Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Kielecczyzna

Paś środkowo-wschodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Kielecczyzna

Post autor: Yoana » 26 paź 2010, o 10:06

Ja w tym dziale mogę polecić miejsca w których byłam wielokrotnie: Góry Świętokrzyskie wraz ze Świętym Krzyżem, gdzie można wybrać się na droge krzyżową oraz podziwiać piękne widoki, Sandomierz (chyba obecnie znany wszystkim:) ), Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie z popularną górą Golgotą, jak również Park Dinozaurów w Bałtowie- atrakcja przede wszystkim dla dzieci :). Warto też wspomnieć o Zamku w Krzyżtoporze oraz w Baranowie Sandomierskim- gdzie latem często jeżdżę rowerem :).

Dodam, że ja osobiście bardzo lubię zwiedzać zamki i kościoły...

Ktoś był w tym regionie i może pochwalić się swoimi wrażeniami? :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 26 paź 2010, o 10:23

Dodam, że w Bałtowie godny polecenia jest również wyciąg narciarski :)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 27 paź 2010, o 17:14

Krzyżtopór mnie urzeka, ale jeszcze mi strasznie podoba w Kurozwękach. Ale warto wcześniej sprawdzić czy nie ma aby jakiejś konferencji, bo wtedy nie cały pałac można zwiedzać.

Awatar użytkownika
ziuba
User
Posty: 154
Rejestracja: 22 wrz 2010, o 18:18
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: ziuba » 31 paź 2010, o 20:08

Ja byłam w Zamku w Krzyztoporze...była to rewelacyjna wycieczka, troche pobłądziliśmy ale się udało:) jeszcze piękny zachód słońca, naprawde warto zwiedzić ten zamek POLECAM
"Świat jest jak księga, kto nie podróżuje...czyta jakby tylko jedną stronę"

Awatar użytkownika
arti5c
User
Posty: 85
Rejestracja: 15 lis 2010, o 16:07
Lokalizacja: Sochaczew

Post autor: arti5c » 22 lis 2010, o 15:16

W Bałtowie jest też Mini Zoo bardzo fajna atrakcja dla dzieciaków, zwierzęta na wolności i jeździ się miedzy nimi autobusikiem szkolnym typu USA wraz z przewodnikiem. Dla dzieciaków Super.

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Yoana » 22 mar 2011, o 21:08

Na trasie Sandomierz-Opatów warto odwiedzić wieś Włostów (woj. świętokrzyskie) znajdują się tam ruiny pałacu Karskich z XIX wieku. Wokół ruin roztacza się park Krajobrazowy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

Halti

Post autor: Halti » 30 kwie 2011, o 15:49

Skoro mamy dwa długie weekendy, to dla miłośników zwiedzania mam propozycję. Od niedawna w woj. świętokrzyskim istnieje Szlak Archeo - Geologiczny. Utworzono go by chronić i promować unikatowe obiekty o ogromnych walorach edukacyjnych, o których częściowo w tym temacie już wspominałam. Ponadto szlak promuje geoturystykę (nową, rozwijającą się formę turystyki aktywnej). Szlak łączy zarówno obiekty, które od lat były perełkami na świętokrzyskiej mapie turystycznej, jak również miejsca promowania wiedzy geologicznej i muzealne ekspozycje.
Szlak Archeo - Geologiczny rozpoczyna się w północnej części regionu świętokrzyskiego od Bałtowskiego Parku Jurajskiego, Krzemionek i wiedzie poprzez Krainę Tetrapoda (ostatnio sławnego), Kielce, do spełniającego cechy geoparku, Chęcińskiego Parku Krajobrazowego.
O Bałtowie już była mowa, więc nie będę powielać informacji... Drugim przystankiem na szlaku są Krzemionki. Jest to miejsce największej eksploatacji krzemienia pasiastego. Do zwiedzania udostępnione są wyrobiska, tworzące trasę muzealną o długości 460 metrów.Daje ona obraz technik wydobywczych, jakie stosowali neolityczni górnicy... Warto posiadać choćby kawałeczek krzemienia pasiastego. A dlaczego? A choćby dlatego, że nazywany jest "kamieniem optymizmu".... W sam raz dla smutasów ;)
Kolejne przystanki na szlaku, to choćby Wąwóz w Skałach leżący na pn-wsch od Nowej Słupi. Cóż ciekawego można tam zobaczyć? M.in. odsłonięcia warstw dolomitów, kopulaste kolonie sinic, łany roślinności kserotermicznej, bogatą faunę kopalną tj. koralowce, trylobity, liliowce, ramienionogi... Generalnie - jest to raj dla geologów...
Z wąwozu jest już tylko tzw. rzut beretem do Nowej Słupi. Miejscowość ta, wraz z pobliskimi Rudkami nazywana jest kolebką świętokrzyskiego hutnictwa. Polecam wizytę w Muzeum Starożytnego Hutnictwa.
A dalej obowiązkowo polecam wspinaczkę na Łysiec czyli Święty Krzyż. Oprócz walorów geologicznych - przepiękne gołoborza, warto zwiedzić zespół kościelno - klasztorny. A i nie wolno zapominać o wałach otaczających miejsca kultu pogańskiego z VIII - IX wieku..
To jest dopiero namiastka całego szlaku. Jednak ze względu na jego długość i atrakcyjność, nie będę opisywać całego w jednym poście. Polecam samodzielne doszukanie informacji i również polecam się na pw. ;-)

