Forum "Turystycznie" - najciekawsze forum turystyczne w sieci! Już od prawie 14 lat!

Odrzykoń

Ciekawe miejsca na Podkarpaciu.
Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Odrzykoń

Post autor: amber » 9 lis 2011, o 09:32

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu - obecnie ruiny gotyckiej XIV-wiecznej, rozbudowanej w stylu renesansowym w XVI wieku. Zamek to gotycka budowla została wzniesiona na skale, na wysokości 452 m n.p.m. Jej nieregularna forma była wynikiem ukształtowania terenu, na którym została zbudowana. Za czasów Kazimierza Wielkiego był to typowy graniczny zamek obronny. Bardzo efektowne ruiny zamku w Odrzykoniu leżą na skalistym wzgórzu nieopodal Krosna. Dookoła rozciąga się malowniczy pagórkowaty krajobraz Pogórza Dynowskiego, niedaleko stąd też do rezerwatu przyrodniczego "Prządki" z zadziwiającymi formami skalnymi. Kilka skałek można zobaczyć przy samym zamku. Jedna z nich (przy wejściu) nazwana została "Strażnicą".
Mimo że na przestrzeni dziejów zamek ulegał wielu przebudowom i rozbudowom to jednak zachował do dzisiaj kilka pierwotnych, gotyckich elementów. Przez długi okres czasu podzielony był na dwie części będące w posiadaniu różnych właścicieli. Jedną stanowił zamek górny z przedzamczem zachodnim, drugą zamek średni z przedzamczem wschodnim. Okres świetności Kamieńca przypada na wiek 16 i 17 kiedy to przebywali tu m.in. król węgierski Jan Zapoyla i przywódca ideowy arian Faust Socyn.
Odrzykoński zamek był miejscem wydarzeń na kanwie, których powstała jedna z najlepszych polskich komedii - "Zemsta" Aleksandra Fredry. W 1828 r. poeta ożenił się z Zofią Skarbkową z Jabłonowskich, która w posagu wniosła połowę tego zamku. Przeglądając stare dokumenty znalazł on akta procesowe spierających się o mur graniczny szlachciców: Skotnickiego i Firleja. Na ich bazie powstała "Zemsta".

ps. Przy wejściu do zamku można się przebrać w dawne stroje i porobić sobie zdjęcia :)

Awatar użytkownika
figamaga
User
Posty: 414
Rejestracja: 5 paź 2010, o 21:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Odrzykoń

Post autor: figamaga » 20 kwie 2012, o 19:59

Była, zwiedziłam, podziwiałam :)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Odrzykoń

Post autor: Comen » 21 kwie 2012, o 11:53

A Kościuszko który tam stoi na pomniku to chyba generalnie nie miał nic wspólnego akurat z tym zamkiem :-D
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

Awatar użytkownika
amber
User
Posty: 789
Rejestracja: 20 paź 2011, o 21:26
Lokalizacja: Bieszczady

Re: Odrzykoń

Post autor: amber » 21 kwie 2012, o 18:56

Zgadza się pomnik Kościuszki nie ma nic wspólnego z tym miejscem. Pomnik postawiono tam w 1894 roku w setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej.

Insurekcja Kościuszkowska - Polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom w 1794.

Awatar użytkownika
petruss1990
User
Posty: 1019
Rejestracja: 15 maja 2011, o 16:58
Lokalizacja: Hrubieszów/Lublin

Re: Odrzykoń

Post autor: petruss1990 » 22 kwie 2012, o 18:52

Też tam byłem i chciałbym podjechać tam na rowerze..
Nie można kochać ojczyzny, nie kochając miejsca, w którym się człowiek urodził...

MagiczneMiejsca
User
Posty: 10
Rejestracja: 13 sie 2012, o 13:28

Re: Odrzykoń

Post autor: MagiczneMiejsca » 13 sie 2012, o 13:58

to prawda, że kręcili tam Zemstę?

Awatar użytkownika
Adler
Administrator
Posty: 13380
Rejestracja: 19 wrz 2010, o 23:06
Lokalizacja: Galicja

Re: Odrzykoń

Post autor: Adler » 13 sie 2012, o 14:17

MagiczneMiejsca pisze:to prawda, że kręcili tam Zemstę?
O ile mi wiadomo, to "Zemstę" kręcili na zamku w Ogrodzieńcu (Śląsk). ;-)

Awatar użytkownika
Comen
Jr. Admin
Posty: 8795
Rejestracja: 30 maja 2011, o 00:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Odrzykoń

Post autor: Comen » 13 sie 2012, o 16:51

MagiczneMiejsca pisze:to prawda, że kręcili tam Zemstę?
Ale z "Zemstą" zamek jest związany. Patrz pierwszy post
Nie byłem wszędzie, ale mam to na uwadze
A może coś o Szwecji? http://swevirtual.blogspot.com/

margo78
User
Posty: 11
Rejestracja: 23 sie 2012, o 20:21

Re: Odrzykoń

Post autor: margo78 » 23 sie 2012, o 22:38

Jak najbardziej. Starałam się to w miarę obrazowo przedstawić w swoim poście. Jeśli jest ktoś zainteresowany, zapraszam: http://margo-mepasje.blogspot.com/2012/ ... koniu.html" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