Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Brzegiem Bugu

Paś środkowo-wschodni. Ciekawe miejsca.
Awatar użytkownika
Yoana
User
Posty: 1869
Rejestracja: 21 wrz 2010, o 22:16
Lokalizacja: Podkarpacie

Brzegiem Bugu

Post autor: Yoana » 25 lip 2011, o 20:56

Myślę, że warto wybrać się w region dla wielu turystów mało znany, jakim są okolice rzeki Bug w północnej części woj. lubelskiego oraz podlaskiego. W regionie tym, oprócz tego, iż można skorzystać z dobrodziejstw Bugu (spływy, rejsy "wycieczkowcem"), a przy okazji zobaczyć bobra, czy węgorza :-), warto także odwiedzić takie miejscowości, jak:

Janów Podlaski, gdzie znajduje się znana na całym świecie stadnina koni założona już w 1817 roku, gdzie przyjeżdżają hodowcy koni z całego świata (między innymi Arabowie przybywają, aby zakupić konie arabskie). Nieopodal można odwiedzić pracownię malarską Macieja Falkiewicza-znanego artysty (www.maciejfalkiewicz.za.pl.). Tutaj także znajdował się zamek królewski, który został zburzony przez szwedów w XVII wieku a później natomiast na jego ruinach powstał pałac biskupi, do którego przeprowadził się biskup Adam Naruszewicz na znak sprzeciwu wobec władzy, która utrzymywała bliskie kontakty z Carycą Katarzyną.

Drohiczyn, który uznawany był za ulubione miejsce księcia Witolda, położony jest w woj. podlaskim. To miejsce znane, jako miejsce koronacji Królów Rusi. To tutaj był koronowany Daniel Romanowicz- prawnuk Bolesława Krzywoustego. Najbardziej znanym zabytkiem jest kościół PW. Wszystkich Świętych. to miasto słynące z wieloreligijności, jeśli można to tak nazwać, ponieważ znajdowały się tu 3 kościoły katolickie, 5 cerkwi oraz cztery klasztory. Każdy turysta wypocznie w tym regionie, gdyż obfituje on w liczne gospodarstwa agroturystyczne słynące z niespotykanej gościnności ;-).
"Świat jest wspaniałą książką, z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu, przeczytali tylko jedną stronę."
Jesteśmy również tutaj:
Obrazek

tramp

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: tramp » 6 kwie 2014, o 09:19

Polecam spływ Bugiem. Już kilka razy samotnie płynąłem od Serpelic (pierwsza miejscowość po polskiej stronie granicy), odcinkami aż do Zalewu Zegrzyńskiego. Rzeka aż do Wyszkowa jest całkiem dzika a nieliczni spotkani tubylcy bardzo życzliwi. Płynąc samotnie, nie mogłem pozostawiać kajaka bez opieki i zapuszczać się do mijanych miejscowości więc całą dolinę Bugu znam tylko z poziomu rzeki.

beck
User
Posty: 16
Rejestracja: 16 lip 2014, o 13:17
Lokalizacja: Kraków

Brzegiem Bugu

Post autor: beck » 12 sty 2015, o 10:51

Byłem w wakacje na spływie bugiem. Generalnie fajna sprawa, ale też trochę strasznie. Szczególnie te wiry :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Brzegiem Bugu

Post autor: Comen » 12 sty 2015, o 12:09

A są jakieś problemy z pogranicznikami?
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Wiolcia
User
Posty: 218
Rejestracja: 24 paź 2014, o 14:52

Brzegiem Bugu

Post autor: Wiolcia » 13 sty 2015, o 21:07

Comen pisze:A są jakieś problemy z pogranicznikami?
To ja może się odezwę, bo w zeszłe wakacje byliśmy na kilka dni na Podlasiu, właśnie nad Bugiem. Spaliśmy w samochodzie na końcu wioski, przed nami były wielkie łąki, a za nimi Bug. Miejscowi mówili, że na tych łąkach nie można przebywać po zmierzchu. Uczulali też, że możemy mieć kontrolę pograniczników (czyli po prostu sprawdzenie dokumentów), skoro jakieś nowe auto się pojawiło we wsi. Na szczęście nikt nas nie niepokoił.