Halti

Post autor: Halti » 30 kwie 2011, o 16:14

Ponieważ region świętokrzyski urzeka pięknem krajobrazu, będę dalej go zachwalać... Tym razem odejdę od spraw typowo przyrodniczych, geologicznych. Wspomnianą malowniczość regionu podnoszą pozostałości dawnych obiektów warownych (będących niestety częściowo w ruinie), zamków czy obronnych rezydencji. Budowle te zwieńczają zarówno szczyty, grzbiety wzniesień, jak też położone są nad głęboko wciętymi dolinami rzek, wąwozów.... Tym wstępem chciałam zachęcić do przemieszczania się Szlakiem Zamków i Budowli Obronnych. Ponieważ miejscowości rozrzucone są po całym województwie, zwiedzanie można rozpocząć w dogodnym dla siebie miejscu.
Wymienię tylko kilka najciekawszych i często zapomnianych miejsc.
- Modliszewice k. Końskich. Cóż tam mamy? Otoczony fosą (cały czas!) obronny dwór, z XVII w, wzniesiony prawdopodobnie na pozostałościach wcześniejszego zamku;
- Podzamcze Piekoszowskie - mamy tam wczesnobarokową rezydencję wzorowaną na pałacu biskupów krakowskich w Kielcach. Ciekawostką jest, że obecni właściciele - Dobrzańscy - zamieszkiwali w pałacu do lat 50-tych XX wieku;
- Sobków z unikatową, XVI - wieczną fortalicją;
- Szydłów nazywany polskim Carcassonne, posiada bardzo dobrze zachowane obwarowania miejskie - mury obronne wraz z bramami. Najlepiej zachowana brama Krakowska;
- Kurozwęki (niedawno można je było podziwiać w serialu "Ojciec Mateusz"). A tam mamy zameczek rycerski. Co ciekawe, jest obecnie zagospodarowany i dobrze się ma! Na dobrą sprawę można spędzić tam cały dzień, nawet z dziećmi. Oprócz zwiedzania samego zamku, można przejść labiryntem w polu kukurydzy, zwiedzić mini zoo z całkiem pokaźną populacją bizonów, można zjeść nawet kotlet z bizona! A dzieciaka wsadzić na grzbiet wielbłąda.... Bardzo przyjazne miejsce...
Na wspominanym przeze mnie szlaku oczywiście znajdują się takie miejsca jak, Ujazd, Sandomierz czy Chęciny, ale z racji ich sławy, nie wspominam o nich szerzej...

Halti

Post autor: Halti » 30 kwie 2011, o 17:49

Dorzucam fotografie opisanych powyżej miejsc. Zdjęcia pochodzą z wikipedii.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Halti

Post autor: Halti » 30 kwie 2011, o 17:51

Jeszcze jedno :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Halti

Góry Pieprzowe

Post autor: Halti » 2 maja 2011, o 19:14

Wszyscy zawsze mówią Sandomierz, Sandomierz, piękna architektura, bogata historia, ciekawe położenie.... A jak ktoś usłyszy, że w mieście znajdują się góry, to robi wielkie oczy. I do tego jeszcze nazwa "Pieprzowe"....
Nazwa prawdopodobnie ma związek z barwą łupków kambryjskich, przypominających kolorem pieprz. Bo właśnie w tych górach znajdują się wychodnie tych bardzo starych skał, które powstały ponad 500 mln lat temu. Dla porównania Karpaty zaczęły się tworzyć ok. 70 mln lat temu.... Pod względem geologicznym skały budujące GP są pozostałością Gór Sandomierskich, które wypiętrzyły się wtedy, co Sudety, czyli w orogenezie kaledońskiej. Góry Pieprzowe są więc obok Sudetów najstarszymi górami w Polsce!
Ciekawostka: GP są największym skupiskiem (pod względem liczby) naturalnie występujących gatunków róż dziko rosnących w Polsce.
Z ich wierzchołków roztacza się piękny widok na Sandomierz, na dolinę Wisły, na Nizinę (Kotlinę) Sandomierską i południową krawędź Wyżyny Lubelskiej. Widać więc aż trzy województwa :)
Warto też wspomnieć, że okolice GP były miejscem wczesnego osadnictwa, co potwierdzają badania archeologiczne.

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: figamaga » 1 cze 2011, o 20:20

Ponieważ Selene w innym wątku poprosiła mnie o moje wrażenia z Szydłowa, to piszę ;)

W Szydłowie byłam ok.2 lat temu. Mam nadzieję, że od tego czasu coś się pozmieniało, gdyż na mnie Szydłów zrobił wrażenie (pretenduje wspólnie z Paczkowem do nazwy "polskie Carcassone"), jednak wg mnie miasto sprawia wrażenie zaniedbanego. Mury miejskie, Kościół Wszystkich Świętych (akurat nie udało mi się wejść do środka), synagoga...miasto na pewno warte odwiedzenia.

Halti

Post autor: Halti » 1 cze 2011, o 22:36

figamaga pisze:...miasto na pewno warte odwiedzenia.
Zgadzam się - warte odwiedzenia. Ale praw miejskich nie ma.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 1 cze 2011, o 22:41

Halti pisze:Ale praw miejskich nie ma.
Obecnie nie ma, ale powinniśmy też pamiętać o bogatej historii tego miejsca, włącznie ze wspomnianymi prawami miejskimi ;-)

Awatar użytkownika
Skorpion
User
Posty: 48
Rejestracja: 21 maja 2011, o 09:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Skorpion » 1 cze 2011, o 22:52

Sa w naszym kochanym kraju takie miejscowosci ,ktore byly miastami a pozniej utracily prawa miejscie kosztem innych silniejszych i prezniej sie rozwiajacych.
Obrazek

jakiecudne

Post autor: jakiecudne » 5 cze 2011, o 10:20

na ja się staram pokazać świętokrzyskie całe - w tym te miejsca mniej znane -
I mnie osobiście jeszcze nie znudziło jego odkrywanie ;-)
zapraszam w świętokrzyskie na w weekend 18-19 czerwca do Michałowa - koło Pińczowa
tam w legendarnej stadninie dość fajne widowisko - Świętokrzyskie. Kraina Pięknych Koni.
Polecam ;-)

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Post autor: Adler » 6 cze 2011, o 20:27

Ten region od weekendu źle mi się kojarzy - dostałem tam mandat. :-/

Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Świętokrzyskie

Post autor: Yoana » 22 lut 2012, o 23:37

Godna polecenia jest strona dotycząca województwa świętokrzyskiego. Znajdziemy na niej wiele praktycznych informacji: http://swietokrzyskie.travel/" onclick="window.open(this.href);return false; a szczególnie polecam wirtualne spacery!!! :-)

http://swietokrzyskie.travel/spacery/" onclick="window.open(this.href);return false; - zobaczcie koniecznie... :-)
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

agiczek85

Re: Kielecczyzna

Post autor: agiczek85 » 30 sty 2013, o 22:47

Teraz gdy mamy okres ferii zachęcam wszystkich do odwiedzenia okolic Łysicy, czyli Bodzentyn, Św Katarzynę, Łagów (jaskinia gdzie buszował Zbój Madej) :)

http://travels-cars.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13381
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Kielecczyzna

Post autor: Adler » 30 sty 2013, o 22:52

agiczek85 pisze:Teraz gdy mamy okres ferii zachęcam wszystkich do odwiedzenia okolic Łysicy, czyli Bodzentyn, Św Katarzynę, Łagów (jaskinia gdzie buszował Zbój Madej) :)
No nie wszędzie mamy ferie :> , ale przyznaję, Ziemia Kielecka ma sporo ciekawego do zaoferowania.
Proszę się z nami przywitać w tym dziale: viewforum.php?f=123" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kielecczyzna

Post autor: figamaga » 29 kwie 2013, o 12:27

Pytanie do znawców regionu - wybieram się na dwa dni w świętokrzyskie.
Dzień pierwszy - Pińczów i Jędrzejów. Na drugi dzień planowałam Jaskinię Raj (niestety, brak już miejsc do końca tygodnia) i Chęciny. Ale wejścia na zamek mogą być utrudnione, ze względu na prowadzoną rewitalizację obiektu.
Dlatego pytanie - co można ciekawego jeszcze zobaczyć w tamtych okolicach. Chodzi mi przede wszystkim o jakieś niedalekie odległości. Aby nie spędzić w aucie cały dzień :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielecczyzna

Post autor: Comen » 29 kwie 2013, o 15:37

W pobliżu Chęcin masz np. inny zamek, może trochę mniej efektowny dlatego mniej znany w miejscowości Sobków.
W pobliżu są Kielce z muzeum zabawek, muzeum S. Żeromskiego, katedrą, pałacem biskupim, klasztorem na Karczówce czy parkiem i rezerwatem geologicznym Kadzielnia. Jest też Centrum Geoedukacji (rezerwacje!) http://centrum-geoedukacji.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;, nowoczesny stadion, nowy ogród botaniczny, z tym że nie wiem czy już otwarty. W pobliżu Kielc w Oblęgorku jest muzeum-dworek H. Sienkiewicza. Nieco dalej na północ od tego miejsca ruiny dawnej huty w Samsonowie i dąb Bartek. Tak w ogóle to w otoczeniu Góry Świętokrzyskie gdzie można odbywać przyjemne spacery. W pobliżu Chęcin jest np. kamieniołom Zygmuntówka z którego czerpano marmur do budowy m.in. Kolumny Zygmunta w Warszawie. Jeśli chodzi o górskie wędrówki to odsyłam do relacji creemcheesa o Głównym Szlaku Świętokrzyskim http://www.turystycznie-forum.pl/viewto ... 654#p13654 W innym kierunku ciekawą miejscowością zabytkową jest np. Szydłów na wschód od Pińczowa (stare mury miejskie, ruiny zamku, kościoły gotyckie). Nowa atrakcja powstała w Pacanowie już prawie nad Wisłą i jest związana ze słynnym Koziołkiem Matołkiem - Centrum Bajek.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Paula86
User
Posty: 15
Rejestracja: 22 kwie 2013, o 07:31

Re: Kielecczyzna

Post autor: Paula86 » 30 kwie 2013, o 07:07

orientujecie się ile teraz kosztuje bilet normalny do Jaskini Raj?

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Kielecczyzna

Post autor: Comen » 1 maja 2013, o 07:56

Paula86 pisze:orientujecie się ile teraz kosztuje bilet normalny do Jaskini Raj?
Cena jest podana na stronie internetowej jaskini w zakładce informacje.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Kielecczyzna

Post autor: figamaga » 1 maja 2013, o 12:47

Dzięki wielkie za pomoc. Myślałam o Oblegorku, zobaczymy czy dotrzemy :)
Na razie plan jest taki: Wiślica - Pińczów. Drugi dzień - Jędrzejów i coś :) Chciałabym się w drodze powrotnej zrelaksować i chyba wstąpimy na kąpiele mineralne do Solca-Zdroju.

ODPOWIEDZ