Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Łódzkie

Paś środkowo-wschodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Łódzkie

Post autor: Adler » 24 wrz 2010, o 23:24

W tym temacie widomości, informacje o tym regionie.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 5 lut 2011, o 23:19

http://www.termyuniejow.pl/pl/index.php?g=11

Zobaczcie...

Może ktoś był tam? Tak właśnie szukam dogodnego miejsca do wypoczynku i właśnie tam bym chciała pojechać :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 5 lut 2011, o 23:49

Ciekawe miejsce, dużo o nich słyszałem w mediach.
Warto się tam kiedyś wybrać.

gazal

Post autor: gazal » 5 mar 2011, o 19:38

Zdecydowanie warto sie tam wybrać - i mam tu na myśli woj. łódzkie - mam wrażenie, że nieco się go pomija na turystycznej mapie Polski.
Jeżeli chodzi o miejsca godne polecenia - na miejscu pierwszym oczywiscie sama Łódz, z cala masa ciekawych miejsc, poza tym Łęczyca - byle wiezienie oraz zamek, oczywiscie cala masa dworkow, badz pozostalosci po nich, ruiny zamku w Besiekierach itd.

P.S. Cos chyba zostalo pozmieniane w ustawieniach forum bo mam problem z polskimi znakami.

Halti

Post autor: Halti » 30 kwie 2011, o 21:41

No właśnie - łódzkie zapomniane nawet na forum.... Nie żebym była wielką fanką tego regionu, jednak nie wolno o nim zapominać..... Choćby ze względu na historię. W końcu sporo walk toczyło się tu już w czasie I wojny światowej... Akurat w tym regionie stykały się granice trzech imperiów zaborczych. Od Kutna po Sieradz, Piotrków i Sulejów starły się armie rosyjska, niemiecka i austro-węgierska. Wszystkie trzy wcielały w swoje szeregi Polaków. Ponad 200 tysięcy zabitych żołnierzy na zawsze zostało pod Łodzią. Spoczywają na 178 cmentarzach. Po lasach do dziś widać zarysy okopów, a pod nogami walają się odłamki pocisków sprzed niemal stu lat... Warto odwiedzić miejsca dawnych walk, przejść frontowymi szlakami...
Jednymi z wielu ważnych miejsc regionu łódzkiego są: Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Zgierz, Uniejów... Krótko tylko wspomnę też o Chełmnie nad Nerem. W 1941 r. Niemcy założyli tu jeden z pięciu na ziemiach polskich obozów zagłady - Kulmhof. Funkcjonował on od 8 grudnia 1941 r. do kwietnia 1943 r. oraz krótko w 1944 r. W tym czasie zginęło tu ponad 300 tys osób, głównie Żydów, Polaków i Cyganów. Obecnie na miejscu obozu mieści się muzeum i monumentalny pomnik przedstawiający sceny męczeństwa więźniów z napisem "Pamiętamy". W głębi lasu - obok zrekonstruowanych fragmentów krematorium i zbiorowych mogił - ustawiono w 1990 r. Ścianę Pamięci. Przy niej znajdują się liczne tablice i pomniki upamiętniające ofiary Holocaustu.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 2 lip 2011, o 17:45

Halti pisze:W każdym regionie wielu miejscom może być "przykro", że zostały pominięte, a wcale nie są gorsze.
Być może nie potrafią się dobrze wypromować?
Może po prostu nie wszystkie miejsca zostały jeszcze przez PTTK odkryte/zwiedzone.

To tylko subiektywna lista, propozycja gremium PTTK.

Marunos

Łódzkie

Post autor: Marunos » 16 gru 2014, o 16:08

Wydaje mi się, że Łódzkie nie ma jakoś super promocji swojego regionu niestety...przynajmniej odniosłem takie wrażenie, a szkoda.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Łódzkie

Post autor: gar » 26 wrz 2017, o 20:33

Szykuje się (jednak w dość odległej przyszłości) kolejna atrakcja województwa łódzkiego - tym razem w okolicach Bełchatowa. Ma nią być potężne jezioro, które będzie najgłębszym zbiornikiem wodnym w Polsce. Pożyjemy, zobaczymy ...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Łódzkie

Post autor: Comen » 10 paź 2017, o 06:23

Czekamy jeszcze na atrakcje dla nurków typu podwodny okręt Kapitana Nemo, zatopiona brygantyna ze skarbami, wrak niemieckiego Messerschmitta z 1939 roku albo sztuczną rafę koralową. Chyba się rozmarzyłem...
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Łódzkie

Post autor: gar » 10 paź 2017, o 14:17

Zamiast tego może będą wraki po maszynach wydobywczych itp. Przekonamy się za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat jeśli dożyjemy.

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Łódzkie

Post autor: gar » 24 wrz 2019, o 21:36

Po dobrych kilku latach udało mi się wrócić do Łęczycy - miasta diabła Boruty. Wtedy zrobiła na mnie mało ciekawe wrażenie. Była szara, zapuszczona. Tym razem wrażenia zgoła odmienne. Centrum miasta zadbane, cieszące oko z ładnie odrestaurowanymi zabytkami oraz z kilkoma lokalami (zdążyłem odwiedzić tylko jeden, ale byłem bardzo zadowolony). Niedaleko Tum do którego obowiązkowo trzeba zajrzeć - wszak stoi tam największa świątynia romańska w Polsce.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie

Post autor: Comen » 25 wrz 2019, o 12:21

Ostatni raz pogoda pokrzyżowała mi plany, więc poza Łęczycą nie udało się zobaczyć niczego w okolicy. Może kiedyś uda się uzupełnić ten szlak o Tum i Arkadię z Nieborowem.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8120
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Łódzkie

Post autor: gar » 25 wrz 2019, o 19:50

Tum - warto. Szkoda tylko, że stojący tuż obok drewaniany kościół jest zamknięty.
Arkadia i Nieborów - też ciekawe, ale tam obowiązkowo potrzebna jest dobra pogoda.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie

Post autor: Comen » 13 lut 2022, o 18:58

W Piotrkowie Trybunalskim obowiązuje nocna prohibicja. Alkoholu nie można kupić pomiędzy 23 a 6 rano. Podobno był czas, że dubeltowa młodzież wracając z knajp na starówce dopełniała gusty zakupami w sklepach nocnych a potem zaparkowane samochody traciły lusterka, anteny, itp, itd.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Premier02
User
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023, o 08:11

Re: Łódzkie

Post autor: Premier02 » 26 sty 2023, o 14:12

gar pisze:
24 wrz 2019, o 21:36
. Niedaleko Tum do którego obowiązkowo trzeba zajrzeć - wszak stoi tam największa świątynia romańska w Polsce.
Stworzono tam także tzw grodzisko.
DSC02489.JPG
Szału nie ma ale skoro się już w Tumie jest...
to można też coś w rodzaju skansenu wsi także zobaczyć...
DSC02540.JPG

wspomniana chyba archikolegiata
DSC02446.JPG
trzecia cegła od dołu
DSC02465.JPG
Nie widać? To teraz będzie
DSC02467.JPG

Tą bramą Kwinto wychodzi z więzienia w Vabank
DSC02787.JPG

jeśli się nie mylę na prawo od niego na "artystę" czekają w aucie
DSC02790.JPG

Niech kogoś nie zmyli nawierzchnia.
Przez 40 miała prawo się zmienić.
Zapomniałem dodać że dwa ostatnie zdjęcia to już Łęczyca.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Łódzkie

Post autor: Comen » 26 sty 2023, o 20:45

Jeśli chodzi o "cegłę" to zdaje się odcisnął na niej łapę sam diabeł Boruta. Łódzkiego mam ostatnio lekki przesyt, ale Tum bym odwiedził przy jakiejś okazji. Kiedyś będąc w Łęczycy ze względu na deszcz nie dało rady tam dojść.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Premier02
User
Posty: 14
Rejestracja: 26 sty 2023, o 08:11

Re: Łódzkie

Post autor: Premier02 » 27 sty 2023, o 07:14

Comen pisze:
26 sty 2023, o 20:45
Jeśli chodzi o "cegłę" to zdaje się odcisnął na niej łapę sam diabeł Boruta.
Ja w diabły nie wierzę ale podobno był to właśnie Boruta.
Będąc na zamku łęczyckim słyszałem że ponoć ten diabeł potrafił swój wygląd zmieniać.

Co do Szwecji to musisz innych forumowiczów "ścignąć" bo ja nie byłem i też się nie wybieram.

ODPOWIEDZ