wyrwanyzkontek

Brzegiem Bugu

Post autor: wyrwanyzkontek » 10 mar 2015, o 13:56

nie ma chyba takiego tematu a ten jest najbardziej pokrewny. Skoro polecacie spływy bugiem to od siebie zachęcam do odwiedzenia rzeki Wieprz i wybrania się na spływ. Rzeka spokojna, atmosfera sielska, idealnie na weekend.

kojotek

Brzegiem Bugu

Post autor: kojotek » 25 mar 2015, o 17:49

spływ brzegiem bugu(buga?) to jedna z najprzyjemniejszych opcji na weekend. świetne jest to że jest tak tak bardzo dziko i spokojnie.

Awatar użytkownika
Gollum
User
Posty: 1081
Rejestracja: 28 lip 2012, o 09:23
Lokalizacja: Lublin

Brzegiem Bugu

Post autor: Gollum » 19 cze 2015, o 11:53

Comen pisze:A są jakieś problemy z pogranicznikami?
Warto ich wcześniej uprzedzić, jak się i którędy płynie, gdzie się zamierza zatrzymać i wtedy nie powinno być problemów. Choć mogą odwiedzić np. z nudów. Mi się zdarzyło być zatrzymanym przez straż graniczną z takiego powodu. Jechałem pustą drogą nadgraniczną w stronę Włodawy i zatrzymali do kontroli. Jak potem wyjasnili pod dłuższej rozmowie nt. d*** Maryny, chcieli pogadać z kimś na tym wygwizdowie

JanJanuszJa

Brzegiem Bugu

Post autor: JanJanuszJa » 24 sie 2015, o 17:02

Jak odwiedzą to nic strasznego ;) Nas kilka razy odwiedzili podczas naszych wakacji i było bardzo przyjemnie i sympatycznie.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Comen » 12 sty 2020, o 10:06

Wzdłuż granicznego odcinka Bugu na długości prawie 400 km biegnie czerwono znakowany nadbużański szlak pieszy do spółki z podobnym szlakiem rowerowym prowadzącym zazwyczaj główną szosą - "nadbużanką". Po drodze jest kilka przejść granicznych na Białoruś i Ukrainę (Terespol, Sławatycze, Dorohusk, Zosin, Dołhobyczów). Parki krajobrazowe: Strzelecki, Chełmski, Sobiborski i Podlaski Przełom Bugu. Po wsiach relikty starej drewnianej zabudowy, dawne cerkwie prawosławne lub unickie - niektóre zresztą nadal funkcjonują we wschodnim obrządku (np. Jabłeczna czy Kostomłoty). W okolicach Terespola forty twierdzy brzeskiej - póki co raczej niezagospodarowane. Z tego wszystkiego przynajmniej kilka ciekawych odcinków - mały przewodnik:
OKOLICE HRUBIESZOWA - dwa duże kolana Bugu, w tym najdalej na wschód wysunięty punkt Polski pod Zosinem
Gołębie – dwór murowany z 1902 roku i park krajobrazowy
Prehoryłe – cmentarz unicki z najstarszym na Lubelszczyźnie grobem z 1788 roku, dawny słup graniczny między Carstwem Rosyjskim a Austro-Węgrami – obecnie oryginalny krzyż przydrożny
Kryłów – ceglany zamek obronny J. Ostroroga z XVI w. na wyspie na Bugu, kościół parafialny z cudownym obrazem rzymskim, resztki dawnego klasztoru reformatów – park i brama podworska, figura św Mikołaja i wilka w Kolonii Kryłów przy cudownym źródełku, opodal kurhan grzebalny.
Kosmów – park podworski, stanowiska czapli siwej
Ślipcze – kurhan „Mogiła Chrobrego”, miniprzełom Bugu przez pokłady lessu
Czumów – pałacyk eklektyczny Pohoreckich z XIX w w zakolu Bugu.
Gródek – grodzisko – dawny Wołyń, jeden z Grodów Czerwieńskich, most na LHS, stanowisko susła, wieża widokowa, Królewski Kąt – domniemane miejsce przeprawy wojsk w drodze na Kijów, ścieżka przyrodniczo-historyczna.
W pobliżu Hrubieszów – miasto nad Huczwą, sanktuarium Matki Bożej Sokalskiej, cerkiew Zaśnięcia NMP – jedyna w Polsce 13 kopułowa, kościół św. Mikołaja, kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, klasztor Dominikanów, zespół dworski Du Chateau z muzeum Stanisława Staszica, pałac Kiesewetterów, kramy Sutki, Syndykat Rolniczy – przedwojenna kwatera majora Hubala, drewniane i murowane dworki, kamienica Orensteina
Skansen Wioska Gotów w Masłomęczu
Teptiuków – oczka wodne w dolinie Bugu
Husynne – rozlewiska nadbużańskie, szlak bociani
Strzyżów – pałac Lubomirskich z oficyną, duży staw, zabudowania cukrowni, drewniana cerkiew unicka
Rogalin
Zosin – najdalej na wschód wysunięty punkt Polski, użytek ekologiczny Kacapka z polodowcowym oczkiem wodnym
Łuszków – owalnica
Janki Dolne – kościół Matki Bożej Różańcowej w dawnej cerkwi
Wieniawka – park podworski, panorama doliny Bugu
Horodło – grodzisko Wały Jagiellońskie, kościół parafialny św. Jacka, cerkiew św. Mikołaja, kamienne lwy, kopiec Unii Horodelskiej z 1861 roku – przy wyjeździe w stronę północną po lewej
STRZELECKI PARK KRAJOBRAZOWY - kilka rezerwatów przyrody, Matcze – kościół św. Józefa, przed nim stare lipy i jesiony – wewnątrz lasu pałac myśliwski w Maziarni Strzeleckiej
POMIĘDZY DOROHUSKIEM A WŁODAWĄ - dużo lasów, teren Sobiborskiego Parku Krajobrazowego
Dorohusk – kościół parafialny św. Jana Nepomucena, pałac Suchodolskich z pozostałościami parku, kapliczka św. Jana Nepomucena
Świerże – park podworski, kościół św. Piotra i Pawła, cerkwisko, meandry Bugu
Hniszów – 500-letni dąb Bolko, ścieżki przyrodnicze, krzyż przydrożny
Rudka – kościół baptystów
Siedliszcze – cmentarz prawosławny
Uhrusk – kościół św. Jana Chrzciciela z wolno stojącą dzwonnicą i plebanią, cerkiew Zaśnięcia NMP, kapliczka św. Jana Nepomucena
Wola Uhruska – stacja kolejowa Uhrusk (ceglana wieża wodna i drewniany budynek stacyjny), osada fabryczna przy hucie szkła, ścieżka dydaktyczna, starorzecze Pompka, park rzeźb, wieża widokowa na Pomniku
Bytyń – panorama doliny Bugu, źródła
Majdan Stuleński – park podworski z pomnikowymi drzewami
Małoziemce – rezerwat przyrody – kolonia lęgowa czapli siwej
Stulno – ścieżka przyrodnicza (śródleśne jeziora Brudno, Płotycze i torfowiska)
Stare Stulno – pomnikowa lipa drobnolistna w parku podworskim, drewniana zabudowa wiejska
Zbereże – leśny cmentarz prawosławny, bunkry i okopy na Grybyniowej Górze, kaplica
Wołczyny – w Lasach Sobiborskich Muzeum Dawnego Obozu Zagłady przy stacji kolejowej Sobibór
Sobibór – przed wsią rezerwat bagienny Magazyn, cmentarz prawosławny, drewniana kaplica i zabudowa
W bok Okuninka – kąpielisko nad jeziorem Białym, inny zbiornik wodny Glinki
Orchówek – kościół św. Jana Jałmużnika, na wschód od wsi trójstyk granic, wieża widokowa ponad doliną Bugu
Włodawa – barokowy kościół św. Ludwika i klasztor Paulinów - krypty, cerkiew Narodzenia NMP, Wielka Synagoga – siedziba muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, Mała Synagoga, kramy miejskie tzw. Czworobok, Stara Kaflarnia u zbiegu Włodawki i Bugu, Festiwal Trzech Kultur
OKOLICE KODNIA - chyba najciekawsze zabytki kilku kultur religijnych
Jabłeczna – w bok od drogi prawosławny klasztor św. Onufrego: cerkiew z cudowną ikoną św. Onufrego, kaplice, seminarium, muzeum cerkiewne, pomnikowe dęby, drewniany kościół Przemienienia Pańskiego z rzeźbą Chrystusa na Krzyżu na ścianie zewnętrznej
Kodeń – Bazylika św. Anny z obrazem Matki Boskiej Kodeńskiej oraz klasztor Oblatów, ogrody klasztorne w tym Ogród Zielny Matki Bożej, Muzeum Misyjne, fontanna Oczyszczenia, kościół św. Ducha z epitafium Jana Sapiehy, Kalwaria Kodeńska, pozostałości dawnego zamku bastionowego Sapiehów – obecnie martyrologium, cerkiew prawosławna św. Ducha a przy niej Brama Unicka, dawny pałacyk letni Sapiehów - Placencja, kaplica cmentarna św. Wawrzyńca
Kostomłoty – w prawo drewniana cerkiew neounicka św. Nikity Męczennika z XVII wieku, drewniana plebania, monaster św. Serafina z Sarowa, park podworski, drewniana zabudowa, ostoja bocianów
PRZEDMOŚCIE TERESPOLSKIE - stare forty m.in. Lebiedziew, Dobratycze, Łobaczew, Koroszczyn, mizar (czyli cmentarz tatarski w Zastawku)
OKOLICE NEPLI - zbieg Bugu i Krzny oraz dawna krawędź zlodowacenia
Neple – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – sentencja Juliana Ursyna Niemcewicza na grobie krewnego, Dom Babuni – izba historyczna z pamiątkami po ks. S. Oziembło, park dworski z kaplicą grobową św. Juliusza, lamus dworski i budynki mieszkalne tzw. Biwak i Biały Domek, pomnik żołnierzy Piłsudskiego – kopiec z krzyżem, most na Krznie, za wsią rezerwat przyrody Szwajcaria Podlaska, ścieżka przyrodnicza, czołg na postumencie, kamienna baba (krzyż z wizerunkiem twarzy), panorama Bugu i starorzecza Wenecja
Krzyczew – drewniany kościół filialny św. Jerzego - dawna cerkiew unicka, dwór z XIX w. w otoczeniu parkowym, wiatrak-koźlak, skarpa w przełomie Bugu
Pratulin – Kościół św. Piotra i Pawła, drewniane Martyrium Pratulińskie (miejsce masakry unitów w 1874 roku), cmentarz unicki
JANÓW PODLASKI I OKOLICE - w samym Janowie barokowy kościół św. Trójcy wraz z gmachem seminarium i dzwonnicą, rynek z zespołem dawnych kramów i starą stacją benzynową, pozostałości zamku biskupiego, grota Adama Naruszewicza, drewniana zabudowa małomiasteczkowa, stajnie i park na Wygodzie (stadnina koni), cmentarz koni, kościół św. Jana Chrzciciela, kaplica cmentarna św. Rocha.
Stary Pawłów – cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Bubel – drewniana zabudowa wiejska, drewniany kościół św. Jana Ewangelisty – dawna cerkiew unicka, galeria sztuki festiwalu Landart na wolnym powietrzu, drewniany dworek Łukowiska.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: gar » 12 sty 2020, o 12:06

Z tego co wiem szlak w wielu miejscach słabo oznakowany, więc dobra mapa nadzwyczaj przydatna.
Napisać, że forty w Terespolu słabo zagospodarowane to mało. Gdy byłem tam ostatnio - dobrych kilka lat temu - nie było żadnego opisu dojścia czy dojazdu itp. I może dlatego tak mi się tam podobało. Człowiek czuł się prawie jak odkrywca.
Do eksploracji tamtych terenów przydatny jest przewodnik pt. Polska egzotyczna.

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Comen » 12 sty 2020, o 13:58

Pytanie czy są takie mapy. Przewodnik Rewasza jak najbardziej do polecenia. Chyba jest nawet nowe wydanie.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
gar
Ekspert
Posty: 8119
Rejestracja: 5 sty 2014, o 23:45
Lokalizacja: Śląsk

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: gar » 12 sty 2020, o 20:01

Z dobrymi mapami tego terenu może być trudno, ale może są dawne WIG-ówki.

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Adler » 12 sty 2020, o 22:00

Teren zupełnie dla mnie nieznany. Sierpniowe kajakowanie we Włodawie będzie okazją do symbolicznego "ugryzienia" tych terenów.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: petruss1990 » 19 sty 2020, o 15:35

Co do hrubieszowskiego odcinka szlaku nadbużańskiego to.... NIE polecam. Znaczy polecam okolicę, ale nie szlak.
Szlak jest teoretycznie pod rower, ale często zarasta i można nieźle osprzęt zapchać. Są odcinki nie do przejścia/ przejechania(poważnie).
Jeśli ktoś wędruje rowerem, to może zobaczyć kilka cmentarzy wojennych z 2giej wojny i 1920.
Wojewódzka droga też odcinkami rozczaruje nawierzchnią, ale jest bezpieczna. Sprawa wopistów... dla własnego spokoju mieć pod ręką dokumenty i odpowiadać na "dzień dobry".
Fajnych map nie ma, ale... i tak opiera się na mapach drogowych i schematy w przewodnikach.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Adler » 19 sty 2020, o 15:51

petruss1990,
pływałeś kajakiem po Bugu?
Jakiś ciekawy fragment polecasz?

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: petruss1990 » 19 sty 2020, o 16:15

Pływać nie pływałem, ale chodziłem wzdłuż, jeździłem rowerem...
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Adler » 5 gru 2021, o 18:57

Gdzie polityka miesza w turystyce... :(

IMG_8022.JPG
źródło: Facebook (Siedlisko w Kuzawce nad Bugiem)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: petruss1990 » 5 gru 2021, o 19:11

Jakby sama rzeka była niewystarczającą przeszkodą...
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Comen » 6 gru 2021, o 11:47

Spływy Bugiem w najbliższych latach raczej nie będą popularne.
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: petruss1990 » 6 gru 2021, o 12:18

O ile będą możliwe... Z czasem może te zasieki staną się atrakcją, jak opuszczone bazy poradzieckie.
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Adler » 7 gru 2021, o 14:05

Jest jeszcze jeden wymiar problemu: zwierzęcy.
-> https://oko.press/zasieki-na-bugu/?fbcl ... pllFcd_E2I

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Adler » 30 cze 2022, o 08:45

Od 1 lipca br. zostaną wprowadzone zmiany w zasadach przebywania w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi. Tym samym przestanie obowiązywać rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 obrębach ewidencyjnych na terenie województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej.
źródło: gov.pl

Awatar użytkownika
Robimik
User
Posty: 11
Rejestracja: 1 wrz 2022, o 15:05

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Robimik » 20 wrz 2022, o 15:10

Ciężko z tym wszystkim. W minionych latach często bywałem terenówką nad samym Bugiem, bo lubię takie włóczenie się po odludziach. W tym roku nic z tego, niestety...
And the road becomes my bride...

Awatar użytkownika
Robimik
User
Posty: 11
Rejestracja: 1 wrz 2022, o 15:05

Re: Brzegiem Bugu

Post autor: Robimik » 14 paź 2022, o 09:38

A tak się bywało we wschodnich okolicach na polnych drogach i innych odludziach.
Do tego pikniki, ciekawe spotkania w lokalsami i rozmowy z SG (mają obowiązek spisać auta które plączą się przy granicy, ale zawsze kończyło się na ciekawej dłuższejrozmowie :) )

And the road becomes my bride...

ODPOWIEDZ