistycznych. A jest co ustalać: termin wylotu, trasa, postoje, szyk, dyscyplina, hierarchia, przegląd pod względem kondycji, selekcja itp.
Od dziesiątków lat z okna lokomotywy rokrocznie obserwowałem w sierpniu takie spotkania w moim rejonie, dokładniej w Sławnie, blisko za stacją kolejową w kierunku Koszalina. Po kilku dniach takich obrad na tamtejszych łąkach zjawiało się tysiące bocianów, aż któregoś sierpniowego dnia: pustka. Odlotu nigdy nie widziałem, a marzyło mi się. Nie wiem jak wygląda, czy następuje w dzień, czy nocą.

Awatar użytkownika
gar
Szycha/Forumowicz 2016
Szycha/Forumowicz 2016

Na Roztoczu...

Post autor: gar » 17 sie 2018, o 09:37

Dziś rano w radiowej Trójce podali, że z wielu miejsc bociany już odleciały. Zazwyczaj robią to w końcu sierpnia, a w tym roku 10 - 14 dni wcześniej. Powody mogą być różne (od wcześniejszego przyjścia chłodów aż do koncepcji, że udane lato sprawiło, że młode są już gotowe do odlotu).

Awatar użytkownika
tadeks

Na Roztoczu...

Post autor: tadeks » 17 sie 2018, o 22:36

Ciekawa strona o Roztoczu m.in. z panoramami, wieżami widokowymi...
https://panoramyroztocza.wordpress.com/

Awatar użytkownika
Comen
Ekipa Forum
Ekipa Forum

Na Roztoczu...

Post autor: Comen » 21 sie 2018, o 08:44

Niektóre z tych wież całkiem solidne murowane. Podejrzewam, że jednak to nowe inwestycje a nie stare zabytki typu baszty zamkowe czy wieże ciśnień.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Łukaszw
Nowy
Nowy

Na Roztoczu...

Post autor: Łukaszw » 21 sie 2018, o 17:49

Witam, jestem autorem ww. strony z panoramami Roztocza.

Prawie wszystkie wieże widokowe na Roztoczu powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Najstarsza jest wieża w Krasnobrodzie - w 2002 r. powstała kamienna baszta, którą w 2011 r. rozbudowano, dodając drugie piętro, dach i zewnętrzny taras. W 2003 r. postawiono wieżę nad stawami Echo.

Awatar użytkownika
evil
Zasłużony
Zasłużony

Na Roztoczu...

Post autor: evil » 24 sie 2018, o 12:23

Pierwsze, co rzuciło mi się w oczy na Roztoczu, to mnogość przydrożnych kapliczek. Chyba w żadnym innym rejonie Polski nie widziałam ich aż tyle.
Po drugie – architektura - malutkie drewniane domki, przeurocze, niektóre zamieszkałe, inne opuszczone.
Po trzecie – zbiorniki zaporowe np. w Zwierzyńcu, Majdanie Sopockim, Krasnobrodzie i wielu innych miejscach. Wszystkie zagospodarowane: strzeżona plaża, sanitariaty, oświetlenie, budki gastronomiczne, boiska, place zabaw, parkingi. Fundusze na to chyba w większości pochodzą z Unii Eu, świadczą o tym tablice informacyjne.
Życzyłabym sobie, żeby w moim rejonie były takie ośrodki – wody w okolicy B-B mamy dużo, ale infrastruktura do bani...
Po czwarte i piąte – wiele tras rowerowych i całkiem sporo wież widokowych.
Tak więc – jak napisałam w mojej relacji – Roztocze da się lubić :)

edit:
przypomniało mi się jeszcze, że nie widziałam tam ani jednego łabędzia, bo rowerek w kształcie gigantycznego łabędzia zwodowany na zalewie w Majdanie chyba się nie liczy... :)
http://picasaweb.google.com/110576489356637744770
"...wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność..."

Odpowiedz